Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De unde știau naziștii cine e evreu și cine nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Eu mi-am căutat o mătușă de pe lângă Pitești de care nu știam și a murit prin anii 90 și nimeni nu avea nici o idee sau registre, doar povesti spuse de săteni, case părăsite și ruine de care nimeni nu știe ale cui au fost

Prin partea asta de Bărăgan e mai laxă treaba


#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
E înduioșător cum Flat aplica anonimitatea de azi epocii de atunci :)
Una la mina e ca da, germanii au avut o evindenta a populației și a pământului acum sute de ani pe care noi ju o avem nici acum. De asemenea etnia, religia apăreau in toate actele (nu mai e cazul).

Dar mai ales nu era deloc ca acum. Toată lumea se cunoștea cu toată lumea in orășelele mci și măcar in cartier in orașele mari. Ca și Comuniștii nazistii aveau oameni locali și membri de partid peste tot. Aia făceau listele, nu se făceau la centru.

#21
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Flat tu ai dat in niste bugetari de speta ta, oameni fara chef de munca adica... timpul trece leafa vine.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFlat, on 09 august 2020 - 22:33, said:

Eu mi-am căutat o mătușă de pe lângă Pitești de care nu știam și a murit prin anii 90 și nimeni nu avea nici o idee sau registre, doar povesti spuse de săteni, case părăsite și ruine de care nimeni nu știe ale cui au fost

Prin partea asta de Bărăgan e mai laxă treaba

Avea avere?

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
multi erau mebrii activi ai comunitatii, erau stiuti de toata lumea si cu astia nu era mare lucru sa-i gasesti. mai problema era cu cei care aveau sange amestecat, la astia pe baza de informatii si faceau inclusiv masuratori si teste pt a determina "caracteristicile semite".

#24
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Hitler a facut un scop primordial din exterminarea evreilor, asa ca nu e de mirare cum a putut ucide milioane.

De fapt, de asta a si pierdut razboiul, din lipsa de focus.

#25
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si totusi au fost alte genocide ce l-au intrecut pe hitler dar na, cand te atingi de evrei e naspa de tot treaba.

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 09 august 2020 - 22:37, said:

Avea avere?

Îți dai seama, altfel ce mă duceam de nebun sa mă interesez? Aparent provenea dintr-o familie care a ctitorit o biserica și școala de acolo, era vorba și de un conac.. nu am găsit decât niște ruine și la biserica era tot cam paragină doar un lucrător, pt că între timp s-au construit alte biserici în comună și acel sat a devenit mai pustiu, toți tinerii au plecat

E posibil că cei de la primărie să nu ciripească de frica sa nu trebuiască să muncească sau sa nu le revendic terenurile, naiba știe


View Postammaus, on 09 august 2020 - 22:49, said:

Si totusi au fost alte genocide ce l-au intrecut pe hitler dar na, cand te atingi de evrei e naspa de tot treaba.

Evreii au fost întotdeauna ostracizați, mă uitam la un film și am cercetat istoria, au fost emigrări masive ale evreilor din Rusia in jurul anilor 1890 1900 , rușii nu ii aveau la suflet. Filmul era despre evreii ajunși în marea Britanie, și acolo erau rioturi împotriva lor. Localnicii, de regula mineri, le distrugeau magazinele. Evreii se îmbogățeau tot timpul din negoț

#27
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Eu cand vad grupurile de evrei care vin din Israel sa viziteze sinagogile din zona Unirii ii recunosc de la o posta
Si prin articole de politica si alte domenii din America la fel, imi sar in ochi trasaturile faciale

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
erau o natie distincta pe teritoriul altor natii. nu se amestecau cu populatia majoritara si concurau pe aceleasi resurse. la asta mai adauga si tendinta lor de a desconsidera pe oricine nu-i evreu. asa ca nu prea erau motive de iubire.

ca si chestie a existat si un al doilea pogrom in special prin polonia cand evrei scapati cu viata de prin lagare s-au intors acasa sa-si reia viata si intre timp bunurile lor ajunsesera pe mana localnicilor care nu erau deloc incantati de intoarcerea acestora. s-a lasat si cu morti. asta a fost printre chestiile a grabit crearea statului israel.

#29
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Daca tu stat dai anunt ca cine isi da in gat vecinul ovrei primeste curtea lui, in 2 secunde se formeaza coada de vecini la poarta Biroului de Delatiune. Au fost si comedii cinematografice.

#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostFlat, on 09 august 2020 - 23:03, said:

Evreii au fost întotdeauna ostracizați, mă uitam la un film și am cercetat istoria, au fost emigrări masive ale evreilor din Rusia in jurul anilor 1890 1900 , rușii nu ii aveau la suflet. Filmul era despre evreii ajunși în marea Britanie, și acolo erau rioturi împotriva lor. Localnicii, de regula mineri, le distrugeau magazinele. Evreii se îmbogățeau tot timpul din negoț

https://ro.wikipedia...or_din_RomĂąnia

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
flat, acu esti si evreu?

#32
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View PostFlat, on 09 august 2020 - 23:03, said:

Filmul era despre evreii ajunși în marea Britanie, și acolo erau rioturi împotriva lor. Localnicii, de regula mineri, le distrugeau magazinele. Evreii se îmbogățeau tot timpul din negoț

Iar acum UK e controlat de evrei

#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostFane, on 09 august 2020 - 23:20, said:

flat, acu esti si evreu?

Nu. Sunt bucureștean de 3 generații. Dar nu.stiu înainte. De aia zic.ca e imposibil a ști
Poate sunt ți gan. Sau bulgar. Sau german. Cum faci sa deosebești un ți gan de român? Chestia cu trăsături faciale mi se pare prea arbitrară și subiectivă

Iar ti ganii nu au acte unii. Cred că germanii ar fi avut reale dificultăți sa implementeze purificarea etnică aici, după Carpați, pentru că greu deosebești..   cred că renunțau și ne luau pe toți la lagăr și gata..

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
in general cam cum te identifici tu, care-i culturi simti ca apartii. sangele in general e o amestecatura.

#35
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
In Olanda, statul inainte de 1940 tinea evidenta religiei fiecarui cetatean. Ideea era simpla: daca ala murea singur, statul stia ce religie are si ii putea face ritualul de inmormantare conform propriei religii declarate.
Pe timpul razboiului, nazistii au pus mana pe acele registre si de aici deduci tu.
In alte tari, s-au bazat pe comunitate, adica orice om are tendinta de a adera la comunitatea formata din practicanti ai propriei religii. Si asa ii prindeau.

View PostKokoshmare, on 09 august 2020 - 22:01, said:

Exista evrei necircumcisi?!

Da, in special in perioada de dupa razboi, in comunitatile reformiste. Regulile Torah cer ca evreul sa fie circumcis, insa in comunitatile evreiesti moderne din afara Israelului, multi sunt exceptati pe motive medicale/sociale, din simplul motiv de a evita un al doilea posibil holocaust. Exceptie fac evreii ortodoxi (iudaismul ortodox), care respecta regula cu sfintenie.

Edited by Thuraya_123, 10 August 2020 - 00:12.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
multi si-au schimbat si numele ca sa fie mai undercover.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate