Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce a fost lasat DTH-ul de izbeliste in ultimii ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am reclame, Ceask :P

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu de ce. Dar e prea offtopic.

#39
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postssss, on 21 august 2020 - 22:14, said:

În prezent DTH-ul supraviețuiește doar în localitățile unde nu este cablu TV sau este dar prin cabluri coaxiale și cu un semnal ce lasă de dorit, eventual unde sunt companii care cer prețuri mari din motive de monopol (fosta Akta).

Când s-au înființat DTH-urile (începând cu decembrie 2004 – lansarea lui DIGI) au fost ceva revoluționar pentru România deoarece majoritatea populației (rurale) prindea doar TVR 1 (în cele mai multe cazuri) și eventual TVR 2, PRO TV-ul/Antena 1 cu inserții locale (în funcție de zonă). De asemenea printre clienții lor mai erau și oamenii care nu erau mulțumiți de compania de cablu la care erau abonați – fie în orașul respectiv exista doar pachetul de bază cu HBO, fie semnalul era mai slab în anumite zone, fie dorința de a vedea și alte posturi inexistente în grila firmei etc.

De asemenea,  DTH-urile au prins bine și la românii din străinătate (deși era ilegal să scoți echipamentul DTH din România) care până atunci vedeau doar variantele internaționale ale posturilor autohtone (TVR Internațional, PROTV Internațional) cât și posturile noastre FTA (Atomic, OTV, Tele7ABC, Realitatea, Prima TV, Antena 1/TVR 1/TVR 2 la producții proprii/publicitate/știri) – cert este că posturile TV de la noi au avut dinaintea apariției DTH-urilor emisie proprie pe satelit, plus că decodoarele erau disponibile doar firmelor de CATV.

Totuși la început prin 2004-2006 (până la apariția lui Dolce) nu erau prea mulți care au trecut pe DTH din pricina faptului că echipamentul DTH era plătit integral de către client (și de asemenea și prețurile puțin mai mari).

Dar în decembrie 2006 când a apărut Dolce serviciul a fost mai cerut ca niciodată. Asta pentru că era al Romtelecomului (care avea monopol pe telefonia fixă/Internet fix în majoritatea comunelor) și de asemenea potențialii clienți care aveau telefonul fix de la ei beneficiau de preț redus la pachetul de bază și de instalare și activare gratuită (evident, au fost și persoane care n-au avut telefonie fixă de la RTC dar care s-au abonat la acest serviciu, însă aveau un preț mai mare la pachetul de bază și trebuia plătită instalarea și activarea). În plus clienții RTC ce aveau facturi mai mari de 150 lei (parcă) primeau un pachet gratuit Dolce (cu vreo 17 canale românești, diferit de pachetul de bază).

Tot în 2006 dar în luna mai a apărut Boom-ul, un serviciu DTH care era destinat persoanelor cu venituri mai mari, aveau cele mai bune echipamente de recepție dintre toți providerii DTH (mai puțin STB-ul care era același cu cel de la Dolce și de asemenea făcut să meargă numai în rețeaua lor) și cea mai bună imagine și calitate a semnalului. Aveau de asemenea și o grilă care întrecea concurența pe acest segment (însă a mai avut și unele lipsuri) plus canale proprii de divertisment (premium). Dar în următorii ani a cunoscut o degradare care s-a resimțit în grilă, programe, echipamente și nu în ultimul rând, fonduri. În primăvara 2010 a dat faliment iar 1 an mai târziu a fost preluat de RTC, sucombând în ianuarie 2012.


Mai zic o chestie: DTH-ul a prins bine și la orașe până prin 2008-2009 din cauza neexistenței DVB-C-ului.

digi a avut caravane la nivel national cu echipamente in custodie in vara lui 2006

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
da, dar acum nu mai asigura nici service la propriile echipamente. am avut lighean digi la tara, de la inceput, luat in custodie. anul trecut a incetat receiverul sa mai ia comenzile. digi s-au spalat pe maini, asta e, sa cumpar altul. cum si bratul la antena era ruginit rau, plasticul din lnb se faramita de la soare, le-am pus sculele in brate, si aia e.

#41
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
La ultimul raport ANCOM spuneau ca numarul abonatilor dth e 2 milioane, din care Digi 500.000. Cum stim ca Orange are vreo 350.000 abonati iar Focus ~360.000, rezulta ca Telekom mai are pe "farfurie" cam 780.000 de abonati! Dintr-un total de 1,2 milioane abonati la servicii de cablu tv+dth+iptv!

#42
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Telekom pe DTH are în jur de 1,16 milioane și maxim 100.000 pe cablu / IPTV.

Edited by KLM2009, 24 August 2020 - 13:09.


#43
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Gresit, are CU TOT cu dvb-c SI iptv 1,16! In comunicatul lor au si specificat treaba asta, numarul TOTAL al clientilor! Vezi ca am facut socoteala dth mai sus, si rezulta exact cat am zis eu, din totalul de 2 milioane de romani care mai au "farfurii"!

#44
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
https://mediaexpres....e.aspx?id=18442

#45
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Exact! Acolo iti spune TV Subscribers, dar nu spune NICAIERI ca aia 1,256 milioane sunt NUMAI la DTH! Adica exact ceea ce ziceam eu mai sus, ii include si pe aia, dar nu e doar ei! Din 1,256 sunt maxim 800.000 pe dth, maxim 100 de mii pe iptv si restul pe dvb-c, adica ~356.000!
Telekom e primul ca numar de clienti dth in tara dar ultimul ca numar de clienti dvb-c (excluzand Nextgen)!

#46
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Pe DTH garantat nu au pierdut așa mulți abonați. Anul trecut au avut 1.3 milioane numai pe DTH. Crezi că în 8 luni au pierdut 500.000? Hai să fim serioși. Pe IPTV / CABLU au maxim 100.000. Unde nu există infrastructură nu au cum să ofere nici IPTV dar nici DVB-C. Tocmai de asta nici Orange pe rețeaua lor nu are mulți abonați. IPTV reprezintă un procentaj extrem de mic - 150.000 de abonați maxim și asta la toți care oferă acest serviciu (deci combinat). În concluzie Telekom nu are cum să aibă numai 800.000 pe DTH. Nici măcar DIGI nu a pierdut sute de mii în câteva luni. Ei au ajuns la 500.000 după mai mulți ani.

#47
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Eu ti-am spus ca la ultima raportare Telekom a zis ca mai are doar 1.180.000 de clienti la tv, si iti zic sigur ca din astia, la parabolica sunt maxim 800 de mii. Crezi bine, nu crezi, iar bine!
Secundo, in satele si comunele unde Akta a fost preluata de Digi, cu siguranta sunt si multi oameni cu parabolica Digi, care vor fi trecuti pe fibra in maxim 3 ani cand Digi va acoperi cu infrastructura sa proprie acele localitati, dupa cum si-a luat angajamentul. In maxim 10 ani vor disparea parabolicele de la ooeratorii romani din Romania, si vor ramane numai cele ale pasionatilor "batrani" in pasiunea asta, pentru Hotbird, Astra, etc.

#48
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Vezi ca ti-am facut socoteala mai sus, pe datele ANCOM mai erau in toata tarisoara doar 2 milioane de abonati la TOTI operatorii DTH! O iau inca o data babeste pentru tine, ca poate intelegi:
-ai o data 500 de mii raportati de Digi
-a doua oara vreo 360 de mii Focus Sat
-inca 350.000 ai Orange doar pe satelit
Fa socoteala pana acum si vezi cati ies 500+710= 1.210.000
Restul pana la 2 milioane adica 790.000 sunt Telekom DTH si cativa la Freesat (foarte putini).
P.S.: numarul ala de 2 milioane a scazut din primul trimestru al lui 2020 si pana acum, vom vedea exact cu cat la raportul ANCOM din toamna-iarna.


#49
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Nu mai continui că nu are rost. Dacă tu crezi că în 8 luni au pierdut sute de mii pe DTH foarte bine. Posted Image Nu se mai știe câți abonați are DIGI/Orange sau Focussat. Nu au anunțat de ceva timp.

Edited by KLM2009, 19 September 2020 - 13:14.


#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,555
  • Înscris: 13.06.2004
Serviciul D.T.H. e ăla miniparabolica aia de se montează pe faţade şi era oferit şi de "Dolce"?

#51
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 04.02.2006
Da, exact, @djl. Era acel serviciu de televiziune care necesita o „farfurie” albă de 60-90 cm (antena) cu un braț sub ea ce la capăt avea un dispozitiv (LNB) din care ieșea cablul coaxial ce ducea către decodor/receptor.

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Eu inca mai am "farfuria" pe balcon, chiar daca am renuntat la DTH de vreo 3 ani si ceva. Ma gandesc sa-mi iau un receiver si sa ma mut pe Hotbird, sa prind ceva italieni la liber (din pacate n-am pe nimeni in Italia, ca mi-as fi luat abonament laTivusat).

#53
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 26.12.2017
Nu trebuie neaparat sa ai pe cineva in Italia Posted Image
https://www.receptoa...hd-gold-italia/
https://www.receptoa...ltra-hd-italia/

PS. Iti recomand un receiver Enigma2. Prietenii stiu de ce.

Edited by johnnycrush, 15 October 2020 - 20:59.


#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Hmmm... e bine de stiut, merci. Oricum nu e o prioritate, dar poate-mi gasesc timp (si bani) sa fac trecerea. Si pe cineva sa-mi regleze antena, ca sunt tot pe HellasSat :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate