Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

BlackBerry revine in 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
BlackBerry revine in 2021 cu un nou telefon, 5g, tastatura fizica.

In 2016, partea de hardware fusese preluata de TCL, deal-ul a expirat in februarie 2020, iar acum au preluat altii, OnwardMobility.

https://www.digitalt...martphone-news/

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttchoara, on 24 august 2020 - 10:17, said:

tastatura fizica.

din cauza asta vor vinde doar cateva sute de telefoane...

Imi aduc aminte ca am vazut prezentarea facuta de Jobs la lansarea primului iphone. Una din chestii pe care Jobs a spus-o a fost legata de tastatura...si avea dreptate.

Edited by tehnics, 24 August 2020 - 10:34.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tocmai tastatura fizica sa nu-i duca in jos, desi sunt unul dintre cei care ii duc dorul.

Presupun ca va veni cu Android, nu?

#4
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Am un unchi ce foloseste inca un sony ericsson p910i tocmai pentru tastatura fizica.
Plus are nevoie de mail si cam blackberry e cel mai ok pe partea de mail.
Abia astept sa se lanseze blackberry-ul cu tastatura fizica sa isi poate schimba telefonul.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ce face Blackberry? E meserie pe email? De ce? BB era ceva până la apariția smartphone-urilor. Dr atunci a devenit, vorba americanului, obsolete.

Eu as vrea o tastatură fizică slim, detașabilă.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009

View Postovidiufgs, on 24 august 2020 - 12:05, said:

Plus are nevoie de mail si cam blackberry e cel mai ok pe partea de mail.



Era, acum sunt doar 2: Apple si Google.

Deci clientul de email ti-l alegi cum vrei. Nu mai esti legat de BB Email pentru care daca imi aduc aminte, aveai nevoie de pachet special la abonament lol.

Edited by Lex404, 24 August 2020 - 12:30.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt curios daca vor reintroduce BBOs sau nu. M-ar tenta maxim daca s-ar intampla asta.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postovidiufgs, on 24 august 2020 - 12:05, said:

Plus are nevoie de mail si cam blackberry e cel mai ok pe partea de mail.

Zici că ai scris mesajul în 2005 și i-ai dat paste acum. Ce-are așa special mail-ul la Blackberry? Era treaba cu push email, BES/BIS, și alte chestii care erau noutăți la vremea lor. Dar acum nu mai e cazul.


Ideea unei tastaturi fizice e bună. De la Blackberry (am avut 9900 ultima oară), nu mai pot spune că îmi face plăcere să tastez pe dispozitivul mobil. Totuși, e problema ecranului. Nu aș fi mulțumit cu tastatura pe ecran în permanență, pentru că nu mai este compatibil acest format cu modul în care folosim dispozitivele. Pe sistemul lor de operare mergea de minune, pentru că era optimizat pentru asta, iar nici necesitățile noastre nu erau astea din prezent. Acum nu văd cum poate fi implementată tastatura fără a ajunge să te enerveze.

#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Posttehnics, on 24 august 2020 - 10:33, said:

din cauza asta vor vinde doar cateva sute de telefoane...
m-abonez sa iau si io vreo 2 din suta asta! Nu suport taciu.

#10
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007

View PostYOUR_GOD, on 24 august 2020 - 12:24, said:

Ce face Blackberry? E meserie pe email? De ce? BB era ceva până la apariția smartphone-urilor. Dr atunci a devenit, vorba americanului, obsolete.

Eu as vrea o tastatură fizică slim, detașabilă.

View PostLex404, on 24 august 2020 - 12:30, said:

Era, acum sunt doar 2: Apple si Google.

Deci clientul de email ti-l alegi cum vrei. Nu mai esti legat de BB Email pentru care daca imi aduc aminte, aveai nevoie de pachet special la abonament lol.

View PostSmurfK, on 24 august 2020 - 13:42, said:


Zici că ai scris mesajul în 2005 și i-ai dat paste acum. Ce-are așa special mail-ul la Blackberry? Era treaba cu push email, BES/BIS, și alte chestii care erau noutăți la vremea lor. Dar acum nu mai e cazul.



Tind sa fiu de acord cu voi pe partea de mail.
Totusi am un prieten care caruia i s-a stricat un BB Keyone si l-a schimbat cu un huawei mate 10 lite, ulterior un iphone 8 si dupa un Samsung note 10 lite,dar e total nemultumit de partea de mail. A testat aplicatii dar nu a gasit nimic sa se aproprie de experienta pe carea i-a oferit-o BB pe partea de mail.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
O sa fiu subiectiv acum si poate voi gresi, dar trebuie sa fii afon ca s anu gasesti o aplicatie de mail satisfacatoare pe Android, in conditiile in care exista ZECI.
Pe vremea cand pentru a trimite mail, intram pe net, intram pe site-ul detinatorului domeniului adresei mele de net, tastam fiecare caracter, apasam trimite si apoi, daca era ceva urgent, ma tot logam pana ma lua durerea de cap, a aparut BB care a schimbat tot. Introduceai o data datele, scriai mail, luai adresa din agenta, chestii SF. BB avea si limitarile lor, carora nu le duc dorul pe ndroidul actual. Totusi, dupa ce mi-am luat Note E63, mi-am dat seama ca pot face toate alea, folosi chat-ul, si nu BB chat, ci oricare, cu un telefon chiar mai ieftin. In timp, acestea s-au ieftinit si astfel nu a mai gasit nimeni un motiv ca sa dea atatia bani pe un telefon da, bun, dar cu un magazin slab, un meniu care devenise ciudat, un raport al aspectului tampit. Tastatura fizica este un mare plus, atat timp cat este fixa. Daca pot face cumva sa fie detasabila si la nevoie, sa folosesti intreg ecranul telefonului, vor vinde. Dar nu cu BB OS. Acest SO a murit si nu mai are niciun rost sa fie inviat.

Edited by YOUR_GOD, 24 August 2020 - 15:34.


#12
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Cred ca sunt ei foarte subiectivi.
Unul cu tastatura fizica neaparat si sa fie ok pe partea de mail, celalalt are ce are cu mail-ul.
Ba ca daca are atasament il deschide diferit fata de BB si dureaza mai mult, ba ca nu poate sa isi puna scurtatura pe ecran pentru fiecare adresa de mail, etc.
Si cam la mine apeleaza cand au nemultumiri, neajunsuri, etc, etc.
De aceea ma bucur ca o sa iasa un BB cu tastatura fizica :D

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostYOUR_GOD, on 24 august 2020 - 15:34, said:

Daca pot face cumva sa fie detasabila si la nevoie, sa folosesti intreg ecranul telefonului, vor vinde. Dar nu cu BB OS. Acest SO a murit si nu mai are niciun rost sa fie inviat.

Acum sincer, tu ai folosi așa ceva? Că eu mă uit la cum folosesc eu tastatura. O scot, tastez, pe urmă vreau să văd tot ecranul. Ar însemna să o folosesc la fel și pe cea fizică? E ca hipsterii care folosesc receptor de-ăla de telefon de-al bunicii la iPhone, e peste mână.

BB OS nu mai e de actualitate pentru că nici nu a fost adaptat cerințelor moderne. Dar mi-ar plăcea un SO care să fie mai lite decând Android, și să fie destinat segmentului business. Un manager de parole bun, care ar putea să concureze cu cele existente, cred că ar putea fi "BIS-ul" din 2021.

Nu cred că e tâmpită ideea unui telefon cu o tastatură fizică, mai ales în contextul actual, în care muncim mai mult de la distanță. Dar totuși, nu cred că merge un device care ar putea înlocui device-urile actuale.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSmurfK, on 24 august 2020 - 15:54, said:

Era o husa pe Samsung, cu tastatura, o puneai, o dadeai jos. Simpla si eficienta. Asa ceva mi-ar place. Ecranele tlefoanelor sunt aiurea, daca ma intrebi pe mine. Prea mari pentru telefon, prea mici pentru film.
Nu stiu daca prin SO lite, te referi la ce cred eu, poate detaliezi, totusi, cu bune si rele, Android are Google in spate si un magazin de aplicatii, indestulator. BB, cu oricata munca va fi ca acel concert al trupei tale din tinerete la care nu te duci sa sunt buni, ci pentru ca erai tu altul o data, deci pentru nostalgici.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cu SO lite mă refer tot cam la ce era BB OS, adică un SO propriu, cu aplicații dezvoltate pentru device-urile lor. Problema cu Android este că aplicațiile sunt gândite pentru telefoanele pe care le folosim acum. Nu văd cum poți dezvolta un telefon diferit, cu tastatură, și să păstrezi aplicațiile. Că asta a fost problema BB OS. Ei s-au apucat să facă un Android propriu, ceea ce a fost o tâmpenie, iar pe urmă aveai telefoane Android cu butoane, ceea ce, la fel, era o idioțenie. BB a fost ok cu SO al lor, chiar dacă magazinul era mult mai sărac decât cel Android sau iOS, aplicațiile erau solide, funcționau și îți făceai treaba cu ele.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLex404, on 24 august 2020 - 12:30, said:

Era, acum sunt doar 2: Apple si Google.

Deci clientul de email ti-l alegi cum vrei. Nu mai esti legat de BB Email pentru care daca imi aduc aminte, aveai nevoie de pachet special la abonament lol.
Nu.
De la BB 10 nu mai e nevoie de nici un pachet special.

#17
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 07.08.2003
Dupa ce am avut 3 telefoane cu BB10 (Z10, Q10 si Passport); Key2 si Key2 LE (toate asta dupa 3 telefoane cu BBOS) si la toate am luat teapa cu lipsa upgrade-urilor de soft, nici un BB nu imi mai inspira incredere. Desi imi place tastatura fizica nu mai sunt dispus sa finantez incercari nereusite.

#18
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Deci va fi taiwanez.
[OnwardMobility este sucursala a lui FIH Mobile care face parte din Foxconn]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate