Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cardul VISA de la Crypto.com (acum disponibil si in Romania)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postavramoiu, on 21 august 2020 - 21:41, said:

Lasa ca facem noi bani si pentru tine Posted Image
Attachment crypto profit.jpg

Sa nu vina @Vali / Zoso sa ne zica ca e fake, asa ca se pot verifica valorile in aplicatia Crypto.com
N-am zis ca-i fake, am zis ca nu ma pricep, mi se pare prea complicat. Poate nu e, dar mie asa mi se pare. :)

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Am reusit sa pun la top-up si cardul iCARD (pe langa ala de la TransferWise)... Revolut nu este acceptat si nici un alt fintech (din colectia mea)
MCO Gibraltar - suna bine (bine ca nu este PANAMA)Posted Image

Attached Files


Edited by rz, 21 August 2020 - 22:06.


#21
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018

View Postrz, on 21 august 2020 - 20:20, said:

Cardul este acceptat in CURVE dar nu si contactless in GPay, din pacate (doar online)
probabil stii deja, poti sa adaugi cardul curve in google pay Posted Image inainte nu mergea, acum merge.

daca cardul crypto nu e emis in Romania, incearca sa schimbi adresa si sa il adaugi in google pay. asa merge la revolut, daca ai card emis in alta tara.

Edited by kjlfdshgfdlkgh, 22 August 2020 - 00:35.


#22
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Revolut nu accepta adresa falsă. Se schimba cu documente justificative.


Care sunt primele 8 cifre ale cardului Midnight Blue ?

Edited by AdiTwism, 22 August 2020 - 01:04.


#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Pe toate siteurile de identificare apare asta de mai jos... de primit, am primit cardul din UK (chiar este si un cont separat in GBP, pe langa ala de EURO). Cont in $ nu este in lista iar in contul britanic mi-a aparut doar verificarea din CURVE (dar apare si in ala de euro).
In aplicatie exista optiune pentru activare/dezactivare international... probabil ca local (neactivat) este pentru USA

Attached Files


Edited by rz, 22 August 2020 - 09:09.


#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru fiecare tranzactie in alta valuta decat cea a cardului se retin 16 eurocenti (fix, indiferent de suma cheltuita) dar se returneaza cand tranzactia este procesata.
Cashback-ul apare doar in balanta CRO... la 100 CRO se poate schimba in Euro

Attached Files


Edited by rz, 23 August 2020 - 10:45.


#25
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
merge inrolat in curve si daca da primesti cash back ind platesti cu el?

iti ia bani din fiat walet de euro sau ai din cel cro?


#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
L-am inrolat deja in CURVE... a mers fara probleme la comercianti/atm-uri doar ca nu ii vede design-ul (am pus eu unul prestabilit, albastru)
Da, absolut orice tranzactie (via curve, sau nu) primeste cashback... nu conteaza comerciantul/tara
Pentru plata cu cardul se foloseste doar wallet-ul fiat... cashback-ul se duce in cel de CRO iar la 100 CRO te lasa sa faci schimbul in fiat

Si inca o chestie foarte faina... chiar si la Bluecard este cursul VISA atunci cand se face o tranzactie in alta valuta decat cea a cardului! (in limita a 2000 Euro lunar)
Cardul devine astfel utilizabil la un curs bun cam peste tot in lume... la Coinbase de ex. este comision suplimentar la platile in alta valuta iar la Change ai pe langa comision de schimb si o taxa fixa de tranzactie, de 0.5 Euro

Edited by rz, 23 August 2020 - 15:56.


#27
budha1

budha1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 26.10.2019

View Postrz, on 21 august 2020 - 22:04, said:

... Revolut nu este acceptat si nici un alt fintech (din colectia mea)

vezi ca merge Change

View Postrz, on 23 august 2020 - 15:47, said:


Si inca o chestie foarte faina... chiar si la Bluecard este cursul VISA atunci cand se face o tranzactie in alta valuta decat cea a cardului! (in limita a 2000 Euro lunar)

pe site scrie "Interbank Exchange Rates Monthly..." sa intelegem ca foloseste totusi cursul Visa si nu cursul interbancar? eu ma asteptam sa fie exact acelasi curs ca la Curve, care deasemenea folosesc cursul interbancar spre exemplu si nu cursul mastercard

#28
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Intr-adevar... pe situl lor asa scrie (interbancar).
https://crypto.com/en/cards.html
Am luat din alta parte (nici nu mai tin minte - era un comparator) info si acolo scria Visa
Nu am incercat cu Change si nici cu Coinbase... acolo am deocamdata doar crypto, fara fiat. Dupa pump-ul care urmeaza (si dupa schimb) sigur incerc. Ms de info!

Cat despre curs, pare ca e chiar un pic mai bun la Crypto.com decat la Curve!
Mai jos sunt doua teste cu retragere 10 Lei de la ATM... una direct cu cardul MCO Visa si una cu el prin CURVE

Attached Files


Edited by rz, 23 August 2020 - 21:09.


#29
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,576
  • Înscris: 26.06.2010

View Postrz, on 23 august 2020 - 20:54, said:

Intr-adevar... pe situl lor asa scrie (interbancar).
https://crypto.com/en/cards.html
Am luat din alta parte (nici nu mai tin minte - era un comparator) info si acolo scria Visa
Nu am incercat cu Change si nici cu Coinbase... acolo am deocamdata doar crypto, fara fiat. Dupa pump-ul care urmeaza (si dupa schimb) sigur incerc. Ms de info!

Cine mai are încredere în Wirecard ? Până și la DiPocket când plătești scrie Wirecard in pagina de procesare.Si poți să faci topup numai cu Visa pentru euro și lire, cu Mastercard scrie că merge doar sa cumperi crypto .

Edited by andupustiu, 23 August 2020 - 21:03.


#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Wirecard functioneaza in continuare... cu toate problemele cauzate de scandal.
La vestici merge repede cu insolventa... nu este ca la noi adica nu se lungeste si nu inseamna automat faliment (din contra, acolo sunt firme capabile sa puna companiile respective din nou pe linia de plutire)

Edited by rz, 23 August 2020 - 21:15.


#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrz, on 23 august 2020 - 10:43, said:

Pentru fiecare tranzactie in alta valuta decat cea a cardului se retin 16 eurocenti (fix, indiferent de suma cheltuita) dar se returneaza cand tranzactia este procesata.
Cashback-ul apare doar in balanta CRO... la 100 CRO se poate schimba in Euro

Inca o rectificare... acei 0.16 Euro (0.14GBP) au fost doar pentru verificarea cardului in CURVE!
Am reluat azi testarea cardului in supermarket-uri si nu mai apar acei 0.16 Euro
Surpriza zilei a fost la Lidl... Lidl il vede probabil ca fiind un card din alta galaxie astfel ca tranzactia a fost respinsa! (se poate lua de mana cu CEC)
In aplicatia Crypto.com nici macar nu se vede respectiva tranzactia adica refuzul la plata! (am incercat acolo atat cu pin cat si contactless)
La alte supermarket-uri si chiar magazine de cartier a functionat fara probleme cardul!

Cardul VISA de la crypto.com se poate utiliza astfel si direct, nu doar prin CURVE... cursul interbancar este foarte ok!

In captura 1 se vede exclusiv costul cu verificarea cardului VISA in CURVE
In captura 2 se poate vedea o tranzactie la comerciant mai exact se poate vedea la ce curs euro/lei se face plata direct cu cardul crypto.com

Attached Files


Edited by rz, 24 August 2020 - 13:04.


#32
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006
Am primit email

'' ���� RON is now available on Crypto.com App

Hi AAAAA  BBBBBB ,

We are excited to announce that Crypto.com App welcomes RON as its latest payment currency, in addition to 15+ other currencies available.
By selecting RON as your payment currency on the App, you will be able to:
Avoid FX fees from your bank:
purchase cryptocurrency directly with your credit card in RON to save money on exchange rates that card issuers would otherwise charge you, and
View App balances in RON:
save you time and allow you to monitor your account easily and intuitively.
Buy crypto with RON now and avoid all fees! Don’t forget to take advantage of the 3.5% credit card fee waiver too. See here for more details.
BUY CRYPTO NOW
Tap this button on your mobile device to launch the Crypto.com App

Regards,
The Crypto.com Team

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Confirm dar este un talmes-bales acum... la cripto vad balanta totala in RON dar jos, la fiecare criptomoneda in parte, a ramas in $ (care-i euro in realitate)
La card a ramas balanta totala tot in euro... cred ca trec inapoi pe euro si schimb in RON doar daca alimentez cu un card de RON

Attached Files


Edited by rz, 24 August 2020 - 14:51.


#34
21g

21g

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, in cat timp ti a ajuns cardul si ce taxe de transport ai platit? Mersi.

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Salut... am aplicat in aplicatie de luni bune pentru card (a stat cel putin 3 luni in pending) si abia pe 17 iulie s-a schimbat statusul din pending in issued
In 13 august a trecut din issued in shipped iar in 21 august l-am gasit in cutia postala!

Nu am platit nimic pentru varianta MidnightBlue... si nici nu a fost necesar sa stochez CRO sau MCO (desi ar fi fost o afacere cu CRO, avand in vedere cresterea acestuia in doar cateva luni, de la 6 centi la 16 centi).
Bonusul acela de 50$ se poate primi acum doar daca cumperi si stochezi 1000 CRO... acesti 1000 CRO se pot debloca si schimba dupa 6 luni insa la bonusul de 50$ (in CRO) ai acces imediat si ii poti schimba (apar in balanta la Reward aproximativ 300 CRO iar acestia echivaleaza cu aproximativ 50$)

Edited by rz, 26 August 2020 - 11:22.


#36
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
mi am verificat si eu adresa ieri si imi arata pending la card, eu am balanta 0 la ei deci e total gratuit cardul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate