Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Tratament eficace micoza unghie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
BlackSwan111

BlackSwan111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2020
Care credeti ca este cel mai bun antifungic in tratarea unei micoze unghiale? (unghie picior). Sora mea se confrunta ca aceasta micoza de mai bine de 1 an, a consumat flacoane de kitonail, unguent exoderil. Desi i-a trecut micoza o perioada,iarasi a reaparat.I-am propus sa se duca sa isi faca un examen micologic sa vedem mai exact despre ce ciuperca este vorba ca sa ne orientam ce antifungic ar merge mai bine. E de ajuns sa ramana acolo un spor ca se reactiveaza...A trecut cineva prin ceva de genul si a reusit sa se vindece?Si cum, ce solutii sau unguente ati folosit? MULtumesc.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
scoaterea unghiei

#3
avramoiu

avramoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.09.2017
Pe semne ca nu trece doar cu tratament extern, va avea nevoie si de tratament intern, cum ar fi Omicral si pe unghie sa foloseasca solutie Castelani, kitonail/exoderil sunt niste porcarii.
Daca arata urat unghia trebuie sa o vada si un dermatolog, recomand dr Rodica Trifu.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In general, nu se vindeca. Doar ca poate fi tinuta sub control. Ideea e ca aia cu "parunde prin unghie", "cu o singura aplicatie pe zi",.... sunt  doar  povesti.
In primul rand, unghia bolnava trebuie curatata de portiunea bolnava cat mai des si cat mai complet posibil. Iar aplicarea solutiei, (nu unguent!) sa se faca de doua ori pe zi.
Efectul exoderilului este identic cu cel al kitonail-ului, diferenta e doar de pret, al doilea e cam de doua ori mai scump. Am apelat si la ceva medicamente din Italia, (25 de euro o sticluta identica cu exoderil-ul, nu i-am retinut numele) dar cu acelasi rezultat.
Asa ca, doar o intretinere permanenta va produce rezultate remarcabile, in  rest, .....

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Poate sa incerce cu clotrimazol solutie pt unghii.Dar scoaterea unghiei (poate fi partiala daca nu e toata unghia afectata) e cea mai eficienta metoda.

#6
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Se vindeca cu rabdare si perseverenta.Timp de o luna,maxim 2 luni se ia Terbinafina,este un antimicotic oral.In paralel cu aceste pastile,se aplica pe unghie orice unguent antimicotic.Eu am folosit Clotrimazol si Miconazol,cand unul, cand altul.Si Naftifina e buna.Pe unghia pilita pe toata suprafata ei,aplica alcool boricat sau Betadina,asteapta sa se usuce  si apoi unul din unguente.Va vedea ca  dupa o luna unghia isi schimba aspectul si incepe sa creasca normal.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007
kitonail/exoderil/Clotrimazol timp de un an.
unghia curatata cu simt de raspundere = frecata cu pila daca se poate, aplicat substanta, lasat cel putin o zi fara oja. e de durata, nu e decloc ca in reclame.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ca de obicei.100 de mii de chimicale fara rezultat.In multe cazuri daca nu trece poate fi infectie candida din stomac ramificata.De aceea trebuie facut un examen amanuntit in toate sectoarele.Cele mai bune rezultate s-au obtinut cu un laser in infrarosu care rezolva dupa cateva sedinte.Si starurile de la Hollywood s-au tratat cu metoda asta.Dar probabil metoda asta inca nu se aplica in Romania.Se da in continuare cu chimicalele fara rost sa se umfle buzunarul medicului.

#9
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu ma pot numi norocos. Am avut o micoza la degetul mare al piciorului, am luat picaturi solutie exoderil(se pun pe unghie) luni de zile fara nici un efect, ba mai mult se extindea. Am renuntat la a mai pune exoderil si m-am impacat cu ideea ca asta este, de micoza nu scapi niciodata. De micoza nu scapi daca scoti unghia! Dupa luni de zile de la incetarea zemei exoderil am observat ca micoza disparuse complet... asta da noroc.
Eu unul nu recomand nici un tratament cu hormoni si la fel iti vor recomanda multi doctori! tratamentul cu hormoni este ultima varianta si tot nu iti garanteza succesul impotriva micozei asa ca mai bine ramai cu ideea micozei. Oricum nu cere de mancare.

Attached Files



#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007

 Kean, on 16 august 2020 - 22:09, said:

Ca de obicei.100 de mii de chimicale fara rezultat.
nu e deloc ca de obicei. de cele mai multe ori, micoza trece, numai ca oamenii n-au rabdare. vor sa fie ca in filme, dau de doua ori cu o zeama si s-a rezolvat. zeama aceea, oricum s-ar numi ea, trebuie sa treaca prin unghie (care nu e tocmai permeabila). nu mai pun cazul femeilor cum sa merg vara fara unghia data cu oja ?

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Exact. Dacă micoza e la unghia mare de la picior, durează între 6 luni și un an pana se vindeca și se reface complet unghia afectata.
Normal ca te plictisesti sau uiți sa dai cu soluție /crema seara de seara, săptămâni la rand. În plus, părțile afectate de micoza trebuie pilite/îndepărtate de pe suprafața unghiei, instrumentele cu care se face pedichiura dezinfectate după fiecare utilizare la unghiile cu micoza ca să nu te infectezi și la alte unghii sau sa ia alt membru de familie, etc.
Pentru femei, a apărut acum exoderil set, este un lac medicamentos pentru unghii, se aplica o data pe săptămână. Peste acest lac se poate aplica oja.

Edited by corinadaniela, 17 August 2020 - 12:54.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si peste infectie se poate da cu oja. Si e mai ieftin.

#13
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 corinadaniela, on 17 august 2020 - 12:53, said:

Exact. Dacă micoza e la unghia mare de la picior, durează între 6 luni și un an pana se vindeca și se reface complet unghia afectata.
Normal ca te plictisesti sau uiți sa dai cu soluție /crema seara de seara, săptămâni la rand. În plus, părțile afectate de micoza trebuie pilite/îndepărtate de pe suprafața unghiei, instrumentele cu care se face pedichiura dezinfectate după fiecare utilizare la unghiile cu micoza ca să nu te infectezi și la alte unghii sau sa ia alt membru de familie, etc.
Pentru femei, a apărut acum exoderil set, este un lac medicamentos pentru unghii, se aplica o data pe săptămână. Peste acest lac se poate aplica oja.
nu am pilit-o niciodata, puneam exoderil dupa ce ieseam de la dus si atat. pata tot crestea si apoi mi-am bgat picioarele

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Uite ca eu am avut răbdare, recunosc ca am și neglijat în ultimul timp sa mai dau cu exoderil, însă aproape am scăpat de micoza, mai are puțin de crescut unghia pana sa tai și ultima zona afectata. Însă am pilit/indepartat sistematic zonele afectate, am o unealta pentru manichiura, cu baterii și vârfuri de pilire abrazive, de diferite forme. Și da, am aproape un an de când mi-a apărut micoza, la început nu am observat, vara fiind aveam unghiile (de la picioare) date cu oja, abia în toamna anului trecut am băgat de seama ca am ceva la unghie.

#15
dmugurel

dmugurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.09.2005
Cum am scăpat de micoza, costul tratamentului cam 1 leu:
- borax măcinat ( dacă-l suporți și nemăcinat ) pus zilnic în șosete și pantofi timp de două săptămâni,după care tot mai rar (uitam).


#16
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Vad ca unii de aici dau "sfaturi" doar asa ca sa se afle in vorba, dau informatii gresite si induc in eroare pe cei care sunt interesati cu-adevarat de aceasta probleme. Mie, in urma cu 9 luni imi arata f urat unghiile de la degetele mari de la picior. Am inceput si am folosit Exoderil set si acuma imi arata f bine unghiile. Eu cred ca s-au vindecat, dar pe prospect scrie ca tratamentul dureaza 9 - 12 luni, asa ca pt mai multa siguranta, mai folosesc inca vreo luna-doua, pana se termina sticluta. Avantajul e ca se aplica doar o data pe saptamana. Eu sunt de parere ca daca se foloseste exact asa cum e scris pe prospect, poate fi eficient. Cel putin la mine asa a fost. In setul acela se gaseste tot ce trebuie. Are acolo si pile abrazive cu care neaparat trebuie razuite unghiile de fiecare data, deoarece in timp se subtiaza si patrunde solutia si prin ele. Succes si sanatate.

#17
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 BlackSwan111, on 16 august 2020 - 19:48, said:

Care credeti ca este cel mai bun antifungic in tratarea unei micoze unghiale? (unghie picior). Sora mea se confrunta ca aceasta micoza de mai bine de 1 an, a consumat flacoane de kitonail, unguent exoderil. Desi i-a trecut micoza o perioada,iarasi a reaparat.I-am propus sa se duca sa isi faca un examen micologic sa vedem mai exact despre ce ciuperca este vorba ca sa ne orientam ce antifungic ar merge mai bine. E de ajuns sa ramana acolo un spor ca se reactiveaza...A trecut cineva prin ceva de genul si a reusit sa se vindece?Si cum, ce solutii sau unguente ati folosit? MULtumesc.
Am sa-ti spun cum am scapat de aceasta ciuperca neplacuta care distruge unghiile. Am fost la un medic dermatolog de la infectioase care mi-a prescris Kitonail, dar fara efect. Apoi am citit pe forumuri romanesti si straine cam tot ce se poate aplica pe unghia bolnava (otet, bicarbonat, uleiuri esentiale de tot felul, etc.) dar tot nu au fost rezultate. Apoi la indemnul unei persoane apropiate, m-am dus la un medic dermatolog privat pentru consult. Acesta a stins lumina in cabinet si s-a uitat cu o lampa cu ultraviolete la unghiile de la picioare. Mi-a prescris urmatorul tratament: pentru unghia (de la degetul mare) bolnava NOVOPHANE (unguient) cu care m-am uns dimineata si seara pe toata suprafata unghiei, pana la vindecarea completa si refacerea totala a unghiei. Pentru celelate unghii (la acestea s-a vazut la lumina ultravioleta ca lucea ceva pe marginea unghiilor, tot un fel de ciuperca era) mi-a prescris Clo-Ekarzin (unguient) cu care m-am uns dimineata si seara pe marginea unghiilor timp de 60 de zile. Mi-a mai prescris tabletele Par + Păr + Unghii (ceva vitamine care au in compozitie rodie, argilă, zinc) din care am luat cate una pe zi timp de 60 de zile. Aceste tablete nu au efecte adverse si nu afecteaza ficatul. Asa am scapat de micoza si mi s-a refacut unghia bolnava.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate