Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Durere vulvara, secretie sterila. Posibil vulvodinie?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020
Buna seara! Am nevoie de ajutor. De mai bine de 1 an am probleme vaginale. Cel mai mult ma deranjeaza durerea pe care o simt atunci cand ating vulva, intrarea in vagin. Toate tratamentele pe care le-am luat pana acum nu m-au ajutat cu nimic. La inceput pe analize mi-au aparut trichomonas si candida pe care le-am tratat. Apoi mi-a aparut klebsiella pe care am tratat-o. De curand am refacut analizele si azi am fost la ginecolog cu ele si mi-a zis ca totul e bine desi eu nu simt asta. Pe langa acea durere, am in continuare o secretie alb-galbuie. Asa arata rezultatul analizelor de acum:

Cultura secretie vaginala(antibiograma, antifungigrama) - Secretie - cultura aeroba: Absent: Streptococcus Beta Hemolitic, Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae, Enterococcus spp., Pseudomonas spp., Absent Candida spp.

Examen microscopic secretie vaginala:
Celule epiteliale plate - relativ frecvente
Leucocite - rare
Trichomonas vaginalis - absent
Levuri - absente
Flora lactobacilara - rara
Filamente de mucus - relativ frecvente

Cum vi se pare analiza secretiei? Pare totul in regula? Doctora a sis ca totul e bine si ca n-are ce sa-mi dea. Putea sa-mi dea niste ovule, dar cum eu sunt virgina nu poate face asta. Si inainte de a incepe o dezbatere pe subiectul " virgina cu trichomonas", doctora a zis ca a mai avut paciente virgine cu trichomonas, chiar o copila de 10 ani si ca se poate transmite prin obiecte contaminate, iar eu pana de curand am stat intr-un apartament cu alte 2 fete. Tot doctora mi-a zis ca se poate sa am vulvodinie, dar nu stie ce o provoaca si nu stie cum sa ma ajute. Crede ca e provocata de gelurile de dus si mi-a dat un gel intim si crema dermovate pe care mi-e teama sa o folosesc deoarece toate cremele date pt trichomonas si candida (macmiror, canesten, lomexin) mi-au cauzat dureri si mai mari, ca o reactie alergica. Tot ce pun pe vulva parca o irita si mai tare. Este cineva  care sufera de vulvodinie pe aici care ma poate ajuta?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi și la alt medic ginecolog, pentru o a doua opinie medicala.
Ce model de chilot porți, din ce material? Folosești protejslip? Ce fel de tampoane folosești în perioada menstruației?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Ai grijă cînd te ștergi de fecale, să nu o faci ,,în spre față ", spre păsărică", multe fete nu știu asta.
Nu folosi prosop folosit de altcineva, cînd te ștergi ,,acolo ".
Nu exagera cu igiena, dușuri interne & etc.
Da, știu, pînă înțelegi o să îți pară ciudat ce zic.

NU zic să stai cu țurțuri acolo", dar nici să o cureți obsesiv, trebuie un echilibru între igiena exagerată și indiferența totală, față de igiena locală.

,,Acolo " ai o colonie de bacterii, din cele benefice, care nu trebuiesc exterminate cu detergenți/săpunuri agresive & etc, pentru că o să le ia locul alea nasoale.
Sănătate.

Edited by crisstonne, 20 August 2020 - 20:26.


#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007

View PostAyda135, on 20 august 2020 - 19:48, said:

Buna seara! Am nevoie de ajutor. De mai bine de 1 an am probleme vaginale...
Pe langa acea durere, am in continuare o secretie alb-galbuie....

O poza ar ajuta foarte mult...doar nu vrei sa scoatem globul de cristal!
🤣🤣🤣

Ma scuzi , nu m-am putut abtine!

On topic - mergi la un urolog bun!

#5
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
In primul rand renunti la folosirea produselor care irita: sapunuri, geluri, creme din comert, in special cele parfumate. Le inlocuiesti cu ceai de musetel cu care te speli in fiecare seara...doar cu ceai...fara nimic altceva.

Nu folosi decat tampoane pe baza de bumbac... sunt ieftine...nu au parfum, exclus cele gen always...produc alergii si iritatii.

Exclus depilarea .

schimba toata lenjeria .... arunci tot si cumperi altele noi, pe care le speli cu apa fara detergent.

dormi in cearceafuri spalate fara detergenti.

nu manca alimente acide: carne, lapte, branzeturi...aproximativ 2 saptamani ca sa vezi rezultatele,

bea zilnic cate o cana de ceai in care pui, seara, inainte de culcare, o lingurita rasa de scortisoara.

la fiecare 2 seri te speli cu apa  - 2 litri in care pui 1 lingurita de bicarbonat.

nu faci baie cada...decat odata pe saptamana, iar in apa pui o mana de sare...obisnuita...de bucatarie...nu din aceea parfumata.

faci dusuri de cate ori vrei dar nu te speli decat cu apa curata...fara nimic altceva.

la WC ori de cata ori mergi nu te stergi cu hartie igienica...te speli cu apa curata.

Nu folosesti servetele umede de nici un fel...toate au chimicale si irita fff tare.

ce am scris aici trebuie practicat mereu....pentru o sanatate buna in zona intima.

Din punct de vedere mental trebuie sa schimbi un pic optica... tot ce faci o faci pentru tine si nu pentru alt cineva... poate ca fetele vor rade de tine pt ca nu folosesti produse ca ele...dar tu esti ffff  sensibila iar sensibilitatea asta o vei avea mereu.

o sa vezi schimbarea in bine la nivelul tegumentelor si a muncoasei vaginale dupa aproximativ o saptamana...va fi greu la inceput...dar dupa ce te obisnuisti nu vei mai avea probleme.

schimbarea anuala a lenjeriei intime...chiloti si sutiene...e fff importanta. Exclus tanga. Spalarea lenjeriei cu detergenti trebuie eliminata total...


sanatate multa! nu sunt medic, am scris din practica nevestei.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
E bine ca romancele nu confunda vulva cu vaginul ca americancele, dar nu e bine ca nu stiu ca doctorul nu are gen.
Daca doctorul e femeie, e doamna doctor. ( ignora daca e sau  nu casatorita...)

Cati ani ai ?
Varsta poate fi importanta in diagnosticare, legat de flora bacteriana, raspunsul imunologic, tratamentul medicamentos, etc.
In caz ca varsta e inaintata, in cazul virginelor poate fi nevoie si de ajutorul unui psiholog sau chiar psihiatru...

Edited by loock, 20 August 2020 - 21:07.


#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pune niste tinctura de propolis.. :)

#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În plus de ceea ce recomandă colegul de la postul 5,   ar fi bine evitarea patalonilor mulați,  a blugilor prea strânși,  a hainelor care nu lasă loc pentru respirație.
O bună ventilație impune niște chiloți mai lărguți,  fustă sau rochie.   Iar noaptea ar fi bună cămașa de noapte fără a mai purta lenjerie.

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sau mai bine fara chiloți

uimitor domnule ce se pricep bărbații la problemele femeiești 😳

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsilesax, on 20 august 2020 - 21:11, said:

uimitor domnule ce se pricep bărbații la problemele femeiești 😳

Buei, tu nu ai avut grijă de femeile din viața ta?!  :rantcurse:
Crezi că femeia este un manechin din plastic, cu o gaură, două... pe undeva?

#11
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020

View Postcorinadaniela, on 20 august 2020 - 20:10, said:



Folosesc chiloti din bumbac, protejslip nu folosesc, iar in perioada menstruatiei folosesc absorbantele Bella.

View Postmarco68, on 20 august 2020 - 20:24, said:



Multumesc mult pentru sfaturi! Am renuntat la a folosi produse ce contin parfum si am avut o saptamana in care m-am spalat doar cu apa iar in acea saptamana m-am simtit cel mai bine, durerile nu mai erau asa mari.

View Posttomaso, on 20 august 2020 - 21:09, said:



Deja fac toate astea si chiar ajuta asta pana cand ginecologul imi da sa folosesc alta crema care nu face decat sa ma irite si mai tare. Posted Image

Edited by Dany_Darke, 20 August 2020 - 22:10.


#12
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020

View Postcrisstonne, on 20 august 2020 - 20:15, said:

Ai grijă cînd te ștergi de fecale, să nu o faci ,,în spre față ", spre păsărică", multe fete nu știu asta.
Nu folosi prosop folosit de altcineva, cînd te ștergi ,,acolo ".
Nu exagera cu igiena, dușuri interne & etc.
Da, știu, pînă înțelegi o să îți pară ciudat ce zic.

NU zic să stai cu țurțuri acolo", dar nici să o cureți obsesiv, trebuie un echilibru între igiena exagerată și indiferența totală, față de igiena locală.

,,Acolo " ai o colonie de bacterii, din cele benefice, care nu trebuiesc exterminate cu detergenți/săpunuri agresive & etc, pentru că o să le ia locul alea nasoale.
Sănătate.

Niciodata nu m-am sters "spre pasarica", nici macar cand eram mica si " prostuta", si nici nu am exagerat cu igiena intima, iar dusuri interne niciodata n-am facut deoarece sunt virgina. Eu si celelalte fete am folosit la comun doar cada si vasul de toaleta.

#13
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017
Grija mare la stres. Sistemul imunitar joaca un rol foarte important in tot ce ai scris tu mai sus.

Ai spus ca esti virgina, cati ani ai? Si hormonii poti fi o cauza.

#14
Ayda135

Ayda135

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2020

View Post_Freya_, on 21 august 2020 - 07:54, said:

Grija mare la stres. Sistemul imunitar joaca un rol foarte important in tot ce ai scris tu mai sus.

Ai spus ca esti virgina, cati ani ai? Si hormonii poti fi o cauza.

Cred ca probleme cu stresul cam toti avem si de multe ori e greu de evitat. In ianuarie fac 29 de ani.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Aoleu 😳😳😳

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostAyda135, on 20 august 2020 - 19:48, said:


Flora lactobacilara - rara

Asta ar putea fi o problema ,dar cu rezerve . Prea multe tratamente ce au dereglat flora vaginala , lactobacilul  este prieten , nu mai insista cu spalaturi decit la exterior ,in rest durerea poate sa apara din multe alte cauze

#17
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
niste spalari interne cu ceai de musetel din cand in cand n-ar strica..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate