Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine a avut internet pe vremea dial-up-ului.

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prin ce te legai tu in 97 cu 2Mbps?!

#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Prin Eth coax 10Mb/s  direct la job!
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 12 August 2020 - 22:53.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasand laoparte lanul, practic erau conectat la internet printr-un E1? Asta da performanta in 97.

Imi aduc aminte ca aveam un modem extern conexant care era conectat la pc prin serial. Probabil un modem mediocru la timpul respectiv pe care l-am cumparat cu un pret exorbitant. Deh, atunci nu existau magazine online, luai ce gaseai.

Desi multa lume se plângea ca nu prindea usor linie libera la ora 10, probabil ca fiind într-un oras mic nu am avut problema asta. Practic nu prea tin minte sa fi sunat vreodată ocupat.

In schimb momentul ala al lunii cand venea factura de la Romtelecom e imposibil de uitat...

Edited by MembruAnonim, 12 August 2020 - 23:07.


#40
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Exact, era un flux E1 la job si am avut acceptul sa ma conectez la el.

#41
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Blestem perioada aia cand asteptam ora 23.00 sa ma conectez, intrucat era mai ieftin. Daca intram ziua ma omora la factura. Pierdeam noptile si de cele mai multe ori ma prindea dimineata. Cred ca mi-a afectat si sanatatea. Dupa o perioada, cei de la Romtelecom au coborat cu o ora mai devreme. Deja ora 22.00 era una cu mult mai accesibila.

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ Ion_Bumbu : era să ai ceva coaxial pe vremea aia. Dar nu am priceput dacă te conectai cu 2 Mega/secundă de acasă sau numai la servici?

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
primul calculator a fost in 2003 insa nu cu internet. internet am avut in 2007. deja vitezele erau mari, descarcam de pe DC++ in prostie. pana in 2003 doar salile de internet. nu auzisem de motoare de cautare asa ca retineam site-urile auzite de pe la altii si le vizitam. ma uitam si pe ceva poze sexi de pe ceva site-uri , ca clipurile greu mergeau

#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Aveam la job internet de 2Mb/s si un coax de 15m pina acasa.

#45
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Tin minte ca aparuse oferta la Romtelecom cu 6mbps pe ADSL. Ala a fost primul upgrade de la modemul de 56K. Am gasit un vecin cu telefon fix, si-a facut abonament dintr-asta, apoi am montat pe balconul lui un switch de 8 porturi din care ne-am tras toti internet. Cand venea factura, imparteam suma.
Intre timp, am cumparat un router si am interconectat mai multe retele LAN ale scarilor invecinate. Ajunsesem sa avem o mica retea de cartier cu vreo 120 de useri conectati. Foloseam BorgChat (un program pentru chat dezvoltat de niste romani) pentru a comunica cu tot cartierul, dar si pentru transfer de fisiere.

Jucam Counter Strike, Red Alert 2, StarCraft, dar si Championship Manager (predecesorul lui Football Manager).

#46
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
la inceputul lui 2000 a fost prima oara cand am auzit (si vazut foarte putin) de internet de la un coleg care tacsu' avea ceva afaceri si netul ii facilita comunicarea cu respectivii clienti. mai mergeam la el sa-mi scot referate pentru scoala dar cam atat a fost pentru vremea aia.

cand am dat serios de internet se afla prin 2002 la internet cafe. era plin de ele, in combinatie cu ps-uri. imi amintesc ca abia asteptam sa ies de la scoala vineri sa-mi rezerv o noapte intreaga pentru jocuri si internet de la 8 seara pana pe la 8 dimineata a 2-a zi. plateai jumate de pret la atatea ore parca. tin minte ca era full de oameni, bagam la jocuri de ne sareau creierii apoi cand ma saturam navigam pe internet.

prin 2003 am reusit sa ma leg la reteaua de cartier si aveam undeva la 128kb/s. fata de cafe-uri imi parea ca zboara si mai ales ca puteam naviga toata ziua. cel care ne furniza netul avea o conexiune destul de puternica prin satelit (nu stiu detalii dar era dumnezeu la vremea aia).

apoi prin 2006 reteaua a fost vanduta la RDS care au venit cu viteze smechere dar si imbunatatiri pe partea de infrastructura (nu mai cadea conexiunea asa des, cand aveai o problema sunai si poate chiar in ziua respectiva venea cineva sa te rezolve sau a 2-a zi, contrar cu ce se intampla acum cand astepti cu saptamanile).

tin minte ca prin 2002 piesele la pc-uri incepuse sa se ieftineasca considerabil. apareau tot felul de magazine de componente pc la tot coltul de strada (la fel au si disparut odata cu marketingul online). atunci am facut un salt urias de la P1 233 mhz (inainte avusem un 486DX2 66 mhz) la Duron 1200 mhz cu Riva tnt2 (care ulterior l-am schimbat cu GF 2 MX200). ma credeam mare smecher la vremea aia, apoi am aflat ca de fapt erau low-enduri de pe piata destinate saracilor. eh vremuri frumoase..

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ha, căutând ceva ieri, am găsit un modem intern (dacă nu e cumva placă de reţea) pentru dial-up. E pe I.S.A. De curiozitate m-aş conecta prin dial-up (sunt nostalgic, dar lol, așa ceva nu aș folosi în mod curent) să văd cum ar merge azi    :lol:   , dar nu cred că mai e posibil cu internetul actual.

#48
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
La ce numar de telefon te-ai putea conecta prin dial-up?

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 djl, on 14 august 2020 - 00:49, said:

Ha, căutĂąnd ceva ieri, am găsit un modem intern (dacă nu e cumva placă de rețea) pentru dial-up. E pe I.S.A. De curiozitate m-aș conecta prin dial-up (sunt nostalgic, dar lol, așa ceva nu aș folosi Ăźn mod curent) să văd cum ar merge azi    :lol:   , dar nu cred că mai e posibil cu internetul actual.
Pai nu-ți mai raspunde nimeni, nu mai există modemuri in centrale pentru dialup.

Tot ce ai putea sa faci e un laborator, asta dacă-ți doresti musai sa experimentezi dialup-ul.

#50
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Sunt cateva alternative free pentru dial-up. Asta e una din ele: http://www.smartcall...ment.php?doc=14

#51
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

 djl, on 14 august 2020 - 00:49, said:

Ha, căutând ceva ieri, am găsit un modem intern (dacă nu e cumva placă de reţea) pentru dial-up. E pe I.S.A. De curiozitate m-aş conecta prin dial-up (sunt nostalgic, dar lol, așa ceva nu aș folosi în mod curent) să văd cum ar merge azi Posted Image   , dar nu cred că mai e posibil cu internetul actual.

Daca ai chef de experimente, poti sa limitezi conexiunea din router sa iti dea 56K, cat ar fii putut sa iti dea un modem de tel... dar dupa ce o sa astepti cateva minute sa se incarce o pagina, o sa iti treaca....

#52
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Stie browserul direct sa limiteze la cat vrei tu.

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
era si site ce arata site-uri foarte vechi ce inca is pe internet
dar am uitat site-ul

#54
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
The Old Net

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate