Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#91
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 radu103, on 26 august 2020 - 21:19, said:


Distanta intre sfarsitul vitrinei de la parter si balcoanele de la etaj, e prea plata, prea dreapta si da o senzatie ciudata.(chiar daca a pus el reclama aceea din scris, tot se vede ciudat)
Dpmdv culoarea maro natur al lemnului se potriveste mai bine cu acest gen de cladire, versus griu "nordic", folosit inclusiv la acoperis. Culorile sunt importante.
Cu riscul de a fi carcotas, se poate mai bine, ar mai fi de lucrat.
Da, într-adevăr clădirea e prea rece, cromatic și materialele alese.
Eu am fost sa o văd doar pentru volumetrie.  Se pare ca acum așa e la moda sa ai și al doile rând mansarda retrasa. La fel am văzut și ideea de luminator, mult mai eficient din prima spațiului decât curtea interioară care e la mine.

#92
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019

 adrg, on 26 august 2020 - 22:50, said:

Exista in cartierul Vatra Luminoasa din sectorul 2 o zona numita a Arhitectilor. Pe Strada Harjeu la numarul 10 exista o casa care seamana cu cea de mai sus. Asta inseamna ca in poza e casa originala renovata nu reconstruita.
Se vede foarte bine pe google maps doar ca nu ma prind cum sa atasez imaginea

Uite aici inainte si dupa, dar la adresa asta pare ca a fost demolare si constructie de la 0.

Deschiderea aici e muult mai mare decat la casa din subiect, exista si curte, e foarte diferit.


[ https://i.imgur.com/ur5GHDs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Când mai cumpărați case vechi să mergeți în subsolurile lor și să arate cărămizile ca în poza asta. Au 30 cm lungime, 15 cm lățime și 7 cm grosime. Altfel de cărămizi să nu aibă casele vechi pe care le cumpărati. Același tip de cărămizi au fost folosite și la tavanul care este din bolte de cărămizi cu profile din fier cum se vede tot în poza asta.

#94
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
De ce ?

#95
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007

 MarcoSemedo, on 27 august 2020 - 00:40, said:

Uite aici inainte si dupa, dar la adresa asta pare ca a fost demolare si constructie de la 0.

De fapt e Harjeu 16. Sunt 2 case similare, spate in spate, nu reusesc sa imi dau seama cum sa atasez poza din google maps (deh, blonda!)
Stiu casa ca era la vanzare acum un an.

Si eu as vrea sa stiu ce e cu caramizile acelea? Cum scap de la servici ma duc sa le masor pe cele din subsolul meu.

#96
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019

 dsarewq, on 27 august 2020 - 06:45, said:

Când mai cumpărați case vechi să mergeți în subsolurile lor și să arate cărămizile ca în poza asta. Au 30 cm lungime, 15 cm lățime și 7 cm grosime. Altfel de cărămizi să nu aibă casele vechi pe care le cumpărati.


 adrg, on 27 august 2020 - 10:37, said:

De fapt e Harjeu 16. Sunt 2 case similare, spate in spate, nu reusesc sa imi dau seama cum sa atasez poza din google maps (deh, blonda!)
Stiu casa ca era la vanzare acum un an.

Si eu as vrea sa stiu ce e cu caramizile acelea? Cum scap de la servici ma duc sa le masor pe cele din subsolul meu.


adrg, te-ai uitat?

Ce pot sa zic e ca de cand s-a facut reclama acestor caramizi, m-am uitat si eu mai atent, e destul de greu sa-ti dai seama daca sunt bune sau nu chiar daca le ai in fata.

Alea care sunt sigur proaste iti dai seama usor dar sa zici sigur ca sunt bune - mai greu.

Attached Files



#97
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postceocri, on 25 august 2020 - 17:03, said:

Salut,
2000€ costa scoaterea actelor clădirii de la primărie, vechile schite, analizarea posibilelor modificări acceptate de primărie și un plan volumetric pentru propunere.
Undeva între 6-10 mii proiectul in sine și autorizația.
Echipa de lucru e variabila, depinde de se se aproba, pe ce soluții mergi, dificultățile legate de Poziționarea staierului, etc.
Pentru acest proiect estimez un 250.000€ pt 300 mp construiți fără amenajări interioare. Și cu cost de achiziție inclus, un pic peste 1000€ pe mp. Mult mai ieftin decât un ap de militari per mp.

*pozitionarea șantierului, in cazul meu foarte dificil accesul, inclusiv autorizații camioane și betoniere.
Din păcate am cerut mai multe detalii de la arhitect pentru întregul proiect și se pare ca sunt necesari in jur de 22.000€, doar serviciile biroului de arhitectura, mult mai mult decât anticipasem.

Edited by ceocri, 09 September 2020 - 13:24.


#98
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
22000 de euro????

#99
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, oricum nu am bătut palma la nimic, mai aștept și alte oferte.

#100
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019
La cateva minute de mers pe jos de la casa din subiect isi desfasoara activitatea o arhitecta specializata pe restaurari (nu stiu exact in ce forma) si inca cel putin un birou de arhitectura in aceeasi cladire (Studio Est). Studioul e destul de nou si cu oameni super ok, e posibil sa ai o surpriza placuta.


http://manasiahub.co...ies-of-the-hub/

https://www.studio-est.ro/about


Daca ai timp si mai vrei o oferta nu cred ca strica sa treci pe acolo, distanta atat de mica poate fi foarte utila intr-o colaborare.

#101
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Aseară am ieșit un pic sa ne plimbam prin zona. Întâi prin centrul vechi și pe urma pe străduțele de lângă noi.
Ce palate in fata noastră pe Negustori. Am băut un pahar de vin la Grand boutique hotel care e superb. Am fost suprinși de câta liniște era in zona. Și pe Moșilor la noi, la 11 doar tramvaiul se mai auzea.

Attached Files



#102
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019
Compara ce ai vazut in hotel cu pozele de aici - https://www.chrissov...negustori-nr-1/

#103
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Și clar mai devreme sau mai traziu zona se va mai regenera, o încercare au fost in 2016 cu fonduri europene doar cau au depus mai târziu cu 4 ani de termenul limita :)
https://hcl.usr.ro/pmb/2016/h253

View PostMarcoSemedo, on 14 septembrie 2020 - 16:16, said:

Compara ce ai vazut in hotel cu pozele de aici - https://www.chrissov...negustori-nr-1/
Da, l-au mobilat și amenajat frumos.

#104
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
De luna trecută suntem proprietari, a durat ceva. Din păcate însă financiar au apărut și ceva nori negri la Orizont, am pierdut ceva contracte, probabil și planurile noastre vor fi un pic întârziate.
intre timp m-am cam obișnuit cu ideea ca voi demola tot și reconstrui. Acum dacă tot reconstruiesc doresc sa păstrez arhitectura 1800 dar poate cu o arhitectura mai elegantă, și nu cum a fost prăvălie sărăcăcioasă. Și clar nu ca vecinii mei de peste drum care au construit ceva fad, fără nici o legătura cu arhitectura vremii. Vedem ce ni se aprobă.
atasez ce au făcut vecinii, before and after.

Și asta au construit, ceva masiv, termopane și scârțâietoare , ceva demn de periferie.

Am sa încerc sa aplic pentru ceva de genul, dar cu ceva tonuri mai calde și tâmplărie de lemn, a treia poza.

Încă mă gândesc la doua variante, regim hotelier sau sediu firma.
Cred ca pentru sediu firma am putea folosi mai bine spațiu îngust și 4 nivele. Am Atașat și o a patra poza, îmi place stilul francez, dar cred ca aceasta clădire e mai lată și arată mai bine.
A cincea și a șasea poza sunt de pe google Maps cu vechea clădire pana sa fie incendiată.
Voi ce ziceți?

Attached Files


Edited by ceocri, 23 December 2020 - 14:55.


#105
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019
A treia poza cred ca este cea mai frumoasa reconstructie care s-ar potrivi si la tine.

Stilul ala se potriveste si cu cealalta casa pe un nivel care se invecineaza cu tine.


N-ar strica sa te consulti si cu restul vecinilor de pe latura ta (daca sunt proprietari si nu au ramas casele cu probleme) de pana in vila mai mare P+1, aveti sansa sa faceti un colt destul de unitar.

#106
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Casa din dreapta are 4 proprietari, greu de lucrat, casa din stânga e un han, acum al primăriei, sa vedem cr planuri ai și ei. Când ne vom apuca de demolat, hanul se va prăbuși peste, deja de acum a venit mult peste utilitățile noastre din spate.

#107
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Azi am făcut al doilea lucru ca proprietar, am modificat pe google Maps adresa, nr 73 era alocat casei vecinilor din dreapta. Pe google Maps la noi e gol :).
Primul lucru care l-am făcut a fost un pic de ordine, am curățat trotuarul de molozul ce se strânsese acolo in ultimul deceniu. Am sigilat ușile și geamurile la parter, deja se instalasera niște chiriași la ap de la etaj.
Încă nu am setat sucursala/compania românească prin care o sa desfășuram reconstrucția, și nu am selectat încă firma de arhitectură.
Am câteva planuri fără sa știu ce ne permite încă primăria.
1. toată clădirea o singura entitate, gen sediu firma, întins pe 5 nivele, ce mai buna utilizare, compartimentare a spațiului inclusiv pivnița din cărămida in arcade, ideală pentru bucătăria/sala mese a firmei. La fel și utilizarea terasei de pe imobil.
2. partajarea pentru regim hotelier, complicat cu iluminarea, ferestre, probabil apartamente in regim hotelier cu o buna utilizare a spațiului comun holuri de acces și scări, pivnița și terasa
3. apartamente, micuț cel de la parter care trebuie sa permită accesul celor superioare. Ap de la parter ar avea și pivnița, cel de la 4 și terasa. Dar nu știu dacă s-ar preta la închirierea pe termen lung zona sau tot airbnb. Aici mi-ar place ca as păstra pentru mine duplexul cu terasa :).

Attached Files



#108
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am pus un mic clip cu poze de la una din vizionari :). E făcut simplu așa ca luați-l ca atare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qMt_CCydZAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate