Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

OTP Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#37
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
Făcut card și cont pe pf
Decis că în primul an sa plătesc cu cardul și să primesc 1200 de lei pe lună în cont că sa primesc cash back
Voi primi 50 de lei pe lună cu care voi plati telefonul
Să fie primit 😃😀

#38
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
si eu am aplicat ieri, dar n-am reusit sa finalizez deschiderea contului online, au zis ca revin luni cu un telefon sa vedem daca putem finaliza online. asa o sa optez si eu, initial pentru cashback, dupa, daca nu mai e oferta ramane cu contul deschis...

#39
vally86

vally86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 22.08.2005
Daca pe pachetul de Black Friday comisionul pentru platile in lei a fost stabilit la 0, nu ar trebui ca si cel la transferurile in EUR catre tarile UE sa devina tot 0?

Parca era o lege in aceasta privinta.

Momentan e tot echivalentul in EUR a 5 lei.

#40
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
In Regulamentul ofertei de BF pt persoane juridice, la sectiunea 5, se regaseste urmatorul paragraf:

Banca îsi rezervă dreptul ca pe parcursul relației de afaceri să elimine acele produse sau servicii care din
cauza unor reglementări interne sau externe, nu mai fac parte dintre produsele sau serviciile băncii,
respectiv de a modifica unilateral nivelul comisioanelor aferente componentelor „Campaniei
Promoționale”. Banca nu este obligată să înlocuiască acele produse sau servicii eliminate cu alte produse
sau servicii care prezintă caracteristici similare ori identice. Eliminarea produselor și/sau a serviciilor se
face fară acordul prealabil al Clientului, care va fi informat prin notificare la adresa de corespondență
comunicată în relația cu OTP Bank România S.A.


Practic oferta lor "pe viata" nu e chiar pe viata, isi rezerva dreptul de a o modifica unilateral si iti trimit apoi o informare pe mail ca au retras nu stiu ce serviciu sau ca au introdus x comisioane.
Cam abuziva clauza. E cineva care si-a facut cont pe PJ? Si aici ma refer la firme mici, la inceput.

#41
vally86

vally86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 22.08.2005
Eu m-am inscris si am fost chemat in sucursala. Urmeaza sa merg zilele astea.
Cand nu ne mai convine o oferta, ne mutam si gata.

Actele care mi-au fost solicitate:

- Act Constitutiv ; hot jud infiintare
- Recom on line – Certificat Constatator
- Act identitate

Persoana juridica este o SRL unde sunt asociat unic.

#42
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Si eu eram tentat sa ma mut ca sa nu mai dau la altii bani aiurea dar cu acel disclaimer am fost si eu pus pe ganduri.

#43
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
In concluzie oferta pt PJ inseamna costuri lunare zero pentru: cont curent + card de debit + plati intra/interbancare + internet banking (deci fara smart banking, sms, notificari push) .
Acest pachet de servicii ar tebui sa fie suficient pentru un IMM si ar trebui sa aiba cost lunar zero, cel putin asa spune oferta OTP.
Poate confirma cineva dintre cei care au discutat cu OTP ca asa este?
Nu am gasit costurile pentru incasari interbancare.

#44
dino

dino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.01.2004
Sunt client ING din 2006. N-am ce sa le reprosez. Pe luna am 2 facturi catre utilitati si 2 sau 3 incasari/plati catre furnizori. Mai nimic. Un cont curent in Lei cu card atasat Visa. Nu lucrez cu cash. Pentru astea platesc anual aproximativ 500RON. Are rost sa ma "mut" la OTP?
Nu scrie nimic in promotie daca exista sau nu comisioane la incasare.....
Tentatia este sa zic DA, economisesc 500RON pe an pe care ii pot folosi la altceva....acum citind oferta celor de la OTP simt ca ii dau cam degeaba.
Multumesc enorm pentru sfaturi.
Cele mai cordiale salutari

Edited by dino, 17 November 2020 - 16:13.


#45
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Am sunat astazi in call center sa cer detalii strict cu privire la acea clauza si la incasarile in cont pt PJ. N-am dat peste cel mai stralucit operator, ca sa zic asa. Imi spunea "aveti dreptate, daca asa scrie, inseamna ca asa se poate intampla". Apoi mi-a spus ca nu exista comision nici la incasari si nici la inchiderea contului, in cazul in care te decizi sa faci asta.
Nu prea stiu daca sa-l cred sau nu. A ramas ca intreaba mai sus si ma suna daca are noutati.

#46
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Am făcut și eu solicitare sa fiu contactat pentru deschidere cont PJ. Am un card PF la ei din august si sunt 99% mulțumit. Singura problema e la integrarea Curve, că fac dubla conversie, in rest totul ok.

Când nu o să fie ok, ne mutăm, e cont bancar, nu e nevasta.

#47
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

 ColdFusion, on 17 noiembrie 2020 - 17:19, said:

Am sunat astazi in call center sa cer detalii strict cu privire la acea clauza si la incasarile in cont pt PJ. N-am dat peste cel mai stralucit operator, ca sa zic asa. Imi spunea "aveti dreptate, daca asa scrie, inseamna ca asa se poate intampla". Apoi mi-a spus ca nu exista comision nici la incasari si nici la inchiderea contului, in cazul in care te decizi sa faci asta.
Nu prea stiu daca sa-l cred sau nu. A ramas ca intreaba mai sus si ma suna daca are noutati.

Păi n-ar trebui să existe un document cu taxe și comisioane aplicabile pt această promoție? Ce bază putem să punem pe un răspuns din call center și apoi să constatăm că e altfel?

#48
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Normal, la un click distanță: https://www.otpbank....ntreprenori.pdf

#49
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Documentul respectiv nu conține decât taxele/comisioanele ce au valoare zero. Nu am găsit nicăieri cum se tarifează încasările interbancare, de ex.
Părerea mea este că dacă erau profi, atunci pregăteau un pdf complet cu toate taxele și comisioanele pt. contul curent și cardul asociat deschise în această campanie promoțională.

#50
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Eu la ING nu am comision de incasare, la alte banci exista acest lucru ?

Si da, nici mie nu mi se mai pare asa tentanta oferta celor de la OTP cu acel mare disclaimer ca o pot modifica oricand.

#51
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 chris_t, on 02 octombrie 2020 - 18:14, said:

@Swagger după prima luna întreagă cu servicii la ei, vei primi 10% cashback lunar, timp de un an, pe cumpărăturile făcute cu cardul (sau Apple Pay, Curve, etc).

Condiția este sa faci minim 5 plati lunare și o operațiune din *****. Cashback e limitat la max 50 lei lunar. Astfel, daca in noiembrie cheltui 400, pe 31 decembrie primești inapoi 40 lei. Daca cheltui 500 sau mai mult, primești 50.

@daddypuff, da, doar de luna următoare începi, așa a fost și la mine,am deschis cont in iulie, dar august a fost prima luna întreagă

**** de mai sus e aplicatia de mobil Smart Bank, se pare căa Softpedia are niste filtre cam ciudate Posted Image)
De curiozitate, iti topup-uiesti cardul de Revolut (daca ai) din OTP? Oare top-up-urile se iau in calcul in cei 500 de lei/luna? In regulamentul lor nu vad sa scrie ca incarcarile cardurilor de debit de la Finetech-uri nu se iau in calcul, is foarte curios. Luna asta la final trebuie sa imi intre si mie cei 50 RON. Se primeste notificare cand "vireaza" bonusul?

#52
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Îmi mai fac top up pe Orange Money, dar habar nu am daca se iau în calcul, oricum depășesc plafonul ăla de 500.

Da, parca se primește notificarea aia standard de alimentare de cont, dar nu mai rețin, nu sunt foarte atent la push notifications de la ei :)

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am luat cardu, am bagat cardu, mi-a papat cardu.

Cea mai buna experiena avuta cu vreo banca pana acum, reclamatie din prima zi.
Am experimentat "tinutul secuiesc": cel mai scurt timp in care am tinut in mana vreun card de la o banca.

Mi-a placut atat de tare, ca trebuie sa ma mai duc si maine, sau candva, anul asta sper, cand l-o scuipa bancomatul inapoi afara.

Bankügylet la superlativ!

Multa sanatate si putere de reproducere la ungur!

Csókollak!

Edited by gumball3000, 26 November 2020 - 18:02.


#54
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019
Asa ceva nu exista!
Nu mai pot de ras!
:) :) :) :) :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate