Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Smochin cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Buna ziua. Am un smochin de apartament ,,cules" de la gunoi fiindca cineva l-a aruncat ca nu mai avea frunze. Anul trecut i-au aparut doua frunze si un fruct, care nu a mai ajuns la maturitate, uscandu-se. Anul acesta i-au aparut mai multe frunze si cateva fructe, dar frunzele se depigmenteaza, adica apar zone cu un verde mai deschis decat restul frunzei si dupa aproximativ o saptamana incep sa cada. Ghiveciul este situat la fereastra unde soarele ajunge dupa ora 14 si udarea o fac de doua ori pe saptamana, apa nu balteste in ghiveci. Nu stiu care este problema si nici nu am gasit sfaturile necesare, ma puteti ajuta ?
Va multumesc.

Attached Files


Edited by mihai_b55, 13 August 2020 - 12:05.


#2
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Stai la curte sau in apartament in bloc ?

#3
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017
Smochinii au nevoie de lumina si caldura. Daca are numai dupa ora 14 nu se va dezvolta niciodata.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta un magazin Glisando prin zona, du-te cu o frunza la ei si ei te pot ajuta cu ce trebzúie si sfaturi si solutii.

 Epdm, on 13 august 2020 - 12:23, said:

Smochinii au nevoie de lumina si caldura. Daca are numai dupa ora 14 nu se va dezvolta niciodata.
Am un smochin care creste la umbra unor visini. Si-si vede de treaba.

#5
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

 myshyk, on 13 august 2020 - 12:25, said:

Cauta un magazin Glisando prin zona, du-te cu o frunza la ei si ei te pot ajuta cu ce trebzĂşie si sfaturi si solutii.


Am un smochin care creste la umbra unor visini. Si-si vede de treaba.

Primeste lumina numai 4 ore pe zi?

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E atacat de o boala, aia nu l-au aruncat ca nu le placea cum arata, trebuie sa dai ceva antifungic pe, mergi la fitosanitare. O smochina are nevoie cam de 100 de zile cu soare mult si lumina de la mugur la culegere, deci parerea mea ca nu are rost sa te complici cu el, nu vei manca niciodata fructe din copacul acela daca il tii in casa.

#7
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Pare virusul mozaic al smochinului, daca este asa, nu are nicio sansa, nu va duce fructele la maturitate.
Ca sa-ti rodeasca un smochin in ghiveci ai nevoie de urmatoarel conditii:
1. Ghiveci cat mai mare (peste 50 l, ideal peste 100)
2. amestec de pamant cu mult calcar
3. Soare, minim 8 ore pe zi
4. Apa, fara sa balteasca (ghiveciul trebuie foarte bine drenat)
5. microelemente (fertilizare bazala, pentru ca nu este in natura sa le ia din sol)
6. Simularea microclimatului, adica spre toamna sa il lasi la frig, fara sa inghete, ca sa piarda frunzele si sa intre intr-un nou ciclu de vegetatie.

Edited by MirceaDWC, 13 August 2020 - 12:54.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am un smochin care creste la umbra unor visini. Si-si vede de treaba.   
Al meu de la munca n-are soare decat dimineata - pana pe la 1.
E deja o tufa de 2m inaltime si 3 in diametru si are vreo 300 de smochine in el.
Deja a inceput productia de "toamna". Am mancat vreo 6 si maine vor fi alte 7 gata de cules.

Mai am vreo 3 si acasa in balcon dar aia sunt mici - sunt de prasila.

Sigur ala are ceva boala sau nu-i prieste solul ( are nevoie de un sol mai "gras", bogat in azot, in special cand e la ghiveci necesita o forma de ingrasamant aplicat suplimentar ) sau are ori prea mult apa ori prea putina. In mod normal smochinii n-au treaba cu daunatorii - sunt extrem de toxici.

Quote

6. Simularea microclimatului, adica spre toamna sa il lasi la frig, fara sa inghete, ca sa piarda frunzele si sa intre intr-un nou ciclu de vegetatie.   
Nu e neaparat necesar. In Hawaii de ex e o diferenta de 4 grade intre vara si iarna. Tot le pica frunzele si intra in repaus ptr 2-3 luni.

Edited by eiffel, 13 August 2020 - 15:45.


#9
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, problema este rezolvata si consta in schimbarea vasului cu unul mai mare.
Dupa aceasta operatie, planta si-a revenit, ba chiar a si rodit, dar din pacate rodul nu a ajuns sa se coaca.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca din cand in cand - cam la 1-2 ani trebuei scos din chiveci, schimbat din pamant si "coafat" radacinile.
Altfel intr-un final vei avea doar radacini fara pamant.

Uite o poza cu ai mei din balcon - https://forum.softpe...8#entry29032927
Aia cu smochine au doar un an.

#11
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

View Postmihai_b55, on 18 mai 2022 - 20:42, said:


Dupa aceasta operatie, planta si-a revenit, ba chiar a si rodit, dar din pacate rodul nu a ajuns sa se coaca.
Posibil sa fie un soi de tip Smyrna, care are nevoie de polenizator. In acest caz nu va rodi in Romania. Viespea Blastophaga care polenizeaza smochinii Smyrna traieste in Turcia, Grecia, Italia, Spania, cea mai nordica raportare fiind in zona Burgas din Bulgaria. In plus, smochinii de tip Smyrna au nevoie de un smochin mascul care sa ii polenizeze...
Probabil asta a fost si motivul pentru care a fost aruncata initial, multi aduc smochini din vacante fara sa stie soiul si daca este autopolenizator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate