Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme mari cu gazonul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Am fost in vizita pe la cativa vecini si la ei este aceeasi situatie. Concluzia noastra empirica este ca de vina sunt ploile acide.

#20
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Poate fi si lipsa nisipului. Am citit undeva ca la insamantare, se pune 1:1 nisip - pamant.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
soare puternic, gazon neadaptat, taiat mult prea scurt.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
GATA! s-au terminat toate motivele: secetă, ploi, aciditate, alcalinitate, tăiere prea-prea sau foarte-foarte!
:P

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
batut mingia pe gazon ornamental.

#24
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ieri i-am tras o scarificare, am tuns din nou, plus udat si NPK. Eu cred ca pana la sfarsitul lui octombrie il rezolv. PS Am scos o tona de resturi din el, sper ca a fost suficient.

Edited by edi10000, 28 August 2020 - 06:39.


#25
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Am si eu o portiune de gazon care arata la fel. E din acelasi film. Astept sa treaca aceste calduri, dupa care curat tot, sap, pun 1/1 nisip- pamant, mai adaug ceva pamant mai bun, apoi insamantez. Banuiesc ca eu am patit-o si din cauza tipului de gazon pe care l-am insamantat. Parca e facut, dar petele de galbeneala la gazon mi-au aparut exact in locurile unde lumina se reflecta in gazon de la ferestre. Banuiesc ca acolo gazonul e bombardat cu lumina si de la soare, dar si din reflexia luminii de la geamuri.

#26
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Da, si la mine in zonele cu ff mult soare se intampla la fel.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Acu o saptamana am inceput un mic exoeriment.


postez si aici rezultatul

 iladi, on 04 septembrie 2020 - 15:48, said:

IMG_20200904_164029.jpg
O saptamana ma tarziu.

In primul rand imi pare tare rau ca nu am o poza de referinta de acu 7 zile. In al doilea rand pare mai bine. Nu ca inainte era catastrofal sau ca acu e stelar, dar e clar mai bine. Aveam 2 zone arse care si-au revenit pe la 90%, iarba e mai verde, nu mai are atata galben la radacina.
Per total sunt multumit.
PS poza nu e deloc prelucrata, am focalizat undeva pe verde mai in spate, poate e putin arsa, se vede dupa lavabila.


#28
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu cred ca am o problema cu apa de udat care are continut ridicat de calcar si Fe. Ma gandesc ca impiedica fotosinteza prin depunerea pe frunze.
Stie cineva sa ne certifice daca e real? Am in mijlocul gazonului un artar rosu japonez care arata chiar mai rau decat gazonul si e udat integral de aspersor. Nu ud pe caldura.

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcamsonat, on 23 septembrie 2020 - 08:24, said:

Eu cred ca am o problema cu apa de udat care are continut ridicat de calcar si Fe. Ma gandesc ca impiedica fotosinteza prin depunerea pe frunze.
Stie cineva sa ne certifice daca e real? Am in mijlocul gazonului un artar rosu japonez care arata chiar mai rau decat gazonul si e udat integral de aspersor. Nu ud pe caldura.

Se vad depuneri pe gazon?

Daca uzi artarul cat uzi si gazonul, nu e bine. Nu ii place atat de multa apa.
Artarului nu ii place sa stea in plin soare vara, la orele amiezii. Nici artarul meu nu arata prea bine dupa vara, nu e umbrit de nimic.

#30
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Nu vad depuneri pe gazon, pe frunze mai mari se cam vad.
Cred ca renunt la gazon, pun geotextil si pietris. Da, artarul primeste apa atunci cand merge aspersia la gazon. Si tot in plin soare este.

Edited by camsonat, 29 September 2020 - 08:02.


#31
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018
Salut! Am citit ce s-a scris pe aici despre problemele legate de gazon. Am si eu o situatie asemanatore. Dupa zilele ploiase din iunie si canicula din iulie din acest an, gazonul meu a inceput sa arata ca in imaginile atasate. Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat?
- in timpul ploilor abundente, apa nu se scurge la timp. Dar am si alte zone de gazon, in curte, unde apa balteste efectiv dupa ploi, si nu am patit asta.
- zona cu probleme este zona in care soarele bate aproape toata ziua. Pentru asta, am stabilit deja sa plantez doi arbori, pentru putina umbra
Banuiesc ca pana la toamna, o noua insamantare, nu ar avea efect.  

Multumesc

Attached Files



#32
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salut. Și la mine începuse să arate așa, si am pus prin iunie ceva îngrășământ. În același timp am greblat și am scos partea uscata. Nu și-a revenit de tot dar arata mult mai bine.
Sper doar sa nu fie ceva ciuperca


#33
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am citit tot,eu zic ca e de la umiditate,agravant fiind taierea prea scurt.Eu tai la 65.....

#34
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018

View Postraduors, on 17 iulie 2021 - 12:26, said:

Salut. Și la mine începuse să arate așa, si am pus prin iunie ceva îngrășământ. În același timp am greblat și am scos partea uscata. Nu și-a revenit de tot dar arata mult mai bine.
Sper doar sa nu fie ceva ciuperca

Am scos si eu partea uscata. O sa completez cu pamant pentru gazon si sa incerc o insamantare, poate isi revine. Multumesc pentru raspuns.

View Postmcd2020, on 17 iulie 2021 - 12:42, said:

Am citit tot,eu zic ca e de la umiditate,agravant fiind taierea prea scurt.Eu tai la 65.....

Peste tot este taiata la aceeasi inaltime. Am reglat masina sa nu taie prea scurt. Si eu ma gandesc la umiditate si apoi la soarele puternic care bate mai toata ziua in zona aceea.
Multumesc frumos pentru raspuns.

#35
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu are legatura cu taierea, chiar daca se recomanda sa tai mai sus vara. Este o ciuperca favorizata de ploile de luna trecuta. Cred ca acum este prea tarziu sa faci ceva, acolo trebuie insamanatat din nou.

#36
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postwbs, on 19 iulie 2021 - 07:25, said:


si sa incerc o insamantare, poate isi revine.
Eu as face reinsamantarea mai prin toamna. Acum este destul de cald si s-ar putea sa nu rasara cum trebuie gazonul sau sa rasara partial, mai ales ca ar cam trebui sa pastrezi macar 1 saptamana  pamantul umed mai tot timpul (in functie de ce tip de seminte folosesti).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate