Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Casa Cluj - merita cumparata aceasta casa veche (caramida pe fundatie de piatra) cu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
acu trebuie omu' sa se spovedeasca aici daca v-a cerut o parere?

#56
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu, doamne ferește.
Dar chestiile excentrice costă. Si eu as avea probleme sa gasesc o casă cu piscină pt 2 crocodili înfiați. Mde...

#57
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
fara suparare de-ti apare un asa vecin in linistea satului transilvanean....mare noroc trebuie sa ai.
stii cum se zice la covid?STAI ACASA

#58
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014

 CovertTwo, on 17 august 2020 - 20:46, said:

Eu ziceam că ești om serios...
Ai canisă sau care e faza cu ăia 8 câini ?

Am plecat din Bucuresti acum 8 ani undeva la poalele Fagarasilor. Am luat o casa aproape noua cu teren frumos, intr-o margine de sat. Dar din pacate intr-un sat de primitivi ca sa nu spun o zona intreaga de primitivi. Si, in timp, am salvat o multime de catelusi, peste 20. Am tot dat din ei, dar, in 8 ani, au ramas 8 la noi (aia mici, uratei pe care nu-i lua nimeni sau pe care i-a pastrat fiica-mea). Asta e povestea cu cainii. Mi-au fost alaturi toti anii astia si nu-i las in urma - vezi filmul "Eight behind" aka "Minus 25 grade"

Referitor la linistea din satele transilvanene, m-am cam lamurit. Rromi cat incape care tipa si se cearta, manele, iar daca ai noroc "doar" muzica populara la maximum si putoare de porc... Si credeti-ma, am colindat in toate punctele cardinale ale Clujului. Casa asta crapata era din Plaiuri, la sud spre Cheile Turzii si era fix la marginea satului. Liniste cat incape, practic pustiu deoarece vecinii vin din cluj o data, de doua ori pe luna.

Edited by Flor40, 18 August 2020 - 08:06.


#59
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Casa aia e o colecție de cărămizi care așteaptă următoarea suflare de vînt... E fisurată de jur împrejur.
Variante:
1. Cauți altceva.
2. Iei doar terenul dar te folosești de starea casei și scazi prețul demolării și evacuării molozului. Vezi că demolarea presupune certificat de urbanism, proiect, avize și autorizație.

#60
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Concluzie: continui sa caut o casa. Asta nu merita si pace.

Dar daca tot am ajuns aici, am o intrebare pentru cei din zona Clujului: este chiar asa o nebunie traficul pe Feleac, respectiv DN1 dimineata si la orele 17-18 cand ies oamenii de la lucru? Am incercat sa evit pe cat posibil casele dinspre Turda si Huedin din cauza aglomeratiei despre care am aflat vara trecuta de la niste  drumeti clujeni intalniti pe crestele Fagarasilor.

#61
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
Si da, e ciudata situatia mea. Foarte ciudata, dar asta e: fara rude, sotia singura si ea, prietenii - putinii ramasi, prin Bucuresti sau prin tara, deci foarte departe - iar cei opt caini reprezinta familia. Sunt cuminti, nu pleaca prin sat, doar mai urla cand aud clopotele de la biserica Posted Image.
De aceea si caut o casa mai retrasa, cu teren mare, ca sa nu deranjez vecinii.

Edited by Flor40, 18 August 2020 - 08:50.


#62
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
sfatul meu este urmatorul : du cei 8 caini la un adapost(o luna , doua), iti iei o chirie si te duci pe la primarii fiindca functionarii de acolo stiu ce case sunt de vanzare plus urmaresti anunturile de profil, eu as cauta in zona Mociu  sunt mai ieftine pe acolo, evita casele cu fisuri, restul se pot repara sau inlocuii dar daca e afectata structura sau fundatia acea casa nu mai merita reparata .

Edited by dudu76, 18 August 2020 - 08:55.


#63
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
In cluj traficul a ajuns o nebunie pe toate intrarile si iesirile din oras, indiferent, Baciu, turzii, Apahida, Floresti.
Nimeni nu intelege despre ce e vorba pana nu vine aici si sta o vreme.
Eu tot ma minunez de pers ca si tine care vor sa-si cumpere casa inainte de a sta pe aici, stiu care si-au luat apartamente fara nici macar sa fi ajuns vreodata in Cluj... pe urma jalea.
Momentan, traficul e generat de tot mai multi oameni care merg cu masina vs transportul in comun. Studentii nu au venit inca...foarte multi au plecat in perioada asta din Cluj si lucreaza remote, ba mai e lumea si in concedii...dar nu vrei sa stii cand ajung toti astia in centru si fiecare vor sa mearga cu masina pe unde au treburi.

Daca iti iei o casa si stai doar acolo ca sa lucrezi remote ar fii ok dar sa-ti iei o casa pt ca sa lucrezi in oras... neh.. din pacate o sa iti para rau la un moment dat.

Edited by Fluk3, 18 August 2020 - 08:53.


#64
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
initiator, eu te inteleg in problema cu javroii, dar ar trebui sa gasesti o solutie temporara pt ei ca sa nu te mai presesze timpul. eventual sa-i lasi la vechea locatie si sa-i hraneasca un prieten. daca vanzatorii simt ca esti grabit nu prea o sa lase la pret. graba nu deloc bine la negocieri.

#65
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014

 Fluk3, on 18 august 2020 - 08:51, said:

In cluj traficul a ajuns o nebunie pe toate intrarile si iesirile din oras, indiferent, Baciu, turzii, Apahida, Floresti.
Nimeni nu intelege despre ce e vorba pana nu vine aici si sta o vreme.
Eu tot ma minunez de pers ca si tine care vor sa-si cumpere casa inainte de a sta pe aici, stiu care si-au luat apartamente fara nici macar sa fi ajuns vreodata in Cluj... pe urma jalea.


Fiica-mea a intrat la medicina veterinara la Cluj si n-are probleme in a merge cu transportul in comun. Sotia lucreaza de acasa de ani de zile. Niciunul nu mai suportam zona in care locuim acum. Am vazut ce aglomeratie e in Cluj, mergem acolo de 2-3 ori pe an in diverse anotimpuri. Suntem obisnuiti cu aglomeratia inca din Bucuresti. In plus, eu o sa incerc sa lucrez prin Jucu, deci evitam Clujul pe cat se poate.

#66
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
https://www.olx.ro/o...html#8359274647
Turea e cam la 30 km de cluj , acolo e sat unguresc, casele sunt facute ok (dar sunt vechi trebuie renovate). Din cate vad e facuta din piatra si caramida.
La aia ai si sura (eventual sa faci un camin pt catei...) si teren cat de cat. negociabil... sigur undeva pe la 23000...

https://www.olx.ro/o...html#8359274647
Asta e mai departe putin 40+km dar e inspre jucu si e mai ieftina plus teren mai mult.

https://www.olx.ro/o...html#8359274647
Si mai ieftina... tot cam la 35km teren rezonabil, foarte aproape de autostrada.

Asta e si mai aproape de jucu si e f ieftina... dar mai bagi inca 15k ca sa faci ceva din ea...
https://www.olx.ro/o...html#8359274647

Daca tot cauti, cauta in zona respectiva unde o sa lucrezi tu, deschide un google maps si vezi fiecare satuc localitate si vezi pe o arie ce-ti convine... sa zicem la 20km in jurul Jucu.

Apropos, de ce nu mai suportati zona in care sunteti acu ?

Edited by Fluk3, 18 August 2020 - 11:37.


#67
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Vroiam sa propun casa spre vest pe urma am vazut dorinta ta sa fie spre Jucu pentru un posibil viitor loc de munca.
Optiunea mea a fost sa ma mut spre vest, cat mai aproape de autostrada, din mai multe motive.
La bugetul pe care l-ai dat poti gasi case din Capusu Mic spre sud, inspre munte la Agarbiciu de exemplu, acces pe drum asfaltat bonus, este pe DJ spre munte, Belis, Fantanele etc sau tot din Capusu Mic la dreapta in Straja. Ambele localitati se incadreaza in limita de km. Accesul spre Cluj va fi foarte lejer deoarece se incepe lucrul la centura de ocolire sud care va iesii de pe DN 1 intre Capus si Gilau, va avea nod de legatura cu autostrada la nodul Gilau si va merge de-a lungul somesului pana in giratoriul de la Cora. Toate astea trebuie sa fie finalizate in 2 ani din cate am inteles deoarece se fac pe bani europeni cu termene de executie asa ca problema traficului dinspre vest o sa fie rezolvata.

#68
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Daca s-ar rezolva aceste centuri atat de repede.... alea sunt doar promisiuni electorale (ca si metro-ul de ex). In realitate o sa mai dureze 5-8 ani toate legaturile alea.

#69
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014

 Fluk3, on 18 august 2020 - 11:36, said:

https://www.olx.ro/o...html#8359274647
Turea e cam la 30 km de cluj , acolo e sat unguresc, casele sunt facute ok (dar sunt vechi trebuie renovate). Din cate vad e facuta din piatra si caramida.
La aia ai si sura (eventual sa faci un camin pt catei...) si teren cat de cat. negociabil... sigur undeva pe la 23000...

https://www.olx.ro/o...html#8359274647
Asta e mai departe putin 40+km dar e inspre jucu si e mai ieftina plus teren mai mult.

https://www.olx.ro/o...html#8359274647
Si mai ieftina... tot cam la 35km teren rezonabil, foarte aproape de autostrada.

Asta e si mai aproape de jucu si e f ieftina... dar mai bagi inca 15k ca sa faci ceva din ea...
https://www.olx.ro/o...html#8359274647

Daca tot cauti, cauta in zona respectiva unde o sa lucrezi tu, deschide un google maps si vezi fiecare satuc localitate si vezi pe o arie ce-ti convine... sa zicem la 20km in jurul Jucu.

Apropos, de ce nu mai suportati zona in care sunteti acu ?

Unele din casele mentionate le-am si vazut. Chiar duminica pe cea din Turea, saptamana trecuta Frata, Mociu, Ceanu Mare, Soporu de Campie, Urca etc. Acum doua sapt Livada si Plaiuri, Craiesti, Filea etc. La Geaca nu am ajuns vreodata, dar am vazut Barai, Bontida, Rascruci si Sacalaia. Plus multe altele.
Legat de zona, mirifica Tara a Fagarasului... este mirifica prin muntii ei. Atat. Pe cat sunt de inalti muntii, pe atat de josi oamenii. S-au schimbat multe in rau, cunosc zona inca din studentie din anii 90' cand umblam pe munte. Atunci era mult bun simt si omenie, acum aroganta, egoism, lacomie si ignoranta din plin. Pacat de peisaj.

Edited by Flor40, 18 August 2020 - 16:43.


#70
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 danwd, on 18 august 2020 - 12:30, said:

...Accesul spre Cluj va fi foarte lejer deoarece se incepe lucrul la centura de ocolire sud care va iesii de pe DN 1 intre Capus si Gilau, va avea nod de legatura cu autostrada la nodul Gilau si va merge de-a lungul somesului pana in giratoriul de la Cora. Toate astea trebuie sa fie finalizate in 2 ani din cate am inteles deoarece se fac pe bani europeni cu termene de executie asa ca problema traficului dinspre vest o sa fie rezolvata.
Vise, taica, vise.
Si, evident, promisiuni (sau "promiscuitati") electorale.

Ce, pentru realizarea SRU nu se tot vehiculeaza bani europeni ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate