Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contestatie amenda in instanta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Deci am primit o amenda, am platit-o, dar suma imi apare la impozit ptr ca am platit-o la alta primarie.
Am tot vorbit cu diferiti bugetari si ei zic ca se rezolva dar defapt nu s-a rezolvat nimic.
Vreau sa ii dau in judecata dar nu stiu care e procedura. Ma gandesc ca trebuie sa iau legatura cu un avocat. Dar inainte de asta vreau sa stiu daca cheltuielile cu avocatul le voi suporta eu, sau statul? Eu asa stiu ca pierzatorul plateste cheltuielile de judecata dar nu stiu daca se aplica si la stat ca astia isi fac legi ca sa se acopere intre ei.
Si inca o intrebare,cum se poate trage la raspundere si politistul care a dat amenda si m-a dezinformat + anumiti angajati ai primariei?

#2
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Pana la judecata, ti-as sugera sa mergi cu dovada platii la primaria de care apartii. Ar trebui sa se rezolve.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Greșeala e a ta. Ce dorești în instanță? Tu trebuia să citești ce scrie in PV.
Pe cine vrei sa tragi la răspundere? Răspunderea era doar a ta. Tu ai gresit plata.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Iti dai seama ca te vei lupta cu morile de vant ?
DA - cheltuielile de judecata sunt platite de obicei de partea care pierde dar, onorariul avocațial il vei plati din propriul buzunar.
Nu mai zic de faptul ca procesul s-ar putea sa dureze ceva deci, pierzi timp si bani.

Cea mai rapida solutie ar fi sa prezinti chitanta ca dovada a platii amenzii si ... gata
Problema rezolvata

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Varianta a: te judeci si, daca castigi, ti se va sterge datoria care iti apare acum. Daca nu castigi, mai platesti si avocatul, si amenda plus alte cheltuieli. Si mai dureaza si ceva luni, ani... dreaq stie.
Varianta b: faci dovada platii la primaria care iti spune ca ai datorii si s-o rezolve intre ei. Cat te poate costa drumul si discutia acolo comparativ cu un avocat si tot procesul?

Tu decizi ce merita sa faci mai departe.
Multi am trecut prin asa ceva si, chiar daca am platit ce era de plata, ne-am trezit cu datorii. Am facut dovada platii si datoriile au disparut.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși procesul împotriva cui? Cine a greșit? TU!

#7
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Nu scrie niciunde pe PV ca trebuie sa platesc la o anumita primarie amenda.
In plus politistul m-a indrumat spre primaria la care am platit, si casiera a incasat banii fara sa zica nimic. Si daca nu are dreptul sa incaseze amenzi a comis o fapta penala zic eu.
Am fost la toate primariile si tot ma plimba intre ei. E clar ca nu mai are rost decat cu instanta

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cate amenzi am primit eu pe drumurile patriei, sa fii matale sanatos.
Intotdeauna - dar intotdeauna - am rezolvat-o cu chitanta.
Nu inteleg de ce nu le dai chitanta si ... gata

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 cutzu_rexi, on 12 august 2020 - 11:15, said:

Nu scrie niciunde pe PV ca trebuie sa platesc la o anumita primarie amenda.
In plus politistul m-a indrumat spre primaria la care am platit, si casiera a incasat banii fara sa zica nimic. Si daca nu are dreptul sa incaseze amenzi a comis o fapta penala zic eu.
Am fost la toate primariile si tot ma plimba intre ei. E clar ca nu mai are rost decat cu instanta

Nu trebuie platit la o anume primarie, dar trebuie trimisa dovada platii undeva ...
"OG 2/2001, Actualizata 2020, privind regimul juridic al contraventiilor
Articolul 28
(1) Contravenientul poate achita, in termen de cel mult 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii procesului-verbal, jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.
(2) Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate, prin mijloace de plata online, in conturile dedicate, la institutiile de credit autorizate cu care exista incheiate conventii sau la unitatile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achita, prin mijloace de plata online, prin institutii de credit autorizate cu care exista incheiate conventii sau la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori ale altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a carei raza acestea functioneaza, de cetatenia, domiciliul sau de resedinta contravenientului ori de locul savarsirii contraventiei, precum si la ghiseul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei. O copie de pe chitanta se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimite prin posta sau electronic, prin e-mail, organului din care acesta face parte, potrivit dispozitiilor alin. (1) ."

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dorin_2k, on 12 august 2020 - 11:13, said:

Totuși procesul împotriva cui? Cine a greșit? TU!

Mai lasa-ne cu aruncatul vinei pe pagubit. Pana o patesti tu si sa vezi ce fain e.

#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Si daca nu are dreptul sa incaseze amenzi a comis o fapta penala zic eu.

Tudorel Toader, tu ești?

Aș trimite chitanța cu dovada plății la primăria de care aparțin prin fax și gata.

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Ion_de_la_Raion, on 12 august 2020 - 11:32, said:

Mai lasa-ne cu aruncatul vinei pe pagubit. Pana o patesti tu si sa vezi ce fain e.

Pai alea 30k de posturi cum crezi ca s-au facut?Facand troling....

Acum pentru initiator....Am fost in aceasi situatie,in sensul ca am primit amenda undeva in tara eu locuind in Bucuresti.Am platit-o pe loc la militian si apoi cand am ajuns in Bucuresti am dus o copie a dovezii de plata la taxe si impozite de care apartin si cu asta basta.Du-te cu dovada si se rezolva imediat.

#13
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Cand ai fost amendat ?

#14
SilverGhost87

SilverGhost87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.04.2007
Am patit si eu. Amenda fusese data cu 6 luni inainte minim.
Am fost personal la unul din ghiseele de la taxe si impozite cu somatia primita si chitanta ca am platit amenda.
S-a rezolvat instant. Important e sa ai dovada ca ai platit amenda. Fa-i o copie in caz ca ti-o opreste acolo.

Nu stiu daca merge prin fax, dar decat sa te duci in instanta, da o fuga la taxe si impozite din localitatea ta.

Edited by SilverGhost87, 12 August 2020 - 12:51.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 12 august 2020 - 11:13, said:

Totuși procesul împotriva cui? Cine a greșit? TU!

Sunt 2 solutii:
Ori banii sunt trimisi de la o primaria la alta, ori banii dati aiurea sunt recuperati si platiti dincolo.
De ce o trebui judecata nu stiu.
In cazul in care se refuza ce am scris eu mai sus, poti actiona in justitie primaria respectiva.
Nu are nici o importanta ca a fost amenda de circulatie.

Si ce am scris mai sus as face cu email sau scrisoare recomandata sa ai dovada ca au fost instiintati

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 SilverGhost87, on 12 august 2020 - 12:49, said:

Nu stiu daca merge prin fax, dar decat sa te duci in instanta, da o fuga la taxe si impozite din localitatea ta.

Am patit`o si eu, am platit la prima primarie ce mi`a iesit in drum.
Am primit scrisoare de la serviciul taxe si impozite ca le sint dator, aveau tel de contact, i`am intrebat despre ce e vorba, am aflat si
m`au rugat sa fac cumva sa le parvina o copie dupa chitanta, facut foto, trimis .jpg si totul a reintrat in normal.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_Bumbu, on 12 august 2020 - 13:26, said:

Am patit`o si eu, am platit la prima primarie ce mi`a iesit in drum.
Am primit scrisoare de la serviciul taxe si impozite ca le sint dator, aveau tel de contact, i`am intrebat despre ce e vorba, am aflat si
m`au rugat sa fac cumva sa le parvina o copie dupa chitanta, facut foto, trimis .jpg si totul a reintrat in normal.

Dar au recuperat banii de la prima primarie.
Poate era vorba de acelasi partid, la asta te-ai gandit?

#18
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Problema este una destul de complicata si depinde de cine ce a gresit. De la inceput trebuie spus ca amenzile persoanelor fizice sunt datorate autoritatilor publice locale din localitatea de domiciliu al celui amendat. In luna august a anului trecut (2019) legea s-a schimbat si amenzile nu se mai platesc in contul autoritatilor publice de domiciliu ci intr-un cont unic a trezoreriei de unde acesta pe baza adresei de domiciliu le vireaza in conturile Direcției Generale Impozite și Taxe Locale de pe lângă primăria de domiciliu a contravenientului. Acum daca politistul a gresit contul in PV si a trecut alt cont decat cel unic pt amenzi a trezoreriei atunci cred ca PV poate fi anulat in instanta. Daca politistul nu a gresit si a trecut contul corect atunci cei care au incasat amenda care nu era cuvenita lor trebuiau sa o vireze catre contul unic de unde apoi ajungea la localitatea de domiciliu. Daca acest lucru nu s-a intamplat este vina lor si se poate rezolva printr-o cerere scrisa. Daca totusi s-a facut acest lucru dar cei de la trezorerie nu au virat banii in contul primariei de domiciliu cei de la impozite din localitatea de domiciliu trebuie sa ceara banii si sa solutioneze situatia. Inca odata trebuie studiat atent PV si vazut cine a gresit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate