Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Profesor Ed. Tehnologică

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Salut,

Caut de ceva timp niște răspunsuri la întrebările mele dar nu găsesc. Sunt student în anul 4 la Facultatea de Construcții de Mașini și Management, Iași, domeniul TCM. După terminarea facultății vreau să fac Master și să urmez modulul 1 psihopedagogic. Întrebarea mea e următoarea: După ce termin și modulul (contra costa), pot da titularizare pe materia de Ed. Tehnologică? Pentru că am auzit diverse opinii și nu știu ce să mai cred.

Este o facultate tehnică, dacă știe cineva unde aș putea găsi exact pe ce pot da titularizare, momentan pentru gimnazială (atât permite modulul 1). Mulțumesc!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt zvonuri ca se va scoate educația tehnologica la gimnaziu.

#3
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Nu mă interesează zvonurile sau alte prostii, am întrebat ceva și al dori un răspuns pentru acel ceva, dacă se poate. Să comenteze aici doar cei ce știu, mulțumesc.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Exista post de "Educație tehnologică și abilități practice".
Te uiți în Centralizator și cauți pt acest post ce specializari sunt acceptate. Daca denumirea specializarii tale o regăsești acolo, fisa ta va putea fi validată.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intreaba la Inspectorat (cel scolar, nu cel in constructii). Ei sunt 100% in masura sa-ti raspunde.

Legat de ce zice @Dorin: gandeste-te daca vrei sa ramai in domeniu. Daca vrei cariera de dascal pe ce ai terminat tu, sa nu ramai cu buza umflata ca nu ai unde sa profesezi sau esti prea departe de casa sau scoala.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Aici ai detalii
http://www.isjiasi.r...rilor-didactice

#7
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 Pololica, on 17 august 2020 - 11:10, said:

Intreaba la Inspectorat (cel scolar, nu cel in constructii). Ei sunt 100% in masura sa-ti raspunde.

Legat de ce zice @Dorin: gandeste-te daca vrei sa ramai in domeniu. Daca vrei cariera de dascal pe ce ai terminat tu, sa nu ramai cu buza umflata ca nu ai unde sa profesezi sau esti prea departe de casa sau scoala.
Nu pot preda la liceu cu modulul 1, de asta e pt început cel gimnazial După ce fac modul 2 + master, pot. Chiar dacă se scoate, știu că pot preda pe orice materie am făcut în facultate, la liceu, ceea ce am găsit și pe ISJ Iași.

 dorin_2k, on 17 august 2020 - 11:11, said:

Am găsit aici multe informații, mulțumesc, în tot acest timp am căutat aiurea.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu poți preda ORICE materie ai făcut în facultate. Ai făcut engleza, istoria, chimia, fizica, matematica. Pe astea nu te poți titulariza.
Doar pe un post de Mecanica poți. Postul ăla are o grămadă de module ce le poți preda. Chiar și la Sc profesionala.
Pt Educație tehnologica trebuie acum o anumită specializare.

#9
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 ananiamadalin, on 17 august 2020 - 11:01, said:

Nu mă interesează zvonurile sau alte prostii, am întrebat ceva și al dori un răspuns pentru acel ceva, dacă se poate. Să comenteze aici doar cei ce știu, mulțumesc.
Nu e vorba de zvonuri, sunt nevoiti sa scoata din ore conform legii si in toate cele 4 variante educatia tehnologica, e cea mai lovita, alaturi de muzica si desen. E bine sa iei in calcul acest aspect. Nu, nu poti preda orice materie. Sunt foarte multe facultati care au tone de cursuri de matematica , dar respectivii nu pot preda matematica nici macar la gimnaziu.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 dorin_2k, on 17 august 2020 - 11:09, said:

Da. Exista post de "Educație tehnologică și abilități practice".

Ce se face la o asemenea materie, de curiozitate? Multumesc.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi aici: http://www.ise.ro/wp...ctice_final.pdf

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 aaaa4567, on 17 august 2020 - 12:36, said:

Ce se face la o asemenea materie, de curiozitate? Multumesc.
La cl 5-8.
Am văzut cărțile fiului meu. De toate. Drumuri, case, etc.
Răspunsul fiului meu din cl 7: "doamna ne punea sa copiem din carte".
:)

#13
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 aaaa4567, on 17 august 2020 - 12:36, said:

Ce se face la o asemenea materie, de curiozitate? Multumesc.

Nimic. Absolut nimic. Eu n-am ramas cu nimic in cap..

Singuru' lucru pe care-l tin minte e ca trasa una cercuri cu siretu' pe tabla. Face parte din seria materiilor care exista doar pentru a incarca oraru'.. si d-aia vor s-o scoata. Si nu mai comentez, ca-i stric topicu' omului.

Da' nu inteleg de ce initiatoru', care termina o facultate de inginerie, ar vrea sa predea educatie tehnologica..

Edited by Alecsandru010, 17 August 2020 - 13:17.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 aaaa4567, on 17 august 2020 - 12:36, said:

Ce se face la o asemenea materie, de curiozitate? Multumesc.

eu am facut casei mele :))

#15
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
ce mai tin eu minte e un fel de introducere in geometrie descriptiva: partea cu triedrul de proiectie. aia mi s-a parut destul de interesanta

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Alecsandru010, on 17 august 2020 - 13:16, said:

Da' nu inteleg de ce initiatoru', care termina o facultate de inginerie, ar vrea sa predea educatie tehnologica..

Nu toata lumea e facuta pt. lucrul in fabrica, nici macar inginerii :)

On: OP, nu stiu unde locuiesti dar incearca sa te "mulezi" pe cerintele unei scoli de meserii, programe de ucenici, etc.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Piscopescu, on 18 august 2020 - 08:53, said:

Nu toata lumea e facuta pt. lucrul in fabrica, nici macar inginerii Posted Image

On: OP, nu stiu unde locuiesti dar incearca sa te "mulezi" pe cerintele unei scoli de meserii, programe de ucenici, etc.

Am vrut sa spun "schita casei mele" Posted Image...nu stiu cum am mancat un cuvant Posted Image

Edited by jimi91, 18 August 2020 - 08:55.


#18
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 Alecsandru010, on 17 august 2020 - 13:16, said:



Nimic. Absolut nimic. Eu n-am ramas cu nimic in cap..

Singuru' lucru pe care-l tin minte e ca trasa una cercuri cu siretu' pe tabla. Face parte din seria materiilor care exista doar pentru a incarca oraru'.. si d-aia vor s-o scoata. Si nu mai comentez, ca-i stric topicu' omului.

Da' nu inteleg de ce initiatoru', care termina o facultate de inginerie, ar vrea sa predea educatie tehnologica..
Pentru că nu vreau să lucrez într o fabrică, ci în învățământ.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate