Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sfat recomandare schiuri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

În urmă cu 4 ani am schiat pentru prima dată și mi-a plăcut. În medie, merg la schi de 4 ori pe sezon, câte 10-20 coborâri pe pârtii ușoare-medii ca dificultate (ex. Clăbucet Variantă). Nu prea am avansat la ultimele ture și voi apela la un instructor când începe sezonul. La fel și prietena.

Inițial închiriam echipament pentru că nu știam dacă e de mine ori ba. Acum avem echipament complet dar schiurile sunt primite și nu sunt grozave, având ceva lovituri.

Întrebarea mea ar fi, amatori fiind, care achiziție ar fi mai potrivită? Schiuri ieftine în jur de 500-700 lei, ori schiuri sh la aceeași bani? Am văzut fel și fel pe OLX, dar nu știu cum să le verific.

Pentru ea 155cm înălțime:
https://www.emag.ro/.../pd/D2SR6VBBM/?
sau
https://www.decathlo...3.html#v2425092

Pentru mine 175cm înălțime:
https://www.decathlo...id_8505075.html
sau
https://www.emag.ro/...5/pd/D4YG7GBBM/

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
cumperi schiuri să stai izolat cu ele?

#3
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Alege Fischer.

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 EMPP, on 11 august 2020 - 10:53, said:

cumperi schiuri să stai izolat cu ele?
Esti sau te faci?

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007
Vezi aici, incearca sa le cumperi online din strainatate, in perioada asta poti gasi reduceri mari.

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 aiulianctin, on 11 august 2020 - 10:09, said:

Eu as spune sa mergi in decathlon sau alt magazin specializat, sa iti faca baietii recomandari. Sunt mai multe criterii de care trebuie sa ti cont.
Dupa ce ai inteles cat de cat, cumperi din magazin sau second hand (de preferat sa le vezi inainte de cumparare).

#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Sunt curios cum vor face izolarea socială la cozile de la telescaun sau telegondolă.

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Distanta + masca? Nu vi se pare ca deraiati de la subiect?

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
Mie mi-a adus adus in prieten ce comercializa masini din Germania ,schiuri semiprofesionale marca Head din fibra de carbon cu insertii de titan la 30 euro ambele bucati.Cand am cautat modelul pe net sa vad cat au costat de noi m-a luat cu lesin(foarte scumpe).Le-a gasit la un autokaus de masini second de vanzare Posted Image .Foarte jmechere schiurile .Daca ai ceva cunostinte care fac drumuri pe acolo(Europa de Vest) poti gasii ceva de genul ,calitate foarte buna la preturi excelente.Succes.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
La schiuri orienteaza-te la branduri, nu stiu cat de calitative sunt marciile proprii ale magazinelor de articole sportive. Fischer este o companie cu traditie, as merge pe acest model. Alternativ mai ai si alte firme mari, precum Head, Rossignol, Atomic.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 honeymik, on 11 august 2020 - 11:41, said:

Distanta + masca? Nu vi se pare ca deraiati de la subiect?
Nu pt ca n-are sens sa-ți iei schiuri dacă vor fi închise instalațiile pe cablu. Distanță?  Pai in Poiana era coada de 1 km fara nici o distanță. Dacă vor impune distanță coada ar putea ajunge pana în Brașov.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

 honeymik, on 11 august 2020 - 11:03, said:

sa ti cont.

adică să mergi să-ți recomande rols  ca pe urmă să mergi să cumperi trabant second.tu esti

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cum spui ca nu ai invatat inca sa skiezi, recomandarea mea este sa-ti iei SH-uri, atat pentru tine cat si pentru prietena ta.
O pereche acceptabila este in jur de 400 lei. Oricum, avand in vedere starea partiilor din Romania (mai ales cele din Predeal/Azuga), nu merita sa cumperi de noi si apoi sa plangi dupa bani. Poti in schimb, si recomand, ca claparii sa fie noi. Poti avea noroc sa gasesti clapari la care sa poti spala in masina ciorapii fara sa se dezlipeasca, dar daca o fac, nu mai ai cum sa-i lipesti.

#14
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări, am comandat până la urmă schiurile:

https://www.emag.ro/.../pd/D2SR6VBBM/?

https://www.emag.ro/...5/pd/D4YG7GBBM/

Cele mici le-am dat retur, iar din neatenție am încurcat legăturile. Am schiuri Fischer RC ONE 74 TPR cu legături Fischer RC4 Z12 în loc de RS10 PR. Oare ar trebui să îndrept greșeala? Legăturile se potrivesc pe schi. Care să fie diferența dintre ele în afară de culoare și formă?

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este foarte grav!
Sa nu mai faci vreodata asta!
Posted Image
SIngurul lucru importat este greutatea suportata ca sa poti regla legaturile. Iar aici trebuie sa fie in la fel cu skiurile. Sa spunem ca esti mai corpolent, trebuie sa-ti cumperi skiuri mai rigide, mai rezistente, care sa-ti suporte greutatea si legaturi in consecinta, pe care le reglezi sa-ti sara din picioare altfel decat cei cu greutati normale. Dar aici e mai mult de vorbit...
In principiu, toate legaturile se potrivesc pe toate skiurile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate