Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi achizitie imprimanta / multifunctionala

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Momentan utilizez o imprimanta HP LaserJet 1018, de care eu sint foarte multumit, plus un scaner Canon CanoScan LIDE 25, care chiar daca este foarte lenes, eu ma descurc cu el. De cind cu lucratul de acasa, nevasta-mea vrea sa le scoata la pensie si sa ne cumparam ceva mai rapid, ceva sa ne usureze munca. Fireste, ea ar vrea ceva sa scaneze/copieze fata-verso automat, sa imprime la fel, sa faca si oua ochiuri si cartofi prajiti. Problema este ca spatiul in care este bagata acum imprimanta actuala, este de 50cm latime, 41cm adincime si 33,5cm inaltime. La adicime nu ar fi o problema daca iasa 1-2cm inafara, insa latimea si inaltimea sint fixe. Asa ca nu prea cred ca gasesc ceva ce sa le faca pe toate si sa mai si incapa in spatiul respectiv. Pe urma mai este si problema cu tonerul, care nu vreau sa coste o avere si sa ma trezesc ca sint cu cip si nu le pot prosti sa bag si altceva. Bugetul alocat ar fi intre 600 - 999 lei, plus-minus. Cam ce recomandati ?

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007
Brother MFC 8520 dn, scaneaza/copiaza fata-verso printr-o singura trecere (single pass duplex ADF ), cartus 8000 pagini !

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Bun FRATELE de mai sus, dar este mai inalt decat spatiul lui Florin. 405 x 415 x 423 mm /16kg

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostChemTeacher, on 10 august 2020 - 11:44, said:

Brother MFC 8520 dn,

Prea inalta

Quote

Dimensiuni şi greutăţi
Fără carton  405 x 415 x 423 mm /16kg

Banuiesc ca 423mm este inaltimea si eu am 335mm
Daca as modifica mobila si as renunta complet la o polita de rezistenta, as ajunge la 420 mm . Tot mai lipsesc 3mm

Asta este spatiul in care vreau sa bag imprimanta noua si prefer sa intre fara sa fiu nevoit sa fac modificari.

Attached File  IMG_20200810_125659.jpg   176.31K   36 downloads

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007
Mai taiem din multifunctionala, da-o ******** !

https://www.emag.ro/...c/pd/DR9JH2BBM/

Edited by ChemTeacher, 10 August 2020 - 12:04.


#6
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Daca rsti din Sibiu iau eu imprimanta aia.
Vezi si ceva de la Canon.

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Din cate mi-a explicat o persoana ce lucreaza intr-un service de imprimante,cu exceptia la EPSON toata imprimantele noi au cip ce-ti taie functionarea dupa un anumit numar de printari .Eu am preferat un Epson laser second(refurbished) cu un cartus de 8000 de printari.Baga fiumiu la scoala pe el de rupe locul de 3 ani  de cand il detin.Intradevar nu este foarte rapida imprimanta dar ma bazez pe ea.Cu scanarea la fel ,am ceva separat.Eu in locul tau as ramane pe cea ce ai. [ https://uploadimage.ro/plugins/imageviewer/site/thumb.php?s=4H98&/WhatsApp Image 2020-08-10 at 13.11.59.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 10 August 2020 - 12:15.


#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcipinet, on 10 august 2020 - 12:04, said:

Daca rsti din Sibiu iau eu imprimanta aia.

Sint din Alba, asa ca nu ar fi o problema ca nu-s din Sibiu. Insa nu stiu daca sa o dau, sau sa o duc la taica-meu in pod.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Dragi colegi, nevasta lu' Florin vrea/are nevoie echipament nou si mai rapid.
Florin stie foarte bine ce vrea, sa fie interactiunea umana cu echipamentul cat mai redusa. Si e normal sa vrea asa ceva.
Dar, zic eu, orice MF care sa se apropie de cerintele exprimate, nu are cum sa aibe dimensiuni asa mici, in speta inaltimea, datorita duplexului la imprimare si a ADF-ului.
Sau poate se gaseste, dar sigur o sa aiba un toner "mic" ca sa fie mai pitica masinaria.
Si ce luam pe mere dam pe pere.
Parerea mea.

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am cautat si eu saptamina trecuta pe siteul lui aia de la Brother (ca cica mai multe colege de ale nevesti-mi au Brother) , dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca, plus ca mi sa parut ca au si filtre proaste (sau nu stiu eu sa le folosesc). Asa ca este clar ca trebuie sa fac compromisuri si sa iau ceva ce sa intre in spatiul ala, chiar daca nu stie sa le faca pe toate. Dar inainte de a lua o decizie, am zis sa intreb si aici, pentru ca la ce echipamente din 1900 toamna folosesc eu, banuiesc ca va este clar ca nu stiu ce-i ala MF, ADF, etc., si-mi este foarte greu sa aleg ceva, pentru ca nu ma pricep.
Iar daca chiar nu am de ales, oi modifica mobila. Numai ca o sa-mi ajunga TV-ul si mai sus, fata de cit este, iar acum este cam sus. Eu aveam de gind sa las polita TV-ului mai jos si nu sa o urc :D
Sub polita de jos tineam pe vremuri DVD Playerul, ca nu mai trebuie neaparat sa intre acolo. Sus aveam "gaura" facuta pentru televizor si acum daca am cumparat unul mai mare, am taiat eu cum am putut ca sa incapa si a iesit cum a iesit, adica totul strimb. Noroc ca-i TV-ul mare si nu se vede din avion. Jos insa nu prea am cum sa modific. Numai daca demontez mobila si ma duc cu ea la un atelier. Ca daca ma bag eu sa o fac, dupaia trebuie sa-mi cumpar si alta mobila.

Edited by florin71_skoda, 10 August 2020 - 12:30.


#11
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007

View Postviceroy56, on 10 august 2020 - 12:19, said:

Dar, zic eu, orice MF care sa se apropie de cerintele exprimate, nu are cum sa aibe dimensiuni asa mici, in speta inaltimea, datorita duplexului la imprimare si a ADF-ului.
Sau poate se gaseste, dar sigur o sa aiba un toner "mic" ca sa fie mai pitica masinaria.

Microscopica.......HP DeskJet Ink Adv 3775 All-in-One Printer

Lungime 403 mm Latime 177 mm Inaltime 141 mm

Attached Files


Edited by ChemTeacher, 10 August 2020 - 12:34.


#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
ChemTeacher, tu ai trece de la laser la cerneala ? Si asta dupa ce ai exploatat aproape 15 ani o imprimata laser (aceasi, ca nu sa stricat pina acum )  :D

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Florine iei una mai deșteaptă și nu o mai pui acolo, că o pui în alt loc, și conectivitatea se face wireless. Astfel nu mai contează dimensiunile reduse.

#14
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010

View Postflorin71_skoda, on 10 august 2020 - 12:14, said:



Sint din Alba, asa ca nu ar fi o problema ca nu-s din Sibiu. Insa nu stiu daca sa o dau, sau sa o duc la taica-meu in pod.

Imprimanta aia daca o duci la reconditionare nu are moarte dar na inteleg ca ai nevoie de ceva all in one.

#15
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007

View Postflorin71_skoda, on 10 august 2020 - 12:35, said:

ChemTeacher, tu ai trece de la laser la cerneala ? Si asta dupa ce ai exploatat aproape 15 ani o imprimata laser (aceasi, ca nu sa stricat pina acum )  Posted Image

BO$$ eu as trece daq n-am loc ! si nu vreau sa tai mobila ! si NU vreau o single pass duplex ADF ( putini stie ce-i aia, sau macar a vazut cum lucreaza ) !

Edited by ChemTeacher, 10 August 2020 - 13:12.


#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Eu am luat un Brother si sunt foarte multumit.
La dimensiuni vad ca se incadreaza.
Cartusele mi le umplu singur, nu trebuie cine stie ce resetare, se umbla la o rotita.
https://www.emag.ro/...1/pd/D2L149BBM/

Edited by claudiu1, 10 August 2020 - 13:20.


#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Dap, Claudiu, dar nevasta vrea scanare/copiere fata verso automata.
Ce ai tu nu are ADF, deci nu se pune problema de copiere/scanare fata verso.
@Florin.
Negociezi cu nevasta: ori fara ADF, adica locul ala unde pui foile la copiat si le ia masina singura, una dupa alta, ori muti masinaria intr-un loc unde incape primul "frate" recomandat.
Adevarul e ca o scula cu ADF duplex automat esti boier.
Parerea mea.

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Da, are numai imprimare fata/spate, restul manual.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate