Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizie monitor 4K

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
daniel66

daniel66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2007
Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un monitor 4k utilizat in primul rand la proiectare si putin gaming. Ce imi recomandati. Placa video este RX Vega 56. Bugetul este undeva la 1000 lei. Multumesc !

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăsta e bun ?

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdaniel66, on 21 august 2020 - 14:29, said:

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un monitor 4k utilizat in primul rand la proiectare si putin gaming.
diagonala?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că diagonala aia e puțin inflluențată de bugetul de 1000 de lei.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostSTARTREK1, on 21 august 2020 - 14:39, said:

diagonala?

View Postwaterman, on 21 august 2020 - 14:49, said:

Cred că diagonala aia e puțin inflluențată de bugetul de 1000 de lei.
mda, e singurul 4k la bugetu initiatorului cel postat de tine

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Au fost la Altex de bf monitoare de 32" la prețul ăsta. Din pacate cu subliniere pe au fost

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
In bugetul asta nu o sa gasesti niciun monitor. De la 1100 in sus precum cel de mai sus, nu cine stie ce monitor, si mai ales nu o sa fie o diagonala mare care sa se preteze bine la 4K.

Detaliile nu le distingi atat de bine daca nu stai aproape, iar in Windows o sa ai o problema mare cu cititul textului - si exista setare pentru scale sa pui la 150% sa zicem, dar apare cealalta problema - in unele aplicatii (destule) ori nu se aplica scale-ul, ori nu este scrisul clar ci doar mai mare.

Sincer, eu mi-as lua doar de 32" 4K. Dar chiar si la diagonale mici nu prea ajunge nici bugetul si nu prea merita oricum pentru ca vei lua un TN ieftin, panel pe care nu il mai recomand nimanui.

In schimb pe la bugetul aia ai https://www.emag.ro/...0/pd/DPQDF6BBM/ care are 27", FreeSync, si rezolutie 2K 2560 x 1440, iar panou IPS. Este mai mare si rezolutia decat la un full HD, panou IPS, diagonala ok.

Acum nu stiu ce monitor ai, dar pentru 4K bun, de gaming, etc, dublezi bugetul.

#8
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
La ~1000 lei nu vrei gasi decat un monitor 4K low-end = cantitate de pixeli.
Daca vrei calitate atunci cauti un monitor Full HD cu refresh rate de 120 sau 144 Hz.
Si evident, ecranul trebuie sa aiba panel IPS sau macar VA, in niciun caz TN.

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
@daniel66 am pus filtru pe monitoare cu rezolutie 4k si asta e lista de modele disponibile:
https://www.compari....2160/?orderby=1

Edited by nei-k, 21 August 2020 - 20:26.


#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Lasa 4k ca nu e de placa aia video.... nu o sa poti sa joci nici un joc in rezolutie 4k cu placa aia video...
Cauta un maxim 2k cu panel IPS

https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
Inițiatorul spune că are nevoie de monitor pentru proiectare și puțin gaming. Voi puneți repede gaming pe primul loc. Se poate juca ocazional și pe monitor 4K, dar cu setări low...

#12
daniel66

daniel66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2007
Va multumesc pentru sfaturile postate mai sus. Lucrez in programul Archicad, aici e in mare parte negru pe fundal alb. Uneori lucrez 12 ore/zi mai multe zile consecutive.  O mica parte o folose reale. Sunt dispus si de un buget mai mare fiindca am constatat ca la pretul de 1000 lei sunt in mare parte "entry level" sau unul cu rezolutie mai mica dar de o calitate mai buna. Caut un best buy calitate-pret. Latimea biroului este de 60 cm la care se mai adauga inca aproximativ 30 cm pana la ochi. Cred ca trebuie tinut cont si de acest aspect (diagonala->distanta fata de privitor). Pentru mine monitorul are aceeasi importanta ca si salteaua de la pat. Posted Image

Edited by daniel66, 24 August 2020 - 20:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate