Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,778
  • Înscris: 14.12.2019
Ceocri, tu esti un visator si e nevoie si de oameni ca tine, iti urez mult succes cu planurile tale.


O melodie veche, mai romantica asa avea versurile

"ieseai dintr-o vila de pe strada snagov
usor te indreptai spre calea mosilor"

Calea Mosilor este cea mai veche strada stiuta din Bucuresti, deci in orice caz, ca pare ca te-ai hotarat, o sa ai in proprietate un mic colt istoric. Strada Snagov si-a schimbat intre timp numele.



#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Wow, e de munca acolo, bafta multa.
Mai sint AirBNBuri in zona aia? Daca ar fi sa vizitez Bucurestiul, nu stiu daca mi-as lua camera acolo.

Am si eu un proiect, din alta perioada, o casa in Dacia-Eminescu dar e mai mult de renovare si de restaurat elemente arhitectonice la fatada. Nu e asa darimata, dar fiind nelocuita, au spart-o hotii acum 3 luni.

#21
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Voi nu înțelegeti că nu ies bine restaurările caselor vechi chiar dacă s-au băgat mulți bani.

Vilele astea nu au nici o problemă la structură, sunt din cărămizi mari și bune dar se vede în pozele astea unde nu a ieșit bine și doar după câțiva ani trebuie reparatii.

In anul 2014

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Si în anul 2019 acelasi loc

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro


Pot să pun zeci de exemple asa de la vile restaurate din centru, și eu am ceva care a fost restaurat si deja cade la fel ca la vila aia de mai sus.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 06:23.


#22
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Alt exemplu unde peste câțiva ani vor trebui reparatii ca la vila aia de mai sus.

Înainte de restaurare în 2011

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

După restaurare in 2019

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

După vreo 10 ani vor cădea și acolo ornamentele alea că nu pot fi darâmate la restaurare si făcute din nou exact cum au fost făcute acum peste 100 de ani că costă foarte mulți bani.

Sunt din ciment ornamentele alea, nu sunt din ipsos și peste 100 de ani au ținut destul iar ca să fie refăcute ornamentele alea prin demolarea lor și făcute altele exact ca ele pe toată fațada vilei este exclus că costă mai mult decât toată vila.

Ornamentele alea se curătă și se dau cu lavabilă albă si gata, costă prea mult să fie refăcute altfel.

#23
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Astăzi ornamentele alea se scanează dacă mai găsești întregi și se printează in “polistiren”.

Oricum, ambele exemple arată totuși bine Per total, cred ca și așa cum s-au făcut e un câștig pentru oraș. Tu ce ne sfătuiești pentru ca refacerea fațadelor e dificila sa facem blocuri in loc?
Tamplarul cu care lucrez a zis ca mai nou executa și el astfel de ornamente in lemn in loc de ipsos. Lemnul bine îngrijit are și el viața lungă.

Aici o varianta clasica, dacă mai exista măcar un ornament întreg se face matriță după el și gata, copy and paste. Se fac matrițe și din fotografii.

http://www.ornament....urari-ornamente

#24
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Ce vă sfătuiesc eu ? Uite proiect de gaze de la o vila cu 15 camere, vezi că e din 198-, deci cam stiu bine cum e cu vilele astea.

Cam 2000 de mc de gaze pe lună consumi să încălzesti iarna o vilă din asta mare.

Ai BANI mulți te apuci de asa ceva, nu ai bani nu te apuci. Dupa aia o bagi la inchiriat si tu te muti la bloc.

Restaurarea o faci la o casă sau vilă numai dacă are viitor și zona unde este.

Calea Moșilor vechi și Sfântul Gheorghe e zonă moartă, de aia și sunt pe acolo atâtea case părăsite si care nu le mai restaurează nici proprietarii lor nici primăria pe cele care le are.

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 10:13.


#25
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
salut,
daca o cumperi putem vizita si noi inainte (si eventual si in timpul) restaurarii ?

Platesc si bilet de intrare :)

#26
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
După ce vedem care e direcția as alege dacă e posibil pompa de căldură. Casa are doar fațada zid exterior. Într-adevăr 250 mp e o suprafața mare. Pe airbnb mergem cu calorifere Smart termostat. In pardoseala nu e cred eficient pt regim hotelier, inerție prea mare.
Dar acum vorbesc neacoperit, după ce alegem cu proiectantul și arhitectul un proiect și primăria îl aproba abia atunci sunt soluții reale, pana atunci doar idei răzlețe :)

#27
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Casa aia NU e bună, e din caramizi proaste, trebuie demolată toată.

Nu te ajuta cu nimic că păstrezi fatada - e din cărămizi PROASTE toată casa aia.

Caramizile folosite la casa ta NU sunt la fel ca la vilele astea 2 de mai sus.

Trebuie demolată TOATĂ casa aia si restaurată din nou din alte caramizi.

Nici dacă cămășuiesti zidurile cu 15 cm de beton armat ca în poza asta nu e bine, tot proaste sunt zidurile casei.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Crezi că ești PRIMUL care a vrut să ia casele alea si să le restaureze ?

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 10:32.


#28
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 10:13, said:

salut,
daca o cumperi putem vizita si noi inainte (si eventual si in timpul) restaurarii ?

Platesc si bilet de intrare Posted Image
Da, cu ceea mai mare placere Posted Image. Tatal meu care apare in poze e indragostit mai mult decat mine de proiect. El al lucrat in constructii in anii 70 cand lucra la blocuri noi sau consolidari/reamenajari cladiri vechi. El deja a analizat tehnicile folosite la constructia initiala plus consolidare dupa cutremurul din 40. NU zic ca toate tehnicile sunt bune, mai mult nostalgie Posted Image.

View Postdsarewq, on 11 august 2020 - 10:21, said:

Casa aia NU e bună, e din caramizi proaste, trebuie demolată toată.

Nu te ajuta cu nimic că păstrezi fatada - e din cărămizi PROASTE toată casa aia.

Caramizile folosite la casa ta NU sunt la fel ca la vilele astea 2 de mai sus.

Trebuie demolată TOATĂ casa aia si restaurată din nou din alte caramizi.
Daca asta va fi concluzia si dupa expertiza tehnica atunci demolam tot, recontituim fatada si recompartimentam mai eficient pastrand totusi in detalii/finisaje ideea de casa in centru vechi, nu cladire contemporana de lux Posted Image.

View Postdsarewq, on 11 august 2020 - 10:21, said:

Nici dacă cămășuiesti zidurile cu 15 cm de beton armat ca în poza asta nu e bine, tot proaste sunt zidurile casei.
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Crezi că ești PRIMUL care a vrut să ia casele alea si să le restaureze ?
Unul din apropiati sugera ceva similar, demolarea completa si zid de beton armat, avand in vedere ca toti peretii externi sunt in calcan folosim casa vecinilor pe post de cofrag Posted Image. In caz de unul din vecini se prabuseste noi ar trebui sa fim bine, doar sa refacem izolatia. Bine inteles si fundatie noua.

Edited by ceocri, 11 August 2020 - 10:46.


#29
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postceocri, on 11 august 2020 - 10:38, said:

Daca asta va fi concluzia si dupa expertiza tehnica atunci demolam tot, recontituim fatada si recompartimentam mai eficient pastrand totusi in detalii/finisaje ideea de casa in centru vechi, nu cladire contemporana de lux Posted Image.

Foarte bine dar vezi că bronzații de acolo nu vor mai dispărea și ca să afli de ce nu vor mai dispărea de acolo vorbeste cu un avocat care a facut revendicări pe banda rulanta in centru.

Poate te răzgândesti după aia să mai faci ceva acolo și cauti alte zone mai bune din centru.

Dacă tot îți place ceva vechi și bun vezi că era un etaj intreg de vanzare în blocul ăsta la vreo 270.000 de euro.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Asta e schita apartamentului

Edited by dsarewq, 11 August 2020 - 11:00.


#30
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,778
  • Înscris: 14.12.2019

View Postdsarewq, on 11 august 2020 - 10:56, said:

Dacă tot îți place ceva vechi și bun vezi că era un etaj intreg de vanzare în blocul ăsta la vreo 270.000 de euro.


*229.000 mai nou - ai avut dreptate, nu s-a vandut atat de repede.

#31
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View PostMarcoSemedo, on 11 august 2020 - 11:04, said:


*229.000 mai nou - ai avut dreptate, nu s-a vandut atat de repede.

Nu mai sunt tipul de cumpărători pentru ele și unul ca inițiatorul aruncă cu banii în ruina aia din tigania de pe Moșilor în loc să ia apartamentul ăsta mare dacă tot îi plac clădirile vechi și bune din centru.

#32
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdsarewq, on 11 august 2020 - 10:56, said:

Foarte bine dar vezi că bronzații de acolo nu vor mai dispărea și ca să afli de ce nu vor mai dispărea de acolo vorbeste cu un avocat care a facut revendicări pe banda rulanta in centru.

Pe masura ce va re-aparea o burghezie reala romaneasca, n-au cum sa reziste bronzatii.

#33
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postasiodf, on 11 august 2020 - 11:13, said:


Pe masura ce va re-aparea o burghezie reala romaneasca, n-au cum sa reziste bronzatii.

Eronat - unii stau în casele statului pentru care s-au plătit despăgubiri în bani celor care le-au revendicat si nimeni nu îi mai poate da afară.

Alți bronzați stau în unele case retrocedate tocmai să le distrugă de tot și să se poată construi niște blocuri mai mici în locul caselor.

De aia și arată așa părăsită toată zona aia de pe Calea Moșilor vechi și la Sfântul Gheorghe și multe zeci de ani va arăta asa.

#34
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,778
  • Înscris: 14.12.2019
Sa nu fie considerat off topic dar este la vreo 200-250m de cladirea din subiect, deci in vecinatate, singura problema (pentru unii) legata de casa pusa de Marin, care mie imi place mult, e ca in fiecare seara se aduna vreo doua trei grupuri de locuitori de acolo, doua grupuri joaca fotbal sau tenis cu piciorul in strada si un grup e de copii si femei tot din familiile alea care stau pe afara.

Pe mine nu ma deranjeaza atat de mult ca sunt obisnuit cu atmosfera asta de cartier de anii 90 dar unii nu stiu cum e. Sunt curios daca mai pe vremuri, adica inainte de revolutie sau dupa mai stateau aia asa pe acolo sau ii zbura cineva de pe strada.


Am verificat zona de vreo 4 ori pana acum si erau mereu acolo seara, o fi si vara acum si d-astea Posted Image Sunt de obicei cam de 2 3 ori mai multi decat am prins eu in poza.

Attached Files


Edited by MarcoSemedo, 11 August 2020 - 11:36.


#35
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View PostMarcoSemedo, on 11 august 2020 - 11:34, said:

Sunt curios daca mai pe vremuri, adica inainte de revolutie sau dupa mai stateau aia asa pe acolo sau ii zbura cineva de pe strada.

Astea 2 case sunt cu probleme acolo și va mai dura să se rezolve cu ele.

#36
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Îmbunătățirea condițiilor economice va aduce și banii de regenerări urbane. La fel va împinge și gunoaiele afara din centru. Între timp eu ma asigur ca am locuri in fata :).
PS in Mântuleasa am dat 88k pe 135 mp, consider eu un preț bun. Acela la 220k nu e chiar ieftin.
Se va mai tot construi in afara buc dar, ce se construiește acum nu sunt suburbii pentru middle class, sunt cartiere ieftine. Deja am chiriaș și pentru garsoniera și pentru ap. In amblele cazuri 30-40 ani cu stare buna care vor locații centrale. La garsoniera a fugit din Crangasi , la ap face upgrade la 5 camere. Cred in centru, își va recapătă stima. Se văd cum încep sa curgă banii și pe aici odată ce s-a terminat cu tunurile in lanurile de porumb. Plus lumea călătorește, bugetul creste, natural sa vrea ceva mai bun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate