Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Oamenii isi construiesc case dupa propriile posibilitati. Acestea despre care vorbim au fost indeosebi construite de negustori. De asta sunt asa atragatoare, pt ca aia isi permiteau. Omul de rand locuia in mahalaua X intr-o casa mica cu un singur cat, cel de jos.

Asadar, afacerea ta produce suficient incat sa intretina casa ta ? Daca nu, atunci casa aia nu este pentru tine. Intruder alert. De asta am zis ca trebuie sa se dezvolte burghezia romana reala.


E ca si cum ai avea un Rolls Royce, si te plangi de consum ....

#56
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 20:08, said:

Oamenii isi construiesc case dupa propriile posibilitati. Acestea despre care vorbim au fost indeosebi construite de negustori. De asta sunt asa atragatoare, pt ca aia isi permiteau. Omul de rand locuia in mahalaua X intr-o casa mica cu un singur cat, cel de jos.

Asadar, afacerea ta produce suficient incat sa intretina casa ta ? Daca nu, atunci casa aia nu este pentru tine. Intruder alert. De asta am zis ca trebuie sa se dezvolte burghezia romana reala.


E ca si cum ai avea un Rolls Royce, si te plangi de consum ....

De 16 ani plătesc alții gazele acolo, eu nu am mai trecut nici măcar pe strada aia în 16 ani. Și nici nu o să mai trec mulți ani, trece nevasta mea pe acolo.

Voi visati că se va transforma centrul în Micul Paris, eu stau bine acum în bloc comunist și nu vreau niciodata sa mai stau intr-o casă mare.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 20:15.


#57
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Nici eu nu mi-as permite, dar daca ar fi casa mea nici caini salbatici nu ar putea sa ma tina departe, cel putin de o privire, pentru ca sunt atat de neasemuit de frumoase.

#58
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
La casa care o am îi face poze nevasta la exterior ca să văd dacă se strica pe undeva tencuiala, mai ales primăvara după ce trece iarna și înghetul pot apărea crăpături de la apa care poate intra în tencuială.

Voi visați că e ca în filme dacă ai o casă din asta iar cine le are se uită să vadă dacă nu cade tencuiala de pe ele.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 20:32.


#59
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
*pe care

#60
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 20:34, said:

*pe care

Vezi că am făcut clasele 5 - 8 exact unde vezi geamurile astea de sus - acolo era clasa mea.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Clasele 1 - 4 le-am făcut tot în clădirea aia dar la parter.

Ia vezi ce este acum acolo.

https://www.lauder-r...ational-complex

Ce nu știti voi e că vilele alea mari nu le aveau românii pe vremea comunismului, alții le aveau, vezi ce cartier era acolo.

Acum nu mai e nimeni prin tot cartierul ăla, au plecat de mult în strainătate și cei care nu au plecat s-au mutat de acolo de mulți ani și ori au vândut ori au închiriat casele la alții.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 20:49.


#61
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Am auzit de bine de Lauder Reut si doamna Tova.

Eu am facut langa fosta ambasada us de pe Batistei, strada se numeste Arghezi.

#62
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 21:00, said:

Am auzit de bine de Lauder Reut si doamna Tova.

Eu am făcut scoala generală acolo în anul 1979 clasa 1, cam mult a trecut de atunci. Eu sunt din ăia născuti și crescuti pe acolo, ăia originali care erau odată peste tot pe acolo până să vină demolările peste ei.

Scoala generală urma să fie demolată și ea, numai ca nu a fost demolată că era lângă teatrul evreiesc care nu urma să fie demolat.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 21:10.


#63
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Un masacru atat cultural cat si o dezradacinare sociala. Omul plecat in bejenie nu e acelasi cu cel pamantean. Distrugere pe toata linia :<.

Bunicii mei au avut curte, mare, cu iesire la 2 strazi, s-a facut un bloc intreg peste ea. Nu-i am la inima pe comunisti.

Edited by asiodf, 11 August 2020 - 21:23.


#64
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Abia după ce se vor rezolva toate astea se va putea face ceva frumos în centru și cam 30 de ani mai durează până să se rezolve.

https://www.hotnews....a-problemei.htm

Cine mai are chef să mai aștepte vreo 30 de ani să fie frumos și în centru nu are decât să aștepte, alții au plecat de mult.

Voi visați mult și bine că se va transforma centrul în Micul Paris, vreo 30 de ani mai aveți de așteptat.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 21:42.


#65
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 21:00, said:

Am auzit de bine de Lauder Reut si doamna Tova.

Eu am facut langa fosta ambasada us de pe Batistei, strada se numeste Arghezi.


Doamna Zisu,"Livingston" la geografie?  :)
Am facut si eu citeva clase la 19.

#66
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdsarewq, on 11 august 2020 - 14:01, said:

MarcoSemedo - eu te sfătuiesc prietenește și pe tine să NU iei nimic în centru, caută în nord ceva.

Acolo va fi viitorul centru al Bucureștiului cu oameni cu bani.
Este deja de vreo 10 ani !

#67
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Doamna Zisu da, la geografie nimeni altul decat Sobi.

La moment nu imi dadeam seama, dar institulul ala de rahat cu fizica pamantului e/era ca nuca in perete acolo. Ditai blocoiul intre case interbelice misterioase.

#68
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Da, cladirea de vis-a-vis e un dezastru. Dar pentru copii de virsta aia nu prea conteaza.

Scoala pe vremea mea era OK, eterogena in compozitie, copii din familii normale, defavorizate si ultra-favorizate la un loc.

#69
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 18:37, said:

Te referi la ultimul din seria de articole semnate Catiusa Ivanov, nu ? Am vazut si eu de dimineata.
Da. Casa de pe Pache era foarte cunoscuta de cei din cartier. A avut intotdeauna potential "turistic" si in orice caz nu era atat de afectata incat sa fie demolata. Toate P+x ce se construiesc in locul lor nu au niciun fel de valoare arhitectonica.
Btw, scriu de pe contul sotului in caz ca se intreaba cineva.


#70
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Casa aia era o ruină și se vede foarte clar în pozele după demolare că zidurile casei erau și din caramizi proaste și prost facuta zidaria.

https://www.hotnews....cu-demolata.htm

Nu vă pricepeti voi la casele vechi si credeti că toate sunt făcute la fel ca vila asta

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

E diferentă enorma inclusiv și la cărămizile folosite acum 80 - 100 de ani - casa din Pache demolată era construită cu cărămizi proaste iar vila asta este construită cu cărămizi bune.

Diferenta între cărămizile astea o puteți cunoaște numai după ce rupeți cu mâinile mai multe tipuri de cărămizi folosite acum 80 - 100 de ani și după dimensiunea cărămizilor.

Sunt case construite acum 70 - 100 de ani ieftin și cu materiale proaste cele care le vedeți că se mai demolează în centru.

Restauratrea lor înseamnă - demolarea totală a lor și construite alte case exact la fel din cărămizi noi sau cu beton.

Nu e deajuns doar tencuite zidurile și gata că sunt construite din cărămizi de tipul care se rup imediat în două și se fărâmițează în timp.

Edited by dsarewq, 12 August 2020 - 07:03.


#71
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Guys, sa terminam un pic cu Off topic
1. Caut de ceva timp, Noiembrie.  Din mai multe pct de vedere proiectul asta mi se potrivește.
2. Da nu costa mult. Știu zona nu e grozava, am speranțe ca se va îmbunătății dar prețul este corect proporțional la cum arată astăzi. Îmbunătățirea zonei va fi Bonusul meu.
3. Nu e nici o graba cu acest proiect, este cumpărat și va fi făcut doar din cash așa ca nu am nici o presiune cu bănci, rate, etc.
4. Imi iubesc orașul chiar dacă l-am părăsit, e drept a fost cotropit, dar momentan luptam din exil la restaurarea ordinii de drept. Consider ca e datoria mea sa întorc favoarea statului roman pentru copilăria mea fericita și pregătirea academica. Pregătire gratuită cu care astăzi ma bucur de succes profesional la nivel global. Probabil peste 15 ani ne vom întoarce sa avem grija de restaurantul nostru hipsteresc vegan și airbnb. Nu știu dacă ne vom muta definitiv dar va fi măcar a doua casa.
5. Am sa ignor in general orice conversație care nu este legată de restaurare/reconstituire. Revin cu detalii când alegem cum va fi derulat proiectul.


#72
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postceocri, on 12 august 2020 - 08:03, said:

luptam din exil la restaurarea ordinii de drept.

Asteptam intoarcerea regelui, ca gluma gen stapanul inelelor. Intre timp stuartii isi fac de cap in lipsa stapanilor adevarati.  /offtopic

sau mai bine zis regilor, ca sunt mai multe case care isi asteapta un stapan pe masura lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate