Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Comparatii intre firepro m4000 vs k2000m vs gt630

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Atasez teste in glmark2.

Ce nu inteleg este de ce o amd firepro m4000 care scoate scorul 3880 merge la encodare video mult mai prost comparativ cu placile nvidia incercate si anume gt 630 cu scorul de 1594 sau un k2000m cu scorul de 2259pct.

Mentionez ca encodarea pe placa amd am incercat cu vaapi(cu opencl inca n-am reusit) iar cu placile nvidia encodarea o fac cu nvenc. Softurile pe care am incercat sunt FFMpeg si Kdenlive.

Attached Files



#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
D-aia fiindcă alea din urmă au chestia aia de care spui tu în semnătură, Nvenc.

#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Dar si amd are api echivalent(vce sau vaapi) doar ca nu incarca eficient cu toate ca amd-ul e clasat mai ok in toate benchmark-urile posibile atat pe linux cat si pe windows

Pun o comparatie de export 5 min fhd in kdenlive(dar si cu FFMpeg e identica), este facuta la aceiasi parametri intre firepro m4000 si nvidia gt630 unde amd-ul e de de 20x mai lent.
Cred totusi ca e ceva legat de drivere, la amd sunt facute de aiurea, in ambele teste driverele sunt proprietare.

Attached Files


Edited by c_anicai, 13 August 2020 - 09:08.


#4
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View Postc_anicai, on 13 august 2020 - 09:05, said:

Cred totusi ca e ceva legat de drivere, la amd sunt facute de aiurea, in ambele teste driverele sunt proprietare.

La AMD sunt si drivere open-source care se misca mai bine decat cele proprietary.

Nu stiu ce distro ai dar la Ubuntu se pot schimba usor din Software&Updates din tab "Additional drivers". Eu am nvidia card si de acolo pot sa schimb nouveau(open source) sau nvidia-driver(proprietary)

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Nu sunt mai ok driverele open source nici la amd si nici la nvidia.
Comparatie stict intre firepro m4000 si k2000m, amd-ul se misca mai bine aparent doar ca la encodare video pe asic e invers adica de cca 20x mai slab, si plus de asta nu stie de uhd la encodare h264 pe cand nvidia a fost capabila incepand cu placile kepler,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate