Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#109
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Gata, trecem la treaba, m-am hotarat sa merg cu firma de arhitectura initiala, toate serviciile legate de arhitectura ajung la 26.000 e. Am intrebat in mai multe cercuri de un structurist bun si Madalin Coman mi-a for recomndat de mai multe ori. Voi lucra cu el impreuna cu o tanara arhitecta specializata pe monumente istorice, recomndata de el.
Am inceput sa lucrez la istoricul casei.
Din inregistrarile vechi am gasit
La numllrul 73 se află o construcție având parter și etaj. La parter era o prăvălie cu
deschidere mare iar deasupra o cameră cu fereastră în patru foi supraînălțată și un mic balcon
cu fier forjat. Parterul, care nu avea etaj pe toată lungimea sa, prezintă ferestre bipartite
supraînălțate cu ancadrament din zidărie și ornamente florale la cheia ferestrelor.
În anul 1988, în această clădire, la parter, funcționau două ateliere de sculptură. Ele
erau proprietatea Mariei Ghiurțan, care le moștenise de la fratele ei.
Etajul de deasupra prăvăliei era proprietatea familiei Radu, formată din patru
persoane.
În Cartea Funciară am găsit următoarea documentație: pe 87 m2 teren se afla o casă
cu parter și etaj. La parter se găsea o prăvălie, camere și dependințe iar la etaj două camere,
antreu și dependințe. Între anii 1905-1944, proprietatea era a Eufrosinei Balșenescu, fostă
Ionescu, care o comparase de la Constantin Crăciunescu. În anul 1944, aceasta vinde parterul
lui Teofil Pulcea și etajul lui Nicolae Suciu. În anul 1945, T. Pulcea, care reparase casa după
stricăciunile produse de cutremurul din 1941, vinde parterul lui Petre Draga.
În anul 1988, clădirea era proprietate particulară.

Daca numerotarea s-a mentinut, inca nu am confirmarea, am gasit si ceva fun, un anunt  in ziar 1886.

Planul arhitectei este sa salvam cat mai mult din actuala cladire, mergem cu reparatie, reorganizare si extindere. Am inteles ca sau mai schimbat lucrurile pe la primiarie cu noul primar, mai atent la monumente istorice, zone protejate. Nu ma deranjeaza daca nu ne lasa sa daramam si ne forteaza sa reconstruim excat sau foarte aproape de ce a fost.
Arhitecta umreaza sa face toate demersurile inclusiv sa gasim planurile vechi ale casei, foto, etc. Abia astept sa vedem ce gasim :)

Attached Files



#110
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si ce utilizare vezi in final? Eu zic sa te mai gandesti cu sediu firma. Zona nu este chiar asa prietenoasa si in afara cuiva care cauta neaparat intr-o cladire de genul, vor fi spatii de birouri la inchiriat ani de acum inainte. Birouri clasa a, cu parcare si toate serviciile asociate.

#111
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postfigo1988, on 09 martie 2021 - 08:53, said:

Si ce utilizare vezi in final? Eu zic sa te mai gandesti cu sediu firma. Zona nu este chiar asa prietenoasa si in afara cuiva care cauta neaparat intr-o cladire de genul, vor fi spatii de birouri la inchiriat ani de acum inainte. Birouri clasa a, cu parcare si toate serviciile asociate.
momentan o sa vedem ce ne aproba in mare primăria, nu am hotărât încă nici dacă ținem spațiul comercial la parter, dacă suntem forțați sa îl păstram. Și arhitecta recomanda sa facem ap individuale, momentan nimic nu e bătut in cuie. Abia după ce știm ce putem construi o sa iau o hotărâre.

#112
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Succes!

#113
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Succes!!

#114
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postfigo1988, on 09 martie 2021 - 08:53, said:

Si ce utilizare vezi in final? Eu zic sa te mai gandesti cu sediu firma. Zona nu este chiar asa prietenoasa si in afara cuiva care cauta neaparat intr-o cladire de genul, vor fi spatii de birouri la inchiriat ani de acum inainte. Birouri clasa a, cu parcare si toate serviciile asociate.
Uite ca doar in câteva luni la următorul colț de strada deja se lucrează la un proiect de anvergură, restaurarea casei vechi plus clădire noua pe spațiul viran. Trebuie sa recunosc, clădirea noua e și destul de înaltă plus, nu prea area legătura cu zona istorică, dar se scutura zona, se mai restaurează o casa, mai dispare un maidan.
https://thecornerhom...ura-armeneasca/

PS, ca și update, deja lucram la hartogaraie, puz, pub, reveleu. Se mișcă destul de greu cu Covid și schimbările din primărie cu USR.

Și într-adevăr, dacă va fi birou va fi ceva gen butic nu clădire de sticla. Noi lucram momentan la compartimentare cât sa avem 3 ap de 80 m2. Le vom face individuale dar și cu opțiunea sa poată fi ușor transformate pentru un sigur propietar.

#115
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
A trecut fratele pe acolo azi și a făcut un filmuleț, la sfârșit de la biserica sfânta treime noi suntem a treia casa pe dreapta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6o4ebsrTvhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ceocri, 18 April 2021 - 00:18.


#116
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,812
  • Înscris: 14.12.2019
Ce liniște ai prins ceocri :D


Cred că luau o pauză vecinii ăștia - https://forum.softpe...2#entry27696563

#117
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, muzica și voie buna, dar ce case, of pacat ca nu ajung pe piața liberă, ce m-as bagă și eu la una :).

#118
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Dacă tot am postat alt topic, update, … nimic :P. Probabil ca nu e cel mai bun an, pandemie plus schimbare de garda la primărie.
Așa ca mi-am îndreptat atenția și energia spre alte proiecte, dorința mea de FIRE, retragerea in Spania, Aqua de Valencia și paella �� :). De ce reședința de Iarna, pt că “iarna e ca vara” :).
PS se pare ca vine o inflație și nu vreau sa ma prindă ca banii la saltea :). Vedem și cu pretul la materiale cum mai stam, poate anul asta se deblochează producția și cine știe vedem ceva prețuri asemănătoare 2019.
Presa face multă valva recent, inflație, creșteri de prețuri in toate țările civilizate la proprietăți inclusiv Bulgaria :). Mai puțin Spania, ei nu sunt Civilizați, își dau cu stângul in dreptul, niște ciudați radicalisti ajunși la butoane constata și ei ca e ușor sa dai din gura pe “OTV” fiind in opoziție dar odată ajunși la putere matura opoziția cu ei pe jos. Guvernul central se îngână cu Guvernul Madrid și țara Bascilor. Sa curgă mai bine sangria … in pahare și nu pe străzi :P.

#119
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Lucru cu arhitectii avanseaza greu in mare datorita primariei.
Avem deja cateva variante dar foarte conservative avand in vedere ca primaria nu elibereaza inaca nimic.
Poza 1 fatada
Poza 2 imagini din apartamentul de la parter
Poza 3 planul pe etaje
Poza 4 o pictura cu zona in stare buna Posted Image

Dar pana nu raspunde primaria asta e planul nostru safe, o sa incercam si o variant fara balcunul ascuns de la 2 si doar o terasa mai generoasa pe etajul 2, o sa vedem. E doream o mansarda fracnceza daca ne lasa :P.

Attached Files



#120
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Pregătim și o propunere mai curajoasa pentru primărie cu terasa si la 2.
E păcat, Bucureștiul are o vreme frumoasa și o terasa mare bine amenajată cu o pergola hoață.
Văd cum au apărut cetatea terase publice frumoase in zona centrală.

Attached Files



#121
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Avem probleme cu găsirea unor imagini mai vechi ale casei.
La primărie nu exista nimic legat de casa, proiect, detalii.
Știți pe unde as putea încerca sa vedem cum arată casa pana in ‘40?

#122
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,812
  • Înscris: 14.12.2019
Vezi pe FB pe pagina EvreiescDispărut, contactează administratorul de acolo.

Ei au multe poze vechi dar le pun în special pe alea din zonele demolate.

S-ar putea să aibă și cu partea aia de Calea Moșilor.


Cam greu să găsești chiar până în '40 dar din timpul comunismului s-ar putea să ai noroc.

#123
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
V-am trimis mesaj in privat. S-ar putea sa va poata ajuta fiica mea.

#124
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Avem PUZ, cateva avize, dar cred ca abia in Iunie '22 o sa avem totul pregatit sa mergem pentru autorizatie.
Dar din cauza hanului din stanga, in poza cu rosu, ce e in posesia primariei cred ca o sa punem proiectul on hold pentru o perioada mai lunga. Hanul a fost transferat de la primarie la compania de consolidari. Dar pe Mosilor cu consolidarile de primarie sunt abia pe la inceputul strazii spre Cocor. Nu are rost sa ne apucam pana nu incep si ei, Daca facem inaintea lor consumam prea multe resurse sa protejam si ruina lor. O sa folosim in acelasi timp si spatiul de santier.
Deci realist o sa miscam ceva pe acolo prin '23/'24. Pana atunci vedem cum e si cu pretul de materiale, ce mai face primaria cu consolodarile, Nicusor zicea de ceva fonduri din cele 30 miliarde sau alte fonduri, vedem.

Attached Files



#125
dorudumitru_job1234

dorudumitru_job1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2021
Salutare,

foarte fain ca incercati sa redati ceva orasului asta jegos, frumos ar fi sa pastrati/redati toate stucaturile exterioare pe cladire, doar asa incurajam si pe ceilalti sa le pastreze, eu nu sunt de acord ce se face la corner armeneasca, eu nu le dadeam voie nicun un centimetru sa construiasca in zona protejata, ori restaureaza vechea cladire si atat... ori nu se baga, in sfarsit...la ce mahala de oras avem dupa vechea guvernare...ma doare capul

#126
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Nici mie nu imi place idea de la corner-armeneasca, dar poate nu o sa fie asa de urit ca turnul de linga biserica Armeneasca, cel care a luat foc.
Stie cineva care sint planurile cu turnul respectiv, va fi demolat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate