Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cine a avut internet pe vremea dial-up-ului.

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Care a folosit Napster prin 2000? Cat mă chinuiam cu downloadul după ora 22 că era moka impulsul la Romtelecom.

#20
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Eu. Dar doar vreo cateva minute/ore pentru ceva mp3, pe cablu de romtelecom. In rest mergeam la netcafeuri daca aveam nevoie.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Nu era moca după ora 22. Era tariful cel mai mic. Între orele 22-7. Fusese o perioadă cu 3 tarife orare: http://www.ziaruldei...arie-1998~ni3vs
.Tarifele pentru abonamentele persoanelor fizice nu se modifica. La convorbirile locale se introduc sase paliere orare cu trei tarife diferite: tarif I (10.00 - 14.00, 19.00 - 21.00), in zona locala, tariful va fi de un impuls/minut, iar in zona interurbana, de opt impulsuri/minut; tarif II (14.00 - 19.00, 21.00 - 23.00, 7.00 - 10.00), zona locala - se taxeaza cu un impuls la doua minute de convorbire, iar in zona interurbana, cu sase impulsuri/minut; tarif III (23.00 - 7.00), convorbirile in zona locala vor fi taxate cu un impuls la patru minute, iar cele efectuate in interurban, cu patru impulsuri/minut. {Duminica si sarbatorile legale, intre orele 7.00 si 23.00, se aplica tariful II, iar intre orele 23.00 - 7.00, tariful III.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 12 august 2020 - 00:14, said:

Întrebarea poate să pară "iară din seria d.j.l.". Probabil parţial aşa e. Dar, cine a avut internet pe atunci se poate numi că a fost un iniţiat.

Eu am avut. In 1996, de la fundatia lui soros. Dadeau la oricine, dar trebuia sa minti si in cerere sa spui ca vrei sa-l folosesti in scop educational. Nu ma simt un initiat.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorin_2k, on 12 august 2020 - 09:14, said:

Care a folosit Napster prin 2000? Cat mă chinuiam cu downloadul după ora 22 că era moka impulsul la Romtelecom.

Am folosit la un moment dat si Napster. Dar pe la inceputuri foloseam ftp, gopher, ..mai tarziu Mosaic, Netscape, WebCrawler, MetaCrawler etc...

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am prins si BBS-urile. Am descarcat poze cu Samantha Fox dezbracata.

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 August 2020 - 09:41.


#25
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ăla nu a fost internet, când a apărut rds-ul ăla a fost internet.

#26
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Acum multi ani adica 1999-2001 faceam printre altele niste comert online,si plateam o avere pe legatura ISDN,adica 150-300 euro pe luna.Dar merita,din pacate adsl inca nu era disponibil ala adresa unde locuiam in peninsula.Apoi am avut conflicte intre modem-uri diverse si pc,Isdn era o tehnologie depasita,cred ca de aia,nu aveam drivere Windows.Si am renuntat,ca a devenit disponibila Alice Adsl...

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Primul PC l-am avut în 2003 şi, tot atunci, am iniţiat prima conexiune dial-up prin celebrul Xnet. Am prins versiunea iniţială a aplicaţiei, apoi au schimbat-o şi a început să dea rateuri.
Dar era deja 2004, iar în septembrie perfectam contractul pentru cablu TV. O lună mai târziu am făcut pasul mic pentru omenire, dar pasul uriaş pentru mine: trecerea de la dial-up la cablu. Eee... altă viaţă. Pozele cu femei goale se încărcau instant, nu în decurs de 5 minute/poză, o melodie se descărca în aprox. 5 minute (minutul de melodie/minutul de download), apoi lucrurile au evoluat tot mai mult spre bine.
Nu foloseam torrents, iar până la protocolul DC++ căutam servere de melodii. Găseam, dar tot mai puţine pe măsura trecerii timpului. De exemplu, pentru muzică jugoslavă (sârbească, bosniacă, croată) foloseam site-ul nostalgija.com, pentru melodii din restul lumii foloseam yourmp3.net. Nu ştiu dacă mai funcţionează vreunul.
Apoi am trecut la DC++, de unde pot spune că am descărcat peste 500 GB de muzică. La filme nu m-am băgat, aveam un coleg care, similar cu înaintaşii lui în domeniu, aducea stick-uri cu noutăţi (înaintaşii foloseau casetele video).
Apoi am descoperit Azureus, dar, spre deosebire de DC++, mergea mult, mult mai prost.
Acum există YouTube, puţine sunt melodiile care nu sunt acolo.
Am vrut să folosesc Napster, dar m-am trezit exact în momentul în care a fost închis.

Până la apariţia Internetului, adică 1993-1997, aveam legitimaţii la un centru de închiriat CD-uri şi un prieten cu CD player şi deck.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image  groaznic. pe la inceputurile 2000 am avut dial-up prin romtelecom.
Mergea ok (nu aveam pretentii de descarcat, sa mearga IRC-ul si era bine) dar fiind si fixul folosit intens, se lasa cu "scandal". Cand dai drumul la 3 copchii pe net, sansele sa folosesti fixul pentru "povestile de seara" erau deja minime.

Apoi trecut pe ceva retea de sat, unde toata lumea statea cu shared directories in windows de vedeai ce are tot satul. Altii si le puneau pe dc++, mai finut. Aici deja se rezolvasera toate problemele ssi aparea una noua:
puteam sta pe net cat voiam si nu se mai certa nimeni
stateam de la 2pm pana pe la 11pm cu ochii lipiti de monitor (ma rog, cu randul :lol: )

#29
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003
US Robotics la jumatatea anilor '90. Unul sau doua s-au ars.

#30
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Pe vremea aia, pana prin 2002, PC-urile erau scumpe pentru veniturile oamenilor de rand, iar SH nu prea se gaseau si erau si alea scumpe. Dupa 2003 a aparut o vasta piata a componentelor SH, au aparut forumuri, anunturi pe messenger, ODC, pe peretii caminelor de studenti.
In 2003 mi-am luat si eu, SH, un P4 933Mhz, 256RAM, placa video Riva TNT2. Am dat pe el 4milioane(400lei). Nu  stiu exact cat ar reprezenta in EURO, acum , 400lei, stiu ca salariul minim era 330lei dar nu aveai puterea de cumparare pe care o ai acum cu salariul minim.
Prin  2000-2001, unui coleg al carui parinte era mare director bugetar, ii luase fiului sau un AMD K6-II, 30 milioane! Nu mai avea nimeni PC la vremea aia. Iar la 2 ani dupa asta, eu deja mi-am luat acel P4 SH.
Internet aveau doar cei cu venituri bune, dar nici  PC-uri nu erau asa multe.

#31
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am avut primul calculator cu Windows prin 2002, cred.
Tin minte ca l-am cumparat pe componente, din economii, din bursa de liceu, din "cadouri" de la rude, azi procesorul, peste 2 luni placa de baza etc.
Bani nu erau.
Am stat mult timp fara CD-ROM, cu un HDD la mana a 14-a si cu un monitor de 14" care suporta doar 640x480.
Asa erau vremurile, cel putin la mine.

In 2003 am facut rost de un cont de Xnet. La mare cautare erau. Programul era doar o seara sau 2 pe weekend, 2 ore pe "sesiune" si stres la factura Romtelecom.
Modemul, intern, de 56, fusese inclus in cutia placii de baza.
Incepand cu ora 10, 10 si ceva, ca si colegii de mai sus, incercam sa ma conectez, recordul era de 5 minute, dar am stat si 30-40 pana sa prind.
Baza era mIRC, un pic de DC++, Kazaa, Imesh, mail.
Trageam mp3-uri, 5 k/s era o viteza buna, conta si sa ramana cel de la care trageam online, daca nu, nu.
Scriam mailurile offline, in Notepad, ca sa nu pierd vremea cand eram conectat.

Mi-am amintit ca prin 2003 sau 2004, Xnet a schimbat regula (aur pentru mine) pe care o avea, si anume sa fie nelimitate orele de dial-up pe factura Connex. Plateai doar pe factura Romtelecom. Au schimbat atunci si au pus 10 ore gratis, restul pe factura abonatului Connex.
Persoana care imi daduse contul de xnet atunci s-a suparat pe mine.

Tin minte si acum sunetul de conectare, recunosteam dupa tipar daca merge sau nu. Imi pare ca semana cu sunetul de incarcare de pe casetele cu jocuri, la Spectrum.

Edited by ambr0zie, 12 August 2020 - 12:40.


#32
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ăla a fost bombă, jocuri și programe pe casetă audio, casetofonul era loader-ul avea cronometru, de la minutul x la minutul y jocul z și jocurile se încărcau aiurea, nu știu erau poate sparte, piratate că păreau incomplete de parcă nu se încărcau cum trebuie nivelele.
Bineînțeles caseta era trasă cu numele jocului bătut pe mașina de scris.

Edited by calbog, 12 August 2020 - 13:28.


#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Am avut internet pe cablu de la primul calculator pe care l-am cumparat din mare saracie prin 1997-1998.
Prin dialup am folosit cu primul laptop pe care l-am cumparat, de data asta din mare bogatie si generozitate prin 2003-2004 deoarece a costat de vreo 8-9 ori mai mult decat primul PC. Thinkpad R50e, o bijuterie de leptop si leptopul pe care l-am iubit cel mai mult. Si acum functioneaza, ultima data i-am dat drumul acum vreo 2 ani si bateria inca mai mergea doua minute.
Ma conectam prin mufa RJ11 la clienti acasa prin telefon prin clicknet. Era o chestie...
Dar i-am cumparat relativ repede un modem PCMCIA mare, grosolan care nu a vrut sa mearga decat pe Vodafone.
Apoi am mers pe modemuri externe, am avut vreo 3 deoarece le rupeam mufa repede. Unul pe Orange, altul pe Zapp, la un moment dat umblam cu 3 modemuri dupa mine, dar aveam internet si pe camp.
Primul modem care m-a uimit a fost un Huawei, pe vremea aia nu auzisem de firma aia. Era la ani lumina fata de toate celelalte si a costat si cel mai putin. Pe ala l-am adaptat in sensul ca i-am scos mufa USB si am lipit cablul de conectare direct in laptop sa nu o mai rup. Modemul in sine l-am lipit cu banda dubluadeziva pe marginea stanga a ecranului si umblam asa cu el.
Asociatul meu a vrut acelasi lucru si i-am facut si lui la fel.
Apoi l-am inlocuit cu un alt Huawei care mergea 3G.

Urmatorul laptop pe care l-am luat de pe  okazii l-am cumparat sa suporte modem intern. Am tinut foarte mult sa am modem intern, tin si acum. Fara modem intern la mine un laptop nu valoreaza nimic.
Asadar urmatorul laptop a fost doar un pic peste R50e ca si performante, desi l-am luat la multi ani distanta. A fost un T61p deoarece doar la acest model i-am gasit modem WWAN compatibil pe okazii la un pret decent.
Dupa aia, evident, toate laptopurile pe care le-am lat au avut modem intern.
Seria Thinkpads a pastrat insa si mufa RJ11. Cel putin pe piata americana inca se mergea pe DSL cu RJ11, americanii erau la un moment dat foarte inapoiati cu tehnologia, desi de la ei a plecat internetul. Am un prieten care platea 100 de dolari la un moment dat pe internet undeva in SUA undeva intr-un technology hub si noi plateam de 5 ori mai putin pe un internet de 10 ori mai rapid undeva prin Berceni.
Europenii au inventat strazile dau americanii au cele mai bune strazi si invers cand e vorba de networking.

Edited by maccip, 12 August 2020 - 13:54.


#34
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Eu.
Dar nu mult timp ca era scump al dracu/

#35
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008

View PostIon_Bumbu, on 12 august 2020 - 00:53, said:

Cred ca prin 93-94 ma conectam printr-un Zyxel 1496.
Inca`l mai am.

Ma indoiesc sa te fi conectat tu prin 93-94 pe dial-up de acasa. Poate dupa 1996... Pe vremea la care faci tu referire de-abia se lansase Mozaic Browser (ehe... ce vremuri).
In cazul meu regulat din vara lui 1996 si pana a aparut pe CATV in 2002.

Edited by macette, 12 August 2020 - 18:36.


#36
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
O fi insa erau deja o groaza de BBS-uri prin Timisoara si la alea ma legam la inceput, prin 97 aveam 2Mb/s acasa.
Si acuma`mi pare rau ca am pierdut disketele de Win1.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate