Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cauzalitate prediabet

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

 cattavencu, on 24 august 2020 - 12:14, said:

La un moment dat m-am apucat sa rasfoiesc si eu DSM IV (parca IV era pe atunci, acum s-a trecut la V). Efectiv, pe masura ce citeam, imi dadeam seama ca...starea de normalitate NU exista. Se doreste sa NU MAI existe, putin cate putin. Conform DSM-ului, orice, absolut orice om ar putea fi catalogat ca avand ceva - cat de mic - dpdv psihiatric.
Psihiatria e vrajitorie moderna, rezista ca (pseudo) specialitate "medicala" doar datorita ignorantei grobiene a populatiei si politicienilor(care nu stiu sa faca un sistem care sa cearna riguros dpdv stiintific diversele domenii).... acolo "bolile psihice" literalmente se inventeaza din pix si sunt supuse la votat precum legile in parlament(fiind votate de catre sarlatani de aceeasi teapa, doar nu o sa-si taie craca spunand adevarul)

 cattavencu, on 24 august 2020 - 12:14, said:

Ei, la fel e si in celelalte ramuri medicale.
Eh, nu chiar, desi in anumite domeniii, in special zona nutritiei/greutatea corporala si posibil si diabetul sunt in zone tulburi, nu foarte stiintifice...

#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ovidiu21, on 24 august 2020 - 14:06, said:

Lidl, Profi au deja la pungi. Doar cereale. Fără zahăr și alte prostii. Am mâncat câteva zile si glicemia mi-a scăzut de la 93 la 78

Mai mananca dintr-astea inca 2 zile si te scoate din hipo cu salvarea...

 Remicade, on 24 august 2020 - 08:10, said:

110-126 prediabet, peste 126 constant diabet. Inaltime si kg ? De acolo se trage diabetul tip 2.

Cu observatia ca termenul de pre-diabet a iesit din ultimele ghiduri, in rest ai dreptate.

 Remicade, on 31 august 2020 - 08:06, said:

Hai sa-ti spun si de ce au scazut toate inclusiv TA in ghidurile EU si USA, s-a observat ca daca valorile sunt mai mici scade rata de mortalitate sau complicatii. Pur si simplu au observat si au introdus in ghiduri, e foarte simplu nu e nici o conspiratie mondiala.


Alta e gandirea cand iti moare cineva apropiat, mama sau tata, inchide ochii si gandeste-te cum ar fi sa nu mai fie ?

Conceptul asta de preventie, de intarziere a aparitiei complicatiilor, folosind medicatie moderna, le e strain multor diabetologi, asa ca sa nu ne miram ca pacientii considera asta conspiratie mondiala etc

 adisz, on 24 august 2020 - 10:04, said:

76-86 antepreprediabet
86-96 anteprediabet
96-106 prediabet
106 in sus diabet curat

Cam asa vor arata in curand denumirile capitaliste care vor forta mental si fizic pe cei nai slabi de inger sa intre in "programele" de medicatie.
In 2006 cand am fost depistat cu diabet,la laboratoare limita maxima era 125.Anul trecut,aceasta limita a coborat deja la 105.
Diferenta de 20 de unitati inseamna,dupa parerea mea,intre 300 si 500 de milioane de noi pacienti.
Noi pacienti inseamna medicamente,medicamente,medicamente.Adica profit.
Noi pacienti inseamna vizite regulate la doctor.Adica profit
Noi pacienti inseamna stabilizarea diabetului si aparitia de noi boli,drept efect secundare,adica cele de mai sus.Adica profit.
Medicina actuala nu are nici un interes sa vindece,pentru ca pierde profitul.De altfel,mai nou,medicii nici nu mai investigheaza.Citesc doar hartiile cu rezultatele date de computer si aplica diagnosticul.In majoritatea cazurilor.
Si nu uita sa-ti aminteasca tie,pacientului,cobaiului,nenorocitului in momentul cand iti da reteta sa te duci la farmacia X sau laboratorul Y.Pentru ca aia-s cei mai cei,aia-s miezu'.Pentru ca profit.

In calitatea ta de pacient, iti respect punctul de vedere. Am o curiozitate, totusi: ce laborator a trecut 105, banuiesc orientativ, ca limita superioara? Cum ti-a raspuns Remicade, e o aiureala, 126 e cifra corecta dupa toate ghidurile.
Iar cu profitul care se face in farmacie dand program de diabet, e o legenda urbana. Banii vin din compensatele cu comorbiditati, care, la pacientul diabetic, abunda, din pacate.

#39
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Multumesc!
Mi-am mai luat unul asta-seara, 94! Dupa ce a mmancat cateva dulciuri si struguri, si de fapt era cam 11 noaptea.

1.82/1.83m   --- Kg am 87  ,
fac sport vreo 2 ore zilnic, plus mers pe jos si 5-10-15 km fara probelme

Ultima data anul recut am avut vreo 70 glicemia pe stomacul gol ,iar acum (ce-i drept nu mia am servici de cateva luni, care ma trezea si ma punea in actiune bine), ma mirasem ca a crescut la 101-115 diminieata pe la 10-11.

Tatal meu manca multe dulciuri si  are glicemia pe la 90. Nu avem nici un diabetic in toata familia largita.


Bere  si alcool consumam cam zilnic toata vara, si acum, nu mult, dar o bere, sau ceva tarie. Doar in ultima vreme, de obicei nu , dar fiind cald afara, simteam nevoia.

Regimul alimentar l-am adaptat, mai mutle ciorbe si legume, putintica carne(nici nu simt nevoia), am si scazut de al 95-96 kg cand faceam culturism,  la 85-87 kg, cu ceva masa musculara , dar si cateva kg pe abdomen.

Pana acum cateva luni mancam dulce cu nemiluita, oricand oriunde. Am schimbat pentur ca aveam trigliceride crescute si bilirubina (congenital la asta ). Oricum fac ceva sport intens, in mod constat ( dau tricourile jos pline de transpiratie, ude, eu care nu trasnpir).

Am citit despre valori, ele variaza si intr-adevar se pare ca le scad gradat cei de la OMS, astfel incat sa picam in prediabet si diabet cat mai multi. Sper sa ma mentin la 90-105 maxim 110. Am scris pe testere glicemia sa ramana , cu data.

Edited by vandemm, 15 September 2020 - 21:17.


#40
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Ce nu am descoperit inca este daca glicemie sare de la stres / somn putin, si cat.

Azi dimineata la 10 30 , treaz de pe la 7, dormit in reprize, nu prea bine, ca de obicei.
Am facut  efort serios, urcat mobila la etaj 2, nemancat, nebaut nici apa am luat iar glicemia.  94

94, Cat am avut alaltaseara naoptea dupa o zi intrega de mancat, si dulce.

In mod normal trebuai sa am un 70 ,total neamcat de aproape 12 ore, am tinut anume sa vad dar nu imi dau seama. Daca aveti vreun studiu, ar fi interesant, cat conteaza lipsa de somn calitativ/cantitativ.

#41
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Chiar daca tu nu mananci organismul are grija sa pompeze glucoza ca sa-ti sustina efortul pentru ca ai rezerve facute tocmai pentru acest scop deci acel 70 nu e obligatoriu sa fie atins. La fel cum ai grasime acumulata daca cumva vine foametea.

Edited by Remicade, 16 September 2020 - 13:33.


#42
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.08.2006

 vandemm, on 16 septembrie 2020 - 12:52, said:

Ce nu am descoperit inca este daca glicemie sare de la stres / somn putin, si cat.

Azi dimineata la 10 30 , treaz de pe la 7, dormit in reprize, nu prea bine, ca de obicei.
Am facut  efort serios, urcat mobila la etaj 2, nemancat, nebaut nici apa am luat iar glicemia.  94

94, Cat am avut alaltaseara naoptea dupa o zi intrega de mancat, si dulce.

In mod normal trebuai sa am un 70 ,total neamcat de aproape 12 ore, am tinut anume sa vad dar nu imi dau seama. Daca aveti vreun studiu, ar fi interesant, cat conteaza lipsa de somn calitativ/cantitativ.
Daca manancai cereale simple cu iaurt dimineata, iti scadea glicemia

#43
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 Remicade, on 24 august 2020 - 10:14, said:

Vorbesti prostii, limita e 126 !
Problema limitelor la diabet este similara cu cea de la colesterol: scaderea(cu valori semnificative) lor in ultimii ani!!!

Apoi, la orice fel de analiza neincadrarea stricta NU inseamna neaparat existenta unei boli. In ultimul an am facut cateva analize si la
unele nu ma incadram in limitele prescrise. Doctorii mi-au spus ca nu as avea probleme speciale din cauza acelor valori.
Oricum, sunt bolnavi si nu boli si mai sunt si erori de laborator. Am o experienta in aceasta speta.

#44
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Stresul este un factor agravant pentru diabet.   Mama a făcut brusc  diabet în urma unui șoc emoțional urmat de un stres puternic.   Apoi nimic nu a mai funcționat.   Săptămâni de dietă cruntă, apă și răbdări, tot degeaba,  medicație, alea alea.   A murit la vârsta de 62 de ani.  În 5 zile de la internarea în spital.    Așa că nu-i de joacă cu stresul, pentru că unora le poate declanșa diabetul.


Spunea un medic celebru că preferă sida în locul diabetului.

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Normal că au scăzut limitele pentru că medicina evoluează, s-a observat că cei care au valori sub anumite limite la HTA și glicemie nu au parte de complicațiile pe care le au ceilalți.
Știu că, conspirațiile prind bine la unii dar în cazul de față e statistica pură.

#46
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 Remicade, on 01 noiembrie 2020 - 06:45, said:

Știu că, conspirațiile prind bine la unii dar în cazul de față e statistica pură.
Tot statistica pura este si faptul ca cvasitotalitatea conferintelor/consfatuirilor medicale si internationale sunt organizate si sustinute financiar de industria
farma!!!!!!!!!!!!!!!!!So...

#47
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Si de cine ai vrea sa fie suportate ? Industria de suruburi ??

#48
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 Remicade, on 03 noiembrie 2020 - 12:42, said:

Si de cine ai vrea sa fie suportate ? Industria de suruburi ??

Cuuuum!!!
Cu siguranta NU ai fost vreodata la o consfatuire/conferinta!! Un astfel de eveniment se organizeaza de cineva interesat, de cineva care sa aiba nevoie
de noi informatii!
Conducatorii firmelor din domeniul... suruburilor se ocupa cu organizarea unor astfel de evenimente!!! Sefii firmelor  din domeniul energiei, alt exemplu, se ocupa
de instruirea oamenilor din subordine si NU alticineva!!!
Instruirea medicilor/cadrelor medicale TREBUIE sa fie in atentia compartimenului de resort din Ministerul Sanatatii. Ce TREABA ARE industria farma cu informarea
noilor tehnici de chirurgie, de exemplu?!?!?!NICIUNA!!!!!!!!!!!!!!!!
Industria farma, debordand de bani, suporta cheltuielile unor consfatuiri pentru ca are doua scopuri: promovarea unor medicamente si SUBORDANAREA.
indirecta, a medicilor.
Caz concret. O doctorita mi-a dat o reteta cu trimitere la o anumita farmacie. Aici, farmacista a introdus datele din reteta in calculator, rostind cu glas tare, inclusiv numele
farmacistei!!!!!!!!!!!!!!!
Q.E.D.!!!!!!!!!!!!!

#49
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
E o generalizare sper că îți dai seama.
Pe de altă parte costurile organizării unei asemenea conferințe sunt mari și poate fi suportata de medic, el merge acolo pentru că e obligat să facă cursuri de perfecționare.

#50
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

 Turnatoriu_de_orza, on 06 noiembrie 2020 - 22:31, said:

Cuuuum!!!
Cu siguranta NU ai fost vreodata la o consfatuire/conferinta!!  

Nu stiu daca Remicade a fost, dar tu cu siguranta nu ai fost!

#51
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Am fost la cateva, mi-au dat pixuri si agenda.

#52
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

 adisz, on 24 august 2020 - 10:04, said:

76-86 antepreprediabet
86-96 anteprediabet
96-106 prediabet
106 in sus diabet curat

Cam asa vor arata in curand denumirile capitaliste care vor forta mental si fizic pe cei nai slabi de inger sa intre in "programele" de medicatie.
In 2006 cand am fost depistat cu diabet,la laboratoare limita maxima era 125.Anul trecut,aceasta limita a coborat deja la 105.
Diferenta de 20 de unitati inseamna,dupa parerea mea,intre 300 si 500 de milioane de noi pacienti.
Noi pacienti inseamna medicamente,medicamente,medicamente.Adica profit.
Noi pacienti inseamna vizite regulate la doctor.Adica profit
Noi pacienti inseamna stabilizarea diabetului si aparitia de noi boli,drept efect secundare,adica cele de mai sus.Adica profit.
Medicina actuala nu are nici un interes sa vindece,pentru ca pierde profitul.De altfel,mai nou,medicii nici nu mai investigheaza.Citesc doar hartiile cu rezultatele date de computer si aplica diagnosticul.In majoritatea cazurilor.
Si nu uita sa-ti aminteasca tie,pacientului,cobaiului,nenorocitului in momentul cand iti da reteta sa te duci la farmacia X sau laboratorul Y.Pentru ca aia-s cei mai cei,aia-s miezu'.Pentru ca profit.
Acum am vazut postul tau rasfoind pe aici.
Te voi contrazice cu argumente, si anume limita de 100 este cea corecta ptr ca majoritatea oamenilor sanatosi dimineata nu sar de 90, hai maxim 95, si daca corpul o tine sub 100 la mai toti sanatosii, atunci nu e clar ca nu are voie sa sara de 100 ? Ca daca era voie, o lasa corpul sa sara, ca i-ar fi mai usor sa o lase mai sus.

Limita o pui dupa corp, pana la urma nu ai nevoie de ani de studiu, ce face corpul aia e sfant si sigur.
Iesi mii de oameni sanatosi si vezi ce valori au dimineata si ce valori au la 1 si 2 ore de la orice masa cu un nr cat mai mare de carbo, si in functie de asta stabilesti limitele zic eu.

Remicade are dreptate in tot ce zice.
Limita aia de 125 e falsa, cred ca au pus-o ca pe dos, nu vroiau sa fi diagnosticat din timp ca sa nu compenseze ei medicatie, spitalizari, consultatii la medici. Si cu cat mai tarziu diagnosticul, cu atata mai putin timpul de compensari, e doar o banuiala, nu-s insa sigur ca asa ar fi. Daca faceai complicatii, scapa de tine mai repede.
Si au coborat limitele ca poate nu le-a iesit bine faza cu diagnosticarea tarzie, ceva nu le-a dat lor financiar.
Ca doar nu erau tampiti sa nu gandeasca cum am gandit eu, ca e logic si simplu ca buna ziua, stiau f bine.

Nu stiu de ce europenii persista in standardul lor fals cica range 74-106, 106 nu are ce cauta acolo.
Deci standardul ADA 60-100 este cel corect, si am explicat de ce.
La limita minima nu conteaza ca e 60 sau 74 sau 70, aia maxima conteaza.

#53
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Eu personal am slăbit 35 de kg in 5 luni ( dieta proprie ) cu care ocazie analizele au reveni la normal, deci se poate daca se dorește.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate