Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fierastraul muzical

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Se  poate folosi in principiu orice fierastrau de tipul coada de vulpe, principiul este vibratia cu amortizare redusa a unei portiuni dintre doua curburi, exista si lame muzicale fara dinti, de uz profesional, dar nu firastrul este esential ci interpretul, se poate canta bine si la un fierastrau de la bricolaj.

Cand eram copil am vazut pe televiziunea romana muzica la curmator, fierastraul acela lung cu doua manere pentru taiat busteni.

Este un bun mod de relaxare, deoarece este ieftin, si nepretentios, nu se strica daca nu este manevrat cu grija.

Pentru mine personal nu este greu sa obtin sunetul, stiu destula acustica sa obtin acel sunet,
stiu cum sa transfer energia portivita sa sa controlez vibratia atit ca excitare cat si atenuare.

Problema este ca nu am memorie muzicala deloc, nu pot genera o secventa de sunete, dar pentru imprvizatie de relxare este foarte bun.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De apa calda ce stii? A fost descoperita deja? Posted Image Posted Image

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Bravo tie, dar tot nu inteleg care e rostul topicului. Macar daca puneai un filmulet cu ce-ai reusit sa faci...

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Poststdalionutpwr, on 19 august 2020 - 20:33, said:

Problema este ca nu am memorie muzicala deloc, nu pot genera o secventa de sunete, dar pentru imprvizatie de relxare este foarte bun.

Nici nu pare genul de instrument care să-ți ofere prea multă precizie. De câte ori am ascultat treaba asta, mi s-a părut că sună destul de urât, nu e un instrument care se poate intona, oricât de bun ai fi la el, e greu de integrat pe lângă alte instrumente, pentru că nu vei fi fix pe aceeași notă. E similar cu vioara din punctul ăsta de vedere, dar e ca și cum vioara ar avea gâtul din cauciuc Posted Image . De-asta, cei care cântă, nu pot cânta note clare, folosesc vibrato, astfel că ei cântă oarecum între note, iar din vibrația aia constantă, se întâmplă să fie și nota dorită. Dar nu poți crea, cu acel fierăstrău, o secvență de 2 secunde în care să ai o singură notă.

E interesant, dar mi se pare cam inutil. E ca frunza. Da, face sunet, dar să fim serioși, găsesești o clapă de copii cu 50 de lei, care sună mai bine.

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am cantat odata la o foaie de tabla, ca batea vantul cam rau.

#6
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020

View PostSmurfK, on 19 august 2020 - 20:55, said:


Nici nu pare genul de instrument care să-ți ofere prea multă precizie. De câte ori am ascultat treaba asta, mi s-a părut că sună destul de urât, nu e un instrument care se poate intona, oricât de bun ai fi la el, e greu de integrat pe lângă alte instrumente, pentru că nu vei fi fix pe aceeași notă. E similar cu vioara din punctul ăsta de vedere, dar e ca și cum vioara ar avea gâtul din cauciuc Posted Image . De-asta, cei care cântă, nu pot cânta note clare, folosesc vibrato, astfel că ei cântă oarecum între note, iar din vibrația aia constantă, se întâmplă să fie și nota dorită. Dar nu poți crea, cu acel fierăstrău, o secvență de 2 secunde în care să ai o singură notă.

E interesant, dar mi se pare cam inutil. E ca frunza. Da, face sunet, dar să fim serioși, găsesești o clapă de copii cu 50 de lei, care sună mai bine.

Aspectul care im-mi place la el este ca se pot obtine sunete aproape pure, sarace in armonice,masa vibranta este mult mai mare decat a unei corzi, din acest motiv sunetul este aproape pur, si modulatiile sunt lente, atit in amplitudine cat si in frecventa, este un generator de sunet continuu.

Evident se poate face o jucarioara electronica analogica simpla care sa faca acelasi lucru mult mai bine si si mult mai comod.

Thenerinul este ceva deja complicat, dar poate emula destul de bine fierastraul muzical, nu gasesc o schema, posibil sunt protejate prin copyright.

Habar nu am daca este sintetizator pur analogic, sau ceva digital complicat, sau de ce este abordat cumva separat de alte sintetizatoare.

Acum este vremea electronicii, muzica se face pe calculator, sinteza digitala, sau de ce calculatorul are clapa, nu se poate canta la tastatura?

(probabil e chestie de obisnuita, daca n-ai vazut altceva decat o tastatura poti canta si la tastatura, lumea e obisnuita cu clapa, interfata contactless a thenerinului este interesanta, mai ales acum in vremea covidului).

#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Scuze, am citit gresit  theremin, este denumirea corecta, este un sintetizator analogic, se poate face! cred ca este mai interesant decat fierastraul.

Am toate componentele inclusiv un multiplicator analogic de mare viteza, AD633, ce principiu simplu!

Edited by stdalionutpwr, 21 August 2020 - 20:52.


#8
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Se mai foloseste si un arcuș, daca vrei sa creezi sunete pentru filme de groaza :P

Sunetul obtinut din vibratia fierestraului e apropiat de sunetele specifice muzicii hawaiane.

Edited by takis, 21 August 2020 - 20:50.


#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Poststdalionutpwr, on 21 august 2020 - 20:29, said:

Thenerinul este ceva deja complicat, dar poate emula destul de bine fierastraul muzical, nu gasesc o schema, posibil sunt protejate prin copyright.

La ăsta mă duce cu gândul acel instrument. Și ăsta, chiar dacă e folosit ca instrument, nu l-am prea văzut niciodată inclus cu succes într-o piesă mai complexă, cu mai multe instrument, tocmai pentru că orice ai face, sună fals din cauza notelor în afara celei corecte pe care le cânți.

View Poststdalionutpwr, on 21 august 2020 - 20:29, said:

Acum este vremea electronicii, muzica se face pe calculator, sinteza digitala, sau de ce calculatorul are clapa, nu se poate canta la tastatura?

Se poate cânta la orice, mouse, tastatură, ce vrei tu. Un amic își făcuse un simplu controller midi dintr-un mouse pad, pe care-l lovea cu un băț, iar mai departe, printr-un DAW, putea recrea orice sunet voia el să reproducă acea lovitură, un premier de tobe sau un lătrat de cățel. Clapele sunt simple pentru că sunt mai ergonomice decât tastatura pentru treaba asta, pentru cântat, iar controllerele mid, pe care le lovești cu degetul, pentru percuție.

Majoritatea clapelor au chiar vibrato, iar asta îți permite foarte ușor să emulezi acel sunet. Dar ca în cazul majorității instrumentelor acustice, probabil că nu sună chiar cum ar trebui. Dar mi se pare mult mai simplu decât să înveți să folosești genul ăsta de instrument.

#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Pentru un electronist ca mine se potriveste mai bine un theremin decat un fierastrau, il pot construi custom, voi folosi doua oscilatoare armonice pure, produsul este si el un sunet pur, este o optiune limitativa, dar sunetele astea ma fac sa ma simt bine, cele bogate in armonice i-mi produc sperietura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate