Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

tritiul poate fi obtinut la cernavoda?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Karaxe, ideea e alta.
In cercetare lucrează oameni școliți cum trebuie. Chiar crezi ca lor nu le au trecut prin cap ideile astea puerile ale tale ?


#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ba da , se intampla sa observ ca redescopar roata

#39
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 27.01.2020
orice centrala nucleara produce tritiu... insa conteaza cat de mult si in ce conditii.

reactorul de la cernavoda nu e un design specific pt tritiu. is altele mult mai bune pt asa ceva.

insa , TEORETIC , se poate obtine tritiu si plutoniu de la orice reactor. daca merita e alta poveste. si mai mult , Romania nu are tehnoligia necesara si banii necesari pt a dezvolta o bomba atomica termica.

si daca ar avea Romania asa ceva , maine o vor vinde la negru sa isi mai ia nush ce parlamentar partea :))

View Postbenis, on 29 august 2020 - 22:37, said:

Mint ăștia de la grinpiș de îngheață apele..

greenpeace is semi retarzi...

reactoarele candu nu is de preferat pt producerea de tritiu.

tritiu , ca sa il valorifici de la cernavoda ai nevoie mare de tehnologie scumpa si fabrica chimica pt a putea folosii asa ceva. nu e ca si cum scoti uraniul "ars" si in locul lui ai tritiu. is procese chimice de extragere a tritiului si a plutoniului.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
chimice?  se baga niste ioni ce formeaza legaturi si ionii is extrasi cu tot cu atomii izotopilor cu niste campuri magnetice?  s-ar putea realiza procesul asta cand centrala merge?  pe masura ce se produc izotopi zilnic sa se bage ioni ce formeaza legaturi si cu benzi de campuri magnetice sa fie scoase zilnic deseurile nucleare?  poate ca ionii ar putea si sa stabilizeze nucleele si sa opreasca splituirile?  
poate cu bagarea de substante ce au oxidari , sau catalize , sa poata sa rupa nucleele deseurilor si sa le forteze sa produca si ele energie ?

#41
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 27.01.2020

View Postkarax, on 13 decembrie 2020 - 23:56, said:

chimice?  se baga niste ioni ce formeaza legaturi si ionii is extrasi cu tot cu atomii izotopilor cu niste campuri magnetice?  s-ar putea realiza procesul asta cand centrala merge?  pe masura ce se produc izotopi zilnic sa se bage ioni ce formeaza legaturi si cu benzi de campuri magnetice sa fie scoase zilnic deseurile nucleare?  poate ca ionii ar putea si sa stabilizeze nucleele si sa opreasca splituirile?  
poate cu bagarea de substante ce au oxidari , sau catalize , sa poata sa rupa nucleele deseurilor si sa le forteze sa produca si ele energie ?

da , proces chimic. adica un element facut din alt element. si nu imbogatire... gen de la 238u la 235u.

nu e posibil sa le faci cand centrala merge pt ca ai nevoie de alt design de reactor. cand centrala e in functiune nu prea ai cum sa ajungi in interiorul reactorului deoarece totul e sub presiune.

Some tritium is created in heavy water moderated reactors when deuterium captures a neutron. This reaction has a small cross-section (probability of a single neutron-capture event) and produces only small amounts of tritium, although enough to justify cleaning tritium from the moderator every few years to reduce the environmental risk of tritium escape.

Producing a lot of tritium in this way would require reactors with very high neutron fluxes, or with a very high proportion of heavy water to nuclear fuel and very low neutron absorption by other reactor material. The tritium would then have to be recovered by isotope separation from a much larger quantity of deuterium, unlike production from lithium-6 (the present method), where only chemical separation is needed.

in principiu is reactoare specializate pt tritiu , mai eficiente.

#42
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View PostShcherbina, on 14 decembrie 2020 - 00:11, said:

da , proces chimic. adica un element facut din alt element. si nu imbogatire... gen de la 238u la 235u.
Prin procedee chimice nu poti transforma un element in altul.
Insa prin procese chimice (si fizice) se pot separa izotopii aceluiasi element.

Edited by maccip, 14 December 2020 - 16:23.


#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
folosind ceva cataliza , cu electronii ce se deplaseaza cu viteza , sau cu ioni, nu se pot rupe nuclee?

#44
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002

View Postkarax, on 08 septembrie 2020 - 21:30, said:

Ba da , se intampla sa observ ca redescopar roata

ma tem ca TU doar ACUM o descoperi... ea fost descoperita (initial) acum muuuuuuuuuuuult tiiiiiiimp...

Edited by tEo, 14 December 2020 - 17:47.


#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 14 decembrie 2020 - 17:36, said:

folosind ceva cataliza , cu electronii ce se deplaseaza cu viteza , sau cu ioni, nu se pot rupe nuclee?
nu

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de ce?

#47
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
In urma unei reactii chimice (exoterme), energia rezultata e foarte mica si se imprastie per produsii de reactie ca o ciocnire inversa.
Prin ce procedee magice crezi tu ca produsii de reactie pot patrunde in vecinatatea unui alt nucleu sa-l deranjeze cu ceva?

Hai ca mai intreb si eu sa mai raspunzi si tu, nu doar invers.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cataliza stiu ca se refera la aranjarea a atomilor ca electronii sa se deplaseze repede.  zic ca poate electronii ce se plimba sa dea peste nucleele a ceva lichid bagat.  de genul is 2 lichide ce au electroni ce se plimba , + lichid ce favorizeaza plimbarea asta catalizator i se zice , + lichid ale carui nuclee sa fie expuse plimbarii electronilor si sa fie rupte de catre electroni. 4 lichide deci. 2 ce plimba electroni catalizator si lichid cu nucleu usor de rupt fiind necesar ca numarul protonilor si neutronilor sa fie scazut pentru ca sa nu absoarba energie cinetica de la electroni

evident lichidul ale carui nuclee se rup e solubil cu celelalte, ca sa poata sa isi plimbe nucleele langa  electroni cand se misca electronii

Edited by karax, 15 December 2020 - 00:03.


#49
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Karaxe...
Esti amabil să recitești despre cele 4 tipuri de forțe fundamentale ?

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
deci viteza imprimata de nivelele electronilor nu e asa mare?

Cu ioni nu se poate realiza?   poate plimbarile ionilor au energie mare si pot rupe nuclee usoare

#51
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostPhobos, on 14 august 2020 - 14:46, said:

Karax, sa vad daca stii ce substanta (element) costa 27 de milioane de dolari per gram, dar nu are nici o aplicatie practica. Si nu-i folosit nici ca podoaba, pietre pretioase, bijuterii, etc. :)
Slab ! Vezi preț la francium :)

#52
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmaccip, on 14 decembrie 2020 - 16:22, said:

Prin procedee chimice nu poti transforma un element in altul.
Insa prin procese chimice (si fizice) se pot separa izotopii aceluiasi element.

cum separi tu chimic 238u in 235u? asta e doar fizic.

#53
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am spus ce nu se poate, nu ce se poate.
V-am lasat voua libera chimia sa gasiti procedee de purificare izotopica.
Nu stiu. Transformi uraniu in sare, pe aia o dizolvi, apoi o centrifughezi, obtii o separare pe criteriul maselor si apoi refaci uraniul.
Eu am lasat-o ca posibilitate. Ce am enuntat eu e ca nu se poate transforma un element in altul prin metode chimice, asa cum enuntai tu.

#54
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmaccip, on 15 decembrie 2020 - 12:44, said:

Eu am spus ce nu se poate, nu ce se poate.
V-am lasat voua libera chimia sa gasiti procedee de purificare izotopica.
Nu stiu. Transformi uraniu in sare, pe aia o dizolvi, apoi o centrifughezi, obtii o separare pe criteriul maselor si apoi refaci uraniul.
Eu am lasat-o ca posibilitate. Ce am enuntat eu e ca nu se poate transforma un element in altul prin metode chimice, asa cum enuntai tu.

pai nu e asa man.

Plutonium is created in a reactor when uranium atoms absorb neutrons. Nearly all plutonium is man-made

deci in reactia din reactor , uraniu absoarbe neutroni si devine plutoniu din uraniu. deci poti.

tritiul se obtine din ce ramane dupa reactie din combustibilul ars.

ca sunt metode mai noi si eficiente e altceva , insa la inceput tritiul se separa folosind procese chimice.


la fel a fost si problema cu prima bomba atomica... pt ca bomba pe uraniu cere centrifuge , etc... pe cand e mult mai usor sa faci plutoniu din uraniu in un reactor nuclear.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate