Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a VIII-a)

* - - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6824 replies to this topic

#1
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
În iunie s-au înregistrat în România cu 824 mai multe decese (pe total, indiferent de cauze) decât în mai 2020 și cu 544 mai multe decât în luna iunie 2019. Decesele cauzate de coronavirus – sub 2% din total.

https://www.biziday.ro/in-iunie-s-au-inregistrat-in-romania-cu-824-mai-multe-decese-pe-total-indiferent-de-cauze-decat-in-luna-precedenta-si-cu-544-mai-multe-decat-in-luna-iunie-2019-decesele-cauzate-de-coronaviru/?source=biziday&fbclid=IwAR3T_z3mIIhzQ_psLGiA58hi43sDtLrMBRRoGBycDjuk0mOqDi9qtBbLodM

Interesant ca in ciuda pandemiei de coronavirus, exceptand luna iulie, s-au inregistrat mai putine decese in 2020 decat in 2019.
Attached File  5.jpg   161.02K   33 downloads

Numarul casatoriilor a fost se pare drastic afectat de catre starile de urgenta/ alerta, nicio surpriza.
Attached File  2.jpg   91.46K   28 downloads

Numarul nou nascutilor pentru lunile aprilie - iunie a scazut abrupt in 2020 fata de anii de dinainte.
Attached File  3.jpg   101.15K   16 downloads
Attached File  1.jpg   83.76K   33 downloads

Iar in final, se pare ca starea de urgenta si lockdown-ul cam streseaza populatia urbana, camarutele de 30 mp probabil avand un rol important in asta.
Attached File  4.jpg   93.46K   46 downloads

INSSE

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Iarasi cu statistici decese... in starea de urgenta impactul altor boli comorbide contagioase e mai redus caci masurile implementate sunt panaceu si pentru alte boli. Deasemenea mai putin trafic, mai putine accidente rutiere etc... in plus numarul deceselor nu e matematic strict, variaza de la an la an.

Edited by andreic, 11 August 2020 - 00:59.


#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sa stii ca aia cu camarutele mici e adevarata. pe 30 aprilie i-am zis prietenei ca luam pisica si mergem la parintii mei la tara, ca eu nu mai suport sa stau in casa. a carait putin ca s-ar putea sa mai certe cu parintii mei, dar pana la urma a acceptat. daca zicea nu, o lasam cu pisica si plecam.
la tara lumea isi vedea normal de viata de ziceai ca nu e adevarat, chiar daca in teorie eram toti consemnati in case si se iesea doar cu declaratie. singura diferenta  era ca nu au mai fost turisti si rude venite "de la oras" de 1 mai. ma plimbam seara pe strazi pustii ca will smith in "I am Legend"

Edited by rex, 11 August 2020 - 01:20.


#4
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Cum ziceam, sansele ca sa scada numarul de 1300 noi infectati pe zi mi se par foarte mici in lunile ce vin.

Va rog opinii.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu-mi fac griji la o mie,doua pe zi.. Testele sunt facute cum sunt. Adica erori mari. Nu le poti lua de bune.
Una peste alta, anul asta pana acum, sunt mai putini morti ca anul trecut cam peste tot in lume. Multi nu vor sa priceapa lucrul asta, fiind sub imperiul terorii.
Chiar si in Italia,mortalitatea este mai scazuta anul asta.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 mediasick, on 11 august 2020 - 05:29, said:

Cum ziceam, sansele ca sa scada numarul de 1300 noi infectati pe zi mi se par foarte mici in lunile ce vin.

Va rog opinii.
PAi ce opinii vrei ?  Trebuie sa fim responsabili si sa incetam sa mai luam in ras ce se intampla. Virusul e pe bune si trebuie tratat cu maxima seriozitate...altfel in stilul asta ciobanesc cu care ne sfideaza unii..chiar o sa ajungem rezervatie naturala, parc natural corona europei si ne inchid toti granitele

#7
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
va zic o chestie, constatata empiric
pana sa sara pragul la 1000+ infectari pe zi, nu am auzit de prieteni, cunostinte, rude care sa aibe aceasta problema

acum insa, am inceput sa aud

pasamite aceasta pare a fi limita peste care (statistic) sansa de a auzi de cineva cunoscut care are buba este deja certitudine

daca e vreun matematician/statistician, sa ne explice acest feeling (daca e real) ii multumesc anticipat

Edited by mediasick, 11 August 2020 - 06:16.


#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 mediasick, on 11 august 2020 - 06:13, said:

va zic o chestie, constatata empiric
pana sa sara pragul la 1000+ infectari pe zi, nu am auzit de prieteni, cunostinte, rude care sa aibe aceasta problema

acum insa, am inceput sa aud

Medicul meu de familie a murit de Covid 19 pe data de 2 iulie. In presa spuneau in mod eronat ca a avut comorbiditati. A avut un AVC usor cu 2 ani inainte. Multi o duc boala pe picioare, se insanatosesc nu spun nimic la nimeni. Pe 25 iunie l-au dus la spital, letargie, probleme respiratorii...... pe 2 iulie ne-a parasit. RIP,era un tip deosebit!

#9
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sunt curios cat va mai dura magaria asta pe fata,cu implicatii grave asupra sistemului medical si asa precar si nepasator fata de sanatatea populatiei,asupra generatiilor urmatoare care nu au inca cunostinte elementare de biologie.
Prostia asta a legiferat eutanasierea batranilor si a cronicilor si condamna copiii la isterie fata de orice lucru nu a fost dezinfectat ca in spital,o viata de zombie fara socializare,autism generalizat.
Asta va doriti pentru copiii vostri?
Ce nu se intelege e faptul simplu ca omul nu poate trai sub un clopot de sticla,cu pastile si biocide,noi trebuie sa ne adaptam la mediu,nu invers.
Si, la urma urmei,cine crede ca virusul va dispare in ceata,asa cum a aparut?
Cand va spune OMS?
Hai sa gandim cu creierul,nu cu smartphone-ul.

Edited by nino852, 11 August 2020 - 06:32.


#10
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 andreic, on 11 august 2020 - 00:49, said:

in starea de urgenta impactul altor boli comorbide contagioase e mai redus caci masurile implementate sunt panaceu si pentru alte boli.
Asa este daca nu ai avut contact cu lumea nebuna din spitale in perioada asta.
Iti spun eu,daca ai norocul sa te bage in seama cineva,astepti mult si bine sa fii tratat,daca nu ai COVID poti sa mori linistit.
Nici pe vremea lui ceasca nu era mizeria asta,rezolvai imediat cu spaga,acum astepti la poarta sa-ti spuna paznicul daca bolnavul pe care l-ai dus mai traieste.
La asta s-a ajuns in Romania in anul 2020.
Mediul perfect pentru incapabili si impostori.

Edited by nino852, 11 August 2020 - 06:41.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 nino852, on 11 august 2020 - 06:32, said:

Ce nu se intelege e faptul simplu ca omul nu poate trai sub un clopot de sticla,cu pastile si biocide,noi trebuie sa ne adaptam la mediu,nu invers.

Pai baiul e ca omul asa a trait si pana acum, sub un clopot de sticla cu pastile si biocide. Cei bolnavi, mai ales.

Caci omul s-a "dezadaptat" de la mediu foarte mult in ultimele milenii, noi nu prea mai suntem decat pe jumatate sau pe sfert parte din lantul trofic.

Nu mai rezistam la boli, la efort, la frig sau la cald decat inveliti de tot felul de chestii artificiale (pantofi, haine, aer conditionat, suport medical pentru probleme, etc).

Cat esti sanatos, esti tanar si te doare-n... pix de restul mediului, ai impresia ca esti Superman, ca pe tine nu te doare nimic. Ei, dar daca te-ai imbolnavit, una-doua ai dat fuga cu botul pe labe sub clopotul de sticla al spitalelor, al medicinii. Asa era si inainte de pandemie.

Acum, avem o problema la care nu e adaptat nimeni in afara de aia asimptomatici, a iesit boala in lume, deci ne ferim de ea ca sa nu ajungem oricum sub clopotul de sticla.

Dar a fi asimptomatic e chestie de noroc, de loterie, deci de-asta si masurile de precautie.

Edited by Phobos, 11 August 2020 - 06:47.


#12
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

 andreic, on 11 august 2020 - 00:49, said:

Iarasi cu statistici decese... in starea de urgenta impactul altor boli comorbide contagioase e mai redus caci masurile implementate sunt panaceu si pentru alte boli.
Din contra, celelalte decese cresc deoarece spitalele nu au grija corespunzator de celelalte categorii de bolnavi, resursele fiind alocate disproportionat pentru covid(si taiate de la altii in acelasi timp)

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
cum zice franceju: folow the money!
un calcul banal, cu date cunoscute: eu locuiesc in Prahova, lucrez in domeniu, cam stiu cum stau lucrurile. deci avem 2 spitale inchise total, fiecare cu o capacitate de cca 300 de locuri. plus sectii in alte spitale (sectii in sp judetean, saloane/pavilioane in sectiile exterioare ale sp judetean).
un total de minim 800 locuri.
la un calcul minimal de 200 lei/zi de spitalizare(vorbim de spitalizari ptr boli cronice, fara operatii sau investigatii foarte complexe). presupunem ca acele 800 de locuri nu sunt ocupate in permanenta(multi bolnavii sunt externati in wekeend).
ok: 700 locuri x 200le/zi= 140.000 lei/zi. x 20 zile= 2.800.000 lei/luna, bani pe care statul nu-i mai cheltuie cu pacientii ,,de rand" doar intr-un judet. la nivel national sunt cel putin 20 mil euro/luna, bani care nu raman in buget! salariile se platesc din alti bani, pe partea de covid se folosesc si bani de la UE, deci pana la urma, ptr stat e rentabila boala!
am vorbit recent cu un medic dintr-un spital suport: spitalul e plin, cu 50 de pacienti! jumate sunt pozitivi,, jumatate suspecti. cei pozitivi, majoritatea asimptomatici, foartee putini cu forme usoare/medii. cei cu forme mai grave sunt transferati in unitati cu ATI.
cam asa stau lucrurile in teren, nu la tv!
sa retinem: 20 mil euro/luna, econmie din covid!
atat de simplu!

#14
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 mediasick, on 11 august 2020 - 05:29, said:

Cum ziceam, sansele ca sa scada numarul de 1300 noi infectati pe zi mi se par foarte mici in lunile ce vin.

Va rog opinii.

Fara sa respectam nici o masura , numai daca se plictiseste virusul .

Oras de 300 000 de oameni .
Ma duc sa mi beau cafeaua in autogara , ca la 7 dimineata nu deschide nimeni buticurile.
La masa improvizata in picioare din fata buticului nu apuc sa stau 2 minute ca vin langa mine un el si o ea s a si bea si ei cafeaua .
Imi iau cafeaua si plec , sunt colorati , asta e.
In autogara microbuzele pleaca intr o veselie.
Autobuzele care duc oamenii la munca au 90% din locuri ocupate.
In microbuzele cu persoane color nu se poarta masca , decat soferul are.
Ce m a frapat este traficul intens , foarte multe microbuze cu oameni inauntru , foarte multe autobuze , in picioare nu stateau dar majoritatea locurilor erau ocupate.
Etnia colorata plus ceilalti care au comportament asemanator cu coloratii , vorbesc tare stau unul langa altul , masca se tine mai nou la cot . in sensu ca te doare in cot de ea , si asa mai departe.
De asta zic , economia n are nici o treaba , nu se inchide nici o unitate economica care produce , oamenii se duc la munca asa cum s au dus tot timpul.
E chiar hazliu sa mai tii restaurantele inchise sau locurile de joaca pentru copii.
Toti copii se alerga in jurul parculetului care e inchis.

Asta a fost astazi la 7 dimineata.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 lstefanescu14, on 11 august 2020 - 06:54, said:

Toti copii se alerga in jurul parculetului care e inchis.

Adica pe ideea ca daca unii n-au minte si nu respecta nici o regula, atunci las` sa se infecteze tãtã lumea, da-i dreacu`? Posted Image

Chestia este ca e ciudat ca daca tot ai inchis restaurante si alte chestii, pai atunci acolo unde se incalca regulile, da amenzi grase, nene, nu te lasa pe tânjalã.

Edited by Phobos, 11 August 2020 - 06:58.


#16
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 mediasick, on 11 august 2020 - 06:13, said:

va zic o chestie, constatata empiric
pana sa sara pragul la 1000+ infectari pe zi, nu am auzit de prieteni, cunostinte, rude care sa aibe aceasta problema

acum insa, am inceput sa aud

pasamite aceasta pare a fi limita peste care (statistic) sansa de a auzi de cineva cunoscut care are buba este deja certitudine

daca e vreun matematician/statistician, sa ne explice acest feeling (daca e real) ii multumesc anticipat

Se aduna cifrele zi de zi .
Cand ai 9 000 pe saptamana , fata de 1000 pe saptamana , cresc si sansele ca fiecare sa auda ca x are pe y bolnav.

Lucru dovedit si la noi pe forum.
Colegul din Suceava , care chiar s a protejat are prietenul infectat din 7 august ,

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Da, si eu acum cateva zile am aflat ca doua persoane din familia unui vecin sunt infectate.

#18
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

 richi_e, on 11 august 2020 - 06:52, said:

cum zice franceju: folow the money!
un calcul banal, cu date cunoscute: eu locuiesc in Prahova, lucrez in domeniu, cam stiu cum stau lucrurile. deci avem 2 spitale inchise total, fiecare cu o capacitate de cca 300 de locuri. plus sectii in alte spitale (sectii in sp judetean, saloane/pavilioane in sectiile exterioare ale sp judetean).
un total de minim 800 locuri.
la un calcul minimal de 200 lei/zi de spitalizare(vorbim de spitalizari ptr boli cronice, fara operatii sau investigatii foarte complexe). presupunem ca acele 800 de locuri nu sunt ocupate in permanenta(multi bolnavii sunt externati in wekeend).
ok: 700 locuri x 200le/zi= 140.000 lei/zi. x 20 zile= 2.800.000 lei/luna, bani pe care statul nu-i mai cheltuie cu pacientii ,,de rand" doar intr-un judet. la nivel national sunt cel putin 20 mil euro/luna, bani care nu raman in buget! salariile se platesc din alti bani, pe partea de covid se folosesc si bani de la UE, deci pana la urma, ptr stat e rentabila boala!
am vorbit recent cu un medic dintr-un spital suport: spitalul e plin, cu 50 de pacienti! jumate sunt pozitivi,, jumatate suspecti. cei pozitivi, majoritatea asimptomatici, foartee putini cu forme usoare/medii. cei cu forme mai grave sunt transferati in unitati cu ATI.
cam asa stau lucrurile in teren, nu la tv!
sa retinem: 20 mil euro/luna, econmie din covid!
atat de simplu!

Calculul pare corect.
Beleaua e lipsa de acces a bolnavilor cronici care sunt foarte multi.
Pe astia cine i contabilizeaza cand incep sa moara de frica sa se duca la spital sau ca e inchis spitalul?

Care au bani se duc la privat , care n au , asta e.

Au ramas oamenii fara dinti in gura ca nu pot sa si puna lucrarile stomatologice si inca asta e cel mai mic inconvenient.

Un amic imobilizat la pat a dat 10 milioane pe ambulanta dus adus de la spital plus extractie masea ,
Economie de covid 200 de euro sa ti scoti o masea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate