Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Schimbare de la Pfa dependent la Pfa independent

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
Salutare ,
As avea cateva intrebari la care am primit mai multe opinii diferite.  Prestez servicii la o firma din luna martie , de cand mi-am si infiintat pfa-ul , si am hotarat atunci sa inchei un contract ca pfa dependent . Am observat ca multa lume nu face diferenta intre pfa dependent si independent si de aceea nu se poate clarifica situatia bine. Ca pfa dependent am inteles ca nu este nevoie sa completez nicio declaratie unica, contributiile & impozitele fiind responsabilitatea firmei .. doar am dus la Anaf o declaratie care sa ateste acest lucru . M-am hotarat si as dori sa trec la Pfa independent pe norma de venit .. Urmand sa completez si declaratia unica . Intrebarile mele ar fi :
- Se poate sa completez DU acum pentru a trece la norma de venit ? Ar fi ramase doar lunile Septembrie , Octombrie , Noiembrie si Decembrie . Daca raman doar 4 luni ar rezulta ca nu voi depasi pragul de 26.760.. deci ar insemna ca pentru lunile ramase din 2020 nu voi plati contributiile ?
-Un alt punct controversat ar fi cand se poate face schimbarea la Pfa independent iarasi ? Se poate face oricand ?
- Si inca o idee la care nu am gasit raspuns concret ar fi , cand se poate face trecerea de la norma de venit la sistem real si invers ? Am inteles ca este o obligativitate de 2 ani la una dintre acestea .. nu stiu daca la ambele .
Multumesc anticipat !

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ce e ala PFA dependent? e prima oara cand aud asa ceva. Ori esti PFA si obtii venituri din activitati independente, ori esti, pentru ANAF, salariat.

Daca nu indeplinesti 4 dintre cele 7 cerinte ale activitatii independente, veniturile tale vor fi asimilate salariilor si se vor plati taxele-n consecinta. Chiar si retroactiv, daca ANAF-ul a reusit sa te prinda..

#3
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 Alecsandru010, on 16 august 2020 - 20:45, said:

Ce e ala PFA dependent?
Exact raspunsul asta l-am primit de multe ori . Esti dependent atunci cand firma iti plateste impozitele si iti vireaza restul . Nu stiu de ce ar fi probleme la Anaf daca se pastreaza facturile si dovezile cu platile impozitelor . Asta a fost alternativa mea , sa fiu dependent sau independent .. Si acum in speranta ca cineva a trecut prin asta si as putea afla cateva informatii utile . Thanks !

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lucidd, on 16 august 2020 - 20:52, said:

Esti dependent atunci cand firma iti plateste impozitele si iti vireaza restul .
Care firma, ca tu esti "firma" ?

#5
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 pasilla, on 16 august 2020 - 21:02, said:

Care firma, ca tu esti "firma" ?
Firma la care prestezi servicii.

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Lucidd, on 16 august 2020 - 20:52, said:


Nene, ca PFA platesti impozit pe venit 10% si CAS/CASS la 12 salarii minime daca depasesti acest plafon.

Ca salariat, platesti impozit 10%; CAS/CASS la tot venitu'. Sunt doua lucruri complet diferite din punct de vedere al impozitelor si contributiilor datorate. Deci tie ce-ti plateste firma?

Intelegerea ta cu angajatoru' este extrem de dubioasa. Fiindca e clar ca tu nu prestezi activitate independenta, ca esti in fapt un salariat si ca folosesti PFA-ul ca sa platesti impozite mai mici. Da-ti va baga ANAF-ul intr-o zi o reincadrare si te va carpi din urma cu o recalculare de-o sa-ti sara plombele..

Nu exista PFA dependent in acceptiunea Codului Fiscal din Romania. Exista persoane care presteaza activitate independenta si exista salariati. Salariati d-aia onesti cu CIM sau d-astia care se pitesc sub PFA sperand sa pacaleasca fiscu'..

Edited by Alecsandru010, 16 August 2020 - 21:17.


#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Lucidd, on 16 august 2020 - 20:52, said:

Exact raspunsul asta l-am primit de multe ori . Esti dependent atunci cand firma iti plateste impozitele si iti vireaza restul . Nu stiu de ce ar fi probleme la Anaf daca se pastreaza facturile si dovezile cu platile impozitelor . Asta a fost alternativa mea , sa fiu dependent sau independent .. Si acum in speranta ca cineva a trecut prin asta si as putea afla cateva informatii utile . Thanks !
Eu cred ca te-a pacalit careva ...
Exista activitati dependente si independente, nu PFA-uri dependente si independente.
Daca ANAF considera ca activitatea ta e dependenta de o firma, inseamna ca PFA-ul tau e doar un contract de munca mascat si cam atat ...
https://www.money.ro...a-ca-salariala/

Edited by ech, 16 August 2020 - 21:18.


#8
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 Alecsandru010, on 16 august 2020 - 21:09, said:

Ca salariat, platesti impozit 10%; CAS/CASS la tot venitu'. Sunt doua lucruri complet diferite din punct de vedere al impozitelor si contributiilor datorate. Deci tie ce-ti plateste firma?
Plateste CAS&CASS la salariul brut iar apoi 10% impozitul pe venit.

Quote

Intelegerea ta cu angajatoru' este extrem de dubioasa. Fiindca e clar ca tu nu prestezi activitate independenta, ca esti in fapt un salariat si ca folosesti PFA-ul ca sa platesti impozite mai mici. Da-ti va baga ANAF-ul intr-o zi o reincadrare si te va carpi din urma cu o recalculare de-o sa-ti sara plombele..
Nu se platesc impozite mai mici in niciun caz. Si atat timp cat este declarat la ANAF faptul ca taxele sunt platite la zi , "de unde pana unde sa cada si plombele "?

Quote

Nu exista PFA dependent in acceptiunea Codului Fiscal din Romania. Exista persoane care presteaza activitate independenta si exista salariati.
Nu vreau sa fiu rautacios dar scrieti unele chestii doar sa va aflati in treaba . Haideti sa dezbatem ce e de dezbatut si sa vedem daca se clarifica ceva .

Edited by Lucidd, 16 August 2020 - 21:22.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lucidd, on 16 august 2020 - 21:21, said:

Nu vreau sa fiu rautacios dar scrieti unele chestii doar sa va aflati in treaba . Haideti sa dezbatem ce e de dezbatut si sa vedem daca se clarifica ceva .

Tu habar nu ai ce este ala un PFA insa te arunci cu afirmatii care nu isi au rostul. Ti s-a explicat clar ca nu exista PFA dependent/independent.

#10
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 ech, on 16 august 2020 - 21:09, said:

Eu cred ca te-a pacalit careva ...
Exista activitati dependente si independente, nu PFA-uri dependente si independente.

Greseala mea de exprimare .

 MembruAnonim, on 16 august 2020 - 21:24, said:

Tu habar nu ai ce este ala un PFA insa te arunci cu afirmatii care nu isi au rostul. Ti s-a explicat clar ca nu exista PFA dependent/independent.
Pentru o simpla greseala de exprimare se deviaza complet de la subiect . Nu exista PFA dependent/independent . Exista PFA cu activitate dependenta sau independenta .

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 15.11.2003
Ai grija ca tu trebuie sa-ti platesti acele taxe si sa le iei de la firma/firmele pentru care prestezi.
Altfel te vei trezi cu o gaura mare cand te viziteaza fiscul
Asa e cel mai sigur

Edited by radu103, 16 August 2020 - 21:38.


#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Lucidd, on 16 august 2020 - 21:27, said:

Pentru o simpla greseala de exprimare se deviaza complet de la subiect . Nu exista PFA dependent/independent . Exista PFA cu activitate dependenta sau independenta .
Nu, nu exista PFA cu activitate dependenta sau independenta.
Toate PFA desfasoara activitati independente.

Poti sa cauti pe google si sa ne dai un link despre ce zici tu? Ca asa poate te lamuresti ca nu exista asa ceva si nu e nicio controversa.

Edited by ech, 16 August 2020 - 21:40.


#13
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004

 Lucidd, on 16 august 2020 - 21:27, said:

Greseala mea de exprimare .


Pentru o simpla greseala de exprimare se deviaza complet de la subiect . Nu exista PFA dependent/independent . Exista PFA cu activitate dependenta sau independenta .


Nici aia nu exista.
Exista PFA in sistem real si PFA cu norma de venit.
Tu cred ca confuzi salariatul persoana fizica cu titularul PFA.

#14
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 ech, on 16 august 2020 - 21:36, said:

Nu, nu exista PFA cu activitate dependenta sau independenta.
Toate PFA desfasoara activitate independenta.

Poti sa cauti pe google si sa ne dai un link despre ce zici tu? Ca asa poate te lamuresti ca nu exista asa ceva si nu e nicio controversa.
https://sauca.ro/imp...ract-cu-un-pfa/

 [mc]xtrem, on 16 august 2020 - 21:39, said:




Nici aia nu exista.
Exista PFA in sistem real si PFA cu norma de venit.
Tu cred ca confuzi salariatul persoana fizica cu titularul PFA.
Eu stiu ca cel care are activitate independenta are aceste 2 posiblitati , in sistem real sau pe norma de venit .

#15
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Lucidd, on 16 august 2020 - 21:21, said:

Nu vreau sa fiu rautacios dar scrieti unele chestii doar sa va aflati in treaba . Haideti sa dezbatem ce e de dezbatut si sa vedem daca se clarifica ceva .

Nu exista PFA cu activitate dependenta. Nu exista asa ceva, iar inspectorii fiscali iti vor reincadra activitatea si-ti vor recalcula impozitele si taxele ca pentru veniturile din salarii. Fiindca tu esti, in fapt, salariat. Nu PFA cu activitate dependenta..

Quote

Nu se platesc impozite mai mici in niciun caz. Si atat timp cat este declarat la ANAF faptul ca taxele sunt platite la zi , "de unde pana unde sa cada si plombele "?

Sa luam un exemplu: venituri de 20 mii lei/an.

Ca PFA platesti 10% -> 2000 lei impozit pe venit. Esti sub plafonul de 12 salarii minime/economie, deci nu esti obligat sa platesti CAS si CASS.
Ca angajat platesti: 1300 lei impozit pe venit; 5000 la CAS si 2000 la CAS.

Sa luam alt exemplu: venituri de 50 mii lei/an.

Ca PFA platesti taxe-n valoarea de 13 mii de lei.

Ca salariat platesti taxe-n valoare de 21 mii lei.

Asa ca faci ce vrei, da' o faci pe barba ta; fiindca vei fi prins. Iar cand vei fi prins, vei fi potcovit bine cu ce ti-am zis mai sus.

Edited by Alecsandru010, 16 August 2020 - 21:46.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Daca tot vrei tu sa fii independent, ia si citeste codul fiscal, ai toate raspunsurile in el: https://static.anaf....me_11022020.htm
Sau platesti un economist.

#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Lucidd, on 16 august 2020 - 21:40, said:

Mda, e confuza exprimarea in acel articol, sau cel putin autorul nu si-a imaginat ca cineva isi inchipuie ca pot fi si PFA-uri cu activitate dependenta si sa fie mai explicit in consecinta ...

#18
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018

 Alecsandru010, on 16 august 2020 - 21:41, said:

Nu exista PFA cu activitate dependenta. Nu exista asa ceva, iar inspectorii fiscali iti vor reincadra activitatea si-ti vor recalcula impozitele si taxele ca pentru veniturile din salarii. Fiindca tu esti, in fapt, salariat. Nu PFA cu activitate dependenta..



Sa luam un exemplu: venituri de 20 mii lei/an.

Ca PFA platesti 10% -> 2000 lei impozit pe venit. Esti sub plafonul de 12 salarii minime/economie, deci nu esti obligat sa platesti CAS si CASS.
Ca angajat platesti: 1300 lei impozit pe venit; 5000 la CAS si 2000 la CAS.

Sa luam alt exemplu: venituri de 50 mii lei/an.

Ca PFA platesti taxe-n valoarea de 13 mii de lei.

Ca salariat platesti taxe-n valoare de 21 mii lei.

Asa ca faci ce vrei, da' o faci pe barba ta; fiindca vei fi prins. Iar cand vei fi prins, vei fi potcovit bine cu ce ti-am zis mai sus.
In cazul de fata , la 50 mii lei/an s-ar plati fix cat plateste un salariat. Cum s-a spus si mai sus este un fel de contract de munca, dar este impus PFA-ul din partea firmei , si nu din partea celei locale pentru ca este vb de o fima de origine britanica cu un sediu in Ro . Dar nu inteleg , daca taxele sunt platite de ce insisti pe idee ca " Daca vei fi prins " ? Legal consider ca sunt indeplinite toate conditiile .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate