Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

4x4 manual sau automar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 26.11.2006
Ma bate gandul sa schimb GV mea 2.0 benzina 2003 4x4 manual cu o Rav4 dupa 2008 tot benzina insa m-a speriat cineva ca 4x4 automat nu prea se impaca cu drumuri de munte cu macadam si acum nu stiu daca merita riscul. Ce parere aveti sau ce alte variante mai sanatoase aveti?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Prostii
Depinde foarte mult de "dispozitivul" dintre scaun si volan Posted Image
Personal mi se pare ca am un control mai bun la coborare cu transmisia manuala dar, la urcare, aia automata te ajuta mult mai bine.

#3
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
La aia automata nu ai si mai multe rapoarte?

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
LOL. Ce zice omul si ce intelegeti voi. E vb de 4x4 vs 4WD, nu cutie automata vs manuala.

Pe drumuri de macadam sunt ok toate combinatiile de transmisie si cutie daca tot s-a adus vorba. Diferenta se vede cand devine mai greu terenul.

Initiator, daca nu ai nevoie de reductor pe drumurile de care vb, va fi ok si Rav4. Daca esti nevoit sa folosesti reductorul, atunci ia mai bine o GV 2006+ decat un RAV4 daca vrei o masina mai moderna decat GV2003.

Edited by underb, 14 August 2020 - 11:13.


#5
PMMEDOGPICS

PMMEDOGPICS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 13.12.2019
E foarte ok si 4x4 permanent, hai sa fim realisti. Nu cred ca te bagi cu ea prin locuri unde sa fii limitat de sistemul 4x4. Un drum de munte cu macadam cum zici tu e floare la ureche pentru un sistem 4x4 acceptabil. Da, 4x4 nepermanent clar iti ofera un control mult mai bun si e clar mai robust, dar intrebarea e: chiar il exploatezi la maxim?

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
si eu zic la fel, desi subiectiv mi se pare mai de incredere sa am diferential blocabil de la buton, cand am eu chef - adevarul este ca si sistemele automate se comporta foarte bine in 99% din situatii. mai bine te-ai gandi la ce alte plusuri iti ofera masina mai noua.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca vrei un mic upgrade, atunci as lua grand Vitara modelul urmator. Oricum o sa fie ceva mai slabut in offroad ca vechiul model, insa o sa fie mai bun decat Rav4 strict in offroad.

#8
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

 TruculMagic, on 14 august 2020 - 12:14, said:

Daca vrei un mic upgrade, atunci as lua grand Vitara modelul urmator. Oricum o sa fie ceva mai slabut in offroad ca vechiul model, insa o sa fie mai bun decat Rav4 strict in offroad.

numa up nu e
e downgrade toata ziua
generatia dupa 2006 la vitara e un esec rusinos

Edited by pimi, 14 August 2020 - 12:35.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 pimi, on 14 august 2020 - 12:34, said:

numa up nu e
e downgrade toata ziua
generatia dupa 2006 la Vitara e un esec rusinos

Detaliaza de ce

#10
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 26.11.2006
Ideea e ca daca merg pe drumuri de macadam si masina pierde aderenta intermitent si se cupleaza/decupleaza des sistemul 4x4, nu se strica mai repede?
Mi-ar placea si o GV 2006+ insa pe benzina se gasesc foarte greu si nu stiu daca o vinde cineva de buna.

Edited by johnnydanut, 14 August 2020 - 13:29.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca exista 4x4 doar de marketing, adica fix Rav4.

Masina cu 4x4 si automata e ideala, dar cu cat ai mai putin acces la acel 4x4, cu atat pot exista surprize.

Pe scurt, multe masini 4x4 sunt 95% tractiune fata si pot trimtie doar partial putere pe rotile din spate.

Exista 4x4 offroad si 4x4 dinamic, iar cele care le combina sunt din zona premium $$$.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Off-road cu 185 garda la sol....e o idee....

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Comparativ cu o masina cu tractiune fata, un rav 4 e mult mai ok pe drumuri neasfaltate. Nu e masina de offroad, insa merge bine iarna, sau pe drumuri forestiere. Nu le subestimati.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pana la urma noi de dam cu parerea dar initiatorul nu a scris daca are nevoie de reductorul pe care il are pe masina actuala sau nu.

 pimi, on 14 august 2020 - 12:34, said:



numa up nu e
e downgrade toata ziua
generatia dupa 2006 la Vitara e un esec rusinos
Asa mare esec ca inca se vinde in tarile unde e nevoie de mai mult decat un crossover pt a te deplasa pe drum dintre 2 localitati. Masina era prea de strada pt un offroader si prea offroader pt o masina de strada. Nu prea isi avea locul prin Europa consumatoare de SUVuri 2WD sau 4WD exclusiv de asfalt.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cand omul a zis 4x4 automat nu cred ca se referea la cutie automata ci la cuplajul 4x4 in mod automat, adica AWD.
Rav4 nu e 4x4, e AWD. Trage fata si cupleaza automat spatele atunci cand fata pierde aderenta.
Nu se strica mai repede.

#16
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 26.11.2006

 underb, on 14 august 2020 - 14:12, said:

Pana la urma noi de dam cu parerea dar initiatorul nu a scris daca are nevoie de reductorul pe care il are pe masina actuala sau nu.


Asa mare esec ca inca se vinde in tarile unde e nevoie de mai mult decat un crossover pt a te deplasa pe drum dintre 2 localitati. Masina era prea de strada pt un offroader si prea offroader pt o masina de strada. Nu prea isi avea locul prin Europa consumatoare de SUVuri 2WD sau 4WD exclusiv de asfalt.
Folosesc reductorul foarte rar si doar pentru placerea de a simti puterea la viteza mica sau pentru a nu hurducai masina prea tare pe bolovani. Acum daca stau si ma gandesc, GV 98-05 este ultimul off-roader adevarat mai de oras, de la ea incoace s-au cam separat apele si cand vor disparea de pe piata va trebui sa aleg intre hard (gen Hilux, L200 etc.) si soft (gen Vitara, Duster, Rav4) asa ca acum caut cea mai potenta 4x4 soft ;) .

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fa un drive-test cu un Duster...

#18
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 26.11.2006
Duster mi-as lua doar modelul nou cu motorul de 1.3 insa nu sunt dispus sa dau atatia bani pe o Dacia caci fac km putini pe an -15000 si poate ma plictisesc peste 5 ani de ea si dau pe doi bani o masina in stare perfecta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate