Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

DJI Mavic Air vs FIMI X8 SE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Salut!

Recent m-am decis sa investesc intr-o drona pentru poze/filmari. Dupa vreo 100 de ore de content pe youtube, am ajuns la doua variante, care suna bine.

Prima ar fi un FIMI X8 SE 2020 nou + 2 baterii si geanta, la 2210 lei.

A doua ar fi un Mavic Air second hand, cu 4 baterii si geanta, la 2300 de lei.


Care ar fi alegerea mai buna si de ce? Aveti cumva niste footage raw pe care pot sa-l compar? E greu sa vad calitatea pe youtube, sunt artefacte de la compresie.

Daca la un moment dat devin mai serios cu hobby-ul asta,  as putea face bani cu una din dronele astea?

Ma refer la filmari/poze la evenimente sau la proprietati de vanzare.

Am facut putin market research in zona mea si treaba sta cam asa:

Mavic Mini , 300 de lei pentru 15 minute de filmare. Am putut negocia la 200
Mavic Pro, 450 de lei pentru 20 de minute de filmare. N-am putut negocia
Phantom 4, 500 de lei pentru 20 de minute de filmare, negociabil la 400.
Mavic 2 Pro, 500 de lei pentru 25 de minute de filmare. Am vrut sa negociez la 400 dar nu mi-a mai raspuns.


Ce mi-ar trebui daca as vrea sa filmez comercial? Stiu ca drona de peste 500g ar trebui inmatriculata, si probabil mi-ar trebui un PFA.

Imi puteti da niste sfaturi? Merci anticipat!

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
De anul viitor vor intra in vigoare din 01.01.2021 niste norme mai severe de exploatare a dronelor la nivel european.Nu stiu cat vor fi de serios aplicate in Romania.Stiu de exemplu ca la mine in Austria daca au peste 500g trebuie sa faci un curs cu examen si taxa de inscriere in zbor a dronelor.Pentru un DJI Phantom taxa asta ar fi cam de 300 de euro pe an.Pentru mine nu renteaza,ca aici se dau amenzi seriase nenegociabile ca in Romania.Am ramas cu unul mic care-l bag in buzunar cand ar fi vorba de vreun control.Camera e full HD nu 4K cum scrie acolo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0HUPLryhkd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 Kean, on 18 august 2020 - 20:34, said:

De anul viitor vor intra in vigoare din 01.01.2021 niste norme mai severe de exploatare a dronelor la nivel european.Nu stiu cat vor fi de serios aplicate in Romania.Stiu de exemplu ca la mine in Austria daca au peste 500g trebuie sa faci un curs cu examen si taxa de inscriere in zbor a dronelor.Pentru un DJI Phantom taxa asta ar fi cam de 300 de euro pe an.Pentru mine nu renteaza,ca aici se dau amenzi seriase nenegociabile ca in Romania.Am ramas cu unul mic care-l bag in buzunar cand ar fi vorba de vreun control.Camera e full HD nu 4K cum scrie acolo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0HUPLryhkd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Legile noi vor fi mai relaxate, din punctul nostru de vedere: https://dronerules.e...lations_updates

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 AstroNoot, on 18 august 2020 - 20:47, said:

Legile noi vor fi mai relaxate, din punctul nostru de vedere: https://dronerules.e...lations_updates

Alea acolo sunt caca-maca luate de pe un site slovac sau polonez.Regulile trebuiau sa se aplice din iulie anul asta dar s-au amanat din cauza covidului pe anul viitor.Nu arata nici un detaliu pe categorii de greutate si folosirea in scopuri private sau comerciale.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 AstroNoot, on 18 august 2020 - 20:07, said:

Salut!

Am facut putin market research in zona mea si treaba sta cam asa:

Mavic Mini , 300 de lei pentru 15 minute de filmare. Am putut negocia la 200
Mavic Pro, 450 de lei pentru 20 de minute de filmare. N-am putut negocia
Phantom 4, 500 de lei pentru 20 de minute de filmare, negociabil la 400.
Mavic 2 Pro, 500 de lei pentru 25 de minute de filmare. Am vrut sa negociez la 400 dar nu mi-a mai raspuns.


Ce mi-ar trebui daca as vrea sa filmez comercial? Stiu ca drona de peste 500g ar trebui inmatriculata, si probabil mi-ar trebui un PFA.

Imi puteti da niste sfaturi? Merci anticipat!

In primul rand in momentul de fata nu poti filma comercial in intravilan, daca o faci o faci pe barba ta si risti dosar penal.

In al 2-lea rand daca chiar vrei sa faci filmari comerciale nu o faci cu jucarii ca Mavic Air.... ai nevoie de DJI Inspire 2 sau in cel mai rau caz un DJI Mavic 2 Pro/Phantom 4 PRO V2.0.

Iti zic asta ca posesor de DJI Mavic Pro.

Edited by mirel3003, 19 August 2020 - 10:20.


#6
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 mirel3003, on 19 august 2020 - 10:16, said:

In primul rand in momentul de fata nu poti filma comercial in intravilan, daca o faci o faci pe barba ta si risti dosar penal.

In al 2-lea rand daca chiar vrei sa faci filmari comerciale nu o faci cu jucarii ca Mavic Air.... ai nevoie de DJI Inspire 2 sau in cel mai rau caz un DJI Mavic 2 Pro/Phantom 4 PRO V2.0.

Iti zic asta ca posesor de DJI Mavic Pro.

Chiar crezi ca se cere aceeasi calitate ca in alte tari? Sunt destul de sigur ca majoritatea s-ar multumi cu calitatea video a unui Mavic Air, daca se multumesc si cu un Mavic Mini.

In momentul de fata este un singur anunt care ofera filmari cu Inspire 2.

Edited by AstroNoot, 19 August 2020 - 10:27.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 AstroNoot, on 19 august 2020 - 10:26, said:

Chiar crezi ca se cere aceeasi calitate ca in alte tari? Sunt destul de sigur ca majoritatea s-ar multumi cu calitatea video a unui Mavic Air, daca se multumesc si cu un Mavic Mini.

In momentul de fata este un singur anunt care ofera filmari cu Inspire 2.

Trebuie sa mai iei in calcul ca nu o sa te ia nimeni la nici un eveniment (nunta, botez, diverse prezentari) daca nu ai servicii complete Foto+Video+Drona... Nu o sa discute nici un fotograf cu tine, tu sa le dai filmarea si el sa o monteze si sa o dea mai departe.

Legat de filmari de terenuri/case/si altele, aici da, e o nisa unde poti incerca si poate o sa poti sa scoti ceva bani, dar gandeste-te ca nu e atat de mare cererea pe aceasta nisa totusi.

Daca ai fi fost din Timisoara, faceam o sesiune de filmari gratis cu al meu Mavic sa vezi cum se comporta.

Bafta!

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Salut... firmele mari de evenimente au de regula si drona in recuzita (si operator, desigur)
Se poate incerca o colaborare cu agentiile imobiliare dar in nici un caz la preturile mentionate mai sus... gandeste-te la un maxim 4-5 LEI pe minutul de filmare (fara editare si maxim 10 lei cu editare), daca vrei sa ai mai mult de 2-3 clienti intr-o luna.
Mavic Air filmeaza si face poze super dar atentie caci are probleme la semnal, in zone foarte populate (interferente) sau daca se duce la cateva sute de metri (pierde temporar semnalul)
Mavic 2 Pro (chiar 2 Zoom) sau Phantom 4 Pro sunt cele mai indicate, daca vorbim de gama relativ ieftina dar cu un bun raport pret/calitate

Xiaomi este sub DJI la filmare/poze... pentru filmari/poze personale si distractie este insa ok

P.S. Personal, am incercat in Brasov colaborare cu agentii imobiliare dar nu a mers... agentiile imobiliare din BV nu prea sunt interesate de asa ceva iar alea putine care au poze din drone (la anunturi) au drona lor, operator fiind de multe ori chiar patronul.

Edited by rz, 19 August 2020 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate