Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tulcea

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 motanul13, on 17 august 2020 - 07:24, said:

A murit Amorel ???
RIP daca e asa ...
Din 2009 (am multe):

Attached Files



#20
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

 maccip, on 17 august 2020 - 16:32, said:

. Nu stiu daca ala e al lui Patzaikin sau altul.
Nu e alui Patzaikin
Patzaikin are doar un restaurant numit "La Ivan Pescaru"  , si e mai in centru(am avut ocazia sa il intalnesc de multe ori , mai ales cand se organiza Rawmania , acum cu pandemia nu se mai face mai nimic)

Esplnada e hotelul uni machidon

Edited by Raku99, 17 August 2020 - 18:36.


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 24.02.2017
Exact, Patzaikin are doar un restaurant , nu hotel. Oricum, mancarea e de calitate, desi un pic scumputa.

De remarcat este ca orasul nu are extrem de multe de oferit. E cam saracut. Asta e. Nu mai e industrie, fabrica de conserve e pusa pe butuci de mult. E multa tristete.

#22
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Și din Tulcea la Sulina, cam cât durează. O să o țin ce vb pe nevastă-mea , până acolo ..... ei nu îi place apa, dar măcar să îi abat gândul de la ea:Merci

#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 viotl, on 17 august 2020 - 02:18, said:

Merita sa vezi gara, asa from a distance.

Deci, totusi se poate ajunge cu trenul Posted Image...?!

Edited by Piscopescu, 18 August 2020 - 09:05.


#24
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Piscopescu, on 18 august 2020 - 09:05, said:

Deci, totusi se poate ajunge cu trenul Posted Image...?!

Bineinteles, dar doar cu schimb in Medgidia, nu exista rute directe

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 24.02.2017

 Piscopescu, on 18 august 2020 - 09:05, said:

Deci, totusi se poate ajunge cu trenul Posted Image...?!

Sigur, insa faci 5 ore (cel mai rapid traseu), vezi atasament. Pleci la 7 din Bucuresti si ajungi acolo la 12.

Deci prima zi e cam ratata parerea mea. O sa ajungi obosit si transpirat si vei dori in primul rand sa mananci ceva si sa te cazezi. Deabia a doua zi te poti gandi la o plimbare pana la Sulina.  Cu salupa rapida faci cam 1,5 ore.

In sulina ai de vizitat farul, faleza, cimitirul .  Este un cimitir monument istoric in care sunt ingropati multi fosti diplomati de pe vremea cand Sulina era un port cosmopolit. A fost foarte bine descris de Jean Bart in cartea Europolis.

In Sulina si-a avut sediul intre anii 1856 – 1938, Comisia Europeană a Dunării

Sunt si cateva pensiuni. Deci poti sta o noapte sau doua acolo, ca sa ai timp sa ajungi si pana la plaja. Se poate merge pe jos. Un drum de 20-25 de minute.

Attached Files



#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 Zuy, on 17 august 2020 - 22:31, said:

Și din Tulcea la Sulina, cam cât durează. O să o țin ce vb pe nevastă-mea , până acolo ..... ei nu îi place apa, dar măcar să îi abat gândul de la ea:Merci
1 ora jumate cu barca rapida. 4-5 ore cu vaporul ala mare. Costa la fel, 60 de lei. Calatoria cu vaporul e faina, merita sa te duci cu el chiar daca dureaza mai mult.
Barci rapide sunt multe. incepand cu Diana mai cunoscuta, pana la barci mici de doar 10 locuri. Dar in barcile alea stai acolo cumintel in scaun, nu poti sa te plimbi ca pe vapor.

#27
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
De la Bucuresti la Tulcea ai microbuz de langa Gara de Nord, firma Augustina. In 4h esti la TL., circula din 2 in 2 ore.

#28
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Mai bine 5h cu trenul.
Singura chestie e ca n-ai priza in tren. E tip sageata, scaunele un pic mai inconfortabile(daca nu calatoriti 4 sa ocupati un compartiment intreg), dar oricum nu se compara cu microbuzul.
Dar de regula e liber, poti sta singur in compartiment.

#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 viotl, on 17 august 2020 - 02:18, said:



carturare, mergi singur?

Nu, merg cu mandra.

Mulțumesc tuturor pentru sugestii.

O sa plec dimineață din București cu trenul.
A doua zi o sa merg cu barca in Delta. Cam ce sugestii aveți? Ce vaporase sunt mai ok și ce zona? Am tot citit că e cel mai ok in Crișan.
A treia zi o sa vizitez ce mai e prin oras, o sa incerc ceva restaurante sugerate de colegi mai sus.
A patra zi mă întorc.
Ar fi in total 3 nopți, sper sa fie ok.

Edited by carturarulobosit, 18 August 2020 - 17:58.


#30
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogotta, on 18 august 2020 - 11:05, said:



In Sulina si-a avut sediul intre anii 1856 – 1938, Comisia Europeană a Dunării


Eu stiu ca sediul era la Galati (in actuala cladire a bibliotecii V A Urechia)  si la Sulina era un punct de lucru

#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

 carturarulobosit, on 18 august 2020 - 17:54, said:

sper sa fie ok.
Depinde mult ce fel de traveller esti si ce asteptari ai.
Pentru unii Delta e o minune a naturii, pentru altii e chin, pierdere de timp.
Sugerez  sa incerci sa mananci o masa de peste la un localnic, daca ai sansa. Si, fara nici o gluma, sa iei o tuica inainte.

LE: NU UITA DE AUTAN!!!!! Eventual niste spiralete sau lumanari antitantari, si un aparat de tantari. Is afurisiti rau.

Edited by viotl, 18 August 2020 - 19:02.


#32
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 carturarulobosit, on 18 august 2020 - 17:54, said:

A doua zi o sa merg cu barca in Delta. Cam ce sugestii aveți? Ce vaporase sunt mai ok și ce zona? Am tot citit că e cel mai ok in Crișan.
- Am fost acum un an în Crișan. E doar unul sau două rînduri de case întinse pe 7km pe malul drept. Primarul e arestat pt. corupție, apa de la robinet nu e potabilă, e gălăgie noaptea de la petrecăreți maneliști, nu e poliție, sînt țînțari (în Sulina se mai dă cu insecticid public, n-am fost pișcat deloc, acum cîțiva ani). Localnicii se apără doar cu perdele, nu cu substanțe sau curentatoare, noaptea urlă șacalii (nu glumesc). Prețurile la magazinele locale sînt, aparent paradoxal, mai mici decît în Iași (e calea scurtă față de porturi), poți să-ți gătești f. ieftin (dacă ești genul). Localnicii mai vînd pepeni cultivați de ei (mai spre aval), dar erau potriviți, nici-nici. În gospodăriile-gazdă de obicei prăjesc peștii în ulei, că le e mai comod. În amonte e un camping mai ieftin, cu corturi și rulote amenajate bine, cu fermoare, perdele, veioze, prize și piscină în curte. Pe la mijloc e un hotel mai luxos.

Edited by silverflower, 18 August 2020 - 20:49.


#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 24.02.2017

 epetroiu, on 18 august 2020 - 18:30, said:

Eu stiu ca sediul era la Galati (in actuala cladire a bibliotecii V A Urechia)  si la Sulina era un punct de lucru


Eu stiam ca a fost in Galati si apoi se mutase la Sulina insa e posibil sa fie adevarat si ce spui tu. Nu neg.

#34
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Eu as merge la Sf. Gheorghe. Acolo poti sa faci baie si la Dunare, si la mare. Sper sa nu ma insele memoria, am fost acum 10 ani, dar parca acolo era.

In rest, Delta, ori o iubesti asa cum e si ii admiri frumusetea salbatica, ori nu iti place si nu te mai intorci.

Eu as merge acolo in fiecare an, dar tantarii si stilul unora (multi) de a face turism de baltă, la propriu si la figurat, ma cam trag inapoi. Pacat, mereu am spus ca daca tara asta ar fi fost a oricarei alte natii civilizate din Europa, ar fi fost Raiul pe pamant.

Edited by takis, 18 August 2020 - 21:00.


#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 carturarulobosit, on 18 august 2020 - 17:54, said:

Nu, merg cu mandra.

Mulțumesc tuturor pentru sugestii.

O sa plec dimineață din București cu trenul.
A doua zi o sa merg cu barca in Delta. Cam ce sugestii aveți? Ce vaporase sunt mai ok și ce zona? Am tot citit că e cel mai ok in Crișan.
A treia zi o sa vizitez ce mai e prin oras, o sa incerc ceva restaurante sugerate de colegi mai sus.
A patra zi mă întorc.
Ar fi in total 3 nopți, sper sa fie ok.
Eu n-am plecat din Tulcea ci din Sulina si am facut plimbare cu barca pe-acolo. Nu ceva lung. Intr-un an am fost la Letea, anul asta am fost la lacul Rosu.
Dar nu conteaza, peisajul e cam tot ala.

N-ai tu timp de de-astea si probabiul ca e si cam scump, dar ar merita sa mananci o ciorba de peste la Mila23, eu am mancat una pe la un localnic si pot spune ca e cea mai buna ciorba pe care am mancat-o in viata mea. Aia se ocupa cu asa ceva, fac ciorbe pentru turisti deoarece nu sunt restaurante(ieftine) si turistii tre sa manance. Doar ca nu-i chiar pe gustul meu sa stau sa intreb printre tarani care face de mancare, noroc ca eram in grupare cu unul care a mai facut de-astea si era dispus si s-a ocupat el. Altfel daca eram doar eu, mi-as fi bagat piciorul.

La mila23 au un restaurant bengos, cred ca de 5*****, dar scump cu draci. Am mancat si eu o data acolo si m-a cam usturat la buzinar. Dar a meritat in sensul ca mi-aduc aminte cu placere, mancare excelenta, neasteptat pentru zona aia de sat pescaresc.

Eu nu le am cu pescuitul deci nu m-a interesat acest aspect, dar se fac excursii pentru pescari pe-acolo. Nu stiu daca din Tulcea, dar din localitatile alea de prin delta se inchiriaza barci, barci cu tot cu barcagiu si se duc oamenii la pescuit cu cortul. Dar iarasi, e de durata si nu merge decat in grupuri mari. Pe langa 10 pescari mai merge si unul ca mine care sta doar pentru bauturica, gratarele si socializare.

Delta Dnarii e o zona faina, dar necesita ceva timp, bani, organizare in gasca pentru a face sa fie frumos. In doi nu prea ai ce face in afara de a poza nuferi si de  a-l asculta pe Florian Pittis. Toti barcagii de-acolo o fac pe ghidul turistic si incep sa-ti vorbeasca ca la teelenciclopedeia, de vrei, de nu vrei. Pe ultimul meu barcagiu il chema chiar Florian, un pulete de vreo 25 de ani cu ul limbaj asemanator cu Gheorghe Hagi. Nufarul sta deasupra apei, tulpina e sub apa, apa e uda.. chestii de-astea.
Posted Image

O sa fie bine, eu cred ca ai sa mai mergi si in alta formula. Acum du-te la pozat nuferi, altceva n-ai ce face.
Posted Image

Edited by maccip, 18 August 2020 - 21:00.


#36
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Delta e o alta lume. Daca vii acolo infierbantat in ideea sa vezi ceva deosebit si apoi sa te intorci acasa cu poze inedite, cred ca pierzi esentialul.
Acolo e un loc de reculegere, de meditatie, trebuie sa intri cu gandul curat, fara niciun scop si fara nicio intentie. Sunt oameni de prin Europa care vin tocmai de la mama dracului cu corturile si cu caiacurile gonflabile de 30kg in spinare doar sa stea si sa se uite la stuf. Nici macar nu pescuiesc. Acum 20 de ani era alta lume, ziceai ca ai venit pe alta planeta. Atmosfera aia, oamenii, lipovenii. Chiar si cainii latrau altfel. Porcii sunt salbaticiti si destepti ca ursii, vacile se uita urat la tine. Acum au gasit-o tot felul de smecheri care si-au facut pensiuni pe-acolo, sau se duc la reculegere, sau sa se fereasca de privirea oamenilor. Sorin Ovidiu Vantul am inteles ca si-a facut acolo anii de puscarie, nu prea a dat pe la penitenciar, asa zice lumea. Cine stie? Oricum, in sate care acum 20 de ani intrai in carciuma si cu 200lei cumparai toata marfa, acum sunt restaurante si pensiuni cochete, unele private, nu intra orisicine acolo, doar prietenii, sunt cu circuit inchis.
E bine pentru localnici ca s-au mai dezvoltat, dar imaginea acelor locuri nu s-a pastrat.

Mai sunt niste canale infundate obscure pe care ajungi undeva la un sihastru care arata mai degraba puscarias decat popa.Are tichie de popa insa. Ca sa ajungi la el, trebuie sa treci prin canale inguste pline de panze de paianjen sa le tai cu sabia. Cad paianjeni mari cat cireasa din acele panze de paianjen. Legenda spune ca acel sihastru traieste pe o comoara, adica pe un beci cu tone de vin popesc si cu rachiu de sfecla, dar nu poti verifica acest lucru deoarece locul e sfant, pazit de o duzina de caini care n-au vazut prea multi oameni la viata lor
Popa cand vede oameni, o ia razna si iese cu toporul, e greu sa gasesti o explicatie plauzibila pentru el cand te intreaba ce cauti acolo. E clar ca trebuie sa te intorci de unde ai venit numaidecat. Nu-ti ofera nicio informatie, nu vorbeste cu tine, probabil ca si-a pierdut si simtul vorbirii.
N-ai sa ajungi tu pe-acolo, dar e bine sa stii ca aceste lucruri exista.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate