Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Reciclat plastic prin Taxa Zero

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Iată, se poate și la noi să sortăm plastic de restul gunoiului.
Este pur și simplu o idee bună pe care nu am văzut-o discutată în alte subiecte.
Haideți să luăm exemplu pur și simplu fără să deviem de la subiect.
Am căutat și nu am găsit nici un subiect ce să conțină în titlu „reciclat/ reciclare plastic”. Incredibil! În alte țări iei amendă serioasă dacă arunci gunoi nesortat.
Deci, vă rog mult, nu se pune problema de „ecologisme” neo-marxiste, extremism, „Greta the best” etc.
Este vorba despre o idee de minim bun simț.
Unii poate ați cuplat deja, alții încă nu.
Hai, măcar să nu mai aruncăm gunoi pe fereastră.
Dacă s-a mai discutat, îmi cer scuze. Orice trimiteri la alte subiecte deja deschise, clipuri cu exemple etc. sunt bine venite.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xrhgykQzNY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceva adiacent, tangențial cu subiectul
https://theoceanclea...-garbage-patch/
https://en.wikipedia...c_garbage_patch
Vreau să menționez că mema deși conține o poză dintr-un reportaj de pe coasta ciliană, și nu chiar din mijlocul Pacificului, face referire la fenomenul sus menționat, conține informații reale și nu este falsă, fake news etc.

Attached Files



#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
Problema nu e neaparat sortarea selectiva si depunerea in ghenele special amenajate ci ce se intampla dupa.
Din cate am vazut eu, se ridica 'la gramada' gunoiul menajer si cel reciclabil. Nu stiu cine il mai sorteaza dupa si daca se mai intampla asta.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostAlexEn, on 14 august 2020 - 08:43, said:

Problema nu e neaparat sortarea selectiva si depunerea in ghenele special amenajate ci ce se intampla dupa.
Din cate am vazut eu, se ridica 'la gramada' gunoiul menajer si cel reciclabil. Nu stiu cine il mai sorteaza dupa si daca se mai intampla asta.
Eu am doua pubele: galbena si neagra. Cand se ridica, vin masini diferite pentru fiecare tip de pubela pentru a le ridica. Este adevarat, ce fac dupa nu stiu. Totusi cred ca le pun selectiv altfel nu ar avea sens doua masini diferite.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Trebuie sa platim pentru fiecare ambalaj un 25 de centi (1,5 lei) ca in Germania.

Sa vezi dupa aia cum ti se fura ambalajele din ghena de gunoi daca nu le duci tu de buna voie la magazin sa recuperezi garantia.

Treaba functioneaza de minune.

Autoritatile prin vest mai fac o chestie inteligenta:

Ai tomberon cu cip. Vine masina, il cantareste, si iti ia bani din contul deschis la operatorul de salubritate in care trebuie sa pui bani in avans.

Cartoanele se colecteaza gratis.

Plasticele se colecteaza gratis daca sunt bagate in niste saci albastri transparenti care se cumpara de la magazin pe niste sume modice.

Plata gunoiului menajer la kilogram impulsioneaza puternic populatia sa sorteze deseurile care se colecteaza pe gratis fata de deseurile care se colecteaza pe bani.

Trebuie doar sa copiem vestul, nimic mai mult.

Edited by abac, 14 August 2020 - 08:53.


#5
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,562
  • Înscris: 10.04.2009
era foarte ok pe vremea cand exista Sigurec... ma duceam in parcare la Auchan in fiecare weekend cu sacii de pet-uri/ sticle/ doze.

dar... cand exista interese... normal ca s-a renuntat, "fac primariile domne"... am vazut ce au facut de 1 an de cand nu mai e Sigurec... fix NIMIC

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007

View Postjm2010, on 14 august 2020 - 08:49, said:

Eu am doua pubele: galbena si neagra. Cand se ridica, vin masini diferite pentru fiecare tip de pubela pentru a le ridica. Este adevarat, ce fac dupa nu stiu. Totusi cred ca le pun selectiv altfel nu ar avea sens doua masini diferite.

Prin Bucuresti, zona de sud, nu am vazut niciodata masini diferite. Daca se intampla asa, e bine.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
doar o mica parte din plastic este reprezentata de peturi.
restul sunt tot felul de ambalaje, pungi, etc.  daca te apuci sa selectezi asa, e munca de sisif. eu fac asa si vorbesc din experienta proprie.
plus ca, plasticul trebuie spalat, nu il arunci asa.  foarte putini fac asta.

#8
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postabac, on 14 august 2020 - 08:50, said:

Trebuie doar sa copiem vestul, nimic mai mult.
Pai de ce sa nu-i copii pe americani? aia nu-s "vestul"? sau iubiti la nebunie taxele imbecile si abuzive?

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
90% dintre asa zisele persoane responsabile care incearca sa recicleze, recicleaza prost.
Recipientele trebuie spalate si depuse fara dop sau capac. Asta la PET. La pungi si alte chestii deja se complica mult treaba.

#10
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postonisifor12, on 14 august 2020 - 08:17, said:

În alte țări iei amendă serioasă dacă arunci gunoi nesortat.
Deci, vă rog mult, nu se pune problema de „ecologisme” neo-marxiste, extremism, „Greta the best” etc.
Este vorba despre o idee de minim bun simț.
De ce va plac doar plac doar tarile ticsite de prostovani bolshevici pus pe interzis, taxat si amendat, ba si pusi obligat populatia la sclavageala?

Noi platim deja taxe si impozite grupa mare. Din aceste taxe si impozite sa se ocupe statul de la a la z, fara a ne pune nou alte taxe sumplimentare, si fara a ne pune la munca patriotica imbecila cu sortatul.

De ce sa-i copiem pe nemtii prosti si sa nu-i copiem pe americani?

View Postunderb, on 14 august 2020 - 10:10, said:

90% dintre asa zisele persoane responsabile care incearca sa recicleze, recicleaza prost.
Recipientele trebuie spalate si depuse fara dop sau capac. Asta la PET. La pungi si alte chestii deja se complica mult treaba.
E de ajuns sa amesteci doua tipuri de plastic ca sa nu mai fie reciclabil, iar asta se intampla deja la diverse ambalaje, ca asa vin...

Furfari says that the net recycling rate of countries with high reported numbers — including Germany, Lithuania and Slovenia — are actually much lower, for several reasons.

First of all, a lot of the waste that ends up in sorting facilities has been wrongly collected. In big cities in Germany, up to 50 percent of general rubbish ends up in the yellow bins designated for plastic, including packaging waste that needs to be separated from the valuable plastics.

Secondly, plastic packaging is often made from a variety of polymer types. For example, meat packaging includes several protective layers to avoid discoloration of the contents, although only single-variety plastics can be recycled.
https://www.dw.com/e...myth/a-45746469

#11
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Voi sigur vorbiti de reciclare si nu de colectare? Astept sa vad stirile de anul viitor de cand va china va interzice importul de plastice. Atunci va fi o mare buba inclusiv pe germania cu reciclatul. Cat despre reciclat pe bune(nu colectat) nu bate nimeni japonia. Au vreo 20-30 de tipuri de reciclari. Eu am renuntat sa mai spal flaconele cand am vazut in cosul galben lebenite si la preluare veneau aceleasi masini jegoase ce duc gunoiul menajer nicidecum una dedicata pentru plastice...

#12
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostFailsafe, on 14 august 2020 - 10:27, said:

De ce va plac doar plac doar tarile ticsite de prostovani bolshevici pus pe interzis, taxat si amendat, ba si pusi obligat populatia la sclavageala?
Noi platim deja taxe si impozite grupa mare. Din aceste taxe si impozite sa se ocupe statul de la a la z, fara a ne pune nou alte taxe sumplimentare, si fara a ne pune la munca patriotica imbecila cu sortatul.
Greșești. De ce consideri că pe respectivii cetățeni nu ia rugat frumos inițial statul să sorteze, recicleze, colecteze selectiv?
De ce consideri că ei nu plăteau deja taxe(„ca și noi”)?
Din păcate, nu funcționează așa! Oricât am încerca să nu arătăm cu degetul, realitatea este că homo sapienșii sunt putori. Chiar și pe „civilizați” a trebuit să-i suprataxeze și să-i amendeze aspru (Suedia etc.).
Ai dreptate, așa este! Deja plătim taxe. E la fel ca și cu taxele de drum.

View PostAlexEn, on 14 august 2020 - 08:43, said:

Problema nu e neaparat sortarea selectiva si depunerea in ghenele special amenajate ci ce se intampla dupa.
Din cate am vazut eu, se ridica 'la gramada' gunoiul menajer si cel reciclabil. Nu stiu cine il mai sorteaza dupa si daca se mai intampla asta.
Da exact. Nu sunt pe culori „ca la proști”. Cel puțin în sectorul 3 e la fel ca în sud.

Cred că e prima dată când sunt de acord cu toată lumea pe un subiect.

View Postunderb, on 14 august 2020 - 10:10, said:

90% dintre asa zisele persoane responsabile care incearca sa recicleze, recicleaza prost.
Recipientele trebuie spalate si depuse fara dop sau capac. Asta la PET. La pungi si alte chestii deja se complica mult treaba.

View Postrich1974, on 14 august 2020 - 09:42, said:

doar o mica parte din plastic este reprezentata de peturi.
plus ca, plasticul trebuie spalat, nu il arunci asa.  foarte putini fac asta.
Exact. Totuși în clip spun că asociațiile de locatari ce cuplează sunt în creștere.

#13
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postonisifor12, on 14 august 2020 - 17:12, said:

Greșești. De ce consideri că pe respectivii cetățeni nu ia rugat frumos inițial statul să sorteze, recicleze, colecteze selectiv?
De ce consideri că ei nu plăteau deja taxe(„ca și noi”)?
Din păcate, nu funcționează așa! Oricât am încerca să nu arătăm cu degetul, realitatea este că homo sapienșii sunt putori. Chiar și pe „civilizați” a trebuit să-i suprataxeze și să-i amendeze aspru (Suedia etc.).
Pai tocmai aia e smecheria pe care nu o intelegi!

La unii mai prosti, ca de exemplu germanii sau suedezii(?), gruparile eco-bolshevice au pacalit masele de prosti, ca pe langa impozite, sa desfasoare si munca patriotica stupida - cu sortarea, cu sticlele returnabile samd - munca total nenecesara si fara vreun beneficiu(in realitate foarte putin din gunoiul sortat e sortat corect)

La altii mai destepti,, nu se pune problema ca cetatenul sa desfasoare munca patriotica de sortare si nu stiu ce, de aia se ocupa firmele cu echipamente specializate.

Dupa cum am aratat, se minte in legatura cu reciclarea, se prezinta date cu privire la colectare si se interpreteaza drept reciclarea, incinerarea la unii se catalogheaza drept reciclare desi nu e asa ceva, samd.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

View PostFailsafe, on 14 august 2020 - 10:06, said:

Pai de ce sa nu-i copii pe americani? aia nu-s "vestul"? sau iubiti la nebunie taxele imbecile si abuzive?

Nu e nimic imbecil in educarea cu forta  a imbecililor carora le e mai usor sa ragaie petul de bere la ghena in loc de reciclare selectiva.

Sa fortam imbecilii sa recicleze cu forta zic. Sa ii coste niste foarte multi bani comoditatea de a nu recicla.

#15
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postabac, on 14 august 2020 - 19:23, said:

Nu e nimic imbecil in educarea cu forta  a imbecililor carora le e mai usor sa ragaie petul de bere la ghena in loc de reciclare selectiva.

Sa fortam imbecilii sa recicleze cu forta zic. Sa ii coste niste foarte multi bani comoditatea de a nu recicla.
Ba e extraoedinar de imbecil si abuziv sa ceri cetateanului sa desfasoare munca de reciclare.

Reciclatul e strict treaba firmelor ce se ocupa de reciclat, sub nicio forma cetateanul. Acesta doar arunca la gunoi(nesortat), de acolo se ocupa firmele.

Cu imbecilitatile astea, o sa se ajunga sa fie interzise ong-urile, iar belshevicii verzisori vanati precum nazistii!

Edited by Failsafe, 14 August 2020 - 19:58.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
O sa zici in curand ca e imbecil si abuziv sa isi duca cetateanul gunoiul la ghena, ca doar pot firmele de salubrizare sa treaca pe la usa oamenilor si sa il ridice direct.
Daca ai stii un minim despre reciclare ai stii si ca sortarea initiala este cruciala.

Edited by AlexEn, 15 August 2020 - 06:52.


#17
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Reciclarea este cel mai ușor sa fie făcută de cetățeni, este primul pas din verigă.
Tu crezi ca poți recicla ceva dacă se arunca laolaltă și resturi menajere cu plastic, doze, carton?

#18
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Se poate dar scade drastic procentul de reciclabile... stiti ca ca hartie nu se poate recicla daca nu este curata luna si bec? De exemplu cutiile de pizza nu se pot recicla datorita grasimii scurse... dar astea sunt detalii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate