Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

A fost simplificata procedura inmatricularii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor  informează că, la data de 11.08.2020, a fost publicat în Monitorul Oficial al României nr. 725  -  O.M.A.I. nr.120/2020 pentru modificarea și completarea O.M.A.I. nr.1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberării autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor.

Modificările aduse actului normativ fac parte dintr-o serie de invervenții necesare în vederea debirocratizării serviciilor publice pe măsura creșterii gradului de digitalizare în România.

Simplificarea procedurii de înmatriculare constă în :
  • Posibilitatea înmatriculării unui vehicul nou de către operatorul economic care are ca obiect de activitate vânzarea vehiculelor noi, în numele cumpărătorului în baza unui contract de mandat încheiat între aceștia.
  • Eliminarea unor documente pentru următoarele operațiuni: duplicat al certificatului de înmatriculare (cartea de identitate a vehiculului), înmatriculare/transcriere (fisa de inmatriculare) .
  • Crearea premiselor pentru furnizarea serviciilor online la operațiunile: eliberare duplicat certificat de inmatriculare, radiere din oficiu, păstrare combinație număr de înmatriculare.
  • Procedurarea unor activități care nu erau prevăzute în varianta anterioară a acestui ordin (duplicat placa cu număr de înmatriculare, păstrare combinație număr de înmatriculare).
  • Instituirea verificării conformității plăcilor cu număr de înmatriculare pentru care deținătorul și-a exprimat opțiunea de păstrare,  cu standardele în vigoare și calitatea acestora.
  • Stabilirea unei perioade determinate în care poate fi solicitată atribuirea unei combinații păstrate a numărului de înmatriculare (1 an), precum și posibilitatea prelungirii acestei perioade.
  • Extinderea sferei solicitanților care pot beneficia de autorizații de circulație pentru probe.
  • Clarificarea situației categoriilor de vehicule supuse înregistrării la nivelul primarului localității prin armonizarea cu prevederile actului normativ de rang superior .
  • Stabilirea unui flux de autorizare provizorie limitată  la 5 zile, pentru vehiculele care nu prezintă documente de înmatriculare anterioare -  în original,  perioadă ce poate fi prelungită până la 90 de zile numai cu  obținerea unei certificări a identității de la autoritatea competentă (RAR).

Recomandăm solicitanților serviciilor publice să consulte listele documentelor necesare pe operațiuni de înmatriculare, transcriere, radiere, autorizare provizorie, eliberare duplicat, etc., publicate pe site-ul www.drpciv.ro,  înainte de prezentarea la sediile acestora în vederea depunerii documentelor.

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Fain ar fi,cum e la mine in Austria de exemplu,unde pot circula cu o pereche de numere pana in 3 autovehicule.Pe langa asta daca ai de exemplu un oldtimer sau o motocicleta care o folosesti numai vara,din octombrie pana-n aprilie poti depune actele la politie si nu mai platesti impozit si asigurare pe ele.Dar astea sunt vise pentru Romania.

#3
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si eu care speram ca pentru persoane juridice cu cod caen 5411(comert cu autovehicule) vor elibera autorizatii provizorii pe o perioada de 1 an... costa asigurarea pe un an cat costa asigurarea pe 3 luni... nu au facut mare lucru, nu au ridicat nici termenul de valabilitate al coc-ului dar nici anularea acestuia, totusi, este valabil 60 de zile, in 60 de zile masina o poti da peste cap si sa o refaci fara stres.

#4
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostKean, on 13 august 2020 - 18:42, said:

Fain ar fi,cum e la mine in Austria de exemplu,unde pot circula cu o pereche de numere pana in 3 autovehicule.Pe langa asta daca ai de exemplu un oldtimer sau o motocicleta care o folosesti numai vara,din octombrie pana-n aprilie poti depune actele la politie si nu mai platesti impozit si asigurare pe ele.Dar astea sunt vise pentru Romania.
De ce nu ne povestesti mai mult? Cum se plateste impozitul, cat costa asigurarea, ce inseamna o verificare itp, ce inseamna nereguli gasite la itp si respins/acceptat/amanat, cum faci cu numarul de inmatriculare pentru 3 masini etc. In germania stiu ca asigurarea este pe persoana nu pe automobil si in acelasi timp impozitul se plateste pe vreo 9 luni impreuna cu autorizatia de circulatie. Nu costa mult daca faci paritatea pret-euro/salar mai ales ca unii asiguratori iti asigura transportul masinii pe platforma in caz de defect cu masina de schimb cazari la hotel etc.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDecember, on 13 august 2020 - 17:14, said:

Posibilitatea înmatriculării unui vehicul nou de către operatorul economic care are ca obiect de activitate vânzarea vehiculelor noi, în numele cumpărătorului în baza unui contract de mandat încheiat între aceștia.

ăsta-i un vis de prin 1992...
eram în vizită la un coleg grec, în atena
pt că terminase cu bine facultatea, tat-so i-a zis să-și aleagă o mașină cadou
am mers la fo câteva reprezentațe, i-a plăcut un bmw318, a semnat contractul, vânzătorul i-a deschis vitrina și am plecat cu mașina

io, stupefiat: CUM, și actele, numărul???
el, natural: mi le trimite agentul de vânzări acasă prin curier... :)

și tot în acea vacanță:
accident între un autobuz cu călători și un turism
șoferul autobuzului i-a aruncat o hârtie celuilalt șofer și a plecat mai departe

io, stupefiat: CUM, și actele, și poliția???
el, natural: păi i-a dat asigurarea, că el era de vină, iar celălalt își repară mașina pe asigurare

încet-încet, ne civilizăm și noi..., răbdare și tutun :P

View PostKean, on 13 august 2020 - 18:42, said:

Fain ar fi,cum e la mine in Austria de exemplu,unde pot circula cu o pereche de numere pana in 3 autovehicule.

elveția, 2009, în vacanță la un prieten
toată săptămâna ne-am plimbat cu un Volvo prin tot felul de locuri frumoase
sâmbătă dimineață ne zice că mergem să escaladăm munții
merge-n garaj, ia numărul de la volvo și-l pune la un Jeep wrangler

io: ce faci mey? :o
el: la noi e voie, că dacă vrei îți iei un singur număr și plătești mai puține taxe!
că pot să am si 3 mașini, io oricum conduc numai una! de ce să am 3 numere? :o

#6
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Din ce am inteles, este mai usor si pentru cei cu masini trecute prin 7 primarii dar neinscrise, daca A vinde la B masina, si B la C fara sa o treaca pe numele lui, C la politie poate depune doar fiscalul de la B, neffind necesar si fiscalul de la A, pentru ca e logic ca a existat odata dat fiind ca a fost trecuta la impozit

#7
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
si B cum a trecut-o la impozit fara sa fie pe numele lui?

#8
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View Postblackiesasha, on 30 august 2020 - 18:47, said:

si B cum a trecut-o la impozit fara sa fie pe numele lui?
Fara sa o treaca pe numele lui masina, la poltie, nu la impozite.
Vorbesc de acele masini care peaca de la A si ajung la Z cu acelasi proprietar in talon, ca nu se mai cer toate fiscalurile.

#9
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru înmatriculare vehicul nou mai este nevoie de Fisa de înmatriculare, sau este suficient stampila de la Primărie pe factura?

#10
atol

atol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 17.01.2007

View PostKean, on 13 august 2020 - 18:42, said:

Fain ar fi,cum e la mine in Austria de exemplu,unde pot circula cu o pereche de numere pana in 3 autovehicule.Pe langa asta daca ai de exemplu un oldtimer sau o motocicleta care o folosesti numai vara,din octombrie pana-n aprilie poti depune actele la politie si nu mai platesti impozit si asigurare pe ele.Dar astea sunt vise pentru Romania.

Deci, ca sa inteleg, ai trei asigurari sau una singura? Daca ai trei nu vad interesul, sa ai trei masini, trei asigurari si sa nu poti rula decat cu cate o masina pe rand. Ar fi culmea, sa ai trei masini, cu acelasi numar si nevasta sa fie nevoita sa utilizeze o a patra masina. Asta daca ai nevoie de trei asigurari. Cat despre exemplul cu motocicleta...nu pare interesant. Sunt tari unde nu se plateste impozit la masina si poti asigura masina/motocicleta pe cat timp vrei, nu este nevoie sa dai acte undeva sau alte alea. O asiguri din octombrie pana in aprilie si gata.

View Postgushpi, on 14 august 2020 - 13:00, said:



elveția, 2009, în vacanță la un prieten
toată săptămâna ne-am plimbat cu un Volvo prin tot felul de locuri frumoase
sâmbătă dimineață ne zice că mergem să escaladăm munții
merge-n garaj, ia numărul de la volvo și-l pune la un Jeep wrangler

io: ce faci mey? Posted Image
el: la noi e voie, că dacă vrei îți iei un singur număr și plătești mai puține taxe!
că pot să am si 3 mașini, io oricum conduc numai una! de ce să am 3 numere? Posted Image

Si daca nu ai garaj de exemplu, o poti tine pe strada fara numere? Si aceleasi intrebari ca si mai sus. Trei asigurari? una?

Edited by atol, 10 September 2020 - 05:05.


#11
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Urmeaza sa imi reinmatriculez masina ca mi-am schimbat domiciul in buletin si figureaza asta ca am nevoie la acte. Are cineva idee ce inseamna?

2) Dovada înregistrării în evidențele organului fiscal al autorității publice locale în a cărui rază de competență proprietarul (sau utilizatorul în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing financiar) își are domiciliul, sediul ori reședința în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate. Aceasta constă în înscrierea numărului de înregistrare în Registrul de evidență a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, pe actul de înstrăinare-dobândire;

Se refera cumva la fisa care mi-a dat-o taxe si impozite locale cum ca autoturismul e inregistrat pe numele meu?

#12
Virgi16

Virgi16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2021
Bună seara!
Vă rog să mă ajutați cu o informație în ceea ce privește înregistrare la primărie autoturism radiat la cerere și anume:
- Auto are în original: CIV, CERTIFICAT DE RADIERE stampilat de serviciul de inmatriculari și Proces Verbal de scoatere din evidență de la primărie.
- Proprietarul dorește să o vândă, drept urmare s-a întocmit contract de vanzare-cumparare
-La serviciul de inmatriculari auto s-a transmis clar că nu mai trebuie cel care a radiat la cerere auto, să o repună pe ROL-ul Primariei ci, cumpărătorul, în baza actelor mai sus prezentate poate să o înregistreze direct la Primăria de domiciliu.
-Problema este că,  s-a întâmpinat să nu se poată lua în evidență fără ca vânzătorul să reia procedura de luare în evidență și ulterior să o scoată.
Ați întâmpinat această situație? Chiar nu există o Ordonanță, Lege...în care să se stipuleze clar care este procedura privind repunerea în circulație auto radiat la cerere, in ce privesc Primăriile?
Din păcate, la aceste instituții se intampina aceste probleme, discrepante.
Va mulțumesc! Sper să aflu intr-un final clar și concis!
Add Reply

#13
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostKean, on 13 august 2020 - 18:42, said:

Fain ar fi,cum e la mine in Austria de exemplu,unde pot circula cu o pereche de numere pana in 3 autovehicule.Pe langa asta daca ai de exemplu un oldtimer sau o motocicleta care o folosesti numai vara,din octombrie pana-n aprilie poti depune actele la politie si nu mai platesti impozit si asigurare pe ele.Dar astea sunt vise pentru Romania.

Dacă autovehiculul respectiv ar fi recunoscut ca autovehicul istoric de către Retromobil Club România – RCR, atunci ar fi exceptat de la plata impozitului, a unor taxe (exemplu : plata rovinietei) și reducerea semnificativă a altor taxe (exemple : contractul de răspundere civilă auto – RCA, contravaloarea parcării de reședință – în funcție de localitatea de domiciliu), pe toată durata deținerii unui certificat de înregistrare ca autovehicul istoric.
Concluzia : Există prevederi legale și în România și chiar se aplică.

Edited by althea, 09 January 2022 - 09:04.


#14
Tuco77

Tuco77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.05.2016
In cat timp se eliberează plăcuțele, talonul și cartea mașinii? Este vorba despre transcrierea unei mașini care este deja înmatriculată in Romania.

#15
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Depinde de numărul de cereri, de câți sunt in concediu, n ai de unde ști.

#16
Tuco77

Tuco77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.05.2016

View Postyekun, on 23 iulie 2023 - 17:23, said:

Depinde de numărul de cereri, de câți sunt in concediu, n ai de unde ști.

Am inteles ca la București merge destul de repede.

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTuco77, on 23 iulie 2023 - 15:03, said:

In cat timp se eliberează plăcuțele, talonul și cartea mașinii? Este vorba despre transcrierea unei mașini care este deja înmatriculată in Romania.
Daca pastrezi placutele, in cateva ore se rezolva. Daca schimbi placutele a doua zi.

#18
Tuco77

Tuco77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.05.2016

View PostDannyMC, on 23 iulie 2023 - 18:12, said:


Daca pastrezi placutele, in cateva ore se rezolva. Daca schimbi placutele a doua zi.

Nu, nu păstrez. Ar fi super să mă pot duce să ridic plăcuțele si actele a doua zi, nu as vrea sa mi le trimiți prin poștă.
Am nevoie ca in max o săptămâna de la depunere sa am totul gata ca să pot ieși din țară.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate