Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Website COM și Co UK, firme diferite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Bună

Se dau doua afaceri diferite, una în UK (socks.co.uk) și una în America (socks.com).

Am înregistrat numele socks.co.uk și am făcut un website unde vând (doar exemplu) prize electrice.

Ulterior, încercând sa lucrez la SEO, am descoperit ca o firmă din America are socks.com unde vinde ciorapi de ani de zile.

Socks.co.uk a fost înregistrat de vreo doua luni și deja este pe profit cu firma înregistrata Ltd în UK cu logo propriu, etc și a început sa câștige în popularitate. Prizele electrice sunt doar pentru UK.

Firma mea vinde prize electrice, firma din America vinde ciorapi.

Unde ma aflu din punct de vedere legal? Sunt curios dacă a mai trecut cineva prin așa ceva. Nu am fost contactat de nimeni și nu ma întrebat nimeni nimic (deocamdată).

Multumesc!

*numele de domeniu și afacerile sunt doar ca exemplu. Nu dețin nici una din ele.

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Vis-a-vis de firma ailalta nu te afli nicaieri. Iar pentru .com incearca alta
denumire...sockets, plugs&sockets sau alte combinatii de N luate cate K.

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postdygey, on 09 august 2020 - 02:22, said:

Vis-a-vis de firma ailalta nu te afli nicaieri. Iar pentru .com incearca alta
denumire...sockets, plugs&sockets sau alte combinatii de N luate cate K.

Nu-mi trebuie domeniu com și nu ma afectează cu nimic. Am întrebat deoarece nu vreau sa ma trezesc ca ma da în judecată cei care dețin domeniu com precum ca eu folosesc același nume doar ca ii co.uk

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
daca afacerea ta e legitima si are legatura cu numele domeniului inregistrat, n-ar trebui sa fie nici un fel de problema.
eventual daca cei din US au inregistrat denumirea respectiva ca trademark care acopera si UK ai mai putea avea probleme (in sensul ca pierzi domeniul).

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu ai probleme, daca faci ca in exemplul dat de tine. Socks.com poate inregistra TM pentru "o clasa de produse, sau mai multe", in cazul lor ciorapi. Tu poti vinde prize fara grija pe socks.co.uk. Daca insa te hotarasti sa vinzi si ciorapi, vei avea o problema, in sensul ca socks.com poate incersa sa-ti ia domeniul prin UDRP (vezi pe google ce inseamna asta).

Daca vrei mai multe detalii, da-mi PM.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate