Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Suma trebuie declarata la ANAF?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
vulturuleagle

vulturuleagle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2020
trebuie sa declari. intra la categoria venituri din strainatate
aici e un articol vechi despre declaratia care trebuie facuta, dar te pui la curent si vezi cum se procedeaza in prezent
https://www.mediafax...iscale-17048621

#20
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postrickysyv, on 18 august 2020 - 00:13, said:

3500 de euro în 6 luni e penibil de puțin pentru a-ți bate capul cu anaf. Părerea mea avizată este să nu-ți bați capul, nu ți se va întâmpla absolut nimic..

E interesantă platforma folosită de tine, o să mă uit și eu peste ea. Merci pentru pont.
Sunt de acord cu tine, insa vreau sa fie totul legal si sa nu am treaba pe mai tarziu.

View PostMembruAnonim, on 18 august 2020 - 01:27, said:

Normal ar fi sa fi notificat si , daca nu te conformezi , sanctionat.
Daca spui ca te plateste un SRL din Romania nu prea e legal din partea lor sa te plateasca fara a fi salariatul lor sau fara a fi PFA , SRL etc.
Intreaba-i in baza carui document iti trimit platile.
I-am intrebat ceva de genul, iar raspunsul lor a fost asta.

View PostAlecsandru010, on 18 august 2020 - 05:51, said:

Evident ca suma trebuie declarata. Este un venit pe care-l obtii.


In principiu scapi de impozitu-n Romania doar daca exista o conventie de evitare a dublei impozitari. Ca de obicei, sfatul meu e sa te consulti cu un contabil specializat in PFA-uri/persoane fizice.. el te poate lamuri cel mai bine.

Iar dupa 7 mai situatia e clara ca buna ziua. Ala-i, dpmdv, venit obtinut in Romania. Prestezi servicii pentru o companie romaneasca. Si aici dezbaterea ar fi daca intri pe activitate dependenta sau esti pe activitate independenta.
Am vorbit cu doamna manager si m-a lamurit.
Mersi!


View PostRomi_, on 18 august 2020 - 06:16, said:

Este clar ca va trebui sa platesti impozit. Mai ales ca ne asteptam ca veniturile tale sa creasca in viitor. Colegul Alecsandru ti-a spus ce este de facut.
Multam!

View Postioana1973, on 18 august 2020 - 07:55, said:

La pctul 2: in caz de inspectie fiscala ti se da o amenda 300-500 ron si apoi se fac imputari la sumele neplatite + dobanzi penalitati.
Pct 3: trebuie sa platesti 10% din venitul net obtinut (nu venitul brut, doar mai ai cheltuieli cu intretinerea net-ului, comisioane banca, curent electric, amortizarea calculatorului.............) cheltuieli la care legea iti da voie sa le deduci. Citeste OMFP 170/2015
Pct 1: Daca nu esti PFA, II, IF......stai in banca ta. Daca esti PFA, II,.......relax sumele sunt mici, nu-si bat aia capul cu tine.

Io indraznesc sa cred ca te cauta de pe la venituri brute DECLARATE de 300000 ron/an. Atunci este clar ca ai o activitate economica constanta si se poate mulge ceva.
PS Io is actual in cursul unei inspectii de fond.
Asa ziceam si eu, dar dupa cum am spus, imi propun ca actiunile sa se-ndrepte spre legalitate. Mersi frumos, oricum, pentru raspunsul la toate intrebarile!
Am sa ma documentez si in legatura cu Citeste OMFP 170/2015

View Postradunic, on 18 august 2020 - 08:10, said:

Admițînd că nu e reclamă mascată - 600 euro pe lună din clicuri? mare minune... - da, trebuie să declari.
Nu aștepți notificări. La anul declari și plătești.
Convențiile de evitare a dublei impozitări funcționează doar dacă se reține impozit în țara de unde se plătesc banii și oricum trebuie să declari.
Nu vei deduce nimic. Se pot deduce doar cheltuielile făcute pentru exercitarea unei profesii ceea ce nu e cazul la tine.
Nu am recomandat nimanui platforma si nici nu o recomand. Am venit doar sa pun cateva intrebari.
Cat despre declarat, asa voi face. Mersi!

View Postmberila, on 18 august 2020 - 08:39, said:

In mod normal, da, trebuie declarati.
Nedumerirea mea e alta, si anume daca banii castigati astfel de o persoana fizica se incadreaza ca venituri realizate din activitati independente.
Probabil ca da, intr-un fel sunt freelancer.

View Postliviu_np, on 18 august 2020 - 09:20, said:

DIGITAL MEDIA AGENCY SRL a legal entity existing under the laws of Bulgaria, with its head office located at:
POP BOGOMIL NO. 1, ENTRATA 3, OFFICE 16, SOFIA, ZIP 1400
Da, mi-au confirmat ulterior si ei. Mersi.

View PostOlteanul_sfios, on 18 august 2020 - 10:52, said:

Pe vremuri se facea reclama mai inteligenta.

De unde se da report? Posted Image
Daca la tine, reclama mascata inseamna un topic in care cer cateva intrebari in legatura cu procedurile pentru a intra in legalitate, nicidecum de cum functioneaza platforma, inseamna ca esti genul de persoana care pune la-ndoiala orice face guvernul.
Covid-19 exista, oare?

Ai buton de report mai jos, cauta-l pe-acolo. Bafta!

View PostpexCom, on 18 august 2020 - 11:26, said:

Dacă nu lucrai "doar de acasă" câștigai mai puțin?
Mai lucrează la text că-i cam transparent.
Nu ma intereseaza textul, ma intereseaza raspunsul la intrebari.

View PostXman_ghio, on 18 august 2020 - 11:39, said:

De declarat sigur trebuie sa declari. Nu mai asculta de balarii ca "suma e mica, nu trebuie declarata"; daca ai realizat un venit el treuie declarat! As zice ca te incadrezi la Alte venituri - Venituri din alte surse.

Pentru 2020 pana in limita a 12 salarii minine (adica 26760 RON/an) platesti doar impozit pe venit (10% din venitul efectiv realizat. Ai avut venit de 10000 RON platesti impozit pe venit 1000 RON). Il declari in declaratia unica pe care o depui anul viitor pentru 2020. Daca depasesti suma de 26760 RON pe an o sa trebuiasca sa platesti si CAS (care este plafonat la 25% din 26760 ron = 6690 RON. Suma asta e fixa indiferent de cat de mult depasesti plafonul celor 12 salarii minime).

Spor!

Salut, mersi mult pentru raspuns. Revin cu o intrebare.

Din ce vorbisem cu o contabila ieri, daca am peste 5 salarii minime, trebuie sa platesc si CAS, cum spui tu. Adica cei 10% +  5.5%, parca. Undeva pe la 16% impozit. Poti sa-mi spui, te rog, care varianta este corecta?
Mi-ar placea sa ai dreptate, ar fi in avantajul meu.

Astea sunt calculele pe care le-am facut eu cu suma incasata:
PAYPAL-EURO
Paypal - 3706 euro
Conversia Paypal-Banca Transilvania = 4.68955 ---> 17379 lei --> aprox. 174 milioane
33% din 17,379.4723 = 5735 lei
19% din 17,379.4723 = 3302 lei
16% din 17,379.4723 = 2780 lei
10% din 17,379.4723 = 1737 lei

CARD-LEI
Card - 15855 lei
33% din 15,854.08 = 5735 lei
19% din 15,854.08 = 3012 lei
16% din 15,854.08 = 2536 lei
10% din 15,854.08 = 1585 lei

Am calculat impozitul cu mai multe variante, sa aflu cati bani vor fi impozitati din suma mea


View PostMembruAnonim, on 19 august 2020 - 01:15, said:

Firma aia care s-a schimbat ....probabil se va mai schimba....si ba e din Iasi , ba din Bulgaria...deci clar ca aia nu declara nimic......
Daca firma aia era serioasa si declara cum trebuie erai sigur notificat de ANAF....probabil ca nu se va intampla asta.....
Vad ca nu prea te mai intereseaza subiectul care te stresa initial in miez de noapte....posibil sa aiba dreptate colegii cu reclama mascata Posted Image
Oricum asta se discuta cu un avocat de comercial , nu pe forumuri....

Am umblat toata ziua sa vorbesc cu doamne care au experienta in contabilitate si am lasat topicul la urma.
Cat despre firma, am vorbit si cu doamna manager de la platforma care mi-a transmis urmatoarele vorbe:

Quote

Salutare, e un contract de agreement intre noi si tine, Affiliate program agreement cu niste termeni si conditii ce ne acopera pe noi din punct de vedere legal in caz ca voi, afiliatii faceti frauda online sau ceva ilegal, nu e nimic legat de Anaf, noi nu declaram si nu impartasim detaliile voastre cu nici o institutie de stat din Romania, asta e motivul pentru care avem firma in Bulgaria, in caz contrar eram obligati sa va oprim 16% din venituri si sa-i dam la stat! Zi faina!



Observ ca unora dintre voi le este greu sa creada ca in anul 2020 se pot obtine bani frumosi online. Nu am recomandat platforma asta si nici nu o voi recomanda.
Exista multe alte platforme mult mai bine puse la punct pe care le folosesc si prietenii mei si din care scot bani. Eu am ales s-o folosesc pe asta doar pentru simplul fapt ca a fost prima mea varianta.
Iar ca sa va trezesc la realitate pe voi, cei care m-ati acuzat ca fac reclame sau ca nu stiu ce alte lucruri mai fac, am incercat sa scot link-ul platformei pe care l-am pus DOAR pentru a va face o parere despre firma, incat sa imi puteti oferi sfaturi despre cat de legal lucreaza. Exista posibilitatea ca voi sa fi vazut unele detalii pe platforma, pe care eu nu as fi fost in stare sau care mi-ar fi scapat. Dar ca sa fie totul in regula, rog, daca se poate, ca un moderator sa scoata link-ul platformei din primul subiect al topicului.
Am deschis topicul cu scopul de a fi informat in legatura cu nelamuririle pe care le am cu si despre impozitul in Romania. Am citit in seara respectiva diverse topicuri pe internet care m-au bulversat, unii spuneau ca e o suma mica si ca nu trebuie declarati, altii spuneau ca orice suma se declara. Fapt care m-a determinat sa vin aici, ca de fiecare data, sa intreb oamenii care sunt in domeniu si care au experienta.

Ma bucur ca unii dintre voi chiar mi-ati acoperit unele nelamuriri, iar asta e motivul pentru care mereu cand am o problema care-mi depaseste cunostiintele, vin aici pe forum si pun intrebari. Iar in 90% din cazuri am primit raspunsuri care m-au ajutat foarte mult, dar si raspunsuri ale bagatorilor de seama pe care le-am trecut cu vederea de fiecare data.
Ar trebui, totusi, sa ma opresc aici cu ridicatul in slavi al acestui forum Softpedia, ca dupa vin cei de mai sus sa-mi sara in cap ca fac reclama.

Eu va multumesc, sincer, tuturor care mi-ati raspuns la nelamuriri si apreciez ca v-ati pierdut din timp sa impartasiti cu mine parerile, sfaturile sau chiar cunostiintele din domeniu.
Ieri am umblat ziua si am vorbit cu doua contabile.
Una dintre ele m-a sfatuit sa depun o declaratie estimativa (220 din cate imi amintesc) in care sa estimez venitul pe care-l voi avea pana anul viitor, iar anul viitor sa depun declaratia unica (nu mai este cea de 201, parca) in care sa declar venitul. De asemenea, m-a sfatuit sa ma gandesc si la ceea ce a spus cineva mai sus in topic, la cheltuielile internetului, curentului. Insa nu cred ca ar avea sens sa ma complic cu astea, dar asta voi vedea pe viitor.
Cea de-a doua contabila mi-a confirmat, la fel, ca trebuie sa depun declaratia, dar a ramas sa vorbesc cu ea maine dimineata si probabil voi colabora cu ea, sa-i trimit extrasul de cont sau nu stiu ceea ce voi avea de facut. Voi vedea maine.

Multumesc inc-o data celor care mi-au raspuns, daca mai sunt persoane care vor sa vina cu un sfat sau care au cunostiinte in domeniu, eu sunt aici. O seara buna!


P.S: Dupa ce voi rezolva problema, am sa vin aici in topic sa va spun ce si cum am facut, poate ii va fi cuiva de folos vreodata. Posted Image

Edited by asdfa34, 19 August 2020 - 02:22.


#21
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Bai, inceteaza cu reclama la mizeriile platformele alea, nu toti suntem de la lopata aici, unii mai si lucram in domenii legate de balarii financiare.

Puteai sa intrebi: am castigat bani, platesc impozit sau nu? Raspuns: da, orice castig se impoziteaza. Punct si lasa reclama prost mascata.

#22
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View PostOlteanul_sfios, on 19 august 2020 - 09:53, said:

Bai, inceteaza cu reclama la mizeriile platformele alea, nu toti suntem de la lopata aici, unii mai si lucram in domenii legate de balarii financiare.
Puteai sa intrebi: am castigat bani, platesc impozit sau nu? Raspuns: da, orice castig se impoziteaza. Punct si lasa reclama prost mascata.
Nick-ul ti se potriveste. Sfios insa....

Quote

Iar ca sa va trezesc la realitate pe voi, cei care m-ati acuzat ca fac reclame sau ca nu stiu ce alte lucruri mai fac, am incercat sa scot link-ul platformei pe care l-am pus DOAR pentru a va face o parere despre firma, incat sa imi puteti oferi sfaturi despre cat de legal lucreaza. Exista posibilitatea ca voi sa fi vazut unele detalii pe platforma, pe care eu nu as fi fost in stare sau care mi-ar fi scapat. Dar ca sa fie totul in regula, rog, daca se poate, ca un moderator sa scoata link-ul platformei din primul subiect al topicului.


Platforma e irelevanta, important e cat te costa si cum aduci traficul. Si tipul de trafic poate merge bine cu platforma X, si foarte prost cu platforma Y.


Dupa mintea unora nu trebuia sa precizeze platforma, nu trebuia sa precizeze suma, nu trebuia sa precizeze detalii. Mai bine nu deschidea topicul sa nu va raneasca voua orgoliul.

View Postasdfa34, on 19 august 2020 - 02:08, said:

P.S: Dupa ce voi rezolva problema, am sa vin aici in topic sa va spun ce si cum am facut, poate ii va fi cuiva de folos vreodata. Posted Image


Asa sa faci. Nu mai da explicatii invidiosilor. Posted Image

Edited by stevetlangat, 19 August 2020 - 10:21.


#23
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
#stevetlangat - sunt sfios de felul meu, dar ma irita vrajelile vandute la pret de axiome.

Nu-mi spune ca tu crezi ca postarea e pe bune...

#24
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Sunt 80% sigur ca postarea e pe bune. Imi rezerv 20% pentru combinatia bulgari si romani, unde meh, nu stiu ce sa zic.



Daca tu crezi ca nu se poate, nu inseamna ca nu exista. Doar ca internetul a fost precum vestul salbatic in goana dupa aur. La inceputuri, cu un castron si un firicel de apa gaseai aur. Acum, deja am intrat in era gigantilor minieri cu investitii mari. Bineinteles, mai exista si norocosi.

#25
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Poststevetlangat, on 19 august 2020 - 10:21, said:

Platforma e irelevanta, important e cat te costa si cum aduci traficul. Si tipul de trafic poate merge bine cu platforma X, si foarte prost cu platforma Y.
Dupa mintea unora nu trebuia sa precizeze platforma, nu trebuia sa precizeze suma, nu trebuia sa precizeze detalii. Mai bine nu deschidea topicul sa nu va raneasca voua orgoliul.
Asa sa faci. Nu mai da explicatii invidiosilor.

Mersi de raspuns, stevetlangat.

Nici nu i-am observat numele din prima. Daca eram atent, m-as fi prefacut ca nu-i vad mesajul.
Nu i-am dat in special lui, mai multe explicatii, ci acelora care mai au putina credibilitate in ceea ce se vede, si care nu pun la indoiala ORICE de pe lumea asta, doar pentru ca au trait ei, au cunoscut, au facut etc.

Am postat numele platformei in speranta ca a mai folosit-o cineva si poate stia cu ce se mananca, stia ce trebuie facut mai departe, dupa ce intra banii in cont. Ulterior am realizat ca nu e importanta, existand ideea generala ca orice venit se declara si in final, impoziteaza. Deci, si daca era de incredere platforma, si daca nu, suma tot trebuia declarata, din moment ce ei au firma in Bulgaria si nu au nicio obligatie sa contribuie la stat in Romania. De asemenea, pe ei nici nu-i intereseaza ce se intampla cu banii care-ti intra in buzunar, tu fiind pe cont propriu. Declari sau nu declari.

Sunt putin dezamagit de cum au evoluat evoluat lucrurile, mai ales de faptul ca administratorii platformei, vazand ca imi intra sume maricele saptamanal, nu m-au anuntat si nici macar avertizat ca banii ar trebui declarati. Desi nu ar trebui sa fiu dezamagit pentru ca nu e in interesul lor sa ma anunte pe mine, ei probabil crezand ca stiu ce am de facut sau cel mai sigur, pe ei neinteresandu-i deloc, de fapt.

Eu sunt doar un student la medicina, nu am avut niciodata treaba cu contabilitatea si e prima data cand ma lovesc de asa ceva.

Iar ca sa fiu putin pe topic, tocmai ce-am sunat la doamna contabil care m-a lasat putin cu niste semne de intrebare. Mi-a dat, intr-un fel, de inteles ca suma nu ar trebui declarata, insa m-a sfatuit sa sun la cei de la ANAF ca sa fiu sigur.
Dupa apelul cu dumneaei, am sunat un prieten de familie care este avocat, care la fel, m-a indemnat sa sun la ANAF si sa le cer o indrumare, deoarece sunt tanar si "nu are rost sa risc, mai bine sa fiu sigur de o treaba".

Momentan astept sa raspunda cei de la ANAF si o sa revin cu o actualizare. Abia astept sa rezolv si sa scap.

Edit.
A raspuns o doamna care a vorbit foarte frumos si mi-a cerut numarul de telefon, rugandu-ma sa astept pana la ora 16 sa ma sune cei care se ocupa de venituri din strainatate. De asmenea, m-a informat ca taxa este de 10%, nu de 16% ceea ce bineinteles ca imi convine.

Edited by asdfa34, 19 August 2020 - 12:15.


#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De unde știi că sunt sume măricele? Poate alți 90% dintre utilizatorii platformei fac de 5-10 ori mai mult ca tine. Deci, din nou, de unde știi că sunt sume măricele și că ești relevant pentru administratori?

Edited by dexterash, 19 August 2020 - 12:11.


#27
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postdexterash, on 19 august 2020 - 12:11, said:

De unde știi că sunt sume măricele? Poate alți 90% dintre utilizatorii platformei fac de 5-10 ori mai mult ca tine. Deci, din nou, de unde știi că sunt sume măricele și că ești relevant pentru administratori?

Sunt convins ca altii fac mai mult decat mine, insa pentru mine sunt maricele, deoarece e primul domeniu in care castig atat de mult. Si am mai comunicat cu ei prin mesaje, iar ei aveau certitudinea ca sunt doar un student si ca e prima data cand folosesc o platforma de genul.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca suma anuala e peste 12 salarii minime vei plati toate contributiile : CAS , CASS etc. Nu 10-20%.  Firma din Bulgaria ti-a spus clar ca ei nu declara nimic in Romania. Deci de unde sa afle ANAF ul?

Edited by MembruAnonim, 19 August 2020 - 13:42.


#29
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostMembruAnonim, on 19 august 2020 - 13:40, said:

Daca suma anuala e peste 12 salarii minime vei plati toate contributiile : CAS , CASS etc. Nu 10-20%.  Firma din Bulgaria ti-a spus clar ca ei nu declara nimic in Romania. Deci de unde sa afle ANAF ul?

Da, ai dreptate. Doar ca exista riscul sa fii verificat, probabil banca sa te raporteze sau cine stie ce s-ar intampla cand cineva sesizeaza ca intra dintr-o data bani in contul tau. Nu am experienta in domeniu, si desi stiu ca e o suma mica pentru a fi verificat, prefer sa merg la sigur, legal.

Am vorbit cu un prieten al avocatului meu, de la ANAF, care mi-a spus ca nu trebuie sa depun nicio declaratie estimativa (cea in care estimam venitul pentru anul viitor), ci va trebui, dupa cum mi-a recomandat dumnealui, anul viitor sa imi fac un cont pe site-ul ANAF-ului, si sa programez prin intermediul site-ului, o sedinta video cu unul dintre consultanti, care sa verifice datele mele personale, dupa care sa declar suma pe face am castigat-o in lei.

Ulterior mi-am calculat si suma castigata prin paypal, adica de 3706 euro. Iar din acesti 3706, vreo 300 nu au intrat pe card, ci au fost rulati si transferati altor prieteni pentru ca-i apartineau lor.
Deci, in concluzie, dupa calculele mele repetate, suma care a intrat la mine pe card este exact: 15,854.08 lei, adica 158,55 milioane (bani vechi)
Din suma de 15,854.08 am scazut 10% (impozitul pe care-l voi plati anul viitor pana pe data de 15-25 mai, nu mai retin).
Astfel ca 10% din 15,854.08 --> 1585 lei

Atat voi avea eu de platit statului, in cazul in care nu voi mai continua sa produc.
Dar si daca voi mai produce, va trebui sa am grija sa nu depasesc suma de 26.760 de lei, pentru ca astfel se va mari comisionul cu mult.


Asadar, ca o concluzie in care ma refer doar la acest topic, din cat am umblat zilele astea, am reusit sa-mi confirm ca:
Orice suma din strainatate, trebuie declarata  la un an distanta, pana in data de 15-25 martie, la ANAF. Sunt sanse sa va verifice sau sunt sanse sa nu va verifice. Totusi, daca preferati sa fie totul legal (cum am preferat eu), va recomand sa o depuneti.
Calculati suma care v-a intrat in contul sau conturile bancilor, dupa care veti depune in anul viitor, declaratia unica.
Spre exemplu, la mine este 15,854.08 de lei si mi-e mult mai usor sa adaug tot ce o sa mai produc la aceasta suma. Am cerut la banca, extrasele prin e-mail, dupa care le-am calculat foarte simplu.
Daca suma nu depaseste 26.760, impozitul pentru persoana fizica, va fi de 10%.


Va multumesc tuturor pentru tot ajutorul, iar pentru cei care au spus ca e o reclama mascata la ceva ce nu am recomandat si nici n-o sa recomand, ar trebui sa va treziti la realitate. Facebook-ul e locul potrivit pentru voi, acolo unde discutiile sunt mereu in contradictoriu, nu aici, unde se ajuta persoanele care au nevoie de indrumari.

Respectele mele pentru toti care mi-au oferit pareri, informatii, cunostiinte!

Edited by asdfa34, 19 August 2020 - 16:11.


#30
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 20.11.2005
Persoana de la ANAF ti-a zis cumva daca se incadreaza ca venituri realizate din activitati independente sau se incadeaza la alte surse?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca tu vrei neaparat sa iti intre in banca....e alegerea ta (probabil foarte gresita)...altii primesc sume cu adevarat frumoase pe carduri/firme/conturi offshore etc.
Daca vrei tu neaparat sa fii singurul roman corect,  fa-ti un offshore cu 1k euro .... dar macar nu dai niciun ban la scarbosii astia care ii baga in buzunare si in investitii fictive...

Edited by MembruAnonim, 19 August 2020 - 20:44.


#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostMembruAnonim, on 19 august 2020 - 13:40, said:

Daca suma anuala e peste 12 salarii minime vei plati toate contributiile : CAS , CASS etc. Nu 10-20%.  Firma din Bulgaria ti-a spus clar ca ei nu declara nimic in Romania. Deci de unde sa afle ANAF ul?

Depinde unde se incadreaza suma. Daca se incadreaza la “Alte surse” atunci nu esti obligat sa platesti toate contributiile chiar daca depasesti plafonul de 12 salarii. Platesti doar impozit pe venit (10%) si CASS (10% din plafon, deci 2670 ron chiar daca ai venituri de 200.000 ton).

Daca te incadrezi la o categorie unde platesti impozit venit (10%) + CAS (25%) + CASS (10%) si depasesti plafonul, atunci merita sa iti faci firma de unde iti deduci cheltuielile, etc.

View PostMembruAnonim, on 19 august 2020 - 20:42, said:

Daca tu vrei neaparat sa iti intre in banca....e alegerea ta (probabil foarte gresita)...altii primesc sume cu adevarat frumoase pe carduri/firme/conturi offshore etc.
Daca vrei tu neaparat sa fii singurul roman corect,  fa-ti un offshore cu 1k euro .... dar macar nu dai niciun ban la scarbosii astia care ii baga in buzunare si in investitii fictive...

Nu mai vorbi prostii! Orice firma, chiar si din Bulgaria, nu scoate banii “cu sacosa”! Ei declara cui platesc banii (de aia ai un contract cu datele tale personale). Tot la nivel european se transmit datele catre tarile de rezidenta si te poti trezi peste 4-5 ani (aproape de termenul de prescriptie) cu sume si accesorii de plata. Nu mai bine stai linistit de prima data si nu te complici inutil?!?

#33
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View PostOlteanul_sfios, on 19 august 2020 - 09:53, said:

Bai, inceteaza cu reclama la mizeriile platformele alea, nu toti suntem de la lopata aici, unii mai si lucram in domenii legate de balarii financiare.


Bai, ai fixuri cu reclamele ?
Nu-ti place , schimba topicul ...sau forumul .

Ce dracu, am ajuns sa nu putem da exemplu pe x sa y cu nume si prenume ca o bagati cu reclamele .

Eu unul nu am vazut niciun fel de reclama in postul asta .
Vad ca pe aia cu link-uri catre Emag sau altii nu sari asa pe ei . Daca e sa o luam ad literam , aia ce dracu e, daca nu e reclama ?
S-a gasit cetateanu' model cu 300 de posturi sa ne arate unde e reclama .

Si daca tot lucrezi in balarii financiare ...Jos ANAF-ul . Mama lor de hoti .
La asta nu e reclama !!! ??

Edited by ndor, 20 August 2020 - 18:53.


#34
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postmberila, on 19 august 2020 - 17:58, said:

Persoana de la ANAF ti-a zis cumva daca se incadreaza ca venituri realizate din activitati independente sau se incadeaza la alte surse?
Mi-au dat de-nteles, atat contabila, cat si cei de la ANAF, ca se incadreaza la "alte venituri".

View PostMembruAnonim, on 19 august 2020 - 20:42, said:

Daca tu vrei neaparat sa iti intre in banca....e alegerea ta (probabil foarte gresita)...altii primesc sume cu adevarat frumoase pe carduri/firme/conturi offshore etc.
Daca vrei tu neaparat sa fii singurul roman corect,  fa-ti un offshore cu 1k euro .... dar macar nu dai niciun ban la scarbosii astia care ii baga in buzunare si in investitii fictive...
O sa ma interesez. Mersi mult!

View PostXman_ghio, on 20 august 2020 - 17:13, said:

Depinde unde se incadreaza suma. Daca se incadreaza la “Alte surse” atunci nu esti obligat sa platesti toate contributiile chiar daca depasesti plafonul de 12 salarii. Platesti doar impozit pe venit (10%) si CASS (10% din plafon, deci 2670 ron chiar daca ai venituri de 200.000 ton).

Daca te incadrezi la o categorie unde platesti impozit venit (10%) + CAS (25%) + CASS (10%) si depasesti plafonul, atunci merita sa iti faci firma de unde iti deduci cheltuielile, etc.

Nu mai vorbi prostii! Orice firma, chiar si din Bulgaria, nu scoate banii “cu sacosa”! Ei declara cui platesc banii (de aia ai un contract cu datele tale personale). Tot la nivel european se transmit datele catre tarile de rezidenta si te poti trezi peste 4-5 ani (aproape de termenul de prescriptie) cu sume si accesorii de plata. Nu mai bine stai linistit de prima data si nu te complici inutil?!?

Ba da. Chiar daca ei mi-au spus ca nu impart datele mele cu nicio insitutie din Romania, tot e mai bine sa fiu sigur. Nu am incredere in prieteni, dar mai in niste persoane dintr-o platforma de advertising din Bulgaria, careia ii fac reclama chiar in topicul asta.

View Postndor, on 20 august 2020 - 18:49, said:

Bai, ai fixuri cu reclamele ?
Nu-ti place , schimba topicul ...sau forumul .

Ce dracu, am ajuns sa nu putem da exemplu pe x sa y cu nume si prenume ca o bagati cu reclamele .

Eu unul nu am vazut niciun fel de reclama in postul asta .
Vad ca pe aia cu link-uri catre Emag sau altii nu sari asa pe ei . Daca e sa o luam ad literam , aia ce dracu e, daca nu e reclama ?
S-a gasit cetateanu' model cu 300 de posturi sa ne arate unde e reclama .

Si daca tot lucrezi in balarii financiare ...Jos ANAF-ul . Mama lor de hoti .
La asta nu e reclama !!! ??

Nu-ti bate capul cu el. Din ce vad, si-a sters comentariu sau l-a sters cineva. Dovada ca ori n-a fost sigur pe ce spune, si-a dat seama si l-a sters, sau o simpla dovada ca nici macar moderatorii de pe forum nu sunt de partea lui.
Nu am nimic cu oltenii si cu nicio natie, dar el face parte din "majoritatea" aia la care fac referire unele persoane, despre olteni.

Edited by asdfa34, 21 August 2020 - 14:39.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postasdfa34, on 21 august 2020 - 14:38, said:

Mi-au dat de-nteles, atat contabila, cat si cei de la ANAF, ca se incadreaza la "alte venituri".
Chestia cu de înțeles te poate băga instant în belele. Verifică aici. Dacă nu te poți încadra în vreuna din categoriile descrise explicit, atunci ești la venituri din alte surse.

#36
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View Postasdfa34, on 21 august 2020 - 14:38, said:

Ba da. Chiar daca ei mi-au spus ca nu impart datele mele cu nicio insitutie din Romania
Ei fiind firma "impart" datele fiscale cu "ANAF-ul bulgar" care la randul lui poate sa imparta la nivel european. Ca o fac sau nu, in practica probabil ca lucrurile variaza. Dar pe principiu asta poti sa treci pe rosu la semafor pentru ca de obicei nu gasesti politie. Intrebarea este daca este legal (nu!) sau ceva care sa fie recomandat (nu!).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate