Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Va lăsa ceva în urmă cultura actuală?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#19
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 19.06.2018
Acuma sa nu uitam un aspect, acela ca probleme similare se puneau si acum 100 de ani. Jazz ul era considerat gunoiul unei minoritati detestata sau in cel mai bun caz ignorata de majoritate, dansul modern sau baletul abia se nasteau, la fel cinematografia , poezia , proza, pictura sau sculptura inca erau incorsetate in formele clasice de exprimare. Poate fi complicat sa percepi prezentul. Ca regula generala, perioadele de pace si progres favorizeaza din plin cultura si repet parerea mea, se face cultura. Ca aceeasi perioada de progres favorizeaza o anumita decadenta care aduce cu ea si entertainement ieftin, e altceva, cultura ramane totusi cultura.

Si inca un aspect, si ultimul, sa nu monopolizez o discutie la care nu participa prea multa lume. E vorba despre democratizarea accesului la cultura. De aceea nu as blama prea mult pop cultura, ma rog, cu exceptia unor fenomene abjecte precum manelele. Degeaba ai o cultura impecabila daca accesul la ea este limitat la un procent sau doua din populatie cum era pana in secolul XIX inclusiv.

Repet insa, trebuie articulata bine discutia ca sa stim exact la ce ne referim.

Edited by audiofidell, 18 August 2020 - 08:53.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBlueKing-69, on 17 august 2020 - 16:18, said:



WTF?
Ce ai patit de la ora asta de scrii asa dezlanat?
De ce te referi la tine la persoana a treia, pentru ca apoi sa o faci la persoana intaia?

Multe abrambureli...
In cateva locuri am asa o senzatie vaga ca voiai sa intrebi dar ai terminat punand punct.  Posted Image

A băut și el pentru prima dată...
... o bere... fără alcool  :D

O.N. Păi o să fie mai rău în viitor, ce vezi acum și zici că este cîh, o să fie mare exemplu de cultură, în viitor.

#21
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Eu vreau sa cred ca sunt cicluri si cicluri in istorie. Intr-o anumita era a predominat ceva, in alta era altceva. Ati prins ideea.
Ce ramane dupa era noastra? Habar nu am. Cred ca mai toate erele au putut fi catalogate dupa ce s-au intamplat, nu in timpul lor, din cauza subiectivitatii.
Peste 100 de ani, o sa se spuna: "Ba, ce prosti au fost astia!" sau "Ba, ce destepti ai fost astia!". Habar nu am care mirare o sa fie dintre astea doua.

Edited by bai3tzash, 18 August 2020 - 15:33.


#22
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbai3tzash, on 18 august 2020 - 15:32, said:

Eu vreau sa cred ca sunt cicluri si cicluri in istorie. Intr-o anumita era a predominat ceva, in alta era altceva. Ati prins ideea.
Ce ramane dupa era noastra? Habar nu am. Cred ca mai toate erele au putut fi catalogate dupa ce s-au intamplat, nu in timpul lor, din cauza subiectivitatii.
Peste 100 de ani, o sa se spuna: "Ba, ce prosti au fost astia!" sau "Ba, ce destepti ai fost astia!". Habar nu am care mirare o sa fie dintre astea doua.
Vin extraterestrii si spun: ""uite bah i-am prostit si astia, credeau in zei".

#23
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postaudiofidell, on 17 august 2020 - 18:20, said:

djl, te stiu om serios, vreau sa spun prin asta destept
Nu te stresa!
O sa ajungi si tu la fel de destept si serios dupa ce vei posta 100 000 de mesaje si vei petrece  1 milion de minute din viata ta pe un forum!

Raspunsul la intrebarea simpla formulata aiurea este: DA.

#24
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 19.06.2018

View PostAlex432, on 18 august 2020 - 19:25, said:

Nu te stresa!
O sa ajungi si tu la fel de destept si serios dupa ce vei posta 100 000 de mesaje si vei petrece  1 milion de minute din viata ta pe un forum!

Raspunsul la intrebarea simpla formulata aiurea este: DA.
Manelist sau pur si simplu te plictisesti?

#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
@ pufonel : prin cultura actuală mă refer cam la perioada de acum maxim 8-10 ani. Deşi poate ar trebui cam 12-13.
@ toţi : cred că şi cultura pop ar trebui introdusă în discuţie. Există comunitatea de oameni mai elevaţi, care aderă la o anume cultură, însă parte din cultură se adresează şi maselor. Mai adaug faptul că de-a lungul timpului cultura pop a produs şi lucruri interesante (dar din păcate a produs şi multă mizerie).

#26
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postaudiofidell, on 18 august 2020 - 08:40, said:

cultura ramane totusi cultura.

Degeaba ai o cultura impecabila daca accesul la ea este limitat la un procent sau doua din populatie cum era pana in secolul XIX inclusiv.
...iar 'vaca ramane totusi vaca'  - vorba adanca a fotbalistului Chix (om de cultura intre doua goluri).

Degeaba e atunci cand ai acces la toate valorile, iar viata trece pe langa tine fara a face ceva, fara a lasa vreo urma.

#27
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 19.06.2018

View PostAlex432, on 19 august 2020 - 03:57, said:

...iar 'vaca ramane totusi vaca'  - vorba adanca a fotbalistului Chix (om de cultura intre doua goluri).

Degeaba e atunci cand ai acces la toate valorile, iar viata trece pe langa tine fara a face ceva, fara a lasa vreo urma.
Bre nea Alex!  Cand am spus "cultura ramane cultura" nu am luat in considerare dislexia. Pentru unul care citeste cu minima atentie, spun acolo de doua culturi in sensul ca ce intelegem prin cultura ramane ca inainte iar pop cultura e altceva. Acuma ca ti am explicat ai priceput? Daca nu, mai explic o data.

In concluzie, deci si prin urmare, alt fotbalist spunea ceva de genul ca tot doua maini si doua picioare avem cu totii dar nu specifica nimic despre creier.

@djl
Trebuie introduse mai multe in discutie dar dupa cum vezi nu prea ai cu cine. Nea Alex aici de fata are metafore cu fotbalisti si panseuri despre viata. Nu ne a raspuns daca e manelist si l a deranjat remarca mea sau bea inainte de a posta sa si faca curaj.

Pop cultura...Dupa cum spuneam, timpul e cel mai mare juriu  al valorii. Sper ca bucatarii, frizerii si pedofilii care dicteaza moda haute couture sa nu capete un loc in istoria culturii.

#28
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View Postaudiofidell, on 18 august 2020 - 08:40, said:

1De aceea nu as blama prea mult pop cultura, ma rog, cu exceptia unor fenomene abjecte precum manelele.
2Degeaba ai o cultura impecabila daca accesul la ea este limitat la un procent sau doua din populatie cum era pana in secolul XIX inclusiv.

1Pai de-alde-astea-s ESENTA culturii post-moderne.
2E o falsa impresie: sa stii ca lumea in general era mult mai cultivata decat se crede.
Multa lume mergea la opera sau concerte sau citea mari clasici, daca citea.
Daca nu, facea folclor, ceea ce era oricum peste trash-pop.
Pai in America anilor 1850 erau 500.000 abonati la biblioteca din New York.
In conditiile unei populatii de un milion si ceva...
Cati mai citesc ceva azi?
Si nu, pe vremea aia nu aveai reviste de scandal in biblioteci... tocmai ca erau carti tari.
De Tocqueville in cartea lui despre America zice c-a gasit Shakespeare prin colibe de pionieri de prin mlastini.
Tot in America anilor 1850, era o meserie banoasa sa fii cultivat si sa mergi din targ in targ sa tii conferinte cu tot de stii.
Castigai mii de dolari.
Azi lumea casca sau chiar te uraste daca vede ca stii ceva si incerci sa le explici una-alta.
Nu se compara.

Chiar si la noi.
M-am plimbat cu ceva vreme in urma la Caracal.
Stii ce cladire cocheta si frumusica de teatru au?
Si dateaza de pe la 1890 sau asa, dupa stil...
Chiar si acolo la 1900 era destula lume insetata de cultura cat sa merite ridicarea cladirii aleia.
Mai e cazul acum?

Edited by xyz_forever, 19 August 2020 - 09:02.


#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdjl, on 17 august 2020 - 16:03, said:

că la cultură erau praf.

Actuala cultură e cea mai grozavă care a existat vreodată pe Pământ ! Spun şi de ce cred eu asta.

Definiţia culturii, care mie îmi place cel mai mult, e dată de marele filosof al culturii, Oswald Spengler. Spunea acesta aşa: "Cultura este totalitatea trăsăturilor şi creaţiilor spirituale, intelectuale, materiale şi emoţionale ale unui grup de oameni mai mare sau mai mic".

Dacă ne gândim doar la arheologie, care defineşte culturile preistorice prin intermediul artefactelor materiale descoperite, intuim de ce o cultură e definită şi de obiectele materiale. De exemplu avem: cultura Cucuteni, Cultura Boian, cultura La Tène, cultura Gumelniţa, cultura Hamangia...şi aşa mai departe.

Actuala civilizaţie pământeană se axează pe cultura materială, care, cum spuneam mai sus, e cea mai avansată dintre toate care au existat vreodată pe Terra.

Toată această cultură materială actuală va fi lăsată viitoarelor entităţi pământene. Am spus entităţi, nu oameni, deoarece sunt convins că, probabil până în anul 2100, va exista o "Mare Revoluţie a Culturii de pe Terra", cauzată de...capacitatea de transfer a conştiinţei omului dintr-un corp în altul, în caz de defecţiune al unuia. Astfel, suferinţa şi moartea vor fi "abolite", asta constituind "Marea Ruptură a Civilizaţiei Nebiologice" noi, de civilizaţia fiinţelor biologice vechi.

Edited by lupini, 19 August 2020 - 12:10.


#30
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 19.06.2018
Frumoase postari, pacat ca subiectul nu e atat de incitant, nu se compara cu eterna si singura dezbatere din poiana, cine e mai tare, jac noris sau cichicean, intelegand prin astia pe orice si oricine , de la PSD si PNL la America, China, Samsung, Huawei , CCR, Romania, Ungaria, Trump, Erdogan, Orban si asa mai departe. Cu cultura e mai greu sa legi doua vorbe.

In principiu sunt de acord cu multe dintre afirmatiile de mai sus, cu unele rezerve. Nu stiu cum era America anilor 1850 dar stiu cum era Romania care statea sa se nasca, o tara populata de o patura avuta subtire si preponderent  alogena si in rest de o populatie in mare majoritate taraneasca care traia in niste conditii de nenorocire in sensul propriu al termenului. De aceea, democratizarea accesului la cultura nu e un lucru prin definitie rau. Rele sunt mecanismele care permit concesii in evaluare, juriul trebuie sa existe pe criterii de meritocratie.

Edited by audiofidell, 19 August 2020 - 18:41.


#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Şi în S.U.A. era sărăcie la 1850. Pe atunci S.U.A. încă nu avea întinderea de acuma - mai rămăseseră zone necolonizate. Dar având mai multe la dispoziţie, îţi puteai încera norocul. Din păcate, norocul însemna uneori moartea ta sau a Indienilor    :(
Ţăranul Român o ducea mai prost la 1850 decât la 1750 din motiv că creşterea populaţiei micşorase loturile de pământ.
Bunuri materiale. E bine să ai parte din ele. Dar un bun material actual, afară de probabil locuinţe, nu mai are acelaşi impact emoţional, nu mai e ţinut la fel de mult precum unul din trecut. Păi în prima jumătate a anilor '90, un computer de top, chiar dacă slab perfomant faţă de ce avem azi, la calitatea materialelor, aspect exterior şi interior era uau! faţă de ce avem azi. Iar un automobil actual, la cum arată, nici că nu-ţi vine să-l ţii de chestie istorică, deci va dispare în neant. Idem electronice.

#32
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 19.06.2018
Vezi, de asta trebuie sa faci precizari terminologice! Deci nu ne referim la cultura materiala ci la cea spirituala, ca sa folosim cea mai elementara si de limbaj de lemn definitie. Bun! Apoi apropo de distinctia dintre cultura in acceptiunea consacrata si pop cultura, la ce ne referim? Cultura vad ca o duce bine, profitand si de aproape un secol de pace si prosperitate. Nu doar ca o duce bine, chiar s a extins pe glob desi la un moment dat vad foarte probabila o contractie, odata ce China va prelua locul dominant. Nu vad cum nu ar incepe sa manifeste o influenta culturala.

Dar pana atunci si revenind in prezent literatura se scrie in continuare si inca de foarte buna calitate, teatrul o duce foarte bine, cinematografia la fel, salile de muzica sunt pline, s a vorbit de arhitectura, nu mai insistam. Ramane pop cultura in discutie?

PS
Nu stiu daca taranul o ducea mai prost decat in urma cu o suta de ani. Te referi la critica lui Marx asupra Regulamentelor Organice? Taranul roman a dus o la fel de prost pana dupa improprietarire cand a iesit din starea de sclavie, chiar nu inteleg de ce insasi istoria comunista a eludat aspectul, probabil dorind sa ne dea o legitimitate de oameni liberi si mandri in istorie, ceea ce nu a fost cazul.

#33
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View Postlupini, on 19 august 2020 - 12:00, said:

Actuala cultură e cea mai grozavă care a existat vreodată pe Pământ ! Spun şi de ce cred eu asta.

Nu-i adevarat.
Cultura nu e doar acumularea de bunuri si nici chiar cea de idei.
Cultura e conexiunea intre concepte, si arhetipurile de la baza conceptelor.
La ambele suntem praf-praf-praf.
Conexiunile azi sunt cvasi-random si vor fi tot mai mult.
Arhetipurile sunt desfiintate sau chiar inversate, interpretate invers decat ar trebui.
Cultural suntem in cea mai mare catastrofa de la facerea lumii.
Nu se vede asa de tare INCA, din cauza acumularii materiale si a sigurantei pe care o da sistemul, dar sistemul nu va putea supravietui mult cu membri deculturalizati.
Vezi deja prin State cum cer negrii sa se renunte la note si calificative, da?
Pe cand analfabeti psihopati la rachetele nucleare?
Va zic eu, foarte curand...

#34
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate, uneori cele mai mari crime din istorie au fost comise de către oameni culţi.
Totuşi, nu cred că toţi te pot urî pentru că încerci să le explici. Depinde şi de cum ştii să le explici. Dacă suferi de forme de superioritate şi/sau aroganţă, atunci e posibil să nu fii ascultat(ă).
Eu prind dragoste şi faţă de obiecte după cum ştiu unii. Aşa că pentru mine sunt o formă de expimare. Dar nu în sensul cocalaresc pe care îl înţeleg de exemplu cei care deţin sau adoră anumite mărci de maşini.
Cât despre cultura Pop, repet, aceasta a produs şi lucruri de valoare sau acceptabile, dar şi multe gunoaie.

Edited by djl, 20 August 2020 - 10:40.


#35
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postxyz_forever, on 20 august 2020 - 08:24, said:

Nu-i adevarat.
Cultura nu e doar acumularea de bunuri si nici chiar cea de idei.
Cultura e conexiunea intre concepte, si arhetipurile de la baza conceptelor.
La ambele suntem praf-praf-praf.
Conexiunile azi sunt cvasi-random si vor fi tot mai mult.
Arhetipurile sunt desfiintate sau chiar inversate, interpretate invers decat ar trebui.
Cultural suntem in cea mai mare catastrofa de la facerea lumii.

Eu consider că actuala cultură materială a civilizaţiei, e cea mai grozavă din câte au fost în istoria lui Homo sapiens. Tu spui, dimpotrivă, că e cea mai dezastruoasă. Adică avem convingeri diferite. În acest caz, avem o certitudine: trăim într-o cultură a libertăţii ideilor şi convingerilor, şi asta e foarte bine !

Edited by lupini, 20 August 2020 - 12:17.


#36
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View Postlupini, on 20 august 2020 - 12:16, said:

1Eu consider că actuala cultură materială a civilizaţiei, e cea mai grozavă din câte au fost în istoria lui Homo sapiens. Tu spui, dimpotrivă, că e cea mai dezastruoasă. Adică avem convingeri diferite.
2În acest caz, avem o certitudine: trăim într-o cultură a libertăţii ideilor şi convingerilor, şi asta e foarte bine !
1Fiindca te uiti doar la instantaneul din momentul asta in loc sa derulezi filmul de la inceput la final.
Io m uit si la ce era in trecut si estimez ce va veni.
Stii cine a estimat ca ne vom manca unii pe altii pe strazi, literalmente, bazandu-se pe extrapolari?
Nietzsche.
Nici macar nu ma poti acuza ca-s traditionalist apocaliptic.
Si inca, Nietzsche traia intr-o vreme mult mai linistita si civilziata ca acum.
Cred ca s-ar mira si el ce bine a prevazut.
El estima ca pe la mijloc de secol 21 civilizatia se va prabusi in cea mai mare barbarie imaginabila.
Odata cu renuntarea la principii morale si metafizice.
Repet, tu te uiti la instantaneu in loc de film.
Si omul care pica din avion daca-l fotografiezi in acea unica poza pare ca zboara.
Zici ca e Superman.
Cand colo, cand atinge solul, e tocatura marunta.
Inca merg lucrurile relativ bine.
Pana nu vor mai merge.
2INCA.
Dar si asta e pe terminate.
Nu observi cum totul e ''insultator'' mai nou, daca nu esti anarho-comunist pro-salbaticie?
66% din AMERICANI se tem sa-si exprime opiniile.

It has begun...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate