Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

DSLR nikon D300

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020
Salutare, am și eu un nikon d3300 și fac bloguri live și am probleme, nu știu ce setări sa ii fac acestui dslr pentru a face o focalizare perfecta totala permanenta, eu am găsit o setare pentru mod portret care se vede cât de cât bine dar nu este ce trebuie, dacă dau pe focalizare automata se vede super camera doar ca focalizează într una și e nașpa ca din 10 secu de 5 le focalizează adică se vede toată imaginea încețoșat pana focalizează el, are idee cineva cum l as putea seta pentru a focaliza complet odată facă sa dau pe focalizare automata?

#2
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
d300 e o legenda .
La d3300  pe trepied as merge pe focalizare  manuala , fixat odata si  gata . Asta daca nu  avem  miscari ample pe  timpul  vlogului ,  gimnastica   etc .  Depinde si de obiectiv. Este 18-55mm?

Edited by scub, 20 August 2020 - 17:09.


#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
D300 nu are focalizare manuala?...exista DSLR fara focalizare manuala?!...intreb pt ca nu stiu. Eu am numai compacte si toate 3 au (si) focalizare manuala :)...sau poate nu stie omul s-o foloseasca(?)

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Are 3300 , este de generatie mult mai noua . Are de toate . Se poate dezactiva si de pe obiectiv si din camera (soft) . Dar asa fac toate , cand sunt pe focalizare automata , la cea mai mica  miscare , senzorii vor  analiza si  comanda obiectivul si  aparatul va incerca sa obtina cea mai  clara imagine .
Lumina buna si focalizare manuala ar trebui sa fie ok .

Sunt si ob. pentru dslr , unde focalizezi numai  manual (fish eye-ul spre exemplu - samyang 8mm - fain obiectiv , dar  clar  nu  este  bun  pentru vlog Posted Image  )

Edited by scub, 20 August 2020 - 17:39.


#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Initiator, citeste manualul sau cauta in setari "manual focus" si faci focalizarea fixa. Daca vrei claritate pe o plaja mai mare de distanta, inchizi diafragma (pui5.6 sau 8), dar ai nevoie de lumina buna (mai multa), sau ISO mai mare. Daca ISO e pe "Auto" il regleaza singura camera, dar la ISO mare ai si zgomot electronic mai mare pe imagine.
...Sunt muzicieni care canta dupa ureche, dar si altii care canta dupa partitura Posted Image

View Postscub, on 20 august 2020 - 17:39, said:

Are 3300 , este de generatie mult mai noua ...
Daca nu stie nici sa scrie in titlu modelul corect de camera pe care-o are...:(
Pentru vlog e buna o focala de minim 50mm (echivalent film 35mm).

Edited by danpet, 20 August 2020 - 17:46.


#6
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020

View Postscub, on 20 august 2020 - 17:07, said:

d300 e o legenda .
La d3300  pe trepied as merge pe focalizare  manuala , fixat odata si  gata . Asta daca nu  avem  miscari ample pe  timpul  vlogului ,  gimnastica   etc .  Depinde si de obiectiv. Este 18-55mm?
Da, este 18-55 dar nu merge frate daca ii dau focalizare manuala nu se vede bine

#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nikon D3300 este un aparat de fotografiat din categoria entry-level, apărut în anul 2014. Din câte știu eu nu se mai fabrica iar echivalentul lui este Nikon D3500 apărut în 2018 care costa cam 2000 lei cu tot cu obiectivul de 18-55 mm.
Pentru că este un aparat de fotografiat, in principal va face fotografii. Deși poate să filmeze, in mod evident la prețul asta nu are cum sa iasă mare lucru, pentru că altfel cine ar fi nebun sa dea circa 20.000 lei pe un aparat gen Sony A7R IV și un obiectiv când ar putea sa filmeze cu Nikon D3300 ???
Așa că dacă vrei rezultate mai bune fie încerci pe setări manuale, cum ți-a mai recomandat cineva mai sus, fie îți cumperi alt aparat mai bun

Edited by spider8, 22 August 2020 - 15:43.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcata2472, on 22 august 2020 - 13:07, said:

Da, este 18-55 dar nu merge frate daca ii dau focalizare manuala nu se vede bine
Da' ai incercat sa si reglezi ceva, sau...doar l-ai trecut pe manual si astepti sa focalizeze singur?!!! :)

#9
cata2472

cata2472

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.08.2020

View Postdanpet, on 22 august 2020 - 18:04, said:

Da' ai incercat sa si reglezi ceva, sau...doar l-ai trecut pe manual si astepti sa focalizeze singur?!!! Posted Image

Am incercat toate modurile alea pe care le are...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate