Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postceocri, on 11 august 2020 - 11:47, said:

Cred in centru, își va recapătă stima.

Vezi că în centru ăia care cumpără de la ăia născuți și crescuti în casele, vilelele sau apartamentele din centru nu știu nici gunoiul unde să-l țină.

Nici tomberoanele de gunoi nu știu unde să le țină ăia care cumpără și se mută în locul la ăia care s-au născut si au plecat de mulți ani din centru în străinătate sau în alte zone ale Bucureștiului.

A APUS de vreo 25 de ani centrul, nu își mai recapătă nici o stimă.


Și voi puteți să vedeti asta că NU se vând apartamente mari și bine făcute că nu mai e interesant centrul pentru cei cu bani.

Apartamentul ăla mare de mai sus scos la vânzare trebuia să dispară într-o zi, va sta luni de zile la vânzare.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 12:12.


#38
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postceocri, on 11 august 2020 - 11:47, said:

Îmbunătățirea condițiilor economice va aduce și banii de regenerări urbane. La fel va împinge și gunoaiele afara din centru.

Exact, e ceva natural.

Ce sa faca bronzatii cand vine un CEO sau CFO care vrea o casa adevarata ? Ala pune mana pe telefon, cheama pe cine trebuie si aia nu mai calca prin fata casei lui ever.

#39
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 12:17, said:

Exact, e ceva natural.

Ce sa faca bronzatii cand vine un CEO sau CFO care vrea o casa adevarata ? Ala pune mana pe telefon, cheama pe cine trebuie si aia nu mai calca prin fata casei lui ever.

Nu vine nimeni, până și sectia de politie care era acolo a zburat după ce au trecut revendicările peste clădirea unde era ea.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 12:23.


#40
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Am zis eu ceva de politie ?

#41
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 12:23, said:

Am zis eu ceva de politie ?

Și pe cine cheamă ăia ? Vezi că centrul nu mai interesează pe nimeni, a trecut de mult vremea când stăteau securiștii prin casele alea.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 12:27.


#42
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Cu respect, pe cineva care nu incepe cu vorba. Ce sa zic mai mult. Doar nu crezi ca stabii suna la 112 daca au o problema.

#43
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 12:27, said:

Cu respect, pe cineva care nu incepe cu vorba. Ce sa zic mai mult. Doar nu crezi ca stabii suna la 112 daca au o problema.

Serios ? Nu încep cu vorba și încep cu bătaia ? Vise, nu vine nimeni, îți spun eu sigur.

Vezi că ștabii ăia de care zici tu din vilele de minim 1 milion de euro sunt ca niște servitori prin centru și ca niște gunoieri pe lângă ăia care au de luat sute de milioane de euro din centru pe unde sunt câmpurile alea goale.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 12:32.


#44
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Spre exemplu langa terasa Argentin, langa club a, sunt 2 case si un bloc intre ele. Inca sunt bronzati in bloc, dar una dintre case a fost vanduta si renovata (la parterul careia e terasa parca). Casa respectiva era impartita in 2-3 apartamente pe nivel inainte. Casa arata prezentabil acum, buna de sediu de ceva sau de locuinte de lux. Deci compozitia populatiei este dinamica.

#45
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 12:27, said:

Cu respect, pe cineva care nu incepe cu vorba. Ce sa zic mai mult. Doar nu crezi ca stabii suna la 112 daca au o problema.

Unde crezi ca suna, la politia speciala a stabilor? La vreun clan mafiot?
Tot la 112 suna si ei, dar la 5 minute dupa ce pleaca politia de acolo, aia revin. E foarte greu sa te lupti cu ei, pentru ca au tot timpul si durerea in fund din lume.
Nu m-as baga in tiganie pentru nimic. La mine in cartier e o singura casa de tigani si iti dai seama imediar care este. Strica tot pe o raza de 100 m in jur.
Problema este ca nu stiu cat de interesate sunt oficialitatile sa se refaca centrul, cat sa cada la urmatorul cutremur si sa se dea niste tunuri majore.

Nu vreau sa insist, initiatorul stie ce face, mi-a placut mult proiectul precedent. In plus, are un buget in care trebuie sa se incadreze. Multa bafta!

A, si mare atentie la cine inchiriati, acum e in mare forta video chat-ul, dar si "saloanele de masaj",  iar aia cauta locatii centrale cu spatii generoase. Stau cateva luni si lasa datorii imense la utilitati si spatiul devastat. Am avut vecini care au patit asta.

Edited by cumparator, 11 August 2020 - 13:06.


#46
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Măi oameni buni, îi vedeti pe ăștia ?

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Doar executorul cu poliția se pot atinge de ei și să îi zboare de acolo.

Nu mai visați bătăuși și zmei care să vină în centru și să facă ordine că sunt vise.

Sau ăștia tot la fel nu pot fi atinsi nici cu o floare de cineva fără proces și executor.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Ăia nu au nici acte în casele alea, nici buletine și numai cu executorul pot fi evacuati după un proces de evacuare care trebuie statul să îl bage la tribunal.

Adică NICIODATĂ nu vor dispărea ăia de acolo și din alte părți unde stau în casele statului, nu în casele retrocedate.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 13:29.


#47
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcumparator, on 11 august 2020 - 13:02, said:

Unde crezi ca suna, la politia speciala a stabilor? La vreun clan mafiot?
Ce clan mafiot? Wtf? N-a zis nimeni nimic de asa ceva. Sau ma rog depinde de definitia fiecaruia, se poate zice ca tot statul roman e 'clan mafiot' la o adica :).

View Postcumparator, on 11 august 2020 - 13:02, said:

Tot la 112 suna si ei,
Mi se pare nespus de super funny sa crezi asa ceva.

Quote

dar la 5 minute dupa ce pleaca politia de acolo, aia revin.
Sigur, pentru ca nu le e frica de politie. Nu inteleg de ce voi tot mentionati de servicii ineficiente.

Quote

E foarte greu sa te lupti cu ei,...
Supraestimezi problema :). Nu este ceva intractabil cand ai puterea necesara.

Quote

Problema este ca nu stiu cat de interesate sunt oficialitatile sa se refaca centrul, cat sa cada la urmatorul cutremur si sa se dea niste tunuri majore.

Exact, aici e buba cea mai mare :(, ca primaria da autorizatii oricui oriunde. Se demoleaza pe Calea Victoriei ffs.

Quote

A, si mare atentie la cine inchiriati, acum e in mare forta video chat-ul, dar si "saloanele de masaj",  iar aia cauta locatii centrale cu spatii generoase. Stau cateva luni si lasa datorii imense la utilitati si spatiul devastat. Am avut vecini care au patit asta.
Nadajduim ca initiatorul are deja experienta in domeniu.

#48
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
ceocri - vezi că de bronzații din zona aia nu vei scăpa niciodată.

Și dacă mai sunt și bebelusi în familiile alea - PA, la revedere evacuare făcută de stat.

De aia este și ca părăsită toată zona de acolo și sunt ruinele alea acolo, e moartă total pentru imobiliare zona aia.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 13:43.


#49
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
MarcoSemedo - eu te sfătuiesc prietenește și pe tine să NU iei nimic în centru, caută în nord ceva.

Acolo va fi viitorul centru al Bucureștiului cu oameni cu bani.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 14:03.


#50
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postdsarewq, on 11 august 2020 - 13:31, said:

ceocri - vezi că de bronzații din zona aia nu vei scăpa niciodată.

Și dacă mai sunt și bebelusi în familiile alea - PA, la revedere evacuare făcută de stat.

De aia este și ca părăsită toată zona de acolo și sunt ruinele alea acolo, e moartă total pentru imobiliare zona aia.
Probabil de aia a si fost incendiata cladirea in plina zi :). Acum este goala, nu are acoperis.

Partea buna, cam toate cladirile ruina au fost sigilate.
Aici era jale. Acum e liniste.

Attached Files



#51
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Nu știu dacă știi - e retrocedat acolo și ăia așteaptă de ani de zile să fie cumpărată de primărie ruina aia. De mulți ani așteaptă ăia să cumpere primăria de la ei ruina aia. Caută și pe internet că găsești de manevra asta dar nu are primăria bani să dea, e vorba de cam 1 milion de euro să plătească primăria pentru ruina aia.

Și după aia primăria să restaureze ruina aia cu alți bani, vise și cu ruina aia, așa va fi zeci de ani și aia.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 14:51.


#52
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Curios cum se intampla unele lucruri!
Am inceput ziua citind, cu jale in sufletul meu de Bucuresteanca nascuta si crescuta la bloc, un articol despre 7 case boieresti demolate in ultimul an
Am continuat ziua cu o noua incercare de a obtine certificatul de urbanism de la Primaria Sectorului 2, dupa 2 luni jumate de la depunerea primelor acte. Nereusita incercare.
Tocmai ce vroiam sa deschid si eu discutia despre ce e atat de rau sa vrei sa renovezi o casa veche din caramida si gasesc acest topic.
Ma bucur ca nu sunt singura. Mi-a facut mare placere sa citesc toata aventura asta incapatanata a lui Ceocri, inceputa cu apartamentul lui Pellea si continuata sper cu altele care asteapta sa ia soarta celor 7 case de mai sus.
Mi-a facut placere sa citesc si raspunsurile. E clar ca am cu cine sa ma consult de aici inainte.
On topic, exista multe alte case care pot fi renovate/restaurate in zona. Si da, vecinii sunt foarte importanti, mai ales in perspectiva airbnb.
Eu zic sa mai cauti, asta daca nu e vreun super chilipir.
Indiferent de decizie te rog sa continui sa renovezi, sa scrii, sa convingi si pe altii ca merita asta. Si poate vom ajunge sa traim si timpul in care Bucurestiul va redeveni Micul Paris (bine, Parisul acela de debut de secol 20 nu cel de acum)

#53
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Te referi la ultimul din seria de articole semnate Catiusa Ivanov, nu ? Am vazut si eu de dimineata.

#54
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Câți visători aici, ce frumos visează ei la micul Paris. Râd de mor când văd ce vise au unii.

Vreți să știti cum e să stai intr-o vilă care consuma 2000 de mc de gaze pe lună iarna ?

Nu era ca în povestile frumoase, dormeam imbracat cu geaca pe mine.

De la ușa de la intrare a casei și până în patul de la etaj din dormitor mergeam fix 33 de metri.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 18:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate