Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

cum explici unui englez pronuntia vocalei "â" din romana?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
"â este vocala pe care o scoate un om cand e lovit in stomac". E buna explicatia?
Exista vreun cuvant in engleza care contine "â"?  Deobicei cand un cuvant englezesc se termina in consoana, mai e necesara vocala â ca sa poata fi pronuntat. Ex: "Mom". Dar e un â scurt si insesizabil. Exista vreun exemplu mai bun?

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Prima,aia cu stomacul e buna. Nu exista transcriere fonetica pt. A(nu stiu sa-i pun palaria  vocalei).   Si in engleza curata nu stiu sa existe cuvinte cu A! Poate la irlandezi/scotieni.

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Ii arati pagina asta are si o mostra de pronuntie.
https://en.wikipedia...unrounded_vowel

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Inafara de ahh si her din father, dar lipsit de orice urma de h si fara r,  are i din a in engleza chiar in an la sfarsitul lui romanian, dar fara n.
Si desigur se precizeaza ca NU se pronunta accentuat !

Edited by loock, 12 August 2020 - 23:37.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ii explici pronuntand-o.

#6
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 bursucelu_viesel, on 12 august 2020 - 22:43, said:

"â este vocala pe care o scoate un om cand e lovit in stomac". E buna explicatia?
Exista vreun cuvant in engleza care contine "â"?  Deobicei cand un cuvant englezesc se termina in consoana, mai e necesara vocala â ca sa poata fi pronuntat. Ex: "Mom". Dar e un â scurt si insesizabil. Exista vreun exemplu mai bun?

Nu îi explic, îi dau link-ul ăsta https://translate.go... şi-i spun să apese Listen în partea stângă.

Edited by Master_Yoda, 12 August 2020 - 23:47.


#7
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Fahrenheit..

https://forvo.com/word/fahrenheit/#en

#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010
Îi explici varianta romaneasca de Eww (cind ceva pare/arata/are gust gretos), care e îîîh.

Si "î"  se scrie asa, nu "â", care e varianta politicianista a lui î, si care se foloseste DOAR in interiorul cuvintelor necompuse.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
"uh"

#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
La fel se poate spune și despre ,,ă”. Chiar dacă aparent suntem tentați să-l regăsim în remember, her, etc. nu e ,,ă”-ul ăla neaoș românesc. Ca să învețe englezul ,,â/î” îl pui să accentueze g-ul din long (că doar nu o să spună long-ji, o să scoată fix â-ul cerut). Sau îl pui să miroasă vreo brânză puturoasă (îhhhh). :lol:

Edited by Rhesus, 13 August 2020 - 07:49.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cam forțată explicația...putini au ocazia sa fie loviți în stomac și cei care trec prin asa ceva doar la ce sunet scot nu sunt atenți, durerea e mai puternica.
Sunt destui straini care trăiesc în România de foarte mulți ani, vorbesc bine limba romana, dar tot nu pronunța corect acest sunet.

#12
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mersi. da, ma refeream la explicatii in comentarii Youtube. Se prefac ei ca nu intelg nici ce-i ă-ul, dar il folosesc mereu. Inclusiv cand spun America. Dar â / î intradevar nu prea-l au. Ma gandeam la fallin' . Adica daca ar fi falling, s-ar pronunta cu i. Sigur nu poate pronunta cu e sau ă, caci ar iesi fallen (deci altceva, nu mai e verb). Dar un englez din UK nu va pronunta  î ci tot i. In schimb americanii si restul lumii care vb engleza (toata lumea stie pronuntia americana, nu pe cea englezeasca), posibil sa inteleaga.
Bine, sa auda de pe google translate e cel mai sigur/bine. (daca are chef lumea sa intre pe link, caci multi is pe telefon).

Edited by bursucelu_viesel, 13 August 2020 - 13:26.


#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 rigmarole, on 13 august 2020 - 01:59, said:


Da, ai dreptate. Credeam ca se pronunta cu â.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
sunetul vocalelor se-nvață ascultând... nu încerca să asociezi cu ceva din limbajul lor - că nu iese treabă bună!

 hellmarvel, on 13 august 2020 - 04:00, said:

Si "î"  se scrie asa, nu "â", care e varianta politicianista a lui î,

zici așa ceva deoarece nu ai avut contact cu bunicii tăi (sau străbunicii, depinde de vârsta ta!) care au trăit și scris înainte de ocupația bolșevică din 1945...
pt cultura TA generală: rușii au încercat pe numeroase căi să slavizeze limba noastră latină, pe principiul că dacă vrei să distrugi o nație, începi cu distrugerea limbii

bunica mea (born 1924) a scris cu „â” întotdeauna
și tot întotdeauna copilul din mine a râs de ea - „că nu știe să scrie!”
DAR prostul eram io, involuntar, deoarece eram școlit în educația infestată de bolșevici

și mai era ceva: despărțirea cuvintelor nu se făcea cu cratimă „-” ci cu apostrof „ ' ” - alt motiv de râsete din partea mea = MARELE jmeker cu carte... :(

mă bucur că bunica a mai trăit cât să am io ocazia să-mi cer scuze de atitudinea „copilăroasă”  - după ce am avut ocazia să pun mâna pe cărți necenzurate!!!

Edited by gushpi, 14 August 2020 - 09:04.


#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Ce mi se pare bizar e ca strainii se tot crucesc la aceste diacritice romanesti. DAR, aproape toate limbile au problema ca limba vorbita s-a schimbat si au ramas cu textul vechi. Adica "knight" se pronunta ca-n germana, cu "k" la inceput (si "gh" pronuntat "h"), ca de-aia sunt si literele acolo prezente.
Toate limbile au problema asta, in afara de Romana, caci Romana scrisa n-a avut continuitate. Fiind scrisa in alfabet chirilic, cand a trecut la alfabetul latin, a fost proiectata sa fie imbatabila, adica 100% fonetica, ca sa nu mai fie necesara nicio updatare. (e o aberatie sa scrii "sh" si sa pretinzi ca se citeste "ș"). Deci fiecare sunet sa aiba o litera corespondenta. (mai putin sunetele alea bizare din anumite limbi africane).
UIte ca lumea fiind conservatoare de fel, nu apreciaza..

#16
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Dați-i să caute „vowels of Romanian” pe YouTube.

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010

 gushpi, on 14 august 2020 - 09:12, said:

Stai blind ca nu esti singurul trecut de prima tinerete si nici singurul anticomunist. Un bunic de-al meu a murit la Cotul Donului, si era nascut inaintea bunica-tii (in 1916) si am vorbit destul cu ceilalti bunici, ca au trecut toti de 90 de ani.

Discutia despre cit de politicianista si prosteasca a fost "revenirea" la â au purtat-o altii mai in tema ca mine, ajunge sa spun ca scrisul cu î peste tot NU L-AU INVENTAT COMUNISTII (nu bolsevicii, cum pari tu sa fii pus botu' la propaganda; nu rusii au facut cel mai mult rau dupa razboi, CI ROMANII, Turcanii si Visinestii nu au fost rusi), s-a scris cu î peste tot cu mult inainte (de exemplu Nicolae Iorga, or, se stie cit de bolșevic a fost Iorga in 1895):
[ https://biblacad.ro/www_rom/iorga.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hellmarvel, 25 August 2020 - 10:13.


#18
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010
Si da, â-ul antebelic tot politicianist a fost, mai bine reveneam la apostrofuri in loc de cratime decit la â.

Edited by hellmarvel, 25 August 2020 - 10:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate