Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De unde știau naziștii cine e evreu și cine nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Aveau registre? Scria pe acte că ești evreu? Cum? Exista o metoda obiectivă? Eu nici astăzi nu am idee cine e evreu și cine nu

1 luau membrii unei sinagogi, aia care mergeau la slujbă la sinagogă. Pe vremea aia lumea era destul de credincioasă și în special evreii respectau aceste cutume. Dovada că apartenența la grupuri din astea religioase etnice este dăunătoare

2 după nume sau după aspect. Cam neprofesionist și neriguros. Ce, nu puteai sa fii un german cu nume care suna evereiesc? Hans Friedrikstein? Nu stiu

3 recunoșteau singuri (fraieri)

4 ii turnau alții, vecinii, dușmanii. Iar neprofesionist. Puteam sa am pica pe unu și ziceam partidului că e evreu.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Dupa ce se asigurau ei insisi ca nu au ascendenti evrei sau daca au sa dispara dovezile, le cautau altora.

#3
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Le spuneau tuturor sa le arate cucul.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa "prepuţ"

#5
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostFlat, on 09 august 2020 - 21:03, said:

Dovada că apartenența la grupuri din astea religioase etnice este dăunătoare

Zi sa zbori tu, adica eu cand ma duc la biserica etniei mele si mai aud limba stramosilor mei este daunator ? Sictir inginerilor sociali !

#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 29.04.2008
a. dupa ciucurel
b. dupa bârnău (adică nas)
c. după urechi
d. după nume

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFlat, on 09 august 2020 - 21:03, said:

Aveau registre?

Da. Erau niste bugetari eficienti. :D

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Deci daca erai un evreu necircumcis, cu nas drept și nume.normal , scăpai?

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 29.04.2008
nu, pentru ca te parau altii

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Fratiliii, ai picat din cer?
Vezi filmele documentare, măcar atît.
În germănica" acelor timpuri existau comunități de evrei", erau tari pe comerț, afaceri, & etc.
Ăia nici nu trebuiau să semnalizeze, că erau foarte vizibili.
Aveau portul specific, sărbătorile specifice, bisericile lor, MAGAZINEEEE, etc.
Hai că este simplu, vezi măcar un documentar și te lămurești.

Edited by crisstonne, 09 August 2020 - 22:01.


#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View PostFlat, on 09 august 2020 - 21:39, said:

Deci daca erai un evreu necircumcis, cu nas drept și nume.normal , scăpai?
Exista evrei necircumcisi?!
Dar sa revenim la topic. Odată cu legile rasiale de la Nurnberg din 1935 fiecare cetățean german a trebuit sa își reconstituie întregul arbore genealogic pana la 1800 iar dacă era membru de partid sau SS pana în 1750. Toate aceasta activitate a fost supravegheata de catre organele de partid și stat începând de la nivel gauleiter, kreiseleiter, ortsguppenleiter, gruppenleiter, stellenleiter pana la blockleiter (responsabil pe 5-10 gospodarii). Toate datele au fost introduse într-un sistem centralizat folosind tabulatoarele IBM.
Asa ca fapt divers căutați istoria Companiei Electrocontsbile Watson de la București ca să vezi cât de eficienți au fost și romanii în a tine evidenta evreilor.
Bon, sistemul 0e care l-am descris era conceput pentru Germania și Austria unde evreii nu se distingeau prea mult  în marea masa a cetățenilor, erau perfect integrați de mult timp. Când germanii au invadat teritoriile estice acolo evreii se distingeau mult mai distinct de restul naționalităților, alt port, limba, zone de locuit etc.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFlat, on 09 august 2020 - 21:03, said:

Aveau registre? Scria pe acte că ești evreu? Cum? Exista o metoda obiectivă? Eu nici astăzi nu am idee cine e evreu și cine nu

1 luau membrii unei sinagogi, aia care mergeau la slujbă la sinagogă. Pe vremea aia lumea era destul de credincioasă și în special evreii respectau aceste cutume. Dovada că apartenența la grupuri din astea religioase etnice este dăunătoare

2 după nume sau după aspect. Cam neprofesionist și neriguros. Ce, nu puteai sa fii un german cu nume care suna evereiesc? Hans Friedrikstein? Nu stiu

3 recunoșteau singuri (fraieri)

4 ii turnau alții, vecinii, dușmanii. Iar neprofesionist. Puteam sa am pica pe unu și ziceam partidului că e evreu.
De unde stiu romanii cine-i ortodox,cine-i reformat sau cine-i ti.gan?
De ce se spune despre germani ca-s cel mai riguros si disciplinat popor?

Stiai ca germanii au tinut cu rigurozitate evidente si despre functionarea lagarelor de concentrare,asta ca fapt divers?

Edited by adisz, 09 August 2020 - 22:15.


#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pai uite asta emo problemă
Daca am vrea să știm (nu neapărat în scop de genocid ci așa, de curiozitate) toți ți ganii din Romania astăzi cum am face? Nu exista in epoca computerelor cuantice și călătoriilor spre Marte un sistem prin care românii să inventarieze romii. De exemplu
Și germanii puteau in 1935 sa inventarieze arborele genealogic 70 de ani in spate??

#14
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postadisz, on 09 august 2020 - 22:13, said:

De unde stiu romanii cine-i ortodox,cine-i reformat sau cine-i ti.gan?
De ce se spune despre germani ca-s cel mai riguros si disciplinat popor?

Stiai ca germanii au tinut cu rigurozitate evidente si despre functionarea lagarelor de concentrare,asta ca fapt divers?
Simplu, o data la cativa ani vin cei de la statistica si te intreaba ce religie esti. x% dintre romani raspund cu mandrie ca sunt ortodoxi desi nu au calcat in biserica in ultimii 10 ani sau habar nu au ce le canta popa. Tiganiada nu inseamna religie! daca nu ma insel ciorile sunt crestin ortodoxe.

View PostFlat, on 09 august 2020 - 22:16, said:

Pai uite asta emo problemă
Daca am vrea să știm (nu neapărat în scop de genocid ci așa, de curiozitate) toți ți ganii din Romania astăzi cum am face? Nu exista in epoca computerelor cuantice și călătoriilor spre Marte un sistem prin care românii să inventarieze romii. De exemplu
Și germanii puteau in 1935 sa inventarieze arborele genealogic 70 de ani in spate??
De ce ti se pare greu? Gasesti si in Romania registre de bisericesti( aka matricole) de pe la 1880 iar in unele cazuri chiar si mai jos spre 1850. Nu era greu sa afli cine este evreu...

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu sunt cărți funciare pe case și tu zici că găsești genealogia persoanelor?

Ai naibii germani erau foarte organizați
Mulțumesc kokoshmare pt informații, nu m-aș fi gândit. Am crezut că luau evreii după ureche așa


#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View PostFlat, on 09 august 2020 - 22:16, said:


Și germanii puteau in 1935 sa inventarieze arborele genealogic 70 de ani in spate??
Dap, în spațiul germanic biserica catolica sau reformata a avut și atribuții care țin de administrația civila. Nașterile, botezurile, căsătoriile, confirmările erau notate și păstrate în arhiva bisericii.

View PostFlat, on 09 august 2020 - 22:22, said:



Ai naibii germani erau foarte organizați
Mulțumesc kokoshmare pt informații, nu m-aș fi gândit. Am crezut că luau evreii după ureche așa
Evident ca au fost și unii luați cu japca. E chiar o poza celebra cu un evreu manat din spate de un soldat german și seamana amândoi de zici ca sunt gemeni. Sunt acum pe telefon dar ți-o caut dacă ești interesat.


#17
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
În Transilvania, prima şi cea mai veche matricolă cunoscută a catolicilor este cea de la Cluj-Mănăştur, a cărei înregistrări regulate încep cu anul 1665.
http://gyfl.ro/ro/pu...rattipusok.html

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Ironia sortii este și ca evreii aveau un sistem la fel de riguros în a tine evidenta membrilor și a activităților în fiecare loc pe unde erau. Asa ca germanii, romanii, ungurii etc doar au trebuit sa confiște arhivele comunității respective.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate