Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trebuie permis de pescuit?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da urmatoarea situatie. Eu nu sunt pescar. Dar am barca cu motor. Am un coleg care e pescar inrait. da nu are barca. Si m-a rugat sa il duc si pe el duminica pe baraj pe Siret.
Intrebare: eu daca stau in barca cu el cand pescuieste, trebuie sa am si eu permis? Risc ceva amenda?

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu trebuie

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca barca are sub 2.5 m lungime, dau motor mai mic de 5CP....

Edited by pasilla, 13 August 2020 - 17:25.


#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Are 3! Pastram distanta sociala, cu covidul asta!

#5
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017

View Postpasilla, on 13 august 2020 - 17:11, said:

Daca barca are sub 2.5 m lungime, dau motor mai mic de 5CP....

Omul intreaba despre permis de pescuit nu despre permis de barca.


Initiator,
Nu, nu iti trebuie permis daca nu pescuiesti.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Era o data treaba ca un pescar poate avea /folosi in acelasi timp maxim 2 bête. Nu mai stiu de  nr carlige. Daca in barca aveti 3 bête desfacute  si vine control e amenda. DAAAAR,tre sa fii prost ranga sa nu auzi/vezi barca controlorilor.   Oricum,ca spectator in barca, e plictiseala maxima. Si daca tot ai barca ,fa un pustiu de bine si fa-ti legitimatie de pescuit,ca nu saracesti.  Chiar asa,cat mai costa? annual.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEpdm, on 13 august 2020 - 17:31, said:

Omul intreaba despre permis de pescuit nu despre permis de barca.
Era evident, dar am incercat sa ii atrag atentia si depre certificatul asta.
Nu a specificat daca are, sau nu si nici daca ii trebuie.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu prea ma pasioneaza .... pescuitul. Dar ma tot bate unul la cap sa il duc pe Siret la baraj.
Referitor la permis de barca, barca are 3 m si motorul 5 CP. Si nu trebuie permis. Am fost controlat de doua ori pe Bicaz anul trecut. Au verificat actele motorului, atat! Nu am permis nici de pescuit nici de barca.

Edited by XL700VA, 13 August 2020 - 17:54.


#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostMikeSpike, on 13 august 2020 - 17:38, said:

DAAAAR,tre sa fii prost ranga sa nu auzi/vezi barca controlorilor.  
Unii "controlori", au tehnologie de ultima generatie: drone echipate cu camere de filmat. :)

#10
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Atentie pe care lac de pe Siret veti merge. Daca sunt sub CRE Natura 2000 , este posibil sa fie nevoie de ceva acte, poate nu neaparat cu taxa pt accesul pe luciul de apa. Astia au si drone ,asa ca mare grija.

Daca in schimb sunt sub AJVPS sunt alte reguli, putin mai relaxate.

https://naturabacau....it-natura-2000/

http://ajvpsbc.ro/

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMikeSpike, on 13 august 2020 - 17:38, said:

Era o data treaba ca un pescar poate avea /folosi in acelasi timp maxim 2 bĂŞte. Nu mai stiu de  nr carlige. Daca in barca aveti 3 bĂŞte desfacute  si vine control e amenda. DAAAAR,tre sa fii prost ranga sa nu auzi/vezi barca controlorilor.   Oricum,ca spectator in barca, e plictiseala maxima. Si daca tot ai barca ,fa un pustiu de bine si fa-ti legitimatie de pescuit,ca nu saracesti.  Chiar asa,cat mai costa? annual.

Mie imi displace si repunga si pescuitul si pestele ( altul decat nisetru si morun).
Si mai sunt si altii asa.
Oamenii sunt diferiti.


#12
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View PostXL700VA, on 13 august 2020 - 16:43, said:

Se da urmatoarea situatie. Eu nu sunt pescar. Dar am barca cu motor. Am un coleg care e pescar inrait. da nu are barca. Si m-a rugat sa il duc si pe el duminica pe baraj pe Siret.
Intrebare: eu daca stau in barca cu el cand pescuieste, trebuie sa am si eu permis? Risc ceva amenda?

Se da urmatoarea situatie. Eu am masina si permis de conducere. Tu vrei sa bei o cafea la Constanța. In situația asta, ție îți trebuie pernis de conducere?

#13
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 08.01.2011

View PostMikeSpike, on 13 august 2020 - 17:38, said:

Era o data treaba ca un pescar poate avea /folosi in acelasi timp maxim 2 bête. Nu mai stiu de  nr carlige. Daca in barca aveti 3 bête desfacute  si vine control e amenda. DAAAAR,tre sa fii prost ranga sa nu auzi/vezi barca controlorilor.   Oricum,ca spectator in barca, e plictiseala maxima. Si daca tot ai barca ,fa un pustiu de bine si fa-ti legitimatie de pescuit,ca nu saracesti.  Chiar asa,cat mai costa? annual.
Eu am platit 120 lei la AJVPS.

#14
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019
Dacă nu pescuiești, NU ai nevoie de permis. DAR un permis ANPA este gratuit(se face online) și te acoperă de multe "chestii"! Dacă "balta" unde pescuiești este proprietate particulară, iar NU ai nevoie de permis de pescuit. Cât despre barcă, este bine să te interesezi de certificatul de Conducător de ambarcațiune de agrement, clasa D în cazul dumitale!(Dunărea și apele interioare). Baftă!

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostXL700VA, on 13 august 2020 - 16:43, said:

...
Intrebare: eu daca stau in barca cu el cand pescuieste, trebuie sa am si eu permis? Risc ceva amenda?
Braconaj sau ce? daca face braconaj, logic esti complice!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate