Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casa Cluj - merita cumparata aceasta casa veche (caramida pe fundatie de piatra) cu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
Salutare oameni buni,

sunt in cautarea unei case in jurul Clujului si am gasit ceva accesibil ca pret (35000 euro). Casa are 2 camere si un antreu, plus un alt hol intre camere (hol care poate deveni baie). Totodata, sunt 20 de ani de cand nu a mai fost locuita.

As avea nevoie de cateva sfaturi de la cei priceputi:
1. casa prezinta fisuri serioase si nu stiu daca doar in tencuiala sau e afectata structura casei.
2. pivnita e plina de igrasie si nu stiu daca si cum as putea sa scap de ea...
3. exista o asa-zisa bucatarie de vara care e lipita de casa, dar trebuie data jos ca abia se mai tine... si trebuie musai construita alta, fie si din lemn.

Credeti ca merita cumparata? Are teren aprox 1400 mp si e la vreo 28 km de Cluj

Stiti vreun inginer constructor care sa fie dispus - contra cost, fireste! -  sa vada casa si sa vina cu propuneri pentru fosa, alta bucatarie, amenajarea unei bai (exista un mic hol intre camere) etc.? Stiti vreo firma de constructii serioasa prin zona (Cluj/Turda)?

Multumesc

Attached Files



#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Buldozer si alta moderna. Nu ai ce sa salvezi de acolo, te costa substantial mai mult sa repari ce a facut romanul de capul lui acum 70 de ani decat sa faci alta.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
O poti da in chirie cu 600 EUR, eu zic ca merita.

Nevermind, e la 28km...

Edited by Lex404, 17 August 2020 - 10:45.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
cumpara teren gol sau darama si fa ceva demn de secolul 21, nu te incurca cu improvizatii ca la final iesi de vreo 1.5-2 ori mai scump si tot o improvizatie ramane. ti-o zice mandea.

#5
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
Are fundatie din piatra si e din caramida. Chiar nu merita sa o cumpar, sa dau jos tencuiala/gletul si sa o repar? Sa trag apa in casa (apa e trasa in curte acum) si sa fac o baie, o fosa septica undeva in spatele casei si o bucatarie in locul aleia darapanate? Credeti ca toate astea ar costa mult peste 10000 euro?
Nu am timp de casa noua, nici gand!

Am vazut atatea case vechi reconsolidate si renovate si arata foarte bine, mai solide ca astea noi, de sec. 21 din bca,  rigips si osb

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ce vezi consolidat si "solid" a costat cat 2 case facute cu BCA, beton si fiare. Daca ai 10.000E si vrei sa faci casa din asa ceva nu prea merge decat daca esti in domeniu si faci lucrarile singur in ritmul tau si casa e buna structural. Nu prea mai gasesti muncitori care sa stea sa isi rupa spatele la pickamer, baros si sa care cu roaba ca vrei tu sa salvezi doua camere.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008

View PostFlor40, on 17 august 2020 - 10:55, said:

Are fundatie din piatra si e din caramida. Chiar nu merita sa o cumpar, sa dau jos tencuiala/gletul si sa o repar? Sa trag apa in casa (apa e trasa in curte acum) si sa fac o baie, o fosa septica undeva in spatele casei si o bucatarie in locul aleia darapanate? Credeti ca toate astea ar costa mult peste 10000 euro?
Nu am timp de casa noua, nici gand!

Am vazut atatea case vechi reconsolidate si renovate si arata foarte bine, mai solide ca astea noi, de sec. 21 din bca,  rigips si osb

Posted Image
daca un cunoscut mi-ar spune asa ceva,l-as invita la mine,de la beci pana la mansarda,apoi sa-mi spuna cum e cu rezistenta facuta acum multi ani

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostFlor40, on 17 august 2020 - 10:55, said:

Are fundatie din piatra si e din caramida. Chiar nu merita sa o cumpar, sa dau jos tencuiala/gletul si sa o repar? Sa trag apa in casa (apa e trasa in curte acum) si sa fac o baie, o fosa septica undeva in spatele casei si o bucatarie in locul aleia darapanate? Credeti ca toate astea ar costa mult peste 10000 euro?
Nu am timp de casa noua, nici gand!

Am vazut atatea case vechi reconsolidate si renovate si arata foarte bine, mai solide ca astea noi, de sec. 21 din bca,  rigips si osb
Merită,  nu pierde ocazia, lasa pe alții să îsi facă ce vor ei

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
deabia mai sta in picioare, nu-i luminoasa si mucegaiul si umezeala aia e o binefacere pt sanatate. casa aia SCADE valoarea terenului, fiindca oricine cumpara terenul are o bataie de cap s-o dea jos si sa scape de gunoaie. de 10 ori mai bine stai intr-o casa din panouri sandwich sau chiar containere, gasesti firme care ti le ridica repede si relativ ieftin si e de 100 ori mai sanatos sa locuiesti in ele.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Văd o casă ,,tasată ", grav.
Dai jos tot, torni o plăcintă" armată corect.
O să regreți amarnic dacă nu faci așa.
Eventual, dacă ai buget mic, peste fundație trîntești o casă de lemn, corect izolată.
L.E. Vezi și un studiu geo", ce este cu terenul acela.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Prea departe de oras Posted Image  Te mai costa demolarea si sa muti molozul de acolo.

#12
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014
pai tocmai asta e intrebarea cea mare: e solida structural sau nu?
sa inteleg ca toate casele alea vechi din Ardeal vor fi date jos? sau reconsolidate cu bani grei?
eu vreau sa cumpar o casa pe care s-o fac locuibila, din pacate chiar nu am timp de daramat si facut case de lemn

View Postcrisstonne, on 17 august 2020 - 11:54, said:

Văd o casă ,,tasată ", grav.
Dai jos tot, torni o plăcintă" armată corect.
O să regreți amarnic dacă nu faci așa.
Eventual, dacă ai buget mic, peste fundație trîntești o casă de lemn, corect izolată.
L.E. Vezi și un studiu geo", ce este cu terenul acela.

cum stii daca e tasata sau e solida structura casei?

View PostFane, on 17 august 2020 - 11:49, said:

deabia mai sta in picioare, nu-i luminoasa si mucegaiul si umezeala aia e o binefacere pt sanatate. casa aia SCADE valoarea terenului, fiindca oricine cumpara terenul are o bataie de cap s-o dea jos si sa scape de gunoaie. de 10 ori mai bine stai intr-o casa din panouri sandwich sau chiar containere, gasesti firme care ti le ridica repede si relativ ieftin si e de 100 ori mai sanatos sa locuiesti in ele.

am vazut case muuult mai proaste, se vedea clar ca abia stau in picioare si le-au consolidat oamenii. le-au incins cu centuri de fier, zic ei.
am vazut peste 25 de case in ultimlele doua luni, stau la sute de km de Cluj si nu pot ajunge acolo zilnic. asta mi s-a parut cea mai trainica dintre toate...

#13
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
"Merita cumparata?"

Pai n-ai spus cat vrei sa dai pe ea...

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
ne cere parerea,apoi ne cearta ca nu-l coafeaza raspunsul
uite sfat,fa ce vrei

#15
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014

View Postclausio, on 17 august 2020 - 12:30, said:

"Merita cumparata?"

Pai n-ai spus cat vrei sa dai pe ea...

e 35000 negociabil. as da 32000

View Postceanu1980, on 17 august 2020 - 12:34, said:

ne cere parerea,apoi ne cearta ca nu-l coafeaza raspunsul
uite sfat,fa ce vrei

nu cert pe nimeni. doar intreb cum pot sti daca e buna structura unei case. si precizam ca nu am timp de demolat si ridicat alta casa. trebuie sa cumpar si sa ma mut, deci sunt nevoit sa aleg una din casele de pe piata actuala in bugetul meu.

daca cineva stie vreo casa ce merita sa fie cumparata - pana in 50000, mai mult nu am - chiar il rog sa-mi spuna. eu m-am invartit destul in jurul clujului (pana la 50 km) si n-am vazut decat case de daramat sau "refacute, reconsolidate" adica vopsite frumos pe dinafara si pus un parchet inauntru...

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
macar daca spuneai anu constructiei(daca se stie)
curiozitate,de ce nu ai pus poze de afara cu toata casa,te temi ca ti-o ”suflam”?

#17
Flor40

Flor40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.11.2014

View Postceanu1980, on 17 august 2020 - 11:21, said:

Posted Image
daca un cunoscut mi-ar spune asa ceva,l-as invita la mine,de la beci pana la mansarda,apoi sa-mi spuna cum e cu rezistenta facuta acum multi ani

te cred, dar eu am avut "norocul" sa cumpar o casa noua din sec. 21 si  mucegaiul si fundatia de beton armat din care siroieste apa mi-au mancat zilele... desi un ing constructor mi-a garantat "soliditatea casei"... asa ca m-as orienta acum spre case vechi care inca n-au cazut... desi au peste 60-70 de ani

View Postceanu1980, on 17 august 2020 - 12:58, said:

macar daca spuneai anu constructiei(daca se stie)
curiozitate,de ce nu ai pus poze de afara cu toata casa,te temi ca ti-o ”suflam”?

cred ca are vreo 50-60 de ani vechime. nu de suflat mi-e teama, ci sa n-o vada vanzatorul... si sa n-o mai vanda. ca ciudati am tot intalnit...

Attached Files


Edited by Flor40, 17 August 2020 - 13:06.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
fainuta, tre sa vezi daca nu ai probleme cu acoperisul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate