Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Provideri de telefonie din altă țară, pentru roaming.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Din moment ce legislația europeană prevede un tarif maxim de 3.5 euro per GB de date în roaming, cu o perioadă maximă de utilizare de 4 luni de zile, devine interesant de văzut ce oferte de internet cu roaming se găsesc în alte țări. Astfel, dacă mergi la munte de 2 ori pe an în zone cu semnal slab, unde oricum greu faci trafic de câțiva GB devine interesantă o astfel de ofertă deoarece poți selecta oricând providerul de telefonie cu cel mai bun semnal.

#2
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Daca mergi la munte in alta tara, zici? ca la noi nu utilizezi roamingul.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
La noi. Ideea era să găsim o ofertă bună pentru a avea acces la cei 4 operatori prin roaming. Că la munte oricum nu prea ai semnal și faci trafic infim.

Și e mai ieftin decât să încarci 3 cartele pentru 3 operatori extra.

#4
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Cred ca vrea sim din alta tara, la oferta, pentru cand merge la munte in Romania.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In România nu poți selecta providerul. Dar dacă ai număr din Polonia in România, poți selecta providerul cu semnal mai bun.

In  e 18zl/ GB

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poți să încerci dar majoritatea operatorilor externi sunt mai scumpi și, in plus, îți taie macaroana de roaming daca nu utilizezi cartela majoritar in rețeaua lor/proprie. S'apoi iar ai sa tipi că te tepuiesc alții...

#7
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

View Postbenis, on 15 august 2020 - 16:22, said:

La noi. Ideea era să găsim o ofertă bună pentru a avea acces la cei 4 operatori prin roaming. Că la munte oricum nu prea ai semnal și faci trafic infim.

Și e mai ieftin decât să încarci 3 cartele pentru 3 operatori extra.
Nu ai cum, decat cu sim din alta tara. Doar atunci esti in roaming in Romania.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei să îți faci abonament într-o altă țară pt a folosi in Ro când mergi la munte (ca sa poți selecta operatorul din Ro cu cel mai bun semnal)?
Nu cred că e posibil pe numele tau.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Am folosit cartele străine: Bulgaria, Italia, Albania, Macedonia, Israel. Nu în toate țările e mai scump și în nici un caz de 2-3 ori mai scump. Repet, pentru 2-3 GB, că e aiurea să activezi 2-3 oferte de zeci de GB pentru 1-2 GB împărțiți pe 2 operatori.

Nu vreau abonament, sunt cartele. Doar că sunt sute de oferte și cu siguranță colegi care au fost în alte țări știu mai bine. Oricum mai mult de 4 luni pe an nu poți folosi în roaming, pot spune ei că e utilizare abuzivă (chiar este, oarecum).

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Incercat de mine cu 3 si T-Mobile(nu EE) uk.
Nu taie roaming-ul dar n-au roaming cu toti operatorii de la noi.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,124
  • Înscris: 04.02.2011
Interesant. Bănuiesc că sunt șanse să lipsească colaborarea cu Digi sau Telekom.

Al doilea scop, pe lângă un trafic modest, o netmonitorizare de rețele, mi-ar aduce aminte de vremurile de mai bine de 10 ani în urmă când mă jucam cu Netmonitor pe 3410. Acum am un Android cu root.

#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
3 uk merge cu toti mai putin Telekom.
La T-mobile nu merge Digi.
Ca sa faci ce vrei tu iti trebuie mai multe cartele.

Edited by alexa32, 15 August 2020 - 17:25.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdorin_2k, on 15 august 2020 - 16:28, said:

Vrei să îți faci abonament într-o altă țară pt a folosi in Ro când mergi la munte (ca sa poți selecta operatorul din Ro cu cel mai bun semnal)?
Nu cred că e posibil pe numele tau.
Ba e posibil.


Eu la Orange polska am făcut doar cu pașaportul abonament.

Dar e și prepaid, pentru cine nu vrea abonament.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ai nevoie de comunicatii in orice loc, iti cumperi asa ceva:
https://satphones.eu...-x5-touch-.html
si esti sigur ca poti vorbi de pe orice munte sau vale...

Edited by baribalu, 15 August 2020 - 19:33.


#15
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Ce spune colegul e interesant, nu-i rupt din context... Eu chiar am vdf uk pt turcia, adica pot extinde udeea su de roaming cu alte tari terte. . De ex cu cartela vdf uk la o lira pe zi ai nelumitat  min si sms si 500 mb, dar...auci eu mare dar...nu mege in ro decat cu vdf ro..  la Three merge pe orange, vdf si telekom cu 1 p/mb... Important sa gasesti o cartela straina  care sa accepte toti operatorii din Romania..

O sa testez cu Three iar daca accepta toti operatorii din ro... Cartele de prin Germania am mai folosit prin europa acum catuva ani mergea pe multe retele, la aldi... Dar trebuie vazut... Romanii stabiliti prin strainate si care se intorc in tara, sa verifice... Asa poti afla...

#16
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cartela de Austria, când vin acasă am oferta valabila în roaming, doar ca vreo 4 Giga disponibil.
Am 2 cartele de Austria lăsate una la părinți și alta la cumnata, de vreo 2 ani, încărcate la aproape 1 an, înainte de a trece anul de la ultima încărcare.
Funcționează fără probleme pe Telekom, Orange, Vodafone. Digi nu cred.


#17
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018

View Postkhristian78, on 15 august 2020 - 21:08, said:

O sa testez cu Three iar daca accepta toti operatorii

Tocmai am testat cu prepay Three UK intr-un nokia vechi.
Se conecteaza automat pe vodafone RO, dar se conecteaza si pe orange, digi si telekom.
Pe vodafone si digi se conecta si pe 4G in februarie, cand am avut nevoie de net.

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbenis, on 15 august 2020 - 16:22, said:

La noi. Ideea era să găsim o ofertă bună pentru a avea acces la cei 4 operatori prin roaming. Că la munte oricum nu prea ai semnal și faci trafic infim.

Și e mai ieftin decât să încarci 3 cartele pentru 3 operatori extra.
Eu am mifi cu antena suplimentara la munte, astfel am semnal mai mult/mai des. Cartele incarc/activez in functie de nevoie la fata locului,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate