Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conectare NAS cu smart TV

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
meritocratu

meritocratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.03.2005
Salutare.
De ceva timp folosesc un tv non smart si un MINIX. Mă interesază partea de conectare cu NAS-ul (DS212j) și folosesc aplicațiile din Google Play dedicate, DS Video, DS Photo... de pe MINIX sau aplicații pentru conectare DLNA.
Vreau sa achiziționez un smart tv care sa îl conectez cumva si la NAS. Pe Samsung (Tizen) există aplicația DS Video pentru partea de video, pe LG (WebOS) nu exista aplicatie dedicata. Pe Android TV există aplicațiile fiind cu google.
Vreau să vă întreb pe cei care folosesc un NAS conectat, ce variantă de soft pentru tv (WebOS, Tizen sau Android TV) este compatibilă/funcțională cu un acest NAS sau care funcționează mai bine.
Mai am o variantă. să conectez MINIX-ul la TV dar este un model vechi si am maxim Lollipop... Aș prefera sa renunț la MINIX și să adaug telecomanda de la el (air mouse) la TV prin stick-ul USB.
Mulțumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Aplicatia trebuie sa ruleze pe tv sau media player.
Varianta cea mai rapida, ieftina si comoda ramane un Chromecast pe tv si Plex pe NAS dar e nevoie ca NAS-ul sa poata sa faca transcoding.

Cum al tau Nas e antic, e nevoie de o masinarie precum Minix, care sa decodeze filmele.

Eu as pune plex pe Nas si pe Minix.
Vezi daca merge ok.

LE

Orice smart tv ai lua, NAS-ul este mult prea pricajit.
TV-urile nu stiu de acxesare pe Samba san NFS.

Eu recomand LG cu app Plex si Plex pe Nas, dar nu cu aceasta antichitate.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 Adm, on 20 august 2020 - 11:06, said:

Cum al tau Nas e antic, e nevoie de o masinarie precum Minix, care sa decodeze filmele.

asta spune omul, daca isi ia un smart tv potent care stie de aplicatia ds video, va decoda televizorul filmele. eu unul am folosit aplicatia ds video pe un samsung si merge ireprosabil (ce-i drept, pe un nas de generatie mai noua). probabil se descurca la fel si pe un tv cu android auto.

eu as recomanda sa eviti cu orice pret plex. iti cere sa te loghezi pe serverul lor ca sa vezi filmele din reteaua ta, mi se pare absolut inutil si absurd. nu explica nicaieri ce date colecteaza si cu ce scop, si pt mine asta e un show stopper.

solutia corecta este un tv care sa stie de ds video. mare pacat ca lg refuza sa sa ofere suport pt asta, ma gandesc sa trec la un oled de la ei - caz in care o sa cumpar si un minix mai nou (am acum unul de vreo 2-3 ani, care merge bine, dar trebuie restartat inainte de folosire, altfel se misca in reluare).

Edited by born2lose, 20 August 2020 - 11:35.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Oameni buni, televizoarele stiu putine codecuri, dar mai ales au in ele procesoare limitate ca putere.
Chiar daca ai DS Video pe tv, asta nu face decat sa ceara NAS-ului video intr-un format.
Daca se Potriveste, e perfect.
Deja devine standard h265 si nu vezi suport nativ pe tv.

Daca nu, transcoding, iar nas-ul nu poate.
Plex are avantajul de a permite rularea filmelor de oriunde in lume, usor.

#5
meritocratu

meritocratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.03.2005
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Eu am încercat din exterior ds video pe un samsung și a mers foarte bine la o rezoluție normala și un codec h264.
De pe telefon, din exterior merge bine 4k cu h265, dar este telefonul care ajută.
Cu plex-ul este complicat si merge greu pe NAS.
Este cineva care are un tv smart cu android tv si folosește DS Video?

Exista pe TV-uri aplicatii cu care pot accesa NAS-ul prin DLNA?

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Practic nu exista smartTV din ultimii 3-4 ani care sa nu stie hardware decode la h264 AVC sau h265 HEVC deci playback-ul nativ nu reprezinta o problema .
La fel orice smartTV are player integrat ce accepta surse UpnP/DLNA  insa daca esti genul de persoana care are nevoie neaparata de subtitrari s-ar putea sa intampini probleme cu subtitrarile separate ( nu cele incluse in fisierul media , .mkv in 90+% cazuri ).
Pentru experienta cea mai eye candy PLEX-ul (sau alternativele Emby/Jellyfin) care asigura art-work/download automat subtitrari / memorie a locului unde ai oprit filmul ...etc ramane in continuare solutia cea mai buna (cei care stramba din nas la telemetria PLEX dar au smartphone in buzunar si/sau conturi Fb/IG sunt doar ipocriti). In cazul tau evident nu vei putea rula PLEX cu transcoding dar nici nu e nevoie/indicat . Trebuie doar sa configurezi atat pe serv. cat si pe clienti sa fie servita/ceruta versiunea originala fara vreun fel de transcoding ( gandeste-te la ea ca un DLNA+ ) . Atat webOS cat si Tizen au clienti nativi PLEX .

#7
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
da cu dlna ii sta in gat sau cum? eu folosesc dlna pe un xpenology si toate tv din casa merg fara prb.

#8
meritocratu

meritocratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.03.2005
Pe ce modele de tv, cu webos, tizen sau android tv?

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
DLNA e nativ pe multe televizoare, dar implica adesea transcoding, de aceea e o idee buna implementata foarte prost si nu te ajuta deloc in cazul tau.

Eu am intampinat probleme cu fisierele mkv, chiar daca tv-ul stie h264.
MAi sunt probleme si la AAC/AC3.

IDeea este ca pt ceea ce vrei tu, NAS-ul este o carpeala.

Procesorul este antic si nu se preteaza la asaceva.

#10
meritocratu

meritocratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.03.2005
Există cineva care are un Samsung smart tv și folosește DS Video pentru conectare la NAS? Și dacă da, sa-mi spună cât de bine merge cu fișierele video.

#11
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Eu folosesc de 4 ani NAS Synology cu Sony android TV si functioneaza impecabil cu DS Video, tv-ul poate reda via DLNA cu player-ul video orice film indiferent de decodare insa nu se descurca decat cu subtitrarile incorporate in film, cele atasate nu le vede.

Solutia ideala este DS Video care poate fi setat sa redea filmele cu alt player decat cel intern iar eu folosesc cu succes MX Player PRO, aplicatia afiseaza filmele cu toate informatiile inclusiv coperti (poate fi si editate informatiile atunci cand e cazul) ca la Plex dar gratis iar player-ul se descurca excelent.

In android tv existe posibilitati nelimitate de accesare a NAS-ului: DLNA, SMB, SAMBA, NFS, FTP, etc si multe aplicatii utile (este bine sa poti si edita/modifica/muta/adauga fisiere in NAS).

DS212j este insa extrem de slabut, recomand (de la Synology) NAS de la DS218 in sus, eu folosesc un DS920+

Edited by KapitaK, 16 April 2021 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate