Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Hardware nou (PCI-E) care merge in Windows 9x

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
Acest topic este pentru cei care vor sa ruleze Windows 9x pe hardware de ultima generatie - pentru ca in 2020 e cu totul posibil sa ai Windows 10, Windows 98SE si Windows 3.1 pe acelasi PC si sa le rulezi cand ai chef - si totul „pe direct”, fara nicio emulare. Pe un Ryzen 3900X cu placa de baza X470 am instalat cu succes de la Windows 1.0 din 1985, la Windows 3.x in enhanced mode, Windows 95A/OSR2 si bineinteles preferatul meu Windows 98SE.

Recomand si Windows Me, e mai bun decat ne aducem aminte, in special cand e instalat pe hardware nou. In Windows Me merg driverele VESA universale pentru video, am testat un RX580 si in RTX 2070 Super. (nu ajuta la nimic in jocuri, dar macar se vede bine)

Am facut o lista aici cu hardware pe care-l putem gasi de nou prin magazine dar in special pe ebay pentru a completa o instalare retro pe hardware nou:

Pe scurt, hardware PCI-E care se gaseste de nou si care merge pefect in Windows 98SE:
  • Pentru suport USB placi cu chipset VIA6212
  • Pentru sunet ceva cu chipset CMI8738 sau external USB
  • Pentru SATA ceva cu chipset JMB363
Daca aveti si alte sugestii, va rog sa ma ajutati sa completez lista.

Attached Files


Edited by o_mores, 21 August 2020 - 21:56.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cu software-u ce faci?

#3
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Pai si tu 4-6 core-uri functionale pe Windowss 95/98?
Nu stiam ca acele Windows-uri stiu de multicore.

PS o mica corectare: Pai ai 4-6 core-uri functionale pe Windowss 95/98?

Edited by JustXXL, 21 August 2020 - 22:22.


#4
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Un singur core pare să meargă. poate şi foarte instabil, la intel cred că nu merge multicore deloc.
Si cred că e editat din registrii ce să arate in comp proprierties, că altfel ăla nu stie de aşa platformă şi procesor.
Prin device manager cred că e plin de cercuri galbene, in caz că vede totusi ceva. Un PC actual are mult mai multe deviceuri integrate prin placa de bază cpu si video decat aveau cele de acum 30 de ani.
Iar despre ACPI probabil nici vorbă, nu ia foc procesorul?
Ia bagă un cpuz din 2004 să vedem ce amd k6 o să arăte acolo.

Că hwmon arată dar de fapt sistemul vede un device video generic si un monitor oarecare.

Intereseant ar fi windows xp si 2000 de văzut dacă recunosc 12 core si denumirea corectă a cpu.

Nu inteleg de ce si-ar bate joc de hardware cu asa sisteme de operare (probabil doar experimental si temporar) când mai bine punea un Ubuntu si driver proprietar la placa video.

Dacă 98 ăla crapă se buleste bootul pt toate celelate.
Si cum ar merge windows 98 pe partitionare de tip gpt plus bios cu uefi? Sata n-ar fi problemă că posibil il vede ca scsi.

Windows 98 nici nu merge deloc bine mai sus de pentium 2 sau k6 dacă nu i se pun steroizi să nu crăpe cu blue screen ceea ce il face la consum aproape cat xp.

Eu cred că niciun PC mai nou de athlon xp nu trebuie să aibe un OS mai vechi decat windows xp. Eventual există duron pt windows 2000 si 98

Oricum foarte interesant experientul.

Ia chiar mai execută un experiment, cineva spunea pe forum undeva că ar fi pus pe pc un sistem de operare de telefon si i-ar fi mers, android de fapt, ia incearcă să vedem cum ar merge? O să poti să vorbesti la speakerul de pe placa de bază prin retea. O să se aloce un nr de cartela pc-ului si o să sune speakerul de pe placa de bază.

Cand am vazut titlul as fi pus pariu că e un soket 939 cu pcie sau 775 maxim, nicidecum chiar o platforma din 2019.

Edited by pisoiu_22, 22 August 2020 - 00:06.


#5
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

View Postpisoiu_22, on 21 august 2020 - 23:59, said:

Windows 98 nici nu merge deloc bine mai sus de pentium 2 sau k6 dacă nu i se pun steroizi să nu crăpe cu blue screen ceea ce il face la consum aproape cat xp.

Gresit Windows 98 si 2000 bat XPul si pe Pentium III si pe AMD DURON.
Pentium 4 (socket 478) si AMD ATHLON XP + SEMPRON (socket A) merg mai bine pe XP.

Edited by N0Trust, 22 August 2020 - 09:35.


#6
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
*Windows 98SE - merge ultrastabil pe AMD Ryzen, dar si pe Intel. L-am avut 2 ani pe un i7-3770. Pe configuratia actuala am sunet via Creative PCI64 (care merge si-n Win 3.1), USB, video via 3dfx Voodoo, LAN, Wireless LAN, sunet de pe USB si pe iesire optica, drivere originale Win98SE pentru SATA de la VIA. Placa video pentru 98 e legata la intrarea `VGA` din monitor, RTX-ul la HDMI.  Placa Voodoo e setat ca primara - daca la meniul de boot selectez Windows 98 imi intra desktop-ul in 2-3 secunde, daca selectez Windows 10 imi intra de pe RTX pentru ca in Win 10 am dezactivat Voodoo. Am incercat sa fac tranzitia cat mai usoara. Daca stai sa schimbi cabluri, sa muti placi video - iti piere cheful sa mai bootezi in 98... Pina si sunetul il am legat la statie - si doar schimb de inputul de pe analog (Win 9x) pe optical (Win 10).

*Pe partea de software, folosesc arhiva contemporana cu Windows 9x. Asta e si ideea pentru mine, pentru ca inca mai am colectia de pe CD-uri de pe atunci. Sofware mai nou gen Total Commander pe 32 bit o sa mearga si-n 98, chiar ultima versiune. Pentru alte soft-uri populare (WinRar, Photoshop, VLC s.a.m.d.) trebuie vanata ultima versiune compatibila.

*Multicore nu merge in Windows 9x. Iese din discutie dar nici nu ai nevoie, fireste ca procesorul e mult mai mult decat necesar si in regim single core. O sa atasez un benchmark. Windows 2000 vede toate cele 12 core-uri chiar din prima versiune, cea lansata in 1999.

*Procesorul AMD e citit fara niciun artificiu prin registry. Un i7-3770 era vazut initial drept `Pentium PRO`, dar se rezolva dupa ce instalezi ultima versiune de DirectX.

Attached Files


Edited by o_mores, 22 August 2020 - 18:12.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i scopu? Nostalgie?

#8
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

View Postdani.user, on 22 august 2020 - 21:01, said:

Care-i scopu? Nostalgie?

Initial, am luat-o ca pe o provocare dupa ce am vazut clip-ul lui cipflix - care a inceput instalarea pe un 9900K... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bhKfOTsb_eM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi-a placut de Cip ca a insistat vreo 15 ore cu instalarea (dupa spusele lui). A reusit doar sa treaca de prima parte a instalarii dupa care s-a declarat batut. Mai trebuia doar sa limiteze memoria RAM in system.ini [386enh] MaxPhysPage=30000 (768MB) - basic stuff daca te apuci de asa ceva...

In rest, in mod clar... e si nostalgie. Exista si niste avantaje practice, in afara de jocurile mai vechi. De exemplu, daca am un text de scris, deschid 98 si pot sa raman mai concentrat, fara youtube, fara 30 de tab-uri deschise... R.R. Martin foloseste Wordstar in DOS.  ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X5REM-3nWHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])

#9
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
hai că ne-ai innebunit.
Ce are asa bun placa aia 3dfx vodooo pe pci sau agp 1x?
De ce n-ai folosi ceva pe agp mai bun?

Nu merg jocurile mai vechi pe configuratii mai actuale?

E bine intr-un fel să ai toate sistemele de operare intr-un singur pc

Incearcă şi windows xp dacă tot ai inceput. Stie multicore si ai putea pune versiunea pe 64 biti.

#10
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
interesant experimentul totusi de ce te-ai limita la Windows-urile alea Win 98SE sau Win NT si nu ai urca in barca Win XP -ului care totusi are mult mai multe facilitati moderne si pe care ai compatibilitate cu majoritatea programelor moderne dar si cu jocurile de prin 1998-2001?
Nu mai simplu este la un asa procesor sa ai masina virtuala si sa pui acolo orice sistem de operare?

#11
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

View Postpisoiu_22, on 01 septembrie 2020 - 14:32, said:

Ce are asa bun placa aia 3dfx vodooo pe pci sau agp 1x?
De ce n-ai folosi ceva pe agp mai bun?

Cum să pun placa pe AGP dacă am o placa de baza lansata in iulie 2019? Din fericire, pe socket-urile noi exista placi cu sloturi PCI clasice. Chiar pe socket 1200 exista un B460 de la Asus cu 2 sloturi PCI, placa pe care chiar o am in vedere - https://www.pcgarage...rime-b460-plus/  Am optat pentru Voodoo pe PCI pentru ca are drivere si pentru Windows 3.11. (merge brici mIRC-ul in 3.11Posted Image ) In rest, in Windows 98 poti sa instalezi si o placa video pe PCI-Express. Driverele pentru nVidia merg pina la seria 7, eu am instalat un GeForce 7600GT. De la ATI am avut un X700 instalat.

View Postmfmig200, on 01 septembrie 2020 - 15:22, said:

interesant experimentul totusi de ce te-ai limita la Windows-urile alea Win 98SE sau Win NT si nu ai urca in barca Win XP -ului care totusi are mult mai multe facilitati moderne si pe care ai compatibilitate cu majoritatea programelor moderne dar si cu jocurile de prin 1998-2001?
Nu mai simplu este la un asa procesor sa ai masina virtuala si sa pui acolo orice sistem de operare?

XP-ul fireste ca merge pe un PC de ultima generatie, nu e mare lucru sa-l instalatezi. Sunt tot felul de hack--uri ca sa mearga si browsere destul decente. Pina in 2019 mergea si League of Legends pe XP.... Pe sistemul asta cu Ryzen 3900x l-am instalat fara nicio bataie de cap. In XP sunt si drivere pt Voodoo sau se poate pune o placa video pe PCI-E foarte decenta care sa fie setata ca primara  - GTX 950 e ultima suportata din cate stiu in XP.

Nu e acelasi lucru pentru mine in masina virtuala, daca am posibilitatea sa folosesc o placa de sunet mai veche sau o placa video, mi se pare o experienta diferita...

Attached Files



#12
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cum de face 12 core asa spike-uri un task manager in xp? vede doar un core sau ai setat un grafic pt toate corurile? ceva nu merge bine, procesorul ala trebuie sa nici sa nu simta cam nimic in xp.

Acolo scrie ryzen 12 core ca asa e scris in denumirea procesorului asa ca si la athlon 64 x2 dual core, dar vede programul 12 coruri?

Si trebuia pe 64 bit xp-ul sa vada toti cei 20 de gb de ram.

La placa video nvidia vede doar 256MB in windows 2000?

Pai de ce ai folosi o placa voddooo pe pci foarte veche si slaba cand poti folosi pe pcie o placa mai actuala radeon 1050 sau nvidia 6600gt sau o 6200gs? folosesti jocuri de windows 95 care nu merg nici pe alea ca-s prea noi?

Exista adaptoare pcie to agp, dar nu stiu daca merita.

#13
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
*In Windows 2000 si XP sunt vazute toate cele 12 core-uri. XP si 2000 au o limita la nr procesoare. XP Home =1 CPU/XP PRO = 2 CPU. Dar core-urile nu sunt acelasi cu procesoarele - asa ca nu conteaza numarul lor. Spike-urile alea au aparut probabil pe baza de DXDIAG inainte de printscreen. In orice caz, pentru userii mai ecologisti,preocupati de consum, exista un utilitar power.exe care merge in DOS/Win 9x:

Quote

POWER.EXE is a DOS power utility that provides simple power management like battery level reporting. It is highly recommended to use this for laptops as it issues x86 HLT instructions to help save power when the CPU is idle.

*Referitor la video - In Windows 3.11, 95, 98, Me - placa video primara e aia pe care o setezi din BIOS - treaba asta e hard coded in the OS - nu poti s-o schimbi din registry, cu programele, cu nimic. In conditiile astea, Voodoo 3 e printre cele mai compatibile placi posibile: exista jocuri care suporta api-ul GLIDE in DOS (Tomb Raider printe ele), are drivere pentru Windows 3.x, merge f bine in 95 - iar in 98SE se simte ca acasa - pentru ca ambele au fost lansate in acelasi an - 1999. In Windows 2000, XP, Vista, 7 - exista drivere oficiale si neoficiale pt Voodoo, inclusiv pe 64 bit.

Daca vreau joaca adevarata, al doilea slot PCI-Express il pot ocupa cu o placa video PCI-E compatibila - in 2000/XP o setez ca primara din control panel - si pot sa rezolv orice joc chiar daca am bootat de Voodoo.

*XP-ul il am instalat pe 32bit - pentru ca driverele la placa de sunet merg doar pe 32 bit.

*Adaptoare PCI-E - AGP sunt foarte rare si sunt custom made, in sensul ca anumite placi de baza veneau in pachet cu astfel de adaptor care era in principiu compatibil doar cu placa respectiva.

Edited by o_mores, 02 September 2020 - 20:44.


#14
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Mai urmează să pui si ceva distro de linux? bineinteles nu vechi că nu vor putea accepta niciun program sau driver de adaugat.

Tot n-am inteles, (evident ca xp si 2000 suporta 1-2 cpu dar nr nelimitat de coruri ca altfel n-ar fi putut lumea sa ruleze XP pe core 2 quad sau phenom x4 acum 12-13 ani) in task manager seteaza one graphic for every nucleu cpu sa vedem cum arata un task manager de xp sau 2000 cu 12 sau 24 casute cu cate un mic grafic in fiecare.

#15
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

View PostN0Trust, on 22 august 2020 - 09:35, said:

Gresit Windows 98 si 2000 bat XPul si pe Pentium III si pe AMD DURON.
Pentium 4 (socket 478) si AMD ATHLON XP + SEMPRON (socket A) merg mai bine pe XP.

Dar un "A.M.D." 1800+ cum va rula 95 şi 98?   :huh:

#16
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Bine, dar mai prost decat ar rula pe un XP.

#17
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi dau seama că mai prost. Dar vreau să rulez ceva programe vechi şi nu am ceva mai vechi pe care să instalez '95' sau '98'.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Masina virtuala...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate