Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Microsoft Flight Simulator (2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Acum 3 zile, baietii de la Microsoft au lansat Microsoft Flight Simulator 2020. E un joc cu grafici extraordinare si mult asteptat de cei care lucreaza in domeniu, sau vor sa devina piloti.

Ce ma surprinde e ca jocul a fost cracked in day 0 de HOODLUM.

Cum au putut astia de la MS sa lucreze 3 ani la un joc si sa nu se asigure ca nu li se duce munca pe pusca la 3 ore de la lansare?
Oare e ceva intentionat?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Cine are bani de scoala de piloti sau macar de accesoriile necesare sta in cativa euro cat costa jocul?

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Hai sa iti spun o chestie: unii se lasa greu, altii se lasa usor crakuiti. E doar o chestie de marketing..

#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Mai trebuie asa ceva acasa pe birou si experienta e completa:

Attached Files


Edited by cris2d2, 20 August 2020 - 09:04.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.10.2007
Eu daca as mai avea 20 ani pilot de avion comercial m-as face.... Sincer si acum daca nu as fi fost insurat sau daca nu as fi avut o relatie, acum la 33 ani as fi mers sa fac scoala de piloti la o companie de linie. Cu matematica si cu fizica stau foarte bine.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmirel3003, on 20 august 2020 - 09:26, said:

Eu daca as mai avea 20 ani pilot de avion comercial m-as face.... Sincer si acum daca nu as fi fost insurat sau daca nu as fi avut o relatie, acum la 33 ani as fi mers sa fac scoala de piloti la o companie de linie. Cu matematica si cu fizica stau foarte bine.
Nu mai sunt pilotii ce erau pe vremuri, odata era o meserie banoasa, respectata, cu o droaie de avantaje, sa fii pilot pe un avion de pasageri era ca si cum ai fi fost capitan pe vapor, acum s-a umplut de linii aeriene low-cost, iar pilotii sunt mai mult ca niste soferi de autocar.

#7
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Cu 9000 de euro pe lunã m-aș face și eu "șofer de autocar"

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmirel3003, on 20 august 2020 - 09:26, said:

Eu daca as mai avea 20 ani pilot de avion comercial m-as face.... Sincer si acum daca nu as fi fost insurat sau daca nu as fi avut o relatie, acum la 33 ani as fi mers sa fac scoala de piloti la o companie de linie. Cu matematica si cu fizica stau foarte bine.
"Curs integrat de pregatire pilot de linie avion, 43320 euro/persoana".
De pe site-ul Romanian Aviation Academy.

O sumã serioasa de bani...



#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAstroNoot, on 20 august 2020 - 09:45, said:

Cu 9000 de euro pe lună m-aș face și eu "șofer de autocar"

Nu mai sunt asemenea salatii in aviatie de cand cu atatea linii aeriene... la companiile low cost salariul unui pilot debutant e 2500-3000 euro/luna.
La Tarom e vreo 6000 euro/luna salariu unui pilot.
Salariu unui pilot cu experienta pe anumite avioane si zboruri transatlantice poate ajunge si la 20.000-30.000 euro/luna

View Postcris2d2, on 20 august 2020 - 09:53, said:

"Curs integrat de pregatire pilot de linie avion, 43320 euro/persoana".
De pe site-ul Romanian Aviation Academy.

O sumă serioasa de bani...

Cursul daca il faci la Wizz Academy sau la alta companie de linie te costa vreo 15.000 euro, restul pana la 50.000 iti trag lunar din salariu timp de 5 ani... Deci 5 ani esti cam obligat sa lucrezi la ei.

Edited by mirel3003, 20 August 2020 - 10:03.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pe criza asta dau afara personal, care mai pupa un salariu e fericit.

#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Legat de salarii, la unele companii nu cred ca sunt prea mari. Am văzut un episod din Air Crash Investigation pe National Geographic, și cauza prăbușirii a fost oboseala pilotului, care locuia in alt oras fata de aeroportul de pe care operau, iar cand lucra între zboruri dormea pe o canapea din lounge-ul piloților pentru ca nu-si permitea sa plateasca camera de hotel, ceea ce ma face sa cred ca salariile pilotilor la companii mai low cost nu cred ca este chiar așa de mare

Edited by ZamrA, 20 August 2020 - 10:47.


#12
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Nu am inteles bine acolo...daca cumperi versiunea de basic,poti sa faci upgrade la cele mai bune,din joc sau treba sa il cumperi iara !?
Multam.

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAstroNoot, on 20 august 2020 - 09:45, said:

Cu 9000 de euro pe lună m-aș face și eu "șofer de autocar"
Nu e vorba de bani, iar 9000 de euro nici nu mai sunt asa de multi in ziua de azi, poti sa scoti banii astia cu mult mai putin stress, e vorba de cantitatea de munca si presiunea psihica la care esti supus. Pe vremuri, in anii '60-'70 - epoca de aur a aviatiei comerciale, pilotii aveau o viata de vedeta, plina de aventuri, calatorea peste tot in lume, erau cazati de companii la hoteluri de lux, impreuna cu stewardessele, cu care se distrau, calatoreau, vedeau lumea, viata era buna.
Acum s-au dus o droaie din avantaje, a crescut cantitatea de munca, pilotii sunt cazati in hoteluri ieftine sau se descurca singuri cu cazarea, nici nu ajung bine intr-un loc ca a doua zi trebuie sa zboare din nou, nu mai au timp liber deloc sa se relaxeze, distreze, sa viziteze locurile in care merg, si in ultimii ani cu feminismul si #metoo a devenit riscant si sa te incurci cu stewardessele, ca te trezesti cu acuzatii de hartuire sexuala, viol sau iti poti pierde locul de munca.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In Romania se facea la un moment dat PPL-ul gratuit daca aveai sub 22 de ani iar asta de scapa de vreo 15k EUR daca voiai sa faci CPL ulterior (tot la academia romana de aviatie). Nu stiu daca si la alti se echivala, desi ar trebui.

Dupa 2 zile de chinuri pe LTE, am reusit si eu sa descarc MSFS (am Game Pass Ultimate Posted Image )

E dragut, dar lipsesc multe elemente din simularea reala momentan. Are potential totusi.

Legat de faptul ca a fost spart, nu cred ca le pasa celor de la MS de asta. Au prefrat sa-l lase "curat" pentru a da liber la dezvoltatorii 3rd party si au o baza de fani destul de mare care sa-i sprijine. Eu l-am descarcat din MS Store si am fost surpris sa vad ca de fapt, datele jocului, se descarca separat unde vreau eu (cele din MS Store sunt criptate). Deci intentionat l-au lasat la liber.

In plus, jocul asta sta onliine pentru a-l face cat maii frumos (reeal ATC, real flight map, weather, etc), multiplayer... deci pierzi ce e mai frumos din el.

Oricum, de cand cu xbox game pass, mi se pare ipocrizie sa piratezi jocuri care sunt incluse intr-un pachet care costa cat o masa in oras. Si mai ales ca MSFS consuma resurse, nu gluma. Tot ipocrizie e sa-l piratezi pe un PC de 800+ EUR.

Edited by Lex404, 20 August 2020 - 11:28.


#15
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Sper sa adauge si planoare in viitor. Daca o fac, o sa-l cumpar, impreuna cu Thrustmaster T.16000M FLIGHT PACK (Joystick,Throttle,Rudder).

X Plane 11 Flight Simulator cred ca are si planor (LE: are: https://www.x-plane....ircraft/ask-21/). Mai exista Condor Soaring specializat pe planoare si cam atat demn de mentionat. Dar grafica nu e la nivelul MS Flight Simulator si probabil nici simularea atmosferei si reactiei aparatului Posted Image

Edited by parabellum, 20 August 2020 - 13:56.


#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Degeaba e cracked, simulatorul are nevoie de conexiune la internet pentru a descarca de pe serverele Microsoft Azure imaginile fotorealistice prelucrate de AI. Fara conexiune la internet arata foarte prost si nu cred ca l-ar juca cineva. Mai bine joci FSX, P3D, etc..

Cine are un PC performant si vrea sa-l testeze fara sa-l cumpere poate folosi xbox game pass, 1 euro prima luna daca n-ati mai folosit sau 5 euro/luna.

#17
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Merge totul ca la carte. Mi-am si vazut casa din avion. Satellite view merge perfect

Attached Files


Edited by AstroNoot, 20 August 2020 - 19:45.


#18
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Ma mir ca merge, insa accesul se poate taia usor.


O chestie amuzanta  Posted Image
https://twitter.com/...305262144364544

Quote

A year ago, "nathanwright120" made an edit to @openstreetmap, adding a tag that indicates that a building in the suburb of Fawkner in Melbourne, Australia, had 212 floors instead of 2. All his other edits of openstreetmap seem legit, so it appears to have been a typo...
The error was later corrected by another @openstreetmap user, BUT, in the interim, Microsoft took an export of the data and used it to build Flight Simulator 2020. The result...  this incredible monolith
[ https://pbs.twimg.com/media/Ef1mN41U8AAL2U9?format=jpg&name=large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/EfxYuFCVAAAMYh7?format=jpg&name=large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vj_Heaven, 21 August 2020 - 02:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate