Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Problema Chimie Admitere 2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
61.La clorurarea la lumina a metanului se obtine un amestec de derivati clorurati format din: clorura de metil, clorura de metilen,cloroform,tetraclorura de carbon si metan nereactionat in rasport molar 3:2:1:1:1 .Volumul de metan (c.n) pentru a obtine 85 de g de clorura de metilen este :

Variante de raspuns: A.22,4 L
  B.44,8 L
  C.89,6 L
  D.122  L
  E.179,2 L


Care este metoda de rezolvare pentru o astfel de problema ?







Multumesc!

#2
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 angajatul_anonim, on 11 august 2020 - 19:40, said:

61.La clorurarea la lumina a metanului se obtine un amestec de derivati clorurati format din: clorura de metil, clorura de metilen,cloroform,tetraclorura de carbon si metan nereactionat in rasport molar 3:2:1:1:1 .Volumul de metan (c.n) pentru a obtine 85 de g de clorura de metilen este :

Fiecare dintre compusii clorurati mentionati contine cate un atom de C si se formeaza deci dintr-o singura molecula de CH4 ce a reactionat cu o cantitate corespunzatoare de Cl. In particular, pentru 2 moli de clorura de metilen (CH2Cl2), produsii finali mai contin 3 moli de clorura de metil (CH3Cl), si cate un mol de cloroform (CHCl3), tetraclorura de carbon (CCl4) si metan neractionat; toti acest produsi provin din 3 + 2 + 1 + 1 + 1 = 8 moli de metan initial.
Masa molara a clorurii de metilen este 12 + 2*1 + 2*35,5 = 12 + 2 + 71 = 85 g/mol, deci cele 85 g de CH2Cl2 inseamna fix un mol de substanta care provine din 1/2*8 = 4 moli initiali de CH4. Dat fiind ca un mol de gaz ocupa 22,4 L in c.n., 4 moli vor ocupa 22,4*4 = 89,6 L.

Edited by mdionis, 11 August 2020 - 21:28.


#3
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 angajatul_anonim, on 11 august 2020 - 19:40, said:

61.La clorurarea la lumina a metanului se obtine un amestec de derivati clorurati format din: clorura de metil, clorura de metilen,cloroform,tetraclorura de carbon si metan nereactionat in rasport molar 3:2:1:1:1 .Volumul de metan (c.n) pentru a obtine 85 de g de clorura de metilen este :

Variante de raspuns: A.22,4 L
  B.44,8 L
  C.89,6 L
  D.122  L
  E.179,2 L
Attached File  La clorurarea la lumina a metanului se obtine un amestec de derivati clorurati format din.doc   44K   14 downloads

#4
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Mulțumesc!

Mulțumesc!

#5
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
3.Se sintetizeaza metacrilat de metil din acetona .Daca s-au obtinut 160 de g de metacrilat de metil din 145 ml de solutie acetona (p=0,8 g\cm3),randamentul global al procesului este ?

Variante de raspuns: A.75% B.80% C.85% D.90% E.98%


Care este metoda de rezolvare pentru acest tip de problema ?




Multumesc!

72.O proba avand masa de 25,6 g dintr-o solutie de 1-hexena in n-hexan decoloreaza total in absenta luminii si la rece 320 g solutie de brom in CCl4 de concentratie 5%.Raportul molar 1-hexena : n-hexan este ?


Variante de raspuns: a) 1:1
  b) 1:2
  c) 2:1
  d) 3:2
  e) 1:3


Cum se rezolva aceasta problema ? :)


Multumesc!

67.Care este volumul solutiei acide de KMnO4 1M.care oxideaza cantitativ 156 g de amestec echimolar de metanol si etanol ?


Variante de raspuns: A.1litru  B.2litri  C.3litri  D.4litri  E.5litri

Care este metoda prin care se rezolva si aceasta problema?

Multumesc!

#6
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

 angajatul_anonim, on 12 august 2020 - 19:48, said:

3.Se sintetizeaza metacrilat de metil din acetona .Daca s-au obtinut 160 de g de metacrilat de metil din 145 ml de solutie acetona (p=0,8 g\cm3),randamentul global al procesului este ?

Variante de raspuns: A.75% B.80% C.85% D.90% E.98%


Care este metoda de rezolvare pentru acest tip de problema ?


În primul rând trebuie să scrii etapele transformărilor de la acetonă la metacrilat de metil.
Apoi trebuie să observi că aceste reacții sunt mol-la-mol, deci stoechiometric, dintr-un mol de acetonă obții un mol de metacrilat de metil, la un randament de 100%.
Calculează numărul de moli de acetonă intrată în procesul de transformare și numărul de moli de metacrilat de metil obținut.
Faci raportul și amplifici cu 100.

(Ai întrebat cum se rezolvă problema).

Hint: dacă nu știi succesiunea de transformări de la acetonă la metacrilat de metil aceasta este:

Acetonă + HCN ------> A (cianhidrina acetonei)
A + 2H2O ----------------> B (acid 2-hidroxi-izobutanoic) + NH3
B ------(eliminare intramoleculară de apă)------> C (acid metacrilic sau acid izobutenoic)
C + CH3-OH ----> D (metacrilat de metil) + H2O.

Aplică cele de precizate mai sus și revino cu un feed-back.

Succes!

P.S. Postează problemele pe rând și așteptă răspunsul.

#7
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

 angajatul_anonim, on 12 august 2020 - 19:48, said:

72.O proba avand masa de 25,6 g dintr-o solutie de 1-hexena in n-hexan decoloreaza total in absenta luminii si la rece 320 g solutie de brom in CCl4 de concentratie 5%.Raportul molar 1-hexena : n-hexan este ?


Variante de raspuns: a) 1:1
  b) 1:2
  c) 2:1
  d) 3:2
  e) 1:3


Cum se rezolva aceasta problema ? Posted Image


Multumesc!


Attached Files



#8
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

 angajatul_anonim, on 12 august 2020 - 19:48, said:

67.Care este volumul solutiei acide de KMnO4 1M.care oxideaza cantitativ 156 g de amestec echimolar de metanol si etanol ?


Variante de raspuns: A.1litru  B.2litri  C.3litri  D.4litri  E.5litri

Care este metoda prin care se rezolva si aceasta problema?

Multumesc!

Am atașat și această rezolvare.
Acestă problemă a fost dată în anii 80 la o etapă județeană a Olimpiadei de chimie. Chiar dacă am obținut rezultatul final urmărit (calificarea la etapa națională), modul de rezolvare a problemei mi-a adus o muștruluială pe cinste în fața clasei; scrisesem că metanolul se oxidează la acid formic și rezultatul bineînțeles că a fost total greșit, iar cum nu au existat variante de răspuns am fost convins că am rezolvat corect! Posted Image

Succes!

Attached Files



#9
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Mulțumesc! O sa le postez pe rând data viitoare :)

#10
danaff

danaff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.05.2015
Bună seara. Am și eu o problemă
Prin descompunerea termică a 2*10 la-2moli propan rezultă un amestec gazos ce se supune analizei pentru a determina randamentul fiecărei reacții după cum urmează:
- prin tratarea cu soluție de brom a 1/2 din amestecul rezultat se decolorează 3,4 g soluție de brom 40%
-cealaltă jumătate tratată cu clor la 390 de grade Celsius formează 267,75*10 la-3 gclorură de alil. Se cere :
a) randamentul transformării propanului
b) compoziția în procente molare A amestecului rezultat prin descompunerea termică a propanului.
Răspuns randament 85%
Compoziție 27,02% etena și Metan 18, 92% propenă și hidrogen 8,11% propan.


Bună seara. Am și eu o problemă
Pentru analiza randamentului reacției de cracare termica a butanului se ia o probă  de produs și se analizează astfel:
-1/4 din probă este supusă ardei și rezultă 8,8 g CO2
-1/4 din proba aditioneaza brom consumandu-se 18 g soluție 40%
- restul reacționează cu clorul la 500 grade Celsius rezultând 9,23 g derivat monoclorurat cu masa moleculară medie 65,92g/Mol
Se cere
- randamentul de transformare a butanului
- volumul fiecărui component obținut din 448 m3 butan
Răspuns
Randament 90%
179,2 m3 propena și Metan
224 m cubi etenă și etan
4,48 m cubi butan netransformat


#11
danaff

danaff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.05.2015
Am rezolvat prima problema. Mi-am dat seama unde greșeam. Mulțumesc

#12
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 danaff, on 26 august 2020 - 21:45, said:

Am rezolvat prima problema. Mi-am dat seama unde greșeam. Mulțumesc
Attached File  Pentru analiza randamentului reacției de cracare termica a butanului se ia o probă.doc   43.5K   4 downloadsAttached File  Pentru analiza randamentului reacției de cracare termica a butanului se ia o probă.doc   43.5K   4 downloads

#13
danaff

danaff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.05.2015
Mulțumesc frumos!

#14
Chimieliceu

Chimieliceu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.09.2020
Bună seara. Am și eu următoarele probleme :
1. A și B sunt două hidrocarburi alifatice aciclica, care nu sunt izomere, au aceeași formulă brută, dar aparțin unor clase de substanțe diferite. Dacă A conține 10%H, iar hidrocarbura C obținută prin hidrogenarea parțială a lui B are 3 izomeri geometrici și aceeași NE ca și A se cer:
a) formulele moleculare, structurale și denumirile celor trei hidrocarburi
b) numărul izomerilor de poziție corespunzători formulei moleculare a lui C precizând câți  dintre ei prezintă izomeri geometrici
c) structura și denumirea unei hidrocarburi D izomera cu C care nu reacționează cu Tollens și are un atom de carbon primar și unul cuaternar
d) produșii reacției de oxidare a lui C cu KMnO4/ H2O, KMnO4/ H  și O3/ H2O
e) pentru D scrie structurile produșilor obținuți în reacțiile cu Cl2 la 500 grade Celsius cu Cl2/ aq Cl2/CCl4, HClși KMno4 /H2O

2. Aciditatea acetilenelor marginarle are valoarea pka=25. Calculează constanta de echilibru la formarea acetilurii de sodiu prin reacția unei alchene marginale cu:
a) soluția apoasă de NaOH pka=16
b) amidura de sodiu pka=35
Scrie ecuațiile reacțiilor și formulează o concluzie privind deplasarea echilibrului în fiecare dintre aceste reacții.

Mulțumesc pentru răspunsuri!



#15
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Chimieliceu, on 03 septembrie 2020 - 21:16, said:

Bună seara. Am și eu următoarele probleme :
1. A și B sunt două hidrocarburi alifatice aciclica, care nu sunt izomere, au aceeași formulă brută, dar aparțin unor clase de substanțe diferite. Dacă A conține 10%H, iar hidrocarbura C obținută prin hidrogenarea parțială a lui B are 3 izomeri geometrici și aceeași NE ca și A se cer:
a) formulele moleculare, structurale și denumirile celor trei hidrocarburi
b) numărul izomerilor de poziție corespunzători formulei moleculare a lui C precizând câți  dintre ei prezintă izomeri geometrici
c) structura și denumirea unei hidrocarburi D izomera cu C care nu reacționează cu Tollens și are un atom de carbon primar și unul cuaternar
d) produșii reacției de oxidare a lui C cu KMnO4/ H2O, KMnO4/ H  și O3/ H2O
e) pentru D scrie structurile produșilor obținuți în reacțiile cu Cl2 la 500 grade Celsius cu Cl2/ aq Cl2/CCl4, HClși KMno4 /H2O
Attached File  A și B sunt două hidrocarburi alifatice aciclica .doc   52.5K   1 downloads

#16
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Chimieliceu, on 03 septembrie 2020 - 21:16, said:

2. Aciditatea acetilenelor marginarle are valoarea pka=25. Calculează constanta de echilibru la formarea acetilurii de sodiu prin reacția unei alchene marginale cu:
a) soluția apoasă de NaOH pka=16
b) amidura de sodiu pka=35
Scrie ecuațiile reacțiilor și formulează o concluzie privind deplasarea echilibrului în fiecare dintre aceste reacții.

Pentru problema asta imi poti da un rezultat ?

#17
Chimieliceu

Chimieliceu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.09.2020
Pentru problema 2 răspunsurile sunt
A. Kc=10^-9
B.kc=10^-10
Mulțumesc mult!

#18
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
604.O hidrocarbura cu formula moleculara C5H10 formeaza cu CL2 la 500 grade C un singur compus monoclorurat si prin oxidare cu K2Cr2O7 (H2SO4) formeaza acid 2-metilpropionic.

Hidrocarbura este:


A. 1-butena    B. 3-metil-1-butena    C. 2-metil-1-butena    D. 2-pentena    E. Izoprenul


Cum se rezolva aceasta problema?





Multumesc frumos! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate