Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Virus sau program spion in BIOS?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Puteti face partitionare si nu formatare direct din installer-ul xp-ului si asa rezolvati problema.
Asa curatati discul de partitii si apoi lasati xp-ul sa recreeze singur partia C: (presupun ca daca aveti doua hdd si unul va deveni D:)
Exista optiunea de "recovery" in xp care deschide un prompter ms-dos si folositi programul de partitionare care arata si partitiile "hidden" asa cum sunt acelea. Acelasi program (part.exe) se foloseste pentru stergerea acestora sau informati suplimentare dar daca contine driverele sistemului este bine sa salvati acea partitie.
Presupun ca discul cu xp este disc OEM cu preinstalare si de aceea apare acea partitie pentru "recovery".

#20
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
Virusi de BIOS nu am intalnit niciodata si cred ca nu exista, antivirusi nu au optiune de scanare BIOS, doar scanare MBR (MBR-ul este pe hard disk).
Eu as renunta in locul tau la Windows-ul XP SP3 pentru ca a ramas fara actualizari de cativa ani.
As instala un linux care merge si pe hardware mai vechi si care primeste inca actualizari.

PS: Nici programe spion care sa stea in BIOS nu am intalnit.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Virusi de BIOS nu am intalnit niciodata si cred ca nu exista
Au existat. Am intalnit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate