Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

energie din confinement cu stagii

  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 20 august 2020 - 22:37, said:

avand in vedere ca is si pierderi in cazul asta s-ar faulta intre ele device-urile si nu s-ar produce energie pe cat se baga
N-o să-ți vină să crezi, dar de multe ori chiar asta se întâmplă.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 20 august 2020 - 22:35, said:

cand scoti particule din fotoni se conserva
cand ionii se atrag prin   fortele nucleare se emit fotoni ce nu conserva masa
nu stiu cine a explicat
altfel  nu ar avea rost confinementul. de ce sa scoti energie din confinement cand poti obtine din energie solara ? cine alimenteaza toroidele cu energie ?
energia omule, energia
ca sa scoti particule din fotoni ai nevoie de  energie, energia se tranforma in masa, masa in energie
E = m * c ^2
m = E / c^2
adaugi energie, castigi masa

#21
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postkarax, on 20 august 2020 - 21:35, said:

,se concentreaza raza pe holhraum ,,

nu se scrie cumva "hohlraum" ca atunci vine din germana si inseamna spatiu gol.Cum ziceau astia la talcioc si in anunturi "vand abric" in loc de abricht.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
limba germana este complicata

View Postericmario, on 20 august 2020 - 22:40, said:

N-o să-ți vină să crezi, dar de multe ori chiar asta se întâmplă.
in cazul asta nu are cum sa mearga. pentru simplul fapt ca toate centralele vor fi legate in sistem izolat astfel incat vor fi pierderi peste pierderi
doar in cazul ca se poate converti 100% din masa in energie poate sistemul sa mearga

desi nu cred ce zici pentru ca n oameni de stiinta au zis ca merge

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 20 august 2020 - 22:52, said:

in cazul asta nu are cum sa mearga. pentru simplul fapt ca toate centralele vor fi legate in sistem izolat astfel incat vor fi pierderi peste pierderi
doar in cazul ca se poate converti 100% din masa in energie poate sistemul sa mearga

desi nu cred ce zici pentru ca n oameni de stiinta au zis ca merge
În teorie totul e roz, dar în practică...

Să-mi dai un beep când pui un perpetuum mobile din ăsta în practică.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Karax, singurul lucru care ma enerveaza la tine este ca nu incepi propozitiile cu litera mare.

In rest, ai idei bune, si ti-am zis ca daca o sa ajung bogat, o sa te finantez. :)

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate n-am inteles eu bine. cand se zice ca masa se conserva, se refera la faptul ca in cazul cand se scot particule din fotoni si invers , mereu e vorba de constante , cantitatea obtinuta fiind constanta? asta neinsemnand ca in cazul confinementului confinementul nu scoate energie peste ce se baga

View PostPhobos, on 21 august 2020 - 06:31, said:

Karax, singurul lucru care ma enerveaza la tine este ca nu incepi propozitiile cu litera mare.

In rest, ai idei bune, si ti-am zis ca daca o sa ajung bogat, o sa te finantez. Posted Image
nu pot sa tastez asa repede sa folosesc shift

scuze dar te impiedici de niste detalii, putini is cei ce pot tasta cu litera mare

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkarax, on 20 august 2020 - 22:37, said:

avand in vedere ca is si pierderi in cazul asta s-ar faulta intre ele device-urile si nu s-ar produce energie pe cat se baga , in cazul ca si masa se conserva
io iti sugerez alta idee, sa folosesti raza laser pentru a fisiona particule  in cantitati infime, continuu si astfel sa obtii, pe langa energia laser si energia dezvoltata la fisionare . Te uiti pe un tabel chimic si vezi care elemente au energia de fisionare cea mai mica pentru a avea laser suficient de puternic sa incepi treaba asta. Posted Image

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in cazul ca masa se conserva eu nu vad la ce is potrivite chestiile astea cu confinementul. bagi energie ca sa scoti sub aceasta energie. nu e rentabila , singurul lucru benefic este ca e o forma de energie curata, ce polueaza putin , si lasa deseuri putine
insa doar pentru avantajul asta sa construim centrale cu confinement ,mari, scumpe ?
poate e potrivit sa cream niste celule solare cu randament mare , asta ar trebui sa cercetam. nu sa construim centrale pe confinement
imi pare in cazul asta o cretinatate confinementul asta

Edited by karax, 21 August 2020 - 13:08.


#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postkarax, on 20 august 2020 - 22:52, said:

limba germana este complicata
Se vede treaba ca pentru unii, fizica e mult mai complicata... Posted Image

Quote

in cazul asta nu are cum sa mearga. pentru simplul fapt ca toate centralele vor fi legate in sistem izolat astfel incat vor fi pierderi peste pierderi
doar in cazul ca se poate converti 100% din masa in energie poate sistemul sa mearga

desi nu cred ce zici pentru ca n oameni de stiinta au zis ca merge
Numai daca anihilezi materie cu antimaterie ai o conversie de 100% in energie. Aia din Star Trek pot face chestia aia, asa ca ar trebui sa fie super-usor s-o faci si tu Posted Image

PS Da=-mi si mie un nume de om de stiinta care zice ca se poate, ca m-ai facut curios :P

Edited by pufonel, 21 August 2020 - 20:59.


#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ce rost are confinementul asta in cazul asta?

#30
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Karaxe, am impresia că esti blocat in fizica newtoniană si vrei să i aplici legile reacției de fuziune, ceea ce e greșit. La tine masa e masă, energia e energie, clar si limpede.
Roagă pe cineva să ti explice de ce e greșit, cel mai bine, se găsește cineva.


#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu vad ca se scoate sub ceea ce se baga , astfel incat rolul nu e altul decat sa fie energie verde

#32
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Tu vezi prost și tragi evident concluzii proaste.
Dar daca esti căpos si o ții pe a ta, nu e problemă, dă i inainte.

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postkarax, on 21 august 2020 - 22:38, said:

eu vad ca se scoate sub ceea ce se baga , astfel incat rolul nu e altul decat sa fie energie verde
N-am fost bun la fizica dar am tinut minte cateva lucruri: nu poti sa bagi x energie si sa scoti x+1, indiferent ce faci si 2: conversie de energie fara pierderi nu se poate, asa ca energie gratuita nu exista.

#34
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postkarax, on 21 august 2020 - 22:38, said:

eu vad ca se scoate sub ceea ce se baga , astfel incat rolul nu e altul decat sa fie energie verde
Poti sa iei un proces de "transformare" a energiei in materie si apoi invers.(nu stiu daca e corecta formularea)

Electroliza apei
Se foloseste energie electrica pentru a separa moleculele de H si O.
Din proces rezulta cele 2 gaze si caldura.
La sunt pierderi pe fire, electronica de comanda, etc.

Procesul invers poate fi:
Oxidarea hidrogenului (ardere) si produci caldura (direct in arzator) sau in motoare termice (pierderi in frecare, mecanica)

...sau recombinarea celor 2 gaze in "fuel cell", aceasta producand apa si energie electrica.(nu stiu ce pierderi sunt in procesul acesta ca nu m-am documentat dar am impresia ca si aici rezulta ceva caldura)

Probabil ca poti masura destul de exact cat/ce bagi in fiecare proces si cat/ce iese.

Garantat iti da raport sub 1 (acesta e randamentul) cand faci balanta la cata apa si cata energie ai consumat, raportat la cata apa si cata energie ai obtinut din procesul invers.

Daca calculezi si pierderile iti da 1.

Daca reusesti sa faci electroliza apei de ploaie adunata de tine de la burlan folosind energie de la trasnet, atunci ai obtinut H2 si O2 "gratis"

Dar daca vrei gaze de ardere, se poate face ceva mai putin riscant, instalatie biogaz.
Cu acelasi material (aproape) poti face ceva si mai putin riscant pentru a obtine caldura (cam 60°), pat de fermentatie.

Nu e chiar gratis dar se folosesc "deseuri" pentru a produce o masa de fermentatie.

Edited by radurus, 22 August 2020 - 07:17.


#35
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostCovertTwo, on 21 august 2020 - 22:32, said:

Karaxe, am impresia că esti blocat in fizica newtoniană
Nici aia.... nici aia.

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,508
  • Înscris: 02.09.2006

View Post_-livio-_, on 20 august 2020 - 22:39, said:

daca tot cauti metode de a ocoli legile fizicii de ce nu cauti o metoda de a transforma plumbul in aur? sigur e mai usor
pentru ca nici medicamentele nu mai sint ce au fost!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate