Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Compacta pt zoom

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
As dori sa achizitionez pe viitor o camera cat de cat compacta pt zoom. Imi doresc sa o cumpar pt drumetii montane, sa fac poze cu zoom cat mai mare, dar si pozele sa fie ok. Pentru poze de aproape folosesc telefonul meu Huawei mate 20 pro, de care sunt f multumit. Nici nu imi trebuie altceva, pt ca stochez pozele de google foto comprimate. Pe munte mai folosesc un miroless A6000, dar cu obiectivul Sigma 30mm F2.8 DN, numai pe setari automate. In 5 ani de cand il am, nu prea am invatat setarile manuale. De cand am telefonul Huawei, mirolesul sta numai in sertar. Nu-mi permit sa dau 4000 lei pt un obiectiv foto de zoom.
Am doua variante:
1. Imi iau un obiectiv SH de zoom, cu stabilizare optica (Body A6000 nu are stabilizare). De ex Obiectiv Sony, montura E, 70-350mm, sau Tamron 28-200mm Obiectiv Foto Mirrorless F2.8-5.6 RXD III Montura Sony
2. Imi iau o compacta cu zoom si stabilizare optica pana in 1500 lei. De ex Aparat foto digital Canon Powershot SX740HS, sau Sony Cyber-Shot DSC-HX90V.

Edited by acronis, 18 August 2020 - 09:54.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Depinde ce rezultate vrei. Daca ai deja A6000 as merge pe un 70-300, de ex.  https://www.dpreview...rxd-for-e-mount doar ca nu a aparut inca in magazine. Sau varianta asta dar cred ca trebuie adaptor: https://www.f64.ro/t...6-di-usd-sony/p

Dar telefonul nu are 3 camere cu care poti face zoom?

Edited by crokodilu, 18 August 2020 - 10:07.


#3
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007

View Postcrokodilu, on 18 august 2020 - 09:57, said:

Depinde ce rezultate vrei. Daca ai deja A6000 as merge pe un 70-300, de ex.  https://www.dpreview...rxd-for-e-mount doar ca nu a aparut inca in magazine.
dar va fi prea scump pt mine...
Oricum nu ma grabesc....Doar daca fac rate pt asa achizitie

Edited by acronis, 18 August 2020 - 10:03.


#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Pentru iesiri si drumetii eu am luat un DSC-HX90. Prima conditie era sa intre in buzunarul de la blugi, a doua sa aiba un zoom suficient. Aparatul isi face treaba cu brio afara, iar pe partea de conectivitate este super (poate fi controlat cu telefonul, poate descarca poze pe telefon / calculator wireless). Vizorul electronic ajuta foarte mult in conditii de lumina puternica. La F64 este la promotie acum, 1359 lei.

Edited by mannick, 18 August 2020 - 10:36.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Am avut si eu tematica asta, voiam un aparat pentru uz general cu zoom mare, compact si care sa reziste loviturilor.
Am ales in final unul care e si subacvatic, desi zoomul e doar de 4x (4.5mm-18mm) are niste avantaje majore, unul e ca obiectuvul nu iese in afara la zoom, rezultand un aparat foarte rezistent, poti sa-l trantesti si nu pateste nimic.
Poze in apa nu prea ai unde sa faci in Romania, la mare nu se vede prin apa tulbure, poate la piscina, dar capabilitatea e acolo. La piscina ies poze si filme interesante care altfel nu poti fi facute.
Are functii suplimentare interesante insa. Macro-supermacro- microscop, poti poza o furnica si ti-o face cat ecranul. film slow-motion (poate filma pana la 240fps)
E drept ca daca vrei sa pozezi o turturica intr-un pom, aparatul nu e pentru asa ceva, dar daca zici ca mai ai un aparat care ar putea face asta, mai bine iei unul care umple gapul. Adica rezistent, compact, subacvatic, fara piese in miscare exterioare.
E vorba despre Olympus Tg-6, eu l-am luat de pe OLX cu 1000 lei, dar se gaseste si nou. Ies poze bune cu el daca te pricepi sa faci. Eu nu prea ma pricep, fac pe auto sau pe functiile dedicate(microscop, subacvatic, sport, seara)

Edited by maccip, 18 August 2020 - 11:20.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postacronis, on 18 august 2020 - 09:49, said:

..Pentru poze de aproape folosesc telefonul meu Huawei mate 20 pro, de care sunt f multumit. ..
40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF
8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom
20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF


#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
intra pe f64.ro sa vezi oferta de aparate foto bridge si high-zoom. cele bridge au zoom suficient (35-65x), dar sunt mari iar tu vrei ceva compact. cele high-zoom sunt compacte, zoom maxim x30, dar cat dai atata face (referitor la calitatea imaginii)..
la prima vedere astea sunt mai performante - Sony DSC-HX95 si Panasonic Lumix DC-TZ95.. sony e mai mic un pic.. panasonicul are touch screen si control manual (dar oricum se pare ca nu folosesti)..

#8
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
uite obiectiv ieftin
https://www.e-infin....sel55210_(black)

#9
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007

View Postkopilu_198, on 18 august 2020 - 14:18, said:

Nu am garantie pe siteul asta.
Clar. Pun mirolessul A6000 pe OLX, si -mi iau o compacta de pus in buzunar: Sony DSC-HX95 sau Panasonic Lumix DC-TZ95

#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
sunt multi ce cumpara de acolo. ai si garantie la produse

#11
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007

View Postnlcian, on 18 august 2020 - 13:52, said:

intra pe f64.ro sa vezi oferta de aparate foto bridge si high-zoom. cele bridge au zoom suficient (35-65x), dar sunt mari iar tu vrei ceva compact. cele high-zoom sunt compacte, zoom maxim x30, dar cat dai atata face (referitor la calitatea imaginii)..
la prima vedere astea sunt mai performante - Sony DSC-HX95 si Panasonic Lumix DC-TZ95.. sony e mai mic un pic.. panasonicul are touch screen si control manual (dar oricum se pare ca nu folosesti)..
Chiar si Sony Cyber-Shot HX99 are pret bun pe f64

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Aici ai garantie: https://www.f64.ro/s...gru-montura-e/p

#13
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013
Nikon COOLPIX P900 cu zoom de 83x sau
Nikon COOLPIX P1000 cu zoom de 125x.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Asa, asa, ca fetele, cu cit mai mare cu atit mai bine!

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Las' ca stiu ele fetele ce stiu. Nu e rau nikonul doar ca e imens si costa pe masura. Ia intreaba fata "ce vrei draga, una mica si ieftina sau mare si scumpa?"

Edited by crokodilu, 19 August 2020 - 00:37.


#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, pentru fesibuceala sigur merge, nu cred ca un posesor de zooooooooooom se apuca de pixelpipareala.

#17
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
vreau sa fac poze cu zoom cand merg la munte, sa prind caprele negre, marmote, pasari, caprioare, ursi....fara sa-i deranjez.

#18
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013
Cu Nikon Coolpix P1000 poți fotografia o capră/pasăre de la 500 m și să pară lângă tine. (Găsești exemple pe YouTube).
Dar, așa cum a scris cineva mai sus, ea este "compactă" doar dpdv cum realizează imaginea, altfel ea este foarte mare, mai mare ca un dsrl, având ~ 1,5 kg. Și sora mai mică P900 are 900 g. + Prețul pe măsură.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate