Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Cum pot deveni profesor fara facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
poți găsi o grădiniță să le predai engleza copiilor.dacă ești chiar bun și se prinde de copii vei fi căutat și de alții dacă nu vei fi unul dintre ei-profesori anonimi

Edited by EMPP, 12 August 2020 - 12:16.


#20
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,979
  • Înscris: 30.11.2017
Poti fi poate paznic sau profesor la vreo scoală de tgani in caz că esti si tu tgan si te cunosti cu primarul.
Nu-ti trebe facultate, aia se cumpără o diplomă ulterior prin relatii la primărie si partid.


1996 terminat liceul? esti bătrân rău, chiar acum ti-ai găsit vocatia de dascăl după ce ai lucrat salahor sau sofer sau la căpsuni si este atractiv salalriul mărit de PSD?


Oricum la orase mari nu te va angaja nimeni ca profesor nici la stat, vechime la catedră zero, experiemnă zero, studii zero, esti chiar un risk mare, nu vor fi deacord niici părintii cu asa cadre, preferă totusi pensionarii care au in spate o viata la catedră si experientă.

Edited by cipri2bau, 12 August 2020 - 12:24.


#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007

 jm2010, on 12 august 2020 - 10:52, said:

La fel de bine puteai intreba cum poti deveni doctor fara facultate. Fa-te politician, se vor gasi cu siguranta solutii.
Altfel, pentru anumite meserii facultatea este necesara. Din motive evidente.
nu e necesara, iar spui prostii. poti sa te angajezi cu bac, profesor cu bac e mai bun decat deloc. din motive evidente.
Art. 88. -
În mod excepțional, în lipsa personalului didactic calificat, pot fi încadrați cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, de cel mult un an școlar (15 septembrie - 15 iunie), sau până la venirea unui cadru didactic calificat, suplinitori fără studii corespunzătoare, care au absolvit cel puțin liceul, cu diplomă de bacalaureat, și care sunt testați prin interviu și lucrare scrisă în profilul postului solicitat.

#22
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Bine ca nu vrei sa te faci chirurg, ca uite ce-a patit bietul Pian cand a fost operat de ala fara studii...

#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 andutzu7, on 12 august 2020 - 10:53, said:

Mi-ar placea sa ajung profesor de engleza.

Ma gandeam ca poate exista cursuri de calificare pentru a ajunge suplinitor.

Un profesor de engleza nu e doar un Google translate uman. Presupune cultura in domeniu si abilitati pedagogice.

Si pentru suplinitor ai nevoie tot de studii superioare. Doar pentru invatator am impresia ca e suficient doar liceul.

#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 andutzu7, on 12 august 2020 - 10:46, said:

Buna ziua. Am absolvit clasa a 12-a in anul 1996 si am doar diploma de bac. Mi-as dori foarte tare sa devin profesor desi nu am posibilitatea de a face o facultate. Exista si alta metoda de a ajunge dascal? (vreun curs de pedagogie si calificare sau altceva?) Am rascolit internetul si nu am dat de niciun raspuns relevant.
Multumesc anticipat, o zi buna.
Diploma de bac in ce domeniu? ce liceu ai facut? pedagogic? Daca aveai macar o facultate in alt domeniu, cred ca puteai face o "Conversie profesională în Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar"

Edited by stlk, 12 August 2020 - 13:33.


#25
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 andutzu7, on 12 august 2020 - 10:46, said:

Buna ziua. Am absolvit clasa a 12-a in anul 1996 si am doar diploma de bac. Mi-as dori foarte tare sa devin profesor desi nu am posibilitatea de a face o facultate. Exista si alta metoda de a ajunge dascal? (vreun curs de pedagogie si calificare sau altceva?) Am rascolit internetul si nu am dat de niciun raspuns relevant.
Multumesc anticipat, o zi buna.

Cum adică „nu ai posibilitatea de a face o facultate”? Ai doar un pic peste 40 de ani (dacă ai dat bacul în 1996 ai 41-42 de ani). Ești încă tânăr. Caută o facultate de profil cu cursuri FR și în 3 ani ai diploma.

#26
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 ursamajor, on 12 august 2020 - 13:14, said:


Si pentru suplinitor ai nevoie tot de studii superioare.


Nu, nu ai. Suplinitor si dai examen anual.
Daca nu se duce nici un calificat la acea școală, ce faci ? O inchizi ?
Iei pe unul care are bacalaureat si il pui pe ăla să predea. Decât deloc...

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 slai, on 12 august 2020 - 12:49, said:

nu e necesara, iar spui prostii. poti sa te angajezi cu bac, profesor cu bac e mai bun decat deloc. din motive evidente.
Art. 88. -
În mod excepțional, în lipsa personalului didactic calificat, pot fi încadrați cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, de cel mult un an școlar (15 septembrie - 15 iunie), sau până la venirea unui cadru didactic calificat, suplinitori fără studii corespunzătoare, care au absolvit cel puțin liceul, cu diplomă de bacalaureat, și care sunt testați prin interviu și lucrare scrisă în profilul postului solicitat.
Ai dreptate doar ca trebuie sa profeseze in sate aruncate unde nimeni nu vrea sa predea iar salariul este platit cu ora (este mai mic decat al unei femei de serviciu). Daca accepta aceste lucruri poate sa profeseze in domeniul dorit.

#28
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Cum să fie platit cu ora măi ?
E plătit la norma didactică pt suplinitori necalificați.
Că asta se întâmplă doar unde nu vrea nimeni să predea, e adevărat, dar posibil este.

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Cant!  Tradu asta din engleza.  Dhusbag.  Idem.

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 inius, on 12 august 2020 - 13:37, said:



Cum adică „nu ai posibilitatea de a face o facultate”? Ai doar un pic peste 40 de ani (dacă ai dat bacul Ă®n 1996 ai 41-42 de ani). Ești Ă®ncă tânăr. Caută o facultate de profil cu cursuri FR și Ă®n 3 ani ai diploma.
si iese mai de când a intrat :)))

#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 CovertTwo, on 12 august 2020 - 14:12, said:

Cum să fie platit cu ora măi ?
E plătit la norma didactică pt suplinitori necalificați.
Că asta se întâmplă doar unde nu vrea nimeni să predea, e adevărat, dar posibil este.
Iti dau un exemplu oarecare sa vezi  ca sunt platiti CU ORA! si pe deasupra in vacanta elevilor cu fix NIMIC! (sac) Un necalificat ramane tot un NECALIFICAT!

Edited by stlk, 13 August 2020 - 00:57.


#32
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
N ai dat nici un exemplu...
Ocupă postul, i se face o normă din ore disparate si aia e. Daca nu se completează o normă se plateste fractie din normă, aia inseamna plata la oră, nu ca sunt plătiți ca zilieri.

#33
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,979
  • Înscris: 30.11.2017
A dat foamea in toţi. vor şi profesori aucm doar cu gimnaziu absolvit, salariile mărite de PSD fiind apetisante.

Sistemul este cam plin de specimene de genul care merg doar ptr salar, de aceea si o grămadă de conflicte prin scoli profesor elev, in care profesorii mai nou sunt agresati după sute de ani in care elevii erau agresati de profesor.

In primul rând ar trebui reduse salariile acestor cadre ca să rămână in sistem doar cei pasioanti.
Suplinitorii ar trebui să aibe salar diminuat.

In al doilea rând desfinţată suplinirea, suplinirea e exact asta când iti vine in scoala un oarecare ciumpalac de la capsuni sau de oriunde care n-a mai predat niciodată şi orele lui sunt un bâlci şi un circ continuu, directorul trebuind să facă ordine zilnic si să stea cu inima pietrificată nu care cumva să se intâmple ceva pe la ora ăluia să el răspunde mai degrabă, ălalalt fiind suplinitor isi bagă picioarele undeva si pleacă.

Sigur, e poate un loc si ptr asemenea cadre, dacă s epot numic cadre, la scolile rurale tgăneşti, unde ori că intră unul cu doctorat la oră, ori că intră ciobanul cu o oaie elevii ăia tot nimic nu invata decat alfabetul.

#34
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Pe lîngă studii superioare ai nevoie și de modulul pedagogic. Sfatul e să fugi cît poți de învățămîntul din Ro.

#35
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,979
  • Înscris: 30.11.2017
In 1996 luau bacul toţi. Era promovare 100%. Se dădea sport română şi incă o materie parcă şi se copia pe rupte. Orice prost lua bacul.

Filtrarea se făcea la facultate unde era admitere, bacul nu conta că il aveau toţi evident. Faptul că n-a facut facultate desi are bacul denotă că  e mediocru. este o realitate si nu o putem ocoli.

Omul se poate face profesor suplinitor necalificat la ţară la ţgani sau rromi dacă e lipsă de cadre, insă pe engleză sunt cadre destule că-s multi absolventi pe facultăţi de litere.

Insă ptr o scoală din oraş doamne fereşte să aibe copilul tău profesor cu bacul in 1996 si fără facultate si care de atunci a făcut taximetrie sau a lucrat la căpşuni. este un an de engleză sau altă materie respectivă, pierdut ptr copil, de fapt ptr clase intregi de elevi.

Limba engleză ptr predare inseamnă in primul rând un limbaj 95% British english (nu engleza pt muncitori pe care o stiu toţi care au mai umblat colo dincolo la slugăreli), apoi cunoştinte solide de civilizatie si cultură britanică şi americană.



Cine nu intra la facultate făcea armata 1 sau 2 ani.

Nu exista admitere cu dosarul ca acuma. Nu avea nici o pondere in admitere.

Bacul serios si valoros a venit in vremea guvernării C D R. In anul 1998 s-a dat primul bac adevarat de după anii 80 la care in vara au picat mai mult de jumate, iar in toamna au mai trecut o parte. Cred că era ministru domnul Marga de la Cluj. Ulterior bacul a tot fost "usurat".

Incepând cu guvernarea de după 2001 a domnului Adrian Năstase de la PSD bacul a inceput să devină tot mai usor, şi a fost iarasi putin resurscitat si făcut serior in timpul guvernarii PD-L prin anii 2009 sau 2010 cand era ministru domnul Funeriu.

#36
ppufin

ppufin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2014

View Postdorin_2k, on 12 august 2020 - 10:59, said:

Necalificat undeva într-un sat uitat de lume unde nu vine niciunul calificat.
La oraș: in niciun caz. Că e bătaie mare pe acele posturi.
ĂŽnsă vei avea o varza de ore, Ă®ntr-o școală mica unde poți să ai: engleza, sport, muzica, desen, biologie, etc ca să Ă®ți iasă 18 ore.
salut,ca necalificat poti sa predai orice?adica engleza,biologie etc?stii cumva xe trebuie invatat pt a intra ca necalificat in invatamant?ms

View PostCovertTwo, on 12 august 2020 - 13:50, said:



Nu, nu ai. Suplinitor si dai examen anual.
Daca nu se duce nici un calificat la acea școală, ce faci ? O inchizi ?
Iei pe unul care are bacalaureat si il pui pe ăla să predea. Decât deloc...
eu daca am terminat facultatea de inginerie pot sa fiu suinitor?in ce consta acest examen anual?se da din matematica sau romana?ms anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate